Co musíte ráno vědět (16. dubna)

Jak zakončily úterní obchodní seanci akcie na burzách v Evropě a ve Spojených státech, jaké výsledky za první čtvrtletí představila Bank of America a jak se v Jižní Koreji líbí sbírka děl Alfonse Muchy, která se v roce 2023 upisovala na Portu Gallery? To vše musíte ráno vědět.
1. Americké akcie v úterý oslabily, v centru pozornosti je výsledková sezóna
Americké akciové indexy v úterý mírně klesly. Technologický sektor zaznamenal smíšené výsledky. Analytici upozorňují na potřebu opatrnosti při investování do titulů z tohoto odvětví v současném ekonomicky nejistém prostředí. Index Dow klesl o 0,38 % na 40 368,96 bodu, širší S&P 500 odevzdal 0,17 % a skončil na 5 396,63 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite přišel o 0,05 % a uzavřel na 16 823,17 bodu. Index volatility VIX klesl o 2,49 % na 30,12 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o asi tři bazické body na 4,335 %.
2. Evropské akciové indexy v úterý posílily, nedařilo se ale cenným papírům výrobců luxusního zboží
Evropské akciové trhy v úterý zpevnily, podpořeny byly optimismem ohledně možného zmírnění amerických cel na dovoz automobilů. Prezident USA Donald Trump naznačil možnost úpravy 25% tarifů na dovoz vozů vyrobených v zahraničí, ale i dílů pro výrobu aut na americké půdě. Velmi slabý den za sebou mají akcie výrobců luxusního zboží. Panevropský index STOXX Europe 600 přidal 1,63 % na 508,06 bodu, britský FTSE 100 zpevnil o 1,41 % na 8 249,12 bodu, německý DAX se zvýšil o 1,43 % na 21 253,70 bodu a francouzský CAC 40 uzavřel se ziskem 0,86 % na 7 335,40 bodu.
3. Pražská burza v úterý posílila, index PX přidal přes procento
Akciím na pražské burze se v úterý dařilo. Index PX stoupl o 1,11 % na 2 047,58 bodu. Objem obchodů dosáhl skoro tři čtvrtě miliardy korun. Růst táhly akcie Erste Group a Komerční banky, nedařilo se naopak cenným papírům skupiny ČEZ a strojírenské společnosti Doosan Škoda Power.
4. Očekávané události
Ve středu nad ránem budou trhy vyhodnocovat čínská data (HDP, průmyslovou výrobu, maloobchodní tržby a index cen rezidenčních nemovitostí). Dopoledne vyjdou britská výrobní a spotřebitelská inflace, česká výrobní inflace a výsledek běžného účtu a inflace za eurozónu. Odpoledne budou mít investoři v USA k dispozici zprávy o maloobchodních tržbách a průmyslové výrobě a kanadská centrální banka oznámí výsledek měnověpolitického jednání. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. Bank of America výsledky překonala očekávání trhu díky silnému růstu v obchodování
Finanční dům Bank of America oznámil za první čtvrtletí silné finanční výsledky, které překonaly očekávání analytiků. Čistý zisk vzrostl meziročně o 11 % na 7,4 miliardy dolarů, což odpovídá 0,90 dolaru na akcii. Tím banka překonala konsenzus analytiků, kteří očekávali zisk 0,82 dolaru na akcii. Celkové výnosy se zvýšily o 5,9 % na 27,51 miliardy dolarů, čímž rovněž překonaly očekávání 26,99 miliardy dolarů.
6. Vance: Obchodní dohoda mezi USA a Velkou Británií je na dosah díky Trumpově náklonnosti k Británii
Viceprezident Spojených států J. D. Vance vyjádřil optimismus ohledně dosažení "skvělé obchodní dohody" mezi USA a Velkou Británií. V rozhovoru pro server UnHerd uvedl, že prezident Donald Trump má k Británii hluboký vztah, což by mohlo usnadnit uzavření dohody.
7. Průzkum ČSOB: Optimismus firem v Česku na jaře stoupl na tříletý vrchol, Trumpova cla se zatím neprojevila
Optimismus tuzemských malých a středně velkých firem a podnikatelů nadále mírně roste. Index očekávání firem se po třetím zvýšení v řadě letos na jaře vyhoupl na nejvyšší úroveň od jara 2022. Největší měrou se na tom podílela zlepšující se poptávka. Vyplývá to z průzkumu ČSOB.
8. Jižní Korea chce posílit svůj polovodičový průmysl investicí přes 23 miliard dolarů
Jižní Korea oznámila balík podpory pro svůj polovodičový průmysl v hodnotě 33 bilionů wonů (přibližně 23,25 miliardy dolarů). Krok má za cíl posílit konkurenceschopnost domácích výrobců čipů, jako jsou Samsung Electronics a SK Hynix, v době rostoucí globální konkurence a nejistoty ohledně obchodní politiky Spojených států.
9. Stellantis se blíží výběru nového šéfa, ve hře je pět kandidátů
Společnost Stellantis, výrobce vozů značek Jeep, Peugeot, Opel nebo Fiat, oznámila, že výběrové řízení na nového generálního ředitele se blíží ke konci. Podle dvou osob obeznámených se situací se aktuálně rozhoduje mezi pěti kandidáty. Dva z nich jsou z řad stávajícího vedení firmy, konkrétně šéf pro Severní Ameriku Antonio Filosa a vedoucí nákupu Maxime Picat. Rozhodnutí by mělo padnout do konce prvního pololetí. Firma čelí výzvám v podobě vysokých amerických cel a komplikovaného přechodu na elektromobilitu.
10. ČEZ bude odebírat uran z Kazachstánu
Energetická skupina ČEZ a kazašská společnost Kazatomprom v úterý podepsaly smlouvu na dodávky uranu. Smlouva posiluje diverzifikaci dodavatelů pro české jaderné elektrárny a tím přispívá k energetické bezpečnosti České republiky. Dodávky přírodního uranu z Kazachstánu v příštích sedmi letech pokryjí přibližně třetinu potřeb pro palivové soubory vyráběné společností Westinghouse pro Jadernou elektrárnu Temelín.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
Muchova sbírka upisovaná v roce 2023 na Portu Gallery slaví úspěch na prestižní výstavě v Jižní Koreji
Díla Alfonse Muchy sklízí obdiv v jihokorejském Soulu, kde byla koncem března otevřena výstava Alphonse Mucha Exhibition: The Flower of Art Nouveau. Ta představuje více než dvě stovky děl známého českého umělce. Jedná se převážně o díla z rozsáhlé sbírky, která se v roce 2023 upisovala na Portu Gallery. Expozice v prestižním My Art Museu potrvá do 13. července. Výstavu navštívilo v prvních čtyřech týdnech přes dvacet tisíc návštěvníků.
Výstava prezentuje část rozsáhlé sbírky děl Alfonse Muchy, kterou vlastní WOOD & Company společně s on-line investiční galerií Portu Gallery. Sbírka patří k největším a nejvýznamnějším soukromým kolekcím svého druhu na světě a jejím cílem je dlouhodobé mezinárodní prezentování a popularizace českého secesního umění.
"Jsme pyšní na to, že se nám podařilo získat tak unikátní a komplexní sbírku děl Alfonse Muchy. Jeho díla a odkaz stále poutají pozornost veřejnosti i investorů. Když jsme na podzim 2023 sbírku v hodnotě 270 milionů korun upisovali, zainvestovalo do ní prostřednictvím Portu Gallery celkem 2 047 investorů. Naším cílem je sbírku dále rozšiřovat o atraktivní artefakty a zhodnocovat ji zápůjčkami, jakou je právě i aktuální výstava v Soulu. Prozatím se nám daří naplňovat příslib zhodnocování sbírky," říká Martin Jaroš, ředitel Portu Gallery.
Do Koreje bylo přepraveno celkem 273 děl. Na logisticky náročné přepravě spolupracovala česká společnost Artex a korejská art-logistická společnost Hansol. Díla putovala nákladním automobilem z Prahy do Frankfurtu nad Mohanem a odtud letecky do Soulu.