Americké akcie: Býci jsou urputní, velké překážky je ale stále teprve čekají

Americký akciový index S&P 500 má za sebou sedm dnů růstu na konci dubna, díky kterým zakončil extrémně volatilní měsíc jen s minimální ztrátou. I tak to byl ale třetí negativní měsíc v řadě.
Index S&P 500 se dokázal během poslední vlny růstu vyhoupnout nad 20denní klouzavý průměr, ty dlouhodobější jsou ale stále nad současným kurzem. Index ale prorazil nad linii sestupného trendu od maxima z 19. února, a navzdory sérii denních růstů navíc trh zatím není překoupený (RSI je teprve na 55, překoupenost signalizuje až hladina 70 bodů).
Index se dokázal dostat nad linii VWAP, tedy průměrné ceny vážené podle objemu obchodů od únorového rekordu. Tento indikátor pomáhá obchodníkům zjistit, zda se aktuální kurz nachází nad nebo pod úrovní něčeho, co bychom nazvali průměrný zájem trhu. Pokud je cena nad VWAP, bývá to vnímáno jako nákupní signál, úrovně pod VWAP jsou prodejním signálem. Techničtí analytici v současnosti jako zásadní cíl pro býky zmiňují pásmo 5 750 až 5 800, kde je 200denní klouzavý průměr, lednová minima a také březnová lokální maxima. Až nad tímto rozpětím by se graf změnil na pozitivní.
S&P 500 za duben ztratil 0,76 %, během měsíce ale odepisoval výrazně přes 10 %. Pokles sice neodvrátil, i tak ale předvedl historicky mimořádný obrat. Výrazně k němu přispěla právě růstová série v posledních sedmi obchodních dnech, nejdelší od loňského listopadu.
Ta přišla v době, kdy index na intradenní bázi dosahuje vysoce nadprůměrných kurzových rozpětí. Volatilita je stále vysoká.
Jen mimochodem, technologický index Nasdaq Composite zakončil duben dokonce s mírným ziskem. A začátek května by pro něj i S&P 500 mohl být celkem "veselý", ve středu po konci obchodování totiž v reakci na oznámené hospodářské výsledky výrazně posilovaly akcie společností Microsoft a Meta Platforms.
Zdroj: Duality Research, Bloomberg