S&P 500 roste, ale úžasná sedmička se dostala do pasti konkurence

Výkonnost amerického akciového trhu v posledních letech do značné míry ovlivňovala kondice sedmi největších firem na trhu, pro které se vžilo označení úžasná sedmička. V této souvislosti jsou zprávou tohoto týdne hospodářské výsledky Nvidie. Nejistota vyvolaná celní politikou USA přitom v uplynulých měsících spustila prudký pokles cen akcií ze skupiny těch největších. Úžasnost firem Apple, Amazon, Alphabet, Meta Platforms, Microsoft, NVIDIA a Tesla tak utrpěla jisté trhliny – sice ne první, zatím ale možná nejvýraznější.
Začněme tím, co se děje na americkém akciovém trhu, a také s akciemi označovanými jako MAGS nebo Magnificent 7. Index S&P 500 se po prodlouženém víkendu vydal vzhůru a uzavřel nad 5 900. Je na dohled květnovému maximu a jen zhruba tři procenta pod rekordem.
Má za sebou velice rychlé oživení po propadu o více než 18 %. V historii po obdobných odrazech výše krátkodobě nastávaly smíšené výsledky, v horizontu roku byl index S&P 500 ale vždy výše.
Investoři přitom v posledních týdnech celkově odklánějí peníze z akciových ETF. Režim sell the rally je historicky běžný v dobách, kdy se trh zotavuje z výrazného poklesu. Pomyslná zeď obav je zkrátka příliš vysoká a hrubá na to, aby to (zejména) drobní investoři unesli, a tak využívají vyšší ceny akcií k prodejům. Vždy je ve hře takzvaná býčí past (optimisté na vyšší ceny akcií "naletí" a trh jde následně proti nim, historicky nicméně ti, kdo zmíněnou zeď obav "přelezou", získávají náskok před zbytkem trhu).
O něco takového se aktuálně býci snaží i na trhu s akciemi firem z úžasné sedmičky. Ty souhrnně sleduje ETF MAGS, na jehož denním grafu je patrná snaha o proražení výše.
To samé platí i pro index Nasdaq-100, v němž je velká sedmička dominantní váhou (na grafu je ETF s tickerem QQQ). Sázkařské platformy v USA pracují aktuálně s tím, že po zveřejnění hospodářských výsledků Nvidie její akcie zareagují pohybem o zhruba 8 % (bez ohledu na směr). V případě růstu by to mohlo velice reálně znamenat brzký atak historických maxim indexu S&P 500, v negativním scénáři naopak propad. Provázanost hospodaření Nvidie s dalšími velkými technologickými společnostmi totiž pravděpodobně vyvolá reakci napříč celým sektorem a akciovým trhem jako takovým (vizte níže).
A než se podrobněji dostaneme k aktuálnímu stavu úžasné sedmičky jako takové, tak ještě graf indexu S&P 500 a případy, kdy po minimálně třech měsících převahy pesimistů v průzkumu Americké asociace individuálních investorů došlo k první týdenní převaze býků. To se stalo minulý týden, tento "signál" je tedy nyní spuštěn.
Výjimečná sedmička
Výjimečná výkonnost úžasné sedmičky v posledních dvou letech významně ovlivnila americké akciové trhy. Zatímco index S&P 500 vzrostl v roce 2023 o čtvrtinu, hvězdná sedmička zaznamenala téměř zdvojnásobení své tržní hodnoty. Loni si pak připsala dalších 64 %, index S&P 500 "jen" 23 %. Prudce rostoucí ocenění dramaticky na konci loňského roku nafouklo tržní kapitalizaci firem od Applu po Teslu na 17,6 bilionu dolarů, tedy na více než třetinu celého indexu. Samotný Apple byl například větší než všech 40 společností z německého indexu DAX dohromady.
Za rozmachem úžasné sedmičky stojí čtyři klíčové faktory:
- Technologické vedení, cenová síla a globální přítomnost značek vytvořily "příkop" mezi nimi a konkurencí.
- Trvale vysoké zisky a nadprůměrné čtvrtletní výsledky posílily důvěru investorů.
- Jejich velká váha v indexech lákala takzvaně pasivně investovaný kapitál.
- V nestabilní makroekonomické situaci byly velké firmy vnímány jako relativně bezpečné investice.
Faktor Trump
Zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem zamíchalo kartami. Jeho oznámení o zavedení extrémně vysokých cel zvýšilo celkovou nejistotu. To se dotklo právě firem z úžasné sedmičky, jejichž ocenění bylo v té době opravdu velice vysoké. Nemusí to ale znamenat konec jejich rally, v dohledné době totiž ekonomická výjimečnost USA tak rychle nevyprchá.
Obchodní politika USA nicméně zatěžuje celý americký trh. Investoři hledají alternativy, zejména v Evropě, kde vlády stimulují ekonomiky dalším zadlužováním. K tomu se přidávají obavy z oslabení dolaru. Váhy největších firem se tak mohou (a také budou) měnit, a ne všechny firmy z top sedmičky za pět nebo deset musejí stále patřit mezi největší.
Vzájemná provázanost a konkurence
Technologické giganty si navíc ve stále větší míře zasahují do svých dříve o něco výlučnějších "sfér vlivu". V březnu 2025 například pocházelo 40 % příjmů společnosti NVIDIA z obchodů se společnostmi Microsoft, Meta Platforms, Amazon a Alphabet. Takové napojení by mohlo mít kaskádový efekt, pokud by poptávka zeslábla.
Třeba v oblasti autonomního řízení by se mohla úžasná sedmička vyloženě "požírat" navzájem. Tesla, lídr v oboru, zde není sama, aktivní je i dceřiná společnost Alphabetu Waymo, jakkoli zatím neslaví velké úspěchy. Amazon pak v roce 2020 koupil společnost Zoox, vyvinul autonomní elektromobily a využívá robotiku a umělou inteligenci ve své logistice a doručování. NVIDIA sice nevyrábí vlastní automobily, ale je klíčovým dodavatelem čipů a platforem AI pro autonomní řízení, jako je například NVIDIA Drive. A Microsoft se nepřímo zapojuje do podnikání v oblasti elektromobilů prostřednictvím cloudu Azure, investuje do partnerů, jako je Cruise společnosti GM, a nabízí cloudová a AI řešení, ačkoli nemá žádný vlastní projekt v oblasti vozidel.
Sedmička si konkuruje také v oblasti vyhledávání. Lídr trhu Google má stále velký náskok, na druhém místě je Microsoft s Bingem, druhým největším vyhledávačem v západním světě, který je nyní úzce integrován s ChatGPT/Bing Chat. Apple zatím nemá vlastní vyhledávač, ale údajně jej vyvíjí. Služby společnosti Apple, jako jsou Spotlight a Siri Search, se v současnosti spoléhají na vyhledávání na webu, obvykle prostřednictvím Googlu. Mezitím je vyhledávání produktů Amazonu již nyní jedním z nejpoužívanějších nástrojů pro vyhledávání spotřebního zboží. "Celkově stále solidní, ale slábnoucí růst příjmů společnosti Google v posledních čtvrtletích naznačuje rostoucí konkurenci," poznamenává Jan Zendulka, ředitel společnosti Moventum.
Tvrdá konkurence panuje i v odvětví cloudových služeb. Lídra trhu Amazon Web Services stíhá Microsoft, jehož Azure je druhým největším poskytovatelem a nabízí komplexní škálu cloudových služeb a integrací umělé inteligence. Na třetím místě je Google Cloud Platform od Alphabetu. Společnost NVIDIA sice neprovozuje vlastní cloud, ale poskytuje hardware pro mnoho poskytovatelů cloudu a provozuje vlastní platformy AI, jako je Nvidia DGX Cloud.
Co platí dnes, zítra nemusí
Již tento popsaný konkurenční boj mezi společnostmi z úžasné sedmičky má potenciál investory negativně překvapit. Další problémy pak mohou přijít z politické fronty. Vedle možných antimonopolních žalob se jako hlavní zdroj rizika jeví Oválná pracovna Bílého domu. Nedávné oznámení Donalda Trumpa o plánu uvalit 25% clo na všechny iPhony prodávané v USA, které v zemi nebyly vyrobeny, vyvolalo na akciovém trhu novou vlnu obav. Ani nejhodnotnější společnosti na světě zkrátka nejsou v bezpečí před dopady Trumpovy politiky.
Úžasná sedmička je nadále skupinou technologických lídrů a pilířů světového akciového trhu. Jejich éra nesporné dominance se ale může chýlit ke konci. Pravděpodobně ne všechny firmy si udrží svou současnou tržní váhu, zejména pokud bude diverzifikace jejich produktů a služeb stagnovat. Trumpovy protekcionistické tendence by se mohly přímo dotknout samotných firem a přesměrovat kapitálové toky do jiných regionů světa. "Politická rizika, obavy z vysokého ocenění a vzájemná konkurence vyžadují selektivní přístup k akciím firem z úžasné sedmičky a k akciovým trhům obecně," podotýká Jan Zendulka.
Zdroj: Moventum, Carson Group, Subu Trade, Macro Charts, @CyclesFan, @TrendSpider