Co musíte dnes vědět (7. července)

Jak zakončily uplynulý týden akcie v západní Evropě a na pražské burze, co si pro obchodní partnery připravil Donald Trump a co Elon Musk pro Donalda Trumpa, o čem se rozpovídal Vladimir Putin v rámci summitu BRICS a jakou vlnu lze na základě historických cyklů čekat na komoditním trhu? I to by vás zkraje týdne mohlo zajímat.
1. Evropské akcie v pátek oslabily. V týdenním horizontu se indexy na směru neshodly
Poslední obchodní seance prvního červencového týdne na burzách v západní Evropě skončila v červených číslech. Aktivita na trzích byla slabší kvůli svátku v USA. Týden dopadl pro hlavní indexy nejednotně. Panevropský index STOXX Europe 600 v pátek klesl o 0,48 % na 541,13 bodu, britský FTSE 100 klesl jen o 0,29 bodu na 8 822,91 bodu, německý DAX uzavřel se ztrátou 0,61 % na 23 787,45 bodu a francouzský CAC 40 přišel o 0,75 % a seanci zakončil na 7 696,27 bodu. Nedařilo se mimo jiné akciím společností Wienerberger (-4,47 %), Delivery Hero (-2,92 %) nebo ASML Holding (-2,61 %). V plusu naopak páteční seanci uzavřely cenné papíry firem Frontline (+3,73 %), Rheinmetall (+3,33 %) či Vodafone Group (+3,00 %). Za celý týden STOXX Europe 600 klesl o 0,46 %, FTSE 100 se zvýšil o 0,27 %, DAX přišel o 1,02 % a CAC 40 zpevnil o 0,06 %.
2. Pražská burza v pátek oslabila, index PX odepsal přes půl procenta. Za celý týden ale udržel zisk
Pražská burza páteční seanci zahájila v zelených číslech, mírný zisk ale brzy odevzdala, sestoupila pod nulu a ztráty během dne prohlubovala. Index PX nakonec klesl o 0,62 % na 2 151,87 bodu. Pokles vedly akcie Erste Group Bank, které odepsaly 1,10 % na 1 752 korun. Nedařilo se ani akciím energetické skupiny ČEZ, které odevzdaly 0,57 % a den zakončily na 1 217 korunách, nebo cenným papírům Komerční banky a Monety Money Bank, jež přišly o 0,86 %, respektive o 0,55 %. Výraznější ztrátě indexu bránily akcie Colt CZ Group, Gevorkyanu, Kofoly ČeskoSlovensko a Philip Morris ČR. Za celý týden akcie na pražské burze podle indexu PX zpevnily o 0,77 %. Dařilo se hlavně akciím Kofoly, naopak nejvýrazněji oslabily cenné papíry Photon Energy.
3. Očekávané události
Pondělní dopoledne bude patřit německé průmyslové výrobě, indexu cen britských rezidenčních nemovitostí od banky Halifax, maloobchodním tržbám za eurozónu a indexu důvěry investorů v ekonomiku eurozóny od společnosti Sentix. V Česku vyjdou obchodní bilance a průmyslová a stavební výroba. V 10 hodin se můžete těšit na živě vysílaný expertní tržní výhled v podání Petra Lajska ze společnosti Purple Trading. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
4. Elon Musk oznámil založení politické strany America
Elon Musk v sobotu oznámil založení nové politické strany America, která podle jeho slov "vrátí Američanům jejich svobodu". "Dva ku jedné, chcete novou politickou stranu a dostanete ji!" napsal Musk na síti X den poté, co zveřejnil anketu, v níž se ptal svých sledujících, zda podporují vznik nové politické strany. Nejbohatší člověk světa uvedl, že nová strana by se mohla zaměřit "na dvě až tři senátní křesla a osm až deset okrsků ve Sněmovně reprezentantů". "Vzhledem k těsným legislativním většinám by to stačilo k tomu, aby rozhodující hlas pro přijetí zákonů zajišťoval, že budou tyto normy odrážet skutečnou vůli lidí," uvedl Musk.
5. Trump připravil dopisy s oznámením výše dovozních cel pro 12 zemí, odejít mají v pondělí
Americký prezident Donald Trump oznámil, že podepsal dopisy pro 12 zemí, ve kterých jsou uvedeny výše cel, která budou uvalena na jejich vývoz do Spojených států. Tyto návrhy "ber, nebo nech být" mají být rozeslány v pondělí. Trump novinářům na palubě letadla Air Force One cestou do New Jersey odmítl sdělit, kterých zemí se dopisy týkají. Podrobnosti mají být zveřejněny v pondělí. V pátek Trump také podepsal zákon o daňových a výdajových škrtech.
6. Putin vyzývá k novému světovému řádu. Liberální globalizace podle něj skončila
Ruský prezident Vladimir Putin se na summitu BRICS, který hostí brazilské Rio de Janeiro, vymezil vůči současnému světovému uspořádání. Podle něj je čas na spravedlivější multipolární systém. Ostatní lídři se připojili s výzvami k míru a větší ekonomické spolupráci.
7. Osm zemí ze skupiny OPEC+ se dohodlo na výraznějším než očekávaném zvýšení těžby ropy
Osm zemí ze skupiny OPEC+ se v sobotu dohodlo na zvýšení společné těžby ropy o 548 tisíc barelů denně. Krokem pokračují v postupném rušení dobrovolných omezení těžby, která dříve zavedly. Skupina zahrnuje hlavní producenty - Rusko a Saúdskou Arábii -, dále Alžírsko, Irák, Kazachstán, Kuvajt, Omán a Spojené arabské emiráty. Země jednaly on-line a původně se očekávalo, že zvýší těžbu jen o 411 tisíc barelů denně.
8. Britská burza upadá, zájem firem o vstup na trh je nejnižší za dekády
Za první polovinu letošního roku vynesly primární emise akcií v Londýně pouhých 160 milionů liber, což je nejméně za posledních 30 let. Investoři i firmy se obracejí jinam, nejčastěji do USA nebo Asie. Přesto někteří experti věří, že obrat je možný.
9. Inflace v Česku v červnu podle rychlého odhadu ČSÚ stoupla na 2,9 %
Podle rychlého odhadu Českého statistického úřadu se očekává červnový meziroční růst spotřebitelských cen o 2,9 %. Květnová meziroční inflace byla 2,4 %. V pátek byly oznámeny také květnové maloobchodní tržby v Česku. Ty se reálně meziročně zvýšily o 5,3 % a meziměsíčně klesly o 0,2 %.
10. Saudi Aramco chystá prodej elektráren za miliardy dolarů
Saudi Aramco plánuje prodat až pět plynových elektráren, aby získalo hotovost pro státní rozpočet a podpořilo vládní investice. Podle zdrojů může tento krok vynést až čtyři miliardy dolarů a je součástí širší strategie prodeje majetku a zvyšování efektivity.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
Bonus
Zlato, měď a ropa
Cena zlata se hýbe jako první, následuje cena mědi a nakonec přicházejí na řadu ceny ropy. Tak vypadá cyklus na trhu s komoditami už nějakých čtyřicet let. Cena zlata už nějakou dobu posouvá rekordy, teď se dává do pohybu trh s mědí, zatímco ceny barelu zůstávají poměrně nízké. Jestli má ale cyklus pokračovat podle historických not, nebudou nízké dlouho. Nějaké tipy na příští katalyzátor zdražování černého zlata?