KONTEXT (letní speciál): Megatrendy, které (z)mění svět (1. díl)

Investoři vytáhli z akciových fondů během června 12,4 miliardy dolarů, nejvíce za měsíc od října 2008. Tehdy se rizika zbavovali kvůli kolapsu Lehman Brothers, nyní mají obavy z ochlazení synchronizovaného hospodářského růstu a narůstajícího (geo)politického rizika. Soustředí se, zcela pochopitelně, na nejbližší horizont, přičemž často zapomínají na pohyby podloží. Nejen pro ně letní KONTEXT speciál nabídne inventuru příčin a důsledků probíhající seismické aktivity.
Globální ekonomika prochází dramatickou metamorfózou. V důsledku disruptivních trendů, které lze shrnout do čtyř skupin, se mění desetkrát rychleji a s 300krát větší razancí než v době průmyslové revoluce, vyplývá z analýzy McKinsey Global Institute publikované v knize No Ordinary Disruption (kterou doporučuji jako příjemnou a inspirativní letní četbu).
Co to (mimo jiné i pro investory) znamená? Technologie, demografie, přeshraniční toky a růst systémového významu rozvíjejících se zemí (z)mění svět a pravidla hry, jimiž se v novodobé historii řídil. Intuici, na kterou se šlo v byznysu i financích spolehnout, je tedy potřeba resetovat, doporučuje nejen společnost McKinsey.
Rychlé a výrazné změny, které disrupce probíhající naplno od 90. let působí, přinášejí zásadní výzvy a obrovské příležitosti. Zatímco první platí plošně, druhé je podmíněno, s čímž si politický hardware ani software (instituce ani lidé) dosud neuměl poradit.
Výsledkem je narůstající nerovnost v mnoha rozvíjejících se i rozvinutých státech, což se navíc týká v podstatě všech systémově významných, a zároveň přesvědčení, že na západě již dobře bylo. Podle Financial Times moderní demokracie právě proto nyní zažívají příklon k antisystémovým politikům a hnutím, který od svého vzniku ve 20. století nezažily. Chaos způsobený no ordinary disruption se tím (prozatím?) jen násobí.
Investoři v důsledku rozpadu hospodářsko-politického rámce přicházejí o mnohé majáky, které jim pomáhaly plout v nejistém finančním moři. Životnost korporací, respektive doba, kdy se drží na výsluní, se kupříkladu kvůli trendům popsaným McKinsey výrazně zkracuje. Politikou poháněná manipulace s měnami nebo třeba změny v obchodním režimu pak stále častěji a výrazněji promlouvají do hodnoty aktiv.
Výsledek? Sázka na českou zemědělskou půdu například (i z uvedených důvodů) v posledních letech vynesla více než mnohé, z definice rizikovější akciové indexy. Popularita donedávna neznámých kryptoměn nechala vzniknout nové vrstvě dolarových milionářů a trh zažil nebývalý růst takzvaně pasivního investování. Tím to ale nekončí, i (pokud ne zejména) na finančních trzích totiž platí, že doba šílených rizik a nesmírných příležitostí začíná.