US MARKETOtevírá za: 15 h 13 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

KONTEXT: Velká pokrytecká válka o příští podobu světa (a vaše portfolio)

Globalizace se blíží vrcholu, hlásá Bank of America s tím, že jde o jeden z aspektů "přelomové peak decade", která od základu změní byznys i finance. Realita ale není tak jednoduchá. A právě v tom se skrývá podstata, o níž by měli (nejen) investoři vědět. Jen tak je možné přizpůsobit se úspěšně pravidlům probíhající mocenské hry.

Globální výrobní řetězce a obecněji mnohé fyzické přeshraniční obchodní vazby se rozvazují, nebo jsou přinejmenším pod tlakem. Příčinou jsou přetrvávající geopolitické třenice, nové technologie umožňující levnou repatriaci výroby a další faktory, mezi něž se aktuálně řadí i hysterií dopovaná obava z koronaviru.

Mnozí uznávaní experti tak mluví o deglobalizaci, tedy odvrácené straně globalizačního cyklu, který se svou podstatou podobá tomu hospodářskému. Po období politikou (míněno zájmy mocných) poháněného odstraňování bariér všeho druhu přichází období stavění zdí.

V současnosti jsou pod tímto procesem podepsány USA, mocnost přicházející o své výsadní postavení, ale také Evropa, která pod tlakem ze západu i východu přichází se svou vlastní (místy pochopitelnou) politikou prosazování sebe samotné na první místo, jak připomněla i šéfka ECB Christine Lagardeová.

Realita dneška je ale na hony vzdálená jedničkám a nulám, tedy světu, který je možné (a mocnými žádané) rozparcelovat zdmi. Většina planety je totiž v důsledku posledního globalizačního nadechnutí protkána často neviditelnou, ale o to potentnější infrastrukturou, kterou Donald Trump a jemu blízcí budou nadále zuřivě bránit. To potvrzují i reakce na záměr zdanit americké internetové giganty mající ve světě zítřka extrémně zajímavý hospodářský i zpravodajský potenciál.

Podobné je to s globální finanční infrastrukturou, která umožňuje Washingtonu kupříkladu trestat evropské firmy obchodující s Íránem, přestože ty se řídí pravidly nejen Evropy, ale i těmi mezinárodními, k nimž se Trump jednostranně otočil zády. Mocní zkrátka nadále tlačí svou verzi (de)globalizace, což vede ke kvantovému výsledku – svět si napříště bude stále bližší, tím citlivý na dění "u sousedů", zároveň však stále více fragmentovaný.

Z uvedeného vyplývající kakofonie hlasů bude nejen nezasvěcené opakovaně mást. K tomu přispěje i stupňující se polarizace společnosti, v důsledku které emoce často zatemňují i výkonné mozky (výkřiky ortodoxních euroskeptiků o tom, jak Británie zvládla brexit bez ztráty květinky, ve chvíli, kdy je cílová šachovnice stále přinejmenším měsíce vzdálená, je toho důkazem).

Primární podmínkou úspěchu v takovémto chaosu, jak připomínají stratégové z Bank of America, je uvědomění si prostého faktu, že nový svět bude mít nová pravidla. A ta naleptají, či přímo změní i osvědčené postupy, řekl v lednové debatě z cyklu ABCD investora zakladatel 6D Pavel Kysilka.

Podobné, disrupcí poháněné výzvy ale pokaždé přicházejí ruku v ruce s příležitostmi, které nabízí například i v úvodu zmíněné překreslování výrobních řetězců. Za každým vrcholkem se totiž dříve nebo později objeví další, ještě vyšší, který čeká na zdolání.

KONTEXT: Síly formující svět 21. století a vaše portfolio (1. díl: globalizace)

KONTEXT: Síly formující svět 21. století a vaše portfolio (1. díl: globalizace)

Ekonomické a politické hrozbyGlobalizaceMezinárodní obchodSvětová ekonomika
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika