US MARKETOtevírá za: 16 h 49 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META-0,92 %
TSLA+4,72 %
AAPL+0,53 %

Jak zní jedenácté tržní přikázání? Netahejte do investování politiku!

Investování a politika jsou dvě oblasti, které lidé rádi propojují. V období okolo voleb nebo různých velkých politických změn obzvlášť. Snaha reagovat na politickou situaci v rámci správy portfolia ale může pořádně zkomplikovat rozhodovací proces, vést k chybám a mnohdy zbytečným obavám. Velkým globálním politickým tématem letošního roku jsou - i v souvislosti s probíhajícími ozbrojenými konflikty na Ukrajině a na Blízkém východě - americké prezidentské volby. Trhy si občas "umí vybrat", jaký faktor je pro vývoj cen zrovna důležitý, ale to, kdo bude od příštího roku sedět v Bílém domě a pyšnit se přízviskem nejmocnějšího člověka na světě, pro vývoj na trzích vlastně až tak zásadní být nemusí.

Andrej Rády
Andrej Rády
19. 9. 2024 | 6:28
Americké akcie

Historická perspektiva

Investoři často přehnaně reagují na volby a politiku, protože se obávají toho, jak budou ovlivněny ceny aktiv v jejich portfoliích. V nedávné minulosti mnozí předpovídali tržní armagedon po zvolení Baracka Obamy i Donalda Trumpa. Trhy nejenže nezkolabovaly, ceny akcií naopak rostly. Snahy předvídat vývoj na trzích na základě politických změn jsou zkrátka často marné. Větší vliv mívají události, které předem nikdo dlouhé měsíce neanalyzuje, protože je prostě neočekává.

Trhy jsou větší než politika

Ekonomika a trhy jsou komplexní systémy, které nemůže kontrolovat jeden člověk nebo politická strana (byť by s námi v Číně možná nesouhlasili). Politika má samozřejmě silný vliv na určitá odvětví, ale tržní síly a faktory jako inovace nebo spotřeba jsou mnohdy důležitější a dlouhodobější než jakýkoli politický zásah. "Nedělejte velké změny v portfoliu jenom proto, že vámi preferovaný kandidát nevyhrál volby," říká Ben Carlson u investiční společnosti Ritholtz Wealth Management.

Psychologická past

Zapojení emocí a osobních politických názorů do investičního procesu je nebezpečné. Mnoho lidí má tendenci se v době okolo významných voleb stáhnout z trhu, protože mají obavy o jejich výsledek. V dlouhodobém horizontu se ale nevyplatí nebýt na trhu.

S&P 500 - vývoj hodnoty investice za demokratických a republikánských prezidentů
Akcie: Mít zainvestováno se dlouhodobě vyplácí

Akcie: Mít zainvestováno se dlouhodobě vyplácí

Dlouhodobá strategie vítězí

Klíčovým argumentem pro nepropojování politiky s investováním je to, že dlouhodobé investiční strategie fungují (pro valnou většinu investorů, kteří nechtějí trávit obchodováním každou druhou chvíli v těch pár dekádách, které jsou jim jako pozemšťanům souzeny) lépe než snaha rychle reagovat na jednotlivé události, včetně těch politických. Reagovat na politiku znamená příliš často měnit strategii, což ve výsledku znamená větší riziko a dlouhodobě v průměru nižší výnosy. Neboli připomeňte si svoje dlouhodobě finanční cíle, až si budete příště kousat nehty u ČT24.

S&P 500 - výkonnost za jednotlivých amerických prezidentů

Politická situace může ovlivnit trhy, ale tento vliv je mnohdy vnímaný až přehnaně. Má smysl nespoléhat se na politické faktory a soustředit se na dlouhodobé finanční cíle a investiční strategie. Snažím se o to, i když to dá někdy zabrat. A abych nezapomněl, kdybyste nevěděli, kde se vzalo to jedenácté přikázání, tady máte namátkou prvních deset.

Být, či nebýt na trhu, když se akciím (ne)daří?

Být, či nebýt na trhu, když se akciím (ne)daří?

Snadno a rychle až na dno: Zkuste tyhle tržní kaskadérské kousky

Snadno a rychle až na dno: Zkuste tyhle tržní kaskadérské kousky

Zdroj: A Wealth of Common Sense, Fidelity Investments, Bespoke Investment Group

Americké akcieBurzovní almanachChyby v investováníInvestováníPonaučení pro investoryPravidla a doporučení pro investování
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa