Když akcie ztrácejí: 10 způsobů, jak se (ne)postavit k nervózní situaci na trhu

Americký akciový index S&P 500 se v březnu po delší době vrátil ke svému průměru za posledních 200 dnů a po pár dnech váhání ho rázně proťal. Jen nějaká linka v grafu, řekli byste možná. A vlastně byste měli pravdu. Jde ale také o indikátor, který mnoho obchodníků sleduje a zapojuje do svých tradingových strategií.
Jsou to přitom právě obchodníci, ne dlouhodobě držící investoři (i ti se čas od času samozřejmě stávají obchodníky, mnohdy i s významnými částkami), kdo na denní bázi reálně hýbe s kurzy aktiv. Po téměř bezstarostné jízdě z uplynulých dvou let je na americkém akciovém trhu opět "živo" a není vůbec těžké ve vší té volatilitě a záplavě zpráv udělat v rámci správy portfolia chyby. Třeba i hodně drahé chyby.
1. Prodám, jakmile budu z vývoje na trhu nervózní
Pocit nejistoty je přirozený, ale prodávat při poklesu znamená riskovat, že propásnete následný růst. Mnoho investorů, kteří se z trhu stáhli v krizovém roce 2008, se na něj nevrátili celé roky. Možná si pak rvali vlasy.
2. Počkám, až se situace uklidní
Trh vám nikdy nedá jasný signál, že je "bezpečné" se vrátit. Rizika se najdou vždy. Investoři, kteří čekají na stabilitu, zpravidla nakupují za vyšší ceny, pokud vůbec. V praxi nikdy nenastává doba, kdy se "prach usadí".
3. Prodám, když trh klesne pod určitou hranici
Například pod zmíněný 200denní klouzavý průměr. Ale co pak, čekat na to, až se vrátí nad tento průměr? A co když trh osciluje kolem linie tohoto indikátoru, budete pak neustále vstupovat a vystupovat z pozic? Jak poznáte, že ten který pohyb je již "definitivní"? Stanovit si hladiny pro nákup a prodej je rozumné, chce to ale jasná pravidla, jinak se tento přístup může zvrhnout v chaotické obchodování. Které navíc něco stojí.
4. Počkám, až se zlepší ekonomická situace
Zní to rozumně, jakkoli ty nejlepší nákupy jsou k mání v době nejhlubších krizí. Jaké ukazatele ale sledovat – HDP, míru nezaměstnanosti, inflaci? Trh často roste již v době, kdy jsou makrodata nejslabší. Čekání na "lepší časy" bohužel znamená, že přijdete o podstatnou část růstu cen akcií.
5. Budu se řídit pravidly své strategie
Tomu by teoreticky téměř nešlo nic vytknout, praxe je ale složitější. Jde samozřejmě o to, jaká pravidla strategie bude mít a na čem budou založená. Na datech z minulosti? To je ošidné. Jak ale ve strategii zohlednit to, že se trhy dynamicky vyvíjejí? Jak a proč se případně pravidla mají nebo mohou změnit? Další hledisko je to, zda budete schopní pravidla dodržovat i v době, kdy to s trhy půjde z kopce a zavládne velká nejistota. V neposlední řadě je potřeba myslet na poplatky spojené s obchodováním.
6. Budu se zajišťovat opcemi
Hedging určitě může fungovat, ale je složitý a není zadarmo. Omezíte sice ztráty, ale také potenciální zisky. Neustálé rolování opcí vyžaduje znalosti a čas. Jste připraveni na vyšší poplatky a věnovat se obchodování opcí dlouhodobě? Pro běžné dlouhodobé investory to nebude to pravé ořechové.
7. Svěřím peníze nejlepšímu hedgeovému fondu
Myslíte si, že najdete fond, který zajišťuje rizika a stabilně překonává trh? Hodně štěstí. I kdybyste narazili na skvělého manažera, nikde není psáno, že jeho strategie bude dlouhodobě úspěšná. A poplatky jsou u hedgeových fondů podstatně vyšší než u jiných typů investic.
8. Omezím akciovou složku portfolia
To dává smysl, pokud chcete snížit celkovou rizikovost. Dlouhodobě to nicméně znamená také vysokou pravděpodobnost nižších výnosů. Krátkodobě tedy budete možná klidnější, každý výraznější denní růst, který zmeškáte, je ale v horizontu let cítit.
9. Diverzifikuji, zůstanu v klidu a budu doufat v lepší zítřky
Přístup, který může velice dobře fungovat, ale vyžaduje disciplínu. Zvládnete s rukama v klíně sledovat propad hodnoty svého portfolia o 20 %? Není to tak dávno (rok 2022), kdy akcie a dluhopisy svorně ztrácely na hodnotě, spousta investorů to přitom tehdy nevydržela a prodávala. Ti, co od nich tehdy nakupovali, si dnes mnou ruce. A co teprve, kdyby pokles trval několik let a byl hlubší? I s takovým scénářem je dobré počítat.
10. Budu se řídit aktuálními zprávami a dám na intuici
Média často informují o převažující náladě na trzích, a dále ji tak živí. Pokud budete nakupovat a prodávat na základě zpráv, velice pravděpodobně budete mít "skluz" za těmi, kteří tyto zprávy tvoří nebo je mají na svědomí. Pamatujte navíc, že trh nikoho neodměňuje za "větší snahu", a už vůbec na něm neexistuje spravedlnost. Pokud náhodou nejste extra talent na časování trhu, intuici vnímejte jen jako svého pomocníka, ne nadřízeného.
Zdroj: Ritholtz Wealth Management