Burzovní kalendář (13. 8. - 17. 8. 2018)

Třetí srpnový týden bude na poli makrodat patřit inflaci a HDP Německa a eurozóny, britské nezaměstnanosti a inflaci či ekonomickým indexům institutu ZEW. Výsledky hospodaření za uplynulé čtvrtletí představí například Cisco Systems, Walmart nebo NVIDIA.
Ohlédnutí
Americké akciové indexy se v uplynulém týdnu na směru neshodly, Dow se snížil o 0,58 % a širší benchmark S&P 500 odevzdal 0,25 %, zatímco index technologického trhu Nasdaq Composite přidal 0,35 %. Rozdílné výsledky zaznamenaly i evropské indexy, panevropský STOXX Europe 600 se snížil o 0,86 %, britský FTSE 100 stoupl o 0,1 %, německý DAX odevzdal 1,54 % a francouzský CAC 40 přišel o 1,19 %. Pražská burza se podle indexu PX za pět obchodních dní posunula o 1,7 % níže.
Komponenty indexu S&P 500 v týdnu do 10. srpna 2018
Z ekonomických zpráv se investoři v druhém srpnovém týdnu zaměřili na německou, japonskou a čínskou obchodní bilanci a čínskou a americkou inflaci. V Česku se pozornost soustředila na zprávy o inflaci, průmyslové a stavební výrobě, maloobchodních tržbách, devizových rezervách České národní banky, obchodní bilanci a situaci na trhu práce.
Pod tlak se dostal ruský rubl a rovněž ruské akcie v reakci na oznámení, že Spojené státy na Moskvu uvalí sankce za údajný březnový útok Ruska na bývalého dvojitého agenta Sergeje Skripala látkou novičok. Rubl k dolaru oslabil až na dvouleté minimum. Z jednotlivých titulů prudce klesly akcie dopravce Aeroflot, a to kvůli úvahám Washingtonu o zákazu letů ruských aerolinek do USA. Sankce, jejichž přesný rozsah ještě nebyl určen, mají vstoupit v platnost kolem 22. srpna, nejmenovaný vládní zdroj agentury AFP uvedl, že mohou stát ruskou ekonomiku stovky milionů dolarů.
Ruský premiér Dmitrij Medveděv pak v pátek podle ruských médií řekl, že jakékoli sankce USA, které se dotknou ruských bankovních operací nebo devizového obchodu, bude Rusko považovat za vyhlášení obchodní války. Moskva podle něj na americké sankce odpoví politicky i ekonomicky, případně dalšími prostředky, bude-li to nutné.
O nastavení měnové politiky jednaly australská a novozélandská centrální banka, podle očekávání však ponechaly základní úrokovou sazbu na 1,5 %, respektive na 1,75 %.
Větší pozornost na sebe na konci týdne strhlo Turecko, jehož měna prudce oslabovala. USA zdvojnásobily cla na tureckou ocel a hliník a rostou obavy o kondici turecké ekonomiky jako takové. "V pátek kurz eura vůči dolaru klesl o 1 % na 1,141 EUR/USD. Důvodem byly možné obavy Evropské centrální banky ohledně dopadu slabé liry na evropské banky. Lira proti dolaru během roku ztratila 75 %, z toho téměř 25 % v posledních třech dnech. Podle Banky pro mezinárodní platby jsou největšímu riziku spojenému s tureckou lirou vystavené banky španělské, francouzské a italské. ECB to ale odmítla komentovat," napsali analytici z Komerční banky.
"Investoři berou nohy na ramena a vyprodávají jak turecké akcie, tak liru. Konflikt s USA nabírá na obrátkách. Lira spadla na historická minima vůči dolaru. Výzva prezidenta Recepa Tayyipa Erdoğana, aby občané prodávali devizy a zlato a kupovali liry, totiž 'vyprovokovala' Donalda Trumpa ke zvýšení celních sazeb na dovoz oceli a hliníku na dvojnásobek (50 %, respektive 20 %). Navázal tak na sérii sankcí, které USA v průběhu července přislíbily," vysvětlil analytik Jan Šumbera z České spořitelny. "Oslabování liry zadělává na další problémy. Velká část státního dluhu je totiž denominována v dolarech. Jeho relativní hodnota tedy s oslabením domácí měny stoupá. Přirozeně se tedy zvyšuje obava, že Turecko nebude svým závazkům schopno dostát. Přehřátí ekonomiky a následná inflace stojí na pozadí celé ekonomické hrůzy. Turecká centrální banka ztratila kredibilitu. Ostatně, když inflace šplhá na 16 % (červencový údaj), ale banka nadále úpěnlivě drží základní sazbu na 17,75 %, je o problémy postaráno. Přičtěme k tomu Erdoğanovy výzvy nezvyšovat sazby a koktejl pochybností o nezávislosti či kompetenci centrálních bankéřů v zemi je hotový. Víkendový proslov prezidenta situaci nezklidnil, pročež zatím není na vidět pomyslné světlo na konci tunelu. Poslední kroky USA totiž naznačily, kdo drží otěže sporu v rukou. Pokud by triumvirát (prezident, ministr financí, centrální banka) přispěchal byť třeba i s rozumným řešením, mohou USA přikročit k vyostření sankcí tak, jak to udělaly v případě cel."
Hospodářské výsledky za druhé čtvrtletí na Wall Street zveřejnily Tyson Foods, Marriott International, Walt Disney, Mylan, CVS Health, Booking Holdings, Twenty-First Century Fox nebo Viacom a News Corp. V Evropě na trh čísla poslaly UniCredit, HSBC Holdings, Commerzbank, E.ON, Glencore, KBC Group, Deutsche Telekom, Merck KGaA, Raiffeisen Bank International či adidas a Innogy. Na pražské burze do výsledkové sezóny přispěly společnosti Photon Energy, ČEZ, MONETA Money Bank a Stock Spirits Group.
Výsledková sezóna na Wall Street je téměř u konce. Výsledky už na trh poslalo více než 450 firem z indexu S&P 500. Zisk nad odhady vykázalo zhruba 80 % podniků a lepší než očekávané tržby asi 70 % firem.
Čistý zisk energetické skupiny ČEZ v prvním pololetí dosáhl 7,7 miliardy Kč (meziročně -54 %) a provozní zisk před odpisy (EBITDA) 26,9 miliardy Kč (meziročně -14 %). Meziroční srovnání zisku bylo významně ovlivněno jednorázovými příjmy z loňského roku ve výši asi 7 miliard Kč, zejména z prodeje akcií firmy MOL. Skupina potvrdila očekávanou výši očištěného čistého zisku za celý rok na úrovni 12-14 miliard Kč i očekávanou výši provozního zisku před odpisy (EBITDA) na úrovni 51-53 miliard Kč.
Investory na Wall Street zaujala zpráva, že zakladatel a generální ředitel americké společnosti Tesla Elon Musk uvažuje o převzetí firmy a stažení jejích akcií z veřejného trhu. Musk na Twitteru signalizoval, že by za každou akcii tohoto výrobce elektromobilů nabídl 420 dolarů. V úterý akcie Tesly v reakci na tuto zprávu poskočily o 10,99 % na 379,57 USD, v dalších dnech ale zisky odevzdaly. O Muskův postup při zveřejňování úmyslů ohledně budoucnosti Tesly se zajímá burzovní regulátor.
Výhled
V polovině srpna se investoři budou soustředit na zprávy o průmyslové výrobě a maloobchodních tržbách v Číně, německém HDP a inflaci, HDP eurozóny, inflaci ve Spojeném království a eurozóně nebo na ekonomické indexy institutu ZEW pro Německo a eurozónu a tržby maloobchodních prodejců ve Spojených státech.
"V týdnu přijde smršť dat, které napoví, jak si jednotlivé ekonomiky vedly ve druhém čtvrtletí. První odhad z eurozóny ukáže na mírné zpomalení, ke kterému ovšem německý HDP nepřispěl. Ten naopak prošel fází oživení. V mezičtvrtletním vyjádření zrychlila také česká ekonomika, ta ale již naráží na své limity. Scénář je u všech zemí víceméně stejný - růst je tažen spotřebou domácností, přispívají k němu také investice. Čtvrteční data pak naznačí, jak se ve třetím čtvrtletí vyvíjí domácí poptávka v USA," uvedla v týdenním výhledu ekonomka Monika Junicke z Komerční banky.
"Nadále bude podstatná světová politika, a to především další kroky USA, Číny, Ruska nebo Turecka. Tento faktor přináší na trhy nervozitu a nejistotu, zejména pak na ty evropské a asijské. Možná opatření USA namířená proti Rusku ohrožují investiční aktivitu evropských firem (například bank) v zemi," podotkl ve svém týdenním výhledu analytik Milan Vaníček z J&T Banky.
Hospodářské výsledky na Wall Street zveřejní mimo jiné společnosti J.C. Penney, Home Depot, Macy's, Cisco Systems, Walmart nebo NVIDIA. V Evropě hospodářská čísla odtajní například K+S, RWE, Carlsberg, NN Group nebo A.P. Møller-Mærsk.
Na pražské burze zveřejní pololetní hospodářská čísla nápojářská skupina Kofola ČeskoSlovensko. "Bude zajímavé, jak se v hospodaření projeví polská aktiva. Domácí trh a adriatický region by měly vykázat solidní vývoj díky teplému počasí a vývoji cen cukru. Především kvůli Polsku ale mohou výsledky vyznít smíšeně," uvedl Vaníček.
"Očekáváme pokračující oživení tržeb hnané expanzí v adriatickém regionu, akviziční aktivitou a příznivým vlivem počasí. Provozní zisk EBITDA by měl meziročně vzrůst o třetinu díky zvyšujícím se tržbám a nižším cenám cukru. Čistý dluh by se měl posunout na 2,5násobek EBITDA kvůli dividendovým výplatám a odkupu akcií. Očekáváme potvrzení výhledu na letošní rok pro provozní zisk EBITDA na úrovni 1 miliardy Kč," doplnil konkrétní čísla analytik Petr Bártek z České spořitelny. "Investoři jsou ohledně akcií Kofoly opatrní s ohledem na potenciální prodej zbylého podílu (12 %) ze strany investora EI. Pozornost přitahují také pokrok v restrukturalizaci či prodej polských aktiv. V případě prodeje by Kofola zaúčtovala podle našeho názoru až zhruba půlmiliardovou účetní ztrátu, ta by nicméně neovlivnila hotovostní tok ani dividendu."
"Denní graf indexu S&P 500 zůstává v býčím nastavení. Střednědobý výhled je optimistický, nekonečný růst bez korekcí nebo oddechových časů ale na burze neexistuje. Tragické scénáře zatím nejsou ve hře, ale výraznější výkyvy na sebe zřejmě nenechají dlouho čekat," píše v pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál.
Výhled pro jednotlivé dny
Pondělí na data jako obvykle bohaté nebude. Ze zajímavějších údajů vyjdou pouze v Číně zpráva o přímých zahraničních investicích a v ČR výsledek běžného účtu. Do výsledkové sezóny na Wall Street přispěje společnost Sysco.
V noci na úterý Čína a Japonsko zveřejní zprávy o průmyslové výrobě a Čína navíc i statistiku maloobchodních tržeb. Německo dopoledne odtajní zprávy o HDP a inflaci a Spojené království na trh pošle data z trhu práce. Zpráva o vývoji HDP vyjde spolu s údaji o průmyslové výrobě i v eurozóně a institut ZEW zveřejní indexy ekonomické nálady pro Německo i celou eurozónu. Odpoledne se pozornost investorů přesune za oceán, v USA vyjdou indexy dovozních a vývozních cen a index optimismu malých podniků od NFIB. Hospodářské výsledky odtajní v Evropě K+S, RWE nebo Geberit a Antofagasta a v USA Home Depot či Agilent Technologies.
Středeční dopoledne bude patřit britské inflaci a indexu cen britských domů od DCLG. Odpoledne ve Spojených státech vyjdou index cen domů od NAHB, index podnikatelské aktivity newyorského Fedu (Empire State index) a zprávy o průmyslové výrobě, podnikových zásobách a tržbách maloobchodních prodejců. Výsledkovou mozaiku v USA doplní Macy's a Cisco Systems.
V noci na čtvrtek Japonsko zveřejní výsledek obchodní bilance, Česko dopoledne přidá zprávy o výrobní inflaci a HDP, Spojené království na trh pošle statistiku maloobchodních tržeb a eurozóna zprávu o mezinárodním obchodu. Odpoledne se investoři ve Spojených státech zaměří na data o vydaných stavebních povoleních a zahájené výstavbě, pravidelnou týdenní zprávu o počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti a na index aktivity filadelfského Fedu. Kvartální hospodářské výsledky zveřejní v Evropě Wienerberger, Carlsberg, NN Group nebo Aegon a na Wall Street mimo jiné Applied Materials, Walmart, J. C. Penney, NVIDIA a Nordstrom.
Páteční dopoledne bude patřit německému indexu velkoobchodních cen a inflační statistice a výsledku běžného účtu eurozóny. Odpoledne na trh inflační statistiku pošle i Kanada a ve Spojených státech bude zveřejněn předběžný srpnový index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity. Výsledky hospodaření představí v Evropě A.P. Møller-Mærsk a v USA firma Deere & Co.
Z makroekonomického výhledu Komerční banky:
- První odhad vývoje ekonomiky eurozóny ukáže na mírné zpomalení mezičtvrtletního růstu. Příspěvky jednotlivých složek se sice nedozvíme, odhadujeme ale, že domácí poptávka zůstane tahounem, zatímco čisté exporty přispěly negativně. Investice by se měly vyvíjet s dosavadním trendem s příspěvkem do růstu HDP na úrovni 0,2 prpcentního bodu.
- Průmyslová výroba v eurozóně se v červnu propadla. Nasvědčují tomu národní statistiky, kdy silný italský a francouzský růst byl vyvážen poklesem v Německu.
- Německá ekonomika ve druhém čtvrtletí zaznamenala oživení, na což poukáže první odhad vývoje HDP zveřejněný v úterý. I německá ekonomika je podporována růstem investic, zatímco čistý vývoz stahuje její dynamiku dolů. Letos by růst HDP měl přesáhnout 2 %, problémem ale zůstává riziko plynoucí z geopolitických nejistot.
- Americké maloobchodní tržby v červenci představují první vlaštovku, která naznačí, jak se vyvíjí spotřeba domácností ve třetím čtvrtletí. Podle ekonomů ze Société Générale tržby maloobchodníků meziměsíčně stagnovaly, a to především kvůli nižším prodejům aut, a připíší si tak nejhorší výsledek od loňského srpna.
- Předběžný údaj o růstu amerického HDP naznačuje, že by produktivita mohla růst nejrychlejším tempem za poslední dva roky. Takový výsledek by vedl ke snížení jednotkových nákladů ve druhém čtvrtletí.
- Mezičtvrtletní růst českého HDP v druhém čtvrtletí nepatrně zrychlil, i tak je ale znát, že ekonomika naráží na své produkční limity. Trh práce je úplně vyčerpaný. Investiční aktivita, která má za cíl zvyšovat produktivitu, jasně zrychlila, nicméně samotná produktivita zatím výraznou akceleraci nezaznamenala. Hlavním hnacím motorem ekonomiky je spotřeba. Těží z velice nízké nezaměstnanosti a rychlého růstu mezd.
- Bilance běžného účtu v České republice za červen by měla navázat na slušný výsledek zahraničního obchodu. Bilance zboží a služeb tedy vykáže solidní přebytek, dolů však běžný účet potáhne pokračující dividendová sezóna.
Aktuality
