Burzovní kalendář (15. 10. - 19. 10. 2018)
|

Burzovní kalendář (15. 10. - 19. 10. 2018)

V polovině října si pozornost investorů zaslouží výsledková sezóna (na BCPP dojde na CME a Avast), některá podstatná makrodata, ale také jednání o brexitu a informace týkající se obchodních sporů ve světě.

Burzovní kalendář

Ohlédnutí

Globální akciové trhy v čele s těmi americkými mají za sebou nejvýraznější poklesy za mnoho měsíců. Indexy S&P 500 a Dow odepsaly jen za středu a čtvrtek přes pět procent a technologický Nasdaq Composite se prakticky sesunul do korekce, když od zářijových maxim klesl o deset procent. Dařilo se naopak zlatu, které se odrazilo nad hladinu 1 200 USD za trojskou unci.

"V USA již delší dobu rostou výnosy dluhopisů (v týdnu ovšem nakonec paradoxně klesly), které se již dostaly na dlouhodobá maxima, což je obecně rizikový faktor pro akcie. Ty ale na toto riziko dlouho nereagovaly, podobně jako na předchozí vyhrocení obchodních vztahů mezi USA a Čínou. Ve středu došlo ke zlomu, výprodeje se z USA rychle přelily i na další trhy. V pátek se situace stabilizovala a došlo ke korekci předchozího propadu, čemuž částečně pomohl i solidní start výsledkové sezóny v USA," uvedl v týdenním přehledu dění na trzích analytik Milan Lávička z J&T Banky.

Výprodeje se nevyhnuly ani velkým burzám v Asii a západní Evropě, indexy jako STOXX 600 Europe nebo DAX odepsaly za týden 4-5 %. Poklesy akcelerovaly i kvůli horšímu ekonomickému výhledu Mezinárodního měnového fondu. Ten snížil výhled růstu globální ekonomiky. Ta má letos vzrůst o 3,7 %, ještě na jaře fond čekal expanzi o 3,9 %. Důvodem pro horší výhled jsou vedle obchodních válek také politická rizika v Evropě v čele s brexitem a dopad růstu sazeb v Americe na mladé ekonomiky. Výrazně horší je i výhled pro Česko, kde má letos tempo růstu HDP zpomalit na 3,1 % z loňských 4,3 %.

Index pražské burzy PX za týden klesl o 2,2 %. O hlavní zprávu se postarala MONETA Money Bank. Finanční ústav informoval o uzavření předběžné dohody se společností Home Credit o koupi Air Bank a české a slovenské pobočky Home Credit. Po dokončení transakce, které se očekává k 1. červenci 2019, by měla vzniknout česká finanční dvojka v segmentu spotřebitelských úvěrů. Hodnota transakce je necelých 20 miliard korun. Akcie Monety v reakci na zprávu nejprve hledaly směr v rozmezí 78-82 Kč, nakonec za týden oslabily o 3,6 % na 79,05 Kč.

Společnost Stock Spirits oznámila, že prodeje za prvních devět měsíců roku byly v souladu s očekáváním managementu. I přes pokračující silnou konkurenci na polském trhu tam společnost vykázala růst jak prodaných objemů, tak tržeb. Akcie firmy uzavřely týden se ztrátou 1,82 %.

Firma Avast ve středu pořádala valnou hromadu, která schválila snížení emisního ážia o zhruba 181 milionů USD. Tyto prostředky budou převedeny do rezerv, což umožní jejich případné vyplacení v podobě dividend. "Krok společnosti chápeme jako logický v situaci, kdy cash flow za letošní rok může být silnější než účetní čistý zisk. Aby výše čistého zisku neomezovala výplatu dividendy, bude možné akcionářů vyplácet 'odměny' z rezerv," napsal Lávička. Akcie Avastu za týden odepsaly 1,19 %.

Americké akciové indexy v pátek v kolísavé seanci výrazně posílily, týdenní ztrátu ale příliš nenapravily
Akcie v USA v pátek zpevnily. Investoři se vrátili k technologickým společnostem a dalším sektorům, které od začátku roku posílily. Za celý týden však indexy prudce klesly a zaznamenaly nejvyšší ztráty od konce března.
Evropské akcie v pátek mírně klesly, za celý týden ztratily zhruba 4,5 %
Evropské akciové trhy zakončily páteční obchodování v negativním pásmu, ztráty však nebyly veliké. Pozitivně na páteční obchodování působil plusový úvod seance na Wall Street, investoři se rovněž soustředili na start výsledkové sezóny, kterou zahájila hospodářská čísla velkých amerických bank.
Pražská burza v pátek uzavřela v mínusu, za celý týden klesla o 2,2 %
Pražská burza v pátek prohloubila ztrátu ze čtvrtečního obchodování, když index PX odepsal 0,38 % na 1 079,61 bodu. Dolů burzu stáhly zejména akcie Monety Money Bank, dařilo se naopak textilce PFNonwovens. Objem obchodů byl s 453 miliony korun podprůměrný.

Výhled

Třetí říjnový týden nabídne investorům řadu kurzotvorných informací v čele s dávkou makrodat a výsledkových zpráv od velkých amerických i několika evropských firem. V Evropě se bude opět jednat o dohodě EU se Spojeným královstvím. Trhy ale budou nejspíše nadále nejvíce sledovat vývoj výnosů na dluhopisových trzích a jejich dopad na akciové trhy. Ekonomické fundamenty by nahrávaly spíše pokračování stabilizace po prudkých výprodejích, techničtí analytici ale varují, že dva dny propadů následované jedním korekčním dnem (středa až pátek uplynulého týdne) nejsou typickým průběhem panické výprodejové vlny.

"Všechna rizika a dosavadní negativa se sečetla (včetně pokračující kritiky Fedu z úst amerického prezidenta Donalda Trumpa) a akciový trh se během středy a čtvrtku sesunul o více než 5 %. Index S&P 500 bez zaváhání prolomil psychologicky zajímavou hladinu a klíčový support na 2 800, poté i 200denní průměr a zastavil se mírně nad 2 700," uvedl v technickém komentáři k dění na americkém akciovém trhu opční obchodník Josef Košťál.

"Čtvrté čtvrtletí 2018 tedy začalo hodně nepříjemně. Pomalý sestup z předchozího týdne se ztrátou necelého procenta se v uplynulém týdnu změnil v rychlou jízdu z kopce. Středeční výprodeje a ztráta S&P 500 přes tři procenta pokračovaly i ve čtvrtek. Páteční protipohyb měl podporu v nadprůměrném objemu obchodů, vrátil index na 200denní klouzavý průměr, ale benchmark by ještě mohl otestovat psychologicky podstatnou hladinu 2 700," uvedl dále Josef Košťál. "Index S&P 500 v říjnu ztrácí 5 %. Z maxim to je zatím jen 5,5 %, tedy žádné velké číslo. Po únorových propadech nastalo 8 měsíců klidu, nyní se vrátila nervozita a obavy z dalšího sestupu. S&P 500 i jeho dílčí indexy klesaly několik dnů. V pátek přišla logická korekce poklesu, která ale kromě zastavení nebo přerušení propadu neznamená vůbec nic. Index je ve staronovém pásmu 2 700 až 2 800 a může testovat obě hladiny."

Je otázka, zda akciovému trhu pomůže výsledková sezóna (očekávání jsou opět vysoká, analytici předpokládají růst zisku na akcii firem z indexu S&P 500 o více než 20 %, v západní Evropě se čeká růst o zhruba 14 %), případně obnovení odkupů akcií ze strany samotných firem (ty před výsledkovou sezónou tradičně byly výrazně omezeny).

Výsledková sezóna za třetí čtvrtletí se v polovině října opravdu rozebíhá naplno. Svá čísla oznámí v týdnu v Americe například Bank of America, Goldman Sachs, Charles Schwab, UnitedHealth Group, Johnson & Johnson, Morgan Stanley, Netflix, IBM, Alcoa, Travelers, Philip Morris International, American Express, Honeywell International, Schlumberger nebo Procter & Gamble, v Evropě pak Akzo Nobel, Novartis, SAP a Volvo.

Na pražské burze se o své hospodářské výsledky s investory ve čtvrtek podělí firmy Avast a CME. "Avast by měl oznámit pouze upravené tržby a upravený zisk před odpisy EBITDA. Tržby očekáváme na úrovni 204 milionů USD, zhruba na úrovni jedné čtvrtiny ročních tržeb (meziroční srovnání pro třetí kvartál není k dispozici), a EBITDA 104 milionů USD (EBITDA marže 51 %). Management by podle nás měl potvrdit výhled, že tržby letos vzrostou vyšším jednociferným tempem po vyloučení ukončených operací," uvedl Milan Lávička z J&T Banky.

Podle odhadů analytika Jiřího Kostky z Komerční banky by Avast měl za celý letošní rok vykázat upravené fakturace v objemu 691 milionů USD (meziročně +11 %). "Dále by mělo docházet k synergickým efektům z proběhlých akvizic společností AVG a Piriform, a to formou mírného snižování nákladů a současně růstu tržeb díky cross-sellingu produktů v nově získané uživatelské základně," říká Kostka. Odhad výsledků za samotné třetí čtvrtletí Komerční banka vzhledem k absenci dat za třetí kvartál minulého roku nezveřejnila.

"Od CME očekáváme tržby za třetí čtvrtletí na úrovni 124 milionů USD (meziročně +3,9 %). Nárůst bude tažen pokračujícím mírným růstem útrat inzerentů za televizní reklamu. Zisk před odpisy OIBDA vzroste podle nás svižněji (+21,9 % na 30,6 milionu USD), čemuž pomáhá pokračující růst marží. Pro investory ale bude klíčový spíše výhled. Očekáváme, že vedení společnosti potvrdí výhled na letošní růst zisku OIBDA o 14-16 % při konstantních kurzech měn. Při současném vývoji kurzů očekáváme letošní zisk OIBDA 197,2 milionů USD," doplnil Milan Lávička z J&T Banky.

Jiří Kostka z Komerční banky čeká meziroční nárůst tržeb CME o 12 % na 133,8 milionu USD. "Třetí kvartál vykazuje dlouhodobě nejslabší výsledky z celého roku. I tentokrát nicméně budou čísla podporovat velice dobré makroekonomické podmínky v jednotlivých zemích, kde má CME své aktivity," říká Kostka. "Oproti loňskému roku došlo k posílení dolaru vůči lokálním měnám na trzích, kde CME působí. Kvůli tomu dochází k tvorbě nerealizovaných kurzových ztrát. OIBDA zisk by měl meziročně vzrůst o 18,2 % na 29,7 milionu USD. Tento růst by měl být podpořen především ziskovostí v Rumunsku a v České republice, kde očekáváme zisk OIBDA 17,6 milionu USD, respektive 14,1 milionu USD. OIBDA marže by dle našich odhadů měla vzrůst o 1,2 procentního bodu na 22,2 %. Čistý zisk CME by se měl dostat do kladných hodnot a měl by dosáhnout 10 milionů USD oproti ztrátě 7,9 milionu USD v třetím čtvrtletí loňského roku. To by mělo být způsobeno zejména klesajícími úrokovými náklady. Ty předpokládáme na úrovni kolem 10 milionů USD v oproti 18,3 milionu USD v loňském třetím čtvrtletí."

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 15. října
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 15. října a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Kalendář ekonomických dat je poměrně bohatý především v USA. V pondělí budou nejsledovanější maloobchodní tržby, v úterý průmyslová produkce a ve středu zápis z posledního zasedání FOMC. Během celého týdne navíc budou vycházet údaje z nemovitostního trhu v čele se zahájenou výstavbou a prodeji starších domů.

V západní Evropě tolik důležitých statistik nevyjde. V úterý zaujmou obchodní bilance eurozóny a index ekonomické nálady ZEW pro Německo a celou eurozónu, ve středu bude důležitá britská inflace a také finální data o vývoji spotřebitelských cen v eurozóně. Británie ještě ve čtvrtek zveřejní maloobchodní tržby. V Česku vyjde pouze v úterý index výrobních cen.

Na dalších globálně významných trzích bude naopak živo. V pondělí vyjde japonská průmyslová výroba a v úterý čínská inflace. Ve čtvrtek se dozvíme, jak se v září vyvíjel japonský zahraniční obchod, a v pátek se dočkáme dat o čínském HDP, míře nezaměstnanosti, maloobchodních tržbách a průmyslové výrobě, a vyjdou také japonská a kanadská inflace.

Z makroekonomického výhledu Komerční banky:

  • Do pondělí musí členské země EU zaslat Evropské komisi finální návrh státního rozpočtu pro rok 2019. Dosud návrhy zaslaly pouze Rakousko, Finsko a Slovensko. Nejvýznamnější nejistotu i z pohledu finančních trhů představuje to, s čím přijde italská vláda. Ze strany Říma reálně hrozí porušení fiskálních pravidel EU.
  • Americké maloobchodní tržby za září by měly být silné, a měly by tak podporovat utahování měnové politiky ze strany Fedu.
  • Zápis z posledního měnověpolitického zasedání Fedu by měl odhalit, jak to vypadá s neutrální úrokovou sazbou. Posunula se v posledním době výše? A jak výrazně nad ni se chtějí centrální bankéři dostat?
  • Důvěra investorů v Německu podle nás bude otřesena jak nedávnými turbulencemi na globálních finančních trzích, tak slabostí německých dat, zejména těch z průmyslu.
  • Od čtvrtečního summitu EU neočekáváme plné vyřešení odluky Velké Británie od EU, mělo by ale být dosaženo hmatatelného pokroku, aby ještě před koncem roku mohla být podepsána finální dohoda. Vyloučit nelze ani konání mimořádnému listopadového summitu, kde by se celý proces uzavřel.
Glencore omezí těžbu uhlí kvůli ochraně klimatu
před 22 minutami

Glencore omezí těžbu uhlí kvůli ochraně klimatu

Nadnárodní těžařský gigant Glencore omezí těžbu uhlí, aby vyhověl výzvám předních investorů, kteří sektor tlačí k...
Těžba Uhlí a koks Životní prostředí
Asijské burzy v polovině týdne uzavřely v zelených číslech
Asijské burzy v polovině týdne uzavřely v zelených číslech
před 40 minutami

Asijské burzy v polovině týdne uzavřely v zelených číslech

Asijské akciové trhy zakončily středeční seanci v plusu, když investoři nadále monitorovali vývoj obchodních jednání...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Cena palladia poprvé překonala hranici 1 500 dolarů za unci
Cena palladia poprvé překonala hranici 1 500 dolarů za unci
před hodinou

Cena palladia poprvé překonala hranici 1 500 dolarů za unci

Cena palladia při středečním asijském obchodování poprvé překonala hranici 1 500 dolarů za troyskou unci. Mohou za to...
Paládium
Zisk aerolinek Air France-KLM loni prudce vzrostl
Zisk aerolinek Air France-KLM loni prudce vzrostl
před hodinou

Zisk aerolinek Air France-KLM loni prudce vzrostl

Čistý zisk letecké společnosti Air France-KLM v loňském roce prudce vzrostl na 409 milionů eur z předloňských 163...
Francie Doprava Výsledková sezóna
Senát zřejmě schválí zákon pro brexit bez dohody
před hodinou

Senát zřejmě schválí zákon pro brexit bez dohody

Senát zřejmě schválí návrh zákona, podle kterého budou mít Britové v Česku až do konce příštího roku v některých...
Česká republika Spojené království Politika
Ford uzavírá svůj nejstarší závod v Brazílii
Ford uzavírá svůj nejstarší závod v Brazílii
09:34

Ford uzavírá svůj nejstarší závod v Brazílii

Americká automobilka Ford Motor po více než padesáti letech uzavře závod v Brazílii a ukončí prodej těžkých...
Ford Auta Brazílie
Německo: Index výrobních cen v lednu meziročně vzrostl o 2,6 %
09:00

Německo: Index výrobních cen v lednu meziročně vzrostl o 2,6 %

Německý index výrobních cen se v lednu v meziročním srovnání zvýšil o 2,6 % po růstu o 2,7 % v prosinci (odhad: 1,9 %...
Německo Inflace
Deficit zahraničního obchodu Japonska v lednu nejvyšší za pět let
Deficit zahraničního obchodu Japonska v lednu nejvyšší za pět let
08:40

Deficit zahraničního obchodu Japonska v lednu nejvyšší za pět let

Deficit japonského zahraničního obchodu se v lednu prohloubil ve srovnání se stejným obdobím loni o téměř polovinu na...
Mezinárodní obchod Japonsko
ČR bude moci získat z norských fondů zhruba pět miliard Kč
08:23

ČR bude moci získat z norských fondů zhruba pět miliard Kč

Zástupci ministerstva financí, Norska, Islandu a Lichtenštejnska ve středu v Praze zahájí třetí období Fondů...
Česká republika Strukturální fondy EU, operační programy, komunitární programy, národní programy Norsko
Hypoindex: Průměrná sazba hypoték v lednu stoupla na tři procenta
Hypoindex: Průměrná sazba hypoték v lednu stoupla na tři procenta
08:05

Hypoindex: Průměrná sazba hypoték v lednu stoupla na tři procenta

Průměrná úroková sazba hypoték v lednu dále stoupla na 3 procenta z prosincových 2,91 procenta. Vyplývá to z údajů...
Česká republika Hypotéky Nemovitosti
Americké akcie v úterý mírně zdražily, investory povzbudila slova…
Americké akcie v úterý mírně zdražily, investory povzbudila slova…
včera v 22:30

Americké akcie v úterý mírně zdražily, investory povzbudila slova Donalda Trumpa

Akcie ve Spojených státech v úterý mírně posílily díky příznivým hospodářským výsledkům maloobchodního řetězce...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Trumpův kandidát na šéfa Světové banky má prvního vyzyvatele
včera v 21:01

Trumpův kandidát na šéfa Světové banky má prvního vyzyvatele

Kandidát amerického prezidenta Donalda Trumpa na post prezidenta Světové banky David Malpass má svého prvního...
Banky Donald Trump
Nord Stream 2 stabilizuje ceny energie v ČR, uvedl náměstek MPO
včera v 19:57

Nord Stream 2 stabilizuje ceny energie v ČR, uvedl náměstek MPO

Plynovod Nord Stream 2 stabilizuje ceny energie v České republice. V případě, že by plynovod nevznikl, tuzemská...
Zemní plyn Komodity Česká republika
Francie a Německo chtějí změnit evropskou průmyslovou politiku
včera v 19:40

Francie a Německo chtějí změnit evropskou průmyslovou politiku

Francie a Německo v úterý představily plán aktivní evropské průmyslové politiky. Měla by starému kontinentu umožnit...
Německo Francie Průmysl
Kongres prošetřuje zprávy o jaderné spolupráci USA s Rijádem
Kongres prošetřuje zprávy o jaderné spolupráci USA s Rijádem
včera v 18:39

Kongres prošetřuje zprávy o jaderné spolupráci USA s Rijádem

Sněmovna reprezentantů amerického Kongresu začala vyšetřovat zprávy o tom, že Bílý dům hodlá dodat technologie pro...
Spojené státy americké (USA) Jaderná energetika Saúdská Arábie
Evropské burzy v úterý převážně klesly, akcie banky HSBC zlevnily o…
Evropské burzy v úterý převážně klesly, akcie banky HSBC zlevnily o…
včera v 18:00

Evropské burzy v úterý převážně klesly, akcie banky HSBC zlevnily o více než 3 %

Evropské akciové trhy zakončily úterní obchodování v červených číslech, když investoři čekali na zprávy z jednání...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Německo je údajně nakloněno účasti Huawei při budování sítí 5G
Německo je údajně nakloněno účasti Huawei při budování sítí 5G
včera v 17:48

Německo je údajně nakloněno účasti Huawei při budování sítí 5G

Německá vláda je nakloněna možnosti dovolit čínské společnosti Huawei účast na budování mobilních sítí páté generace ...
Německo Čína Telekomunikace
Německo loni opět mělo nejvyšší přebytek běžného účtu na světě
Německo loni opět mělo nejvyšší přebytek běžného účtu na světě
včera v 17:36

Německo loni opět mělo nejvyšší přebytek běžného účtu na světě

Německo loni díky silnému exportu již třetím rokem za sebou zaznamenalo největší přebytek běžného účtu platební...
Německo Mezinárodní obchod