Burzovní kalendář (15. 10. - 19. 10. 2018)
|

Burzovní kalendář (15. 10. - 19. 10. 2018)

V polovině října si pozornost investorů zaslouží výsledková sezóna (na BCPP dojde na CME a Avast), některá podstatná makrodata, ale také jednání o brexitu a informace týkající se obchodních sporů ve světě.

Burzovní kalendář

Ohlédnutí

Globální akciové trhy v čele s těmi americkými mají za sebou nejvýraznější poklesy za mnoho měsíců. Indexy S&P 500 a Dow odepsaly jen za středu a čtvrtek přes pět procent a technologický Nasdaq Composite se prakticky sesunul do korekce, když od zářijových maxim klesl o deset procent. Dařilo se naopak zlatu, které se odrazilo nad hladinu 1 200 USD za trojskou unci.

"V USA již delší dobu rostou výnosy dluhopisů (v týdnu ovšem nakonec paradoxně klesly), které se již dostaly na dlouhodobá maxima, což je obecně rizikový faktor pro akcie. Ty ale na toto riziko dlouho nereagovaly, podobně jako na předchozí vyhrocení obchodních vztahů mezi USA a Čínou. Ve středu došlo ke zlomu, výprodeje se z USA rychle přelily i na další trhy. V pátek se situace stabilizovala a došlo ke korekci předchozího propadu, čemuž částečně pomohl i solidní start výsledkové sezóny v USA," uvedl v týdenním přehledu dění na trzích analytik Milan Lávička z J&T Banky.

Výprodeje se nevyhnuly ani velkým burzám v Asii a západní Evropě, indexy jako STOXX 600 Europe nebo DAX odepsaly za týden 4-5 %. Poklesy akcelerovaly i kvůli horšímu ekonomickému výhledu Mezinárodního měnového fondu. Ten snížil výhled růstu globální ekonomiky. Ta má letos vzrůst o 3,7 %, ještě na jaře fond čekal expanzi o 3,9 %. Důvodem pro horší výhled jsou vedle obchodních válek také politická rizika v Evropě v čele s brexitem a dopad růstu sazeb v Americe na mladé ekonomiky. Výrazně horší je i výhled pro Česko, kde má letos tempo růstu HDP zpomalit na 3,1 % z loňských 4,3 %.

Index pražské burzy PX za týden klesl o 2,2 %. O hlavní zprávu se postarala MONETA Money Bank. Finanční ústav informoval o uzavření předběžné dohody se společností Home Credit o koupi Air Bank a české a slovenské pobočky Home Credit. Po dokončení transakce, které se očekává k 1. červenci 2019, by měla vzniknout česká finanční dvojka v segmentu spotřebitelských úvěrů. Hodnota transakce je necelých 20 miliard korun. Akcie Monety v reakci na zprávu nejprve hledaly směr v rozmezí 78-82 Kč, nakonec za týden oslabily o 3,6 % na 79,05 Kč.

Společnost Stock Spirits oznámila, že prodeje za prvních devět měsíců roku byly v souladu s očekáváním managementu. I přes pokračující silnou konkurenci na polském trhu tam společnost vykázala růst jak prodaných objemů, tak tržeb. Akcie firmy uzavřely týden se ztrátou 1,82 %.

Firma Avast ve středu pořádala valnou hromadu, která schválila snížení emisního ážia o zhruba 181 milionů USD. Tyto prostředky budou převedeny do rezerv, což umožní jejich případné vyplacení v podobě dividend. "Krok společnosti chápeme jako logický v situaci, kdy cash flow za letošní rok může být silnější než účetní čistý zisk. Aby výše čistého zisku neomezovala výplatu dividendy, bude možné akcionářů vyplácet 'odměny' z rezerv," napsal Lávička. Akcie Avastu za týden odepsaly 1,19 %.

Americké akciové indexy v pátek v kolísavé seanci výrazně posílily, týdenní ztrátu ale příliš nenapravily
Akcie v USA v pátek zpevnily. Investoři se vrátili k technologickým společnostem a dalším sektorům, které od začátku roku posílily. Za celý týden však indexy prudce klesly a zaznamenaly nejvyšší ztráty od konce března.
Evropské akcie v pátek mírně klesly, za celý týden ztratily zhruba 4,5 %
Evropské akciové trhy zakončily páteční obchodování v negativním pásmu, ztráty však nebyly veliké. Pozitivně na páteční obchodování působil plusový úvod seance na Wall Street, investoři se rovněž soustředili na start výsledkové sezóny, kterou zahájila hospodářská čísla velkých amerických bank.
Pražská burza v pátek uzavřela v mínusu, za celý týden klesla o 2,2 %
Pražská burza v pátek prohloubila ztrátu ze čtvrtečního obchodování, když index PX odepsal 0,38 % na 1 079,61 bodu. Dolů burzu stáhly zejména akcie Monety Money Bank, dařilo se naopak textilce PFNonwovens. Objem obchodů byl s 453 miliony korun podprůměrný.

Výhled

Třetí říjnový týden nabídne investorům řadu kurzotvorných informací v čele s dávkou makrodat a výsledkových zpráv od velkých amerických i několika evropských firem. V Evropě se bude opět jednat o dohodě EU se Spojeným královstvím. Trhy ale budou nejspíše nadále nejvíce sledovat vývoj výnosů na dluhopisových trzích a jejich dopad na akciové trhy. Ekonomické fundamenty by nahrávaly spíše pokračování stabilizace po prudkých výprodejích, techničtí analytici ale varují, že dva dny propadů následované jedním korekčním dnem (středa až pátek uplynulého týdne) nejsou typickým průběhem panické výprodejové vlny.

"Všechna rizika a dosavadní negativa se sečetla (včetně pokračující kritiky Fedu z úst amerického prezidenta Donalda Trumpa) a akciový trh se během středy a čtvrtku sesunul o více než 5 %. Index S&P 500 bez zaváhání prolomil psychologicky zajímavou hladinu a klíčový support na 2 800, poté i 200denní průměr a zastavil se mírně nad 2 700," uvedl v technickém komentáři k dění na americkém akciovém trhu opční obchodník Josef Košťál.

"Čtvrté čtvrtletí 2018 tedy začalo hodně nepříjemně. Pomalý sestup z předchozího týdne se ztrátou necelého procenta se v uplynulém týdnu změnil v rychlou jízdu z kopce. Středeční výprodeje a ztráta S&P 500 přes tři procenta pokračovaly i ve čtvrtek. Páteční protipohyb měl podporu v nadprůměrném objemu obchodů, vrátil index na 200denní klouzavý průměr, ale benchmark by ještě mohl otestovat psychologicky podstatnou hladinu 2 700," uvedl dále Josef Košťál. "Index S&P 500 v říjnu ztrácí 5 %. Z maxim to je zatím jen 5,5 %, tedy žádné velké číslo. Po únorových propadech nastalo 8 měsíců klidu, nyní se vrátila nervozita a obavy z dalšího sestupu. S&P 500 i jeho dílčí indexy klesaly několik dnů. V pátek přišla logická korekce poklesu, která ale kromě zastavení nebo přerušení propadu neznamená vůbec nic. Index je ve staronovém pásmu 2 700 až 2 800 a může testovat obě hladiny."

Je otázka, zda akciovému trhu pomůže výsledková sezóna (očekávání jsou opět vysoká, analytici předpokládají růst zisku na akcii firem z indexu S&P 500 o více než 20 %, v západní Evropě se čeká růst o zhruba 14 %), případně obnovení odkupů akcií ze strany samotných firem (ty před výsledkovou sezónou tradičně byly výrazně omezeny).

Výsledková sezóna za třetí čtvrtletí se v polovině října opravdu rozebíhá naplno. Svá čísla oznámí v týdnu v Americe například Bank of America, Goldman Sachs, Charles Schwab, UnitedHealth Group, Johnson & Johnson, Morgan Stanley, Netflix, IBM, Alcoa, Travelers, Philip Morris International, American Express, Honeywell International, Schlumberger nebo Procter & Gamble, v Evropě pak Akzo Nobel, Novartis, SAP a Volvo.

Na pražské burze se o své hospodářské výsledky s investory ve čtvrtek podělí firmy Avast a CME. "Avast by měl oznámit pouze upravené tržby a upravený zisk před odpisy EBITDA. Tržby očekáváme na úrovni 204 milionů USD, zhruba na úrovni jedné čtvrtiny ročních tržeb (meziroční srovnání pro třetí kvartál není k dispozici), a EBITDA 104 milionů USD (EBITDA marže 51 %). Management by podle nás měl potvrdit výhled, že tržby letos vzrostou vyšším jednociferným tempem po vyloučení ukončených operací," uvedl Milan Lávička z J&T Banky.

Podle odhadů analytika Jiřího Kostky z Komerční banky by Avast měl za celý letošní rok vykázat upravené fakturace v objemu 691 milionů USD (meziročně +11 %). "Dále by mělo docházet k synergickým efektům z proběhlých akvizic společností AVG a Piriform, a to formou mírného snižování nákladů a současně růstu tržeb díky cross-sellingu produktů v nově získané uživatelské základně," říká Kostka. Odhad výsledků za samotné třetí čtvrtletí Komerční banka vzhledem k absenci dat za třetí kvartál minulého roku nezveřejnila.

"Od CME očekáváme tržby za třetí čtvrtletí na úrovni 124 milionů USD (meziročně +3,9 %). Nárůst bude tažen pokračujícím mírným růstem útrat inzerentů za televizní reklamu. Zisk před odpisy OIBDA vzroste podle nás svižněji (+21,9 % na 30,6 milionu USD), čemuž pomáhá pokračující růst marží. Pro investory ale bude klíčový spíše výhled. Očekáváme, že vedení společnosti potvrdí výhled na letošní růst zisku OIBDA o 14-16 % při konstantních kurzech měn. Při současném vývoji kurzů očekáváme letošní zisk OIBDA 197,2 milionů USD," doplnil Milan Lávička z J&T Banky.

Jiří Kostka z Komerční banky čeká meziroční nárůst tržeb CME o 12 % na 133,8 milionu USD. "Třetí kvartál vykazuje dlouhodobě nejslabší výsledky z celého roku. I tentokrát nicméně budou čísla podporovat velice dobré makroekonomické podmínky v jednotlivých zemích, kde má CME své aktivity," říká Kostka. "Oproti loňskému roku došlo k posílení dolaru vůči lokálním měnám na trzích, kde CME působí. Kvůli tomu dochází k tvorbě nerealizovaných kurzových ztrát. OIBDA zisk by měl meziročně vzrůst o 18,2 % na 29,7 milionu USD. Tento růst by měl být podpořen především ziskovostí v Rumunsku a v České republice, kde očekáváme zisk OIBDA 17,6 milionu USD, respektive 14,1 milionu USD. OIBDA marže by dle našich odhadů měla vzrůst o 1,2 procentního bodu na 22,2 %. Čistý zisk CME by se měl dostat do kladných hodnot a měl by dosáhnout 10 milionů USD oproti ztrátě 7,9 milionu USD v třetím čtvrtletí loňského roku. To by mělo být způsobeno zejména klesajícími úrokovými náklady. Ty předpokládáme na úrovni kolem 10 milionů USD v oproti 18,3 milionu USD v loňském třetím čtvrtletí."

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 15. října
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 15. října a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Kalendář ekonomických dat je poměrně bohatý především v USA. V pondělí budou nejsledovanější maloobchodní tržby, v úterý průmyslová produkce a ve středu zápis z posledního zasedání FOMC. Během celého týdne navíc budou vycházet údaje z nemovitostního trhu v čele se zahájenou výstavbou a prodeji starších domů.

V západní Evropě tolik důležitých statistik nevyjde. V úterý zaujmou obchodní bilance eurozóny a index ekonomické nálady ZEW pro Německo a celou eurozónu, ve středu bude důležitá britská inflace a také finální data o vývoji spotřebitelských cen v eurozóně. Británie ještě ve čtvrtek zveřejní maloobchodní tržby. V Česku vyjde pouze v úterý index výrobních cen.

Na dalších globálně významných trzích bude naopak živo. V pondělí vyjde japonská průmyslová výroba a v úterý čínská inflace. Ve čtvrtek se dozvíme, jak se v září vyvíjel japonský zahraniční obchod, a v pátek se dočkáme dat o čínském HDP, míře nezaměstnanosti, maloobchodních tržbách a průmyslové výrobě, a vyjdou také japonská a kanadská inflace.

Z makroekonomického výhledu Komerční banky:

  • Do pondělí musí členské země EU zaslat Evropské komisi finální návrh státního rozpočtu pro rok 2019. Dosud návrhy zaslaly pouze Rakousko, Finsko a Slovensko. Nejvýznamnější nejistotu i z pohledu finančních trhů představuje to, s čím přijde italská vláda. Ze strany Říma reálně hrozí porušení fiskálních pravidel EU.
  • Americké maloobchodní tržby za září by měly být silné, a měly by tak podporovat utahování měnové politiky ze strany Fedu.
  • Zápis z posledního měnověpolitického zasedání Fedu by měl odhalit, jak to vypadá s neutrální úrokovou sazbou. Posunula se v posledním době výše? A jak výrazně nad ni se chtějí centrální bankéři dostat?
  • Důvěra investorů v Německu podle nás bude otřesena jak nedávnými turbulencemi na globálních finančních trzích, tak slabostí německých dat, zejména těch z průmyslu.
  • Od čtvrtečního summitu EU neočekáváme plné vyřešení odluky Velké Británie od EU, mělo by ale být dosaženo hmatatelného pokroku, aby ještě před koncem roku mohla být podepsána finální dohoda. Vyloučit nelze ani konání mimořádnému listopadového summitu, kde by se celý proces uzavřel.
Co musíte ráno vědět (16. července)
Co musíte ráno vědět (16. července)
00:00

Co musíte ráno vědět (16. července)

Jak se v pondělí obchodovalo na obou stranách Atlantiku, jakým tempem rostla ve druhém čtvrtletí čínská ekonomika a...
Musíte vědět
Americké akcie na úvod týdne mírně posílily, investoři ale vyhlížejí…
Americké akcie na úvod týdne mírně posílily, investoři ale vyhlížejí…
včera v 22:00

Americké akcie na úvod týdne mírně posílily, investoři ale vyhlížejí výsledkovou sezónu s opatrností

Akcie v USA zakončily pondělní rozkolísanou obchodní seanci mírným růstem. Náladu na burze ovlivnily smíšené výsledky...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Aeroflot hodlá rozšířit flotilu o devět letounů Airbus A320neo
včera v 20:09

Aeroflot hodlá rozšířit flotilu o devět letounů Airbus A320neo

Ruská letecká společnost Aeroflot hodlá v příštím roce rozšířit svou flotilu o devět letounů Airbus A320neo za zhruba...
Airbus Evropské akcie Rusko
Facebook se snaží ujistit poslance o bezpečnosti své kryptoměny
Facebook se snaží ujistit poslance o bezpečnosti své kryptoměny
včera v 19:56

Facebook se snaží ujistit poslance o bezpečnosti své kryptoměny

Společnost Facebook nespustí svou vlastní digitální měnu libra dříve, než budou vyřešeny všechny obavy regulačních...
Facebook Kryptoměny Sociální sítě
Evropské akcie v pondělí zdražily, náladu na trzích ovlivnila čínská…
Evropské akcie v pondělí zdražily, náladu na trzích ovlivnila čínská…
včera v 18:00

Evropské akcie v pondělí zdražily, náladu na trzích ovlivnila čínská makrodata

Evropské akciové trhy v pondělí uzavřely v plusu, když se investoři soustředili na čínská makrodata. Analytiky...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
IIF: Dluh rozvíjejících se zemí vystoupil ve čtvrtletí na rekord
včera v 17:03

IIF: Dluh rozvíjejících se zemí vystoupil ve čtvrtletí na rekord

Pokles úrokových sazeb přispěl v prvním čtvrtletí po celém světě k prudkému růstu poptávky po úvěrech. Globální dluh...
Emerging Markets Zadlužení
Pražská burza v pondělí mírně stoupla, nejvíce zdražily akcie O2…
Pražská burza v pondělí mírně stoupla, nejvíce zdražily akcie O2…
včera v 16:45

Pražská burza v pondělí mírně stoupla, nejvíce zdražily akcie O2 Czech Republic

Pražská burza v úvodu týdne uzavřela v plusu, index PX však zpevnil pouze o 0,1 % na 1 056,65 bodu. Nejvyšší zisk...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
MMF: Růst střední a jihovýchodní Evropy dusí demografické problémy
včera v 16:02

MMF: Růst střední a jihovýchodní Evropy dusí demografické problémy

Rychlý úbytek a stárnutí populace v zemích střední a jihovýchodní Evropy by mohl podstatně brzdit hospodářský růst...
Střední a východní Evropa Mezinárodní měnový fond Hospodářský růst
Společnosti Symantec a Broadcom ukončily jednání o převzetí
včera v 15:18

Společnosti Symantec a Broadcom ukončily jednání o převzetí

AKTUALIZOVÁNO. Americký výrobce bezpečnostního softwaru Symantec odstoupil od jednání o svém prodeji výrobci čipů...
Americké akcie Fúze a akvizice
Ze světa investičních doporučení (15. července)
včera v 15:00

Ze světa investičních doporučení (15. července)

Které akcie si v pondělí vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení
Citigroup ve 2. čtvrtletí zvýšila čistý zisk o sedm procent
Citigroup ve 2. čtvrtletí zvýšila čistý zisk o sedm procent
včera v 14:10

Citigroup ve 2. čtvrtletí zvýšila čistý zisk o sedm procent

Americká banka Citigroup ve druhém čtvrtletí zvýšila čistý zisk o sedm procent na 4,8 miliardy dolarů. Největší podíl...
Citigroup Americké akcie Americké banky
Dukovany dokončily opravy v 2. bloku, odstávka skončí v neděli
Dukovany dokončily opravy v 2. bloku, odstávka skončí v neděli
včera v 13:57

Dukovany dokončily opravy v 2. bloku, odstávka skončí v neděli

Energetici v jaderné elektrárně v Dukovanech dokončili opravy parogenerátoru číslo šest u odstaveného druhého bloku....
ČEZ Jaderná energetika Akcie ČR
Huawei v Itálii investuje tři miliardy USD, vytvoří 1 000 míst
Huawei v Itálii investuje tři miliardy USD, vytvoří 1 000 míst
včera v 13:30

Huawei v Itálii investuje tři miliardy USD, vytvoří 1 000 míst

Čínská společnost Huawei Technologies hodlá v příštích třech letech investovat v Itálii 3,1 miliardy dolarů....
Čína Itálie Investice
Trump údajně zvažuje odvolání ministra obchodu Wilbura Rosse
včera v 12:45

Trump údajně zvažuje odvolání ministra obchodu Wilbura Rosse

Americký prezident Donald Trump podle serveru CNBC není spokojen s prací ministra obchodu Wilbura Rosse. Ten by se...
Donald Trump Politika
Automobilce PSA klesl v pololetí prodej o téměř třináct procent
Automobilce PSA klesl v pololetí prodej o téměř třináct procent
včera v 12:21

Automobilce PSA klesl v pololetí prodej o téměř třináct procent

Francouzské automobilce PSA, která vyrábí vozy Peugeot a Citroën, klesl v prvním pololetí celosvětový prodej...
Francie Auta Výsledková sezóna
Ceny ropy po čínských datech mírně rostou
včera v 12:03

Ceny ropy po čínských datech mírně rostou

Ceny ropy se v úvodu týdne pohybují v pozitivním pásmu. Severomořská ropa Brent kolem 12.00 SELČ rostla o 0,4 % na 66...
Ropa Komodity
Kryptoměny v úvodu týdne prudce klesají
včera v 11:07

Kryptoměny v úvodu týdne prudce klesají

Cena nejznámějších kryptoměn v pondělí strmě klesá. Bitcoin podle serveru coinmarketcap.com kolem 11.00 SELČ...
Bitcoin Kryptoměny
Německé odbory opět svolaly stávku zaměstnanců Amazonu
Německé odbory opět svolaly stávku zaměstnanců Amazonu
včera v 10:49

Německé odbory opět svolaly stávku zaměstnanců Amazonu

Německé odbory svolaly na pondělí stávku zaměstnanců Amazonu za vyšší mzdy. Němečtí pracovníci amerického...
Amazon Americké akcie Německo