Burzovní kalendář (18. 11. - 22. 11. 2019)
|

Burzovní kalendář (18. 11. - 22. 11. 2019)

Nadcházející týden na makrodata ve světě příliš bohatý nebude. Velké slovo již nebude mít ani doznívající výsledková sezóna, kurzotvorné zprávy tak mohou být spíše politické povahy. Investoři například nadále netrpělivě vyhlížejí jakékoli zprávy o vývoji jednání o obchodu mezi Spojenými státy a Čínou.

Burzovní kalendář

Ohlédnutí

Americké akciové indexy v uplynulém týdnu vzrostly, Dow přidal 1,17 %, S&P 500 se zvýšil o 0,89 % a Nasdaq Composite zpevnil o 0,77 %. Akcie v Evropě se na směru neshodly, panevropský index STOXX Europe 600 se zvýšil o 0,15 %, francouzský CAC 40 narostl o 0,84 % a německý DAX posílil o 0,10 %, britský FTSE 100 ale klesl o 0,77 %. Akcie na pražské burze za týden podle indexu PX přidaly půl procenta.

Americké indexy navíc stanovily nové rekordy, Dow v pátek vůbec poprvé překonal 28 000 bodů a skončil na historickém maximu 28 004,89 bodu, širší index S&P 500 uzavřel v pátek na absolutním rekordu 3 120,46 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite týden zakončil na novém historickém maximu 8 540,83 bodu.

Komponenty indexu S&P 500 v týdnu do 15. listopadu 2019

Americké akcie pátek zakončily na nových maximech, index Dow v závěru týdne poprvé překonal 28 000 bodů
Americké akcie uzavřely páteční obchodování na nových maximech, index Dow poprvé v historii překonal hranici 28 000 bodů. Akciový trh těžil z optimismu ohledně obchodních rozhovorů mezi Spojenými státy a Čínou. Náladu investorů podpořil rovněž příznivý výhled dodavatele zařízení pro výrobu čipů Applied Materials.
Evropské akcie v pátek stouply, americko-čínská dohoda se podle Bílého domu přiblížila
Ceny akcií na hlavních burzách západní Evropy se v pátek pohybovaly vesměs vzhůru, když mezi investory převládl optimismus ohledně možného brzkého uzavření první fáze americko-čínské dohody o podobě vzájemných obchodních vztahů.
Pražská burza si v pátek připsala 0,34 %, za celý uplynulý týden akcie přidaly půl procenta
Index pražské burzy PX během pátečního obchodování vystoupal o 0,34 % a uzavřel seanci na 1 083,11 bodu. Tahouny vzestupu byly akcie tabákového výrobce Philip Morris ČR, Erste Group Bank a nejobchodovanější titul dne, Komerční banka. Naopak klesl energetický podnik ČEZ. Zobchodovaný objem čítal 285 milionů korun.

Z makroekonomických údajů se v uplynulém týdnu o pozornost přihlásily britský a německý HDP, průmyslová výroba, data z trhu práce a obchodní bilance Spojeného království, průmyslová výroba eurozóny, indexy ZEW pro Německo a celou eurozónu, německá a americká inflace, inflace a HDP eurozóny či americké maloobchodní tržby a průmyslová výroba.

Německá ekonomika se v třetím čtvrtletí těsně vyhnula recesi. Hrubý domácí produkt se ve srovnání s předchozím čtvrtletím zvýšil o 0,1 % po poklesu 0,2 % v období od dubna do června. "Nemáme sice technickou recesi, čísla o růstu jsou ovšem stále velice slabá," okomentoval zprávu ministr hospodářství Peter Altmaier. Recese je obvykle definována jako dvě čtvrtletí mezičtvrtletního ekonomického poklesu za sebou.

Pozornost investoři věnovali také projevu amerického prezidenta. Donald Trump opět kritizoval obchodní politiku Evropské unie. Mimo jiné mluvil o "hrozných obchodních bariérách" v unii, které jsou podle něj v mnoha směrech dokonce horší než v případě Číny. Při projevu v Ekonomickém klubu v New Yorku také řekl, že jsou Spojené státy blízko podpisu první fáze obchodní dohody s Čínou.

S projevem vystoupil rovněž guvernér americké centrální banky Jerome Powell. Na půdě Kongresu řekl, že Fed prozatím nevnímá potřebu dalšího snižování úrokových sazeb. Dodal, že banka očekává v USA pokračování hospodářské expanze, ačkoli ekonomika země čelí rizikům souvisejícím s pomalejším růstem v zahraničí a s napětím v mezinárodních obchodních vztazích.

Výsledková sezóna na Wall Street je téměř u konce. Čísla zveřejnilo více než 90 % společností z indexu S&P 500. Zisk nad odhady za třetí kvartál vykázaly tři čtvrtiny podniků a tržby nad odhady reportovalo asi 60 % firem. Nejvýraznější nárůst zisků vykázaly společnosti v odvětvích zdravotní péče a veřejných služeb. V uplynulém týdnu hospodářská čísla zveřejnily firmy Tyson Foods, CBS, Cisco Systems, Viacom, Walmart, NVIDIA nebo J.C. Penney.

V Evropě výsledky odtajnily mimo jiné společnosti Enel, Continental, Uniper, Infineon Technologies, RWE, Raiffeisen Bank International, Merck KGaA, KBC Group, NN Group nebo A.P. Møller-Mærsk.

Statistika dosud oznámených výsledků amerických firem za 3Q2019

Na pražské burze se výsledky za třetí čtvrtletí a prvních devět měsíců roku pochlubily nápojářská skupina Kofola ČeskoSlovensko, energetická firma ČEZ a výrobce netkaných textilií PFNonwovens.

Kofola v prvních devíti měsících roku zvýšila prodeje, přestože se neopakovalo loňské mimořádně teplé léto
I přes nepřízeň počasí se nápojářské skupině Kofola ČeskoSlovensko v prvních devíti měsících letošního roku podařilo zvýšit tržby meziročně o 3,6 % na 4,89 miliardy Kč. Provozní zisk EBITDA se společnosti v období od ledna do září meziročně zvýšil z 856,3 milionu na 860,2 milionu Kč (+0,5 %). Během konferenčního hovoru vedení společnosti potvrdilo celoroční výhled.
ČEZ v prvních třech čtvrtletích roku vydělal 13,6 miliardy Kč, meziročně zhruba o polovinu více
Čistý zisk energetické skupiny ČEZ stoupl za první tři čtvrtletí letošního roku meziročně zhruba o polovinu na 13,6 miliardy Kč. Tržby se společnosti zvýšily o 12 % na 148,1 miliardy Kč. Pomohl k tomu zejména růst cen elektřiny a vyšší zisk z obchodování s komoditami.
Výrobce netkaných textilií PFNonwovens v prvních devíti měsících roku vydělal 488,7 milionu Kč
Výrobce netkaných textilií PFNonwovens dosáhl v prvních devíti měsících letošního roku výnosů 4,82 miliardy Kč, což je meziročně o 0,3 % více. Objem prodejů v tunách meziročně klesl, naopak vývoj cen polymerů měl na meziroční vývoj tržeb pozitivní vliv. Čistý zisk společnosti stoupl o 11,7 % na 488,7 milionu Kč.

"Podle očekávání byl uplynulý týden bez výraznějších impulzů, které by silně ovlivnily vývoj obchodování. Trh se zaměřil na pokračující protesty v Hongkongu, které byly vnímány jako rizikový faktor pro akciové trhy. Protipólem byly komentáře Larryho Kudlowa, hlavního ekonomického poradce prezidenta Donalda Trumpa, který prohlásil, že vyjednávání Washingtonu s Pekingem o částečné dohodě se přibližují k zdárnému konci," napsal v týdenním komentáři k dění na trzích analytik Milan Vaníček z J&T Banky.

Výhled

Na poli makroekonomických dat se investoři příští týden zaměří hlavně na spotřebitelskou důvěru v eurozóně a ve Spojených státech, předběžné listopadové indexy nákupních manažerů a údaje o zahájené výstavbě ve Spojených státech. Celkově ovšem týden na data příliš bohatý nebude. Trhy tak mohou zahýbat mimo jiné případné informace k vývoji jednání mezi USA a Čínou.

Investoři budou sledovat také dění v Británii před blížícími se volbami. Průzkumy veřejného mínění naznačují, že si vládnoucí Konzervativní strana premiéra Borise Johnsona vytvořila náskok 10 procentních bodů před opoziční Labouristickou stranou. Parlamentní volby, které mají definitivně rozhodnout o podobě odchodu Británie z Evropské unie, se budou konat 12. prosince. Konzervativcům pomáhá rozhodnutí euroskeptické Strany pro brexit Nigela Farage nepostavit kandidáty v těch volebních okrscích, v nichž mají konzervativci navrch.

Měly by pokračovat protesty v Hongkongu. Tamní policie hovoří o hrozbě totálního kolapsu města, demonstranti, mezi nimiž jsou převážně studenti, ovšem trvají na svých požadavcích mířících k posílení demokracie a autonomie.

Hongkongská vláda kvůli eskalaci střetů výrazně zhoršila výhled vývoje domácí ekonomiky pro letošní rok. Hrubý domácí produkt se má snížit o 1,3 %, zatímco původní odhad počítal s růstem do jednoho procenta. Případný letošní pokles bude první od roku 2009.

"Index S&P 500 se v pátek po několikadenním přešlapování na místě posunul na 3 120. Denní graf je v býčím nastavení, s výjimkou pátku ale nálada na trhu nebyla tak jednoznačná jako v předchozích týdnech. Překoupené podmínky na trhu naznačují, že může přijít zpomalení či (minimálně) drobný pullback z maxim," napsal v pravidelném technickém komentáři k dění na americkém akciovém trhu opční obchodník Josef Košťál.

Index S&P 500 - technická analýza

"Ani nadcházející týden nemá na programu významnější události. Zápis ze zasedání centrální banky USA by podle nás měl potvrdit zdrženlivou rétoriku guvernéra Jeromea Powella a ujištění, že Fed bude jednat, pokud si to situace vyžádá. Ostře sledované budou jakékoli zmínky o obchodní dohodě USA a Číny. Celkově očekáváme, že trh bude přešlapovat na místě," říká Milan Vaníček.

Hospodářská čísla za třetí čtvrtletí zveřejní na Wall Street firmy Kohl's, Home Depot, Lowe's, Target, Macy's, Nordstrom, Foot Locker nebo JM Smucker a v Evropě mimo jiné easyJet, Investec, thyssenkrupp a Royal Mail. Na pražské burze výsledky ještě nezveřejnila pojišťovnická skupina VIG, učinit by tak měla 27. listopadu.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 18. listopadu
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 18. listopadu a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

Výhled pro jednotlivé dny

Pondělí na data bohaté nebude. V ČR vyjde zpráva o výrobní inflaci a ve Spojených státech se odpoledne investoři zaměří na index cen domů od NAHB.

Úterní dopoledne bude patřit datům o běžném účtu eurozóny a stavební výrobě v měnovém bloku. Odpoledne ve Spojených státech vyjdou zprávy o vydaných stavebních povoleních a zahájené výstavbě. Hospodářská čísla na trh pošlou v USA společnosti Kohl's a Home Depot a v Evropě easyJet.

V noci na středu na trh Japonsko pošle výsledek obchodní bilance a čínská centrální banka bude jednat o nastavení měnové politiky. Ráno přidá Německo index výrobních cen a ve Spojených státech večer Fed zveřejní zápis z posledního měnověpolitického zasedání. Hospodářské výsledky odtajní na Wall Street společnosti Lowe's a Target.

Ve čtvrtek odtajní Evropská centrální banka zápis z měnověpolitického zasedání a Evropská komise zveřejní index spotřebitelské důvěry. V USA odpoledne vyjdou údaje o prodejích starších domů, index průmyslové aktivity filadelfského Fedu a pravidelná týdenní zpráva o počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Výsledky hospodaření zveřejní v USA mimo jiné firmy Macy's a Nordstrom a v Evropě thyssenkrupp nebo Royal Mail.

Páteční dopoledne bude patřit zpřesňující zprávě o vývoji německé ekonomiky v třetím čtvrtletí a předběžným listopadovým indexům nákupních manažerů. PMI odpoledne vyjdou i ve Spojených státech, kde se navíc investoři zaměří ještě na index aktivity kansaského Fedu a index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity. Hospodářskými výsledky se pochlubí na Wall Street společnosti Foot Locker a JM Smucker.

Ekonomický kalendář

Z makroekonomického výhledu Komerční banky:

  • Týden bude slabší na nové informace z ekonomiky, o to více tak budou trhy věnovat pozornost obchodním jednáním mezi Spojenými státy a Čínou a možnému uvalení amerických cel na dovoz automobilů z EU a z Japonska.
  • Podle amerického prezidenta Donalda Trumpa a jeho poradce Larryho Kudlowa by v nejbližších dnech mohlo dojít k uzavření dohody s Čínou. Podle nás ovšem nadále bude problémem současné nastavení cel mezi oběma zeměmi, proto současný tržní optimismus nesdílíme.
  • V Evropě upoutá nejvíce pozornosti zveřejnění předstihových PMI pro eurozónu. Předpokládáme, že se potvrdí jejich stabilizace na současných úrovních. Dále bychom měli být svědky zlepšení spotřebitelské důvěry v eurozóně a ve Francii. Finální zpráva o HDP v Německu za třetí čtvrtletí by měla pouze potvrdit zanedbatelný růst ekonomiky. Dozvíme se však strukturu růstu, která by měla potvrdit solidní spotřebu domácností.
  • V pondělí se dočkáme několika vystoupení představitelů ECB. Ta by mohla poodhalit, jak velká je ochota banky dále uvolňovat měnové podmínky. Trhy v současnosti počítají víceméně se stabilitou úrokových sazeb v nejbližších čtvrtletích. Podle nás si další zhoršení výkonu ekonomiky vyžádá další snížení sazeb a rozšíření programu nákupů finančních aktiv. Centrální bankéři si však uvědomují omezenou účinnost nástrojů a ztenčující se manévrovací prostor. Proto pravděpodobně uslyšíme akcent na fiskální politiku.
  • Maďarská centrální banka by měla potvrdit nastavení svých měnových podmínek a naznačit, jakým směrem se vydá na prosincovém jednání, kdy bude mít k dispozici novou prognózu. Předpokládáme, že v prosinci dojde k dalšímu uvolnění měnové politiky v podobě většího objemu měnových swapů a představení dalšího kola nákupů korporátních dluhopisů.
Boeing 777X po dvou odkladech vzlétl ke zkušebnímu letu
včera v 21:31

Boeing 777X po dvou odkladech vzlétl ke zkušebnímu letu

Americká společnost Boeing v sobotu zahájila zkušební let nového letounu 777X. Stroj vzlétl v 10.09 místního času (19...
Boeing Doprava
Fitch zvýšila úvěrový rating Řecka o jeden stupeň
včera v 12:15

Fitch zvýšila úvěrový rating Řecka o jeden stupeň

Mezinárodní ratingová agentura Fitch zlepšila hodnocení úvěrové spolehlivosti Řecka o jeden stupeň na úroveň BB....
Řecko Rating
V dozorčí radě Deutsche Bank zasedne bývalý vicekancléř Gabriel
včera v 10:14

V dozorčí radě Deutsche Bank zasedne bývalý vicekancléř Gabriel

Největší německá bankovní společnost Deutsche Bank jmenovala do své dozorčí rady bývalého německého vicekancléře a...
Deutsche Bank Evropské banky Management
Agentura Fitch potvrdila rating České republiky na stupni AA-
včera v 08:13

Agentura Fitch potvrdila rating České republiky na stupni AA-

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings potvrdila hodnocení úvěrové spolehlivosti České republiky na stupni AA-....
Rating Česká republika Česká ekonomika
Boeing kvůli počasí opět odložil zkušební let letounu 777X
24. 1. 2020 23:25

Boeing kvůli počasí opět odložil zkušební let letounu 777X

Americká strojírenská společnost Boeing v pátek stejně jako ve čtvrtek odložila zkušební let svého širokotrupého...
Boeing Doprava
Americké akcie v pátek oslabily kvůli obavám z koronaviru, za celý…
Americké akcie v pátek oslabily kvůli obavám z koronaviru, za celý…
24. 1. 2020 22:30

Americké akcie v pátek oslabily kvůli obavám z koronaviru, za celý týden hlavní indexy klesly zhruba o procento

Americké akcie v pátek klesly, protože rostoucí obavy ohledně koronaviru šířícího se z Číny převážily nad příznivými...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Reuters: Boeingy 737 MAX podle FAA mohou létat dříve než v půlce roku
24. 1. 2020 22:05

Reuters: Boeingy 737 MAX podle FAA mohou létat dříve než v půlce roku

Šéf amerického Federálního úřadu pro letectví (FAA) Steve Dickson v pátek telefonicky sdělil představitelům...
Boeing Doprava
Evropské akcie v pátek výrazně zdražily, za celý týden ale mírně…
Evropské akcie v pátek výrazně zdražily, za celý týden ale mírně…
24. 1. 2020 18:00

Evropské akcie v pátek výrazně zdražily, za celý týden ale mírně klesly

Evropské akciové trhy zakončily páteční obchodování v zelených číslech, když investory uklidnilo čtvrteční rozhodnutí...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Dukovany o víkendu odstaví 3. blok, výroba proudu bude poloviční
Dukovany o víkendu odstaví 3. blok, výroba proudu bude poloviční
24. 1. 2020 17:18

Dukovany o víkendu odstaví 3. blok, výroba proudu bude poloviční

Jaderná elektrárna Dukovany odstaví o víkendu třetí výrobní blok, jehož odstávka měla podle plánu začít počátkem...
ČEZ Akcie ČR Jaderná energetika
Pražská burza v pátek zpevnila, za celý týden si připsala 0,9 %
Pražská burza v pátek zpevnila, za celý týden si připsala 0,9 %
24. 1. 2020 16:45

Pražská burza v pátek zpevnila, za celý týden si připsala 0,9 %

Pražská burza se v pátek po čtvrtečním poklesu vrátila na téměř devítileté maximum. Index PX stoupl o 0,66 procenta...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
ČNB: Objem nově poskytnutých hypoték loni klesl o 13,6 %
ČNB: Objem nově poskytnutých hypoték loni klesl o 13,6 %
24. 1. 2020 16:19

ČNB: Objem nově poskytnutých hypoték loni klesl o 13,6 %

Objem nově poskytnutých hypoték, které podléhají od října 2018 novým limitům ukazatelů pro posuzování žadatelů, klesl...
Česká republika Hypotéky Nemovitosti
USA: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v lednu…
24. 1. 2020 16:00

USA: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v lednu podle předběžných dat klesl na 51,7 bodu, tempo růstu sektoru služeb se naopak zvýšilo

Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru USA v lednu podle předběžných údajů společnosti Markit klesl na...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Indexy nákupních manažerů (PMI)
Čínský vlastník firmy British Steel by mohl propustit až 500 lidí
24. 1. 2020 15:22

Čínský vlastník firmy British Steel by mohl propustit až 500 lidí

Čínská společnost Jingye Group, která přebírá ocelárnu British Steel, by mohla v této britské firmě propustit až 500...
Ocelářské firmy Spojené království
Ze světa investičních doporučení (24. ledna)
24. 1. 2020 15:00

Ze světa investičních doporučení (24. ledna)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení
Kanada: Maloobchodní tržby v listopadu meziměsíčně vzrostly o 0,9 %
24. 1. 2020 14:32

Kanada: Maloobchodní tržby v listopadu meziměsíčně vzrostly o 0,9 %

Kanadské maloobchodní tržby se v listopadu meziměsíčně zvýšily o 0,9 % po poklesu o 1,2 % v říjnu. Tržby bez...
Kanada Maloobchod Tržby
Většina kryptoměn v závěru týdne ztrácí, bitcoin naopak mírně roste
24. 1. 2020 14:04

Většina kryptoměn v závěru týdne ztrácí, bitcoin naopak mírně roste

Trh s digitálními měnami se v závěru týdne pohybuje převážně v červených číslech; proti trendu ale jde bitcoin, který...
Kryptoměny Bitcoin
Ambasáda: Vláda USA formulovala postoj k digitální dani jasně
24. 1. 2020 13:35

Ambasáda: Vláda USA formulovala postoj k digitální dani jasně

Vláda Spojených států podle mluvčího ambasády v Praze Eda Findlayho jasně formulovala svou pozici na téma digitální...
Spojené státy americké (USA) Česká republika Politika
Euler Hermes: Letos počtvrté v řadě stoupne počet insolvencí
24. 1. 2020 13:02

Euler Hermes: Letos počtvrté v řadě stoupne počet insolvencí

Rok 2020 se stane čtvrtým rokem v řadě, ve kterém poroste ve světě platební neschopnost firem. Ačkoli se od roku 2016...
Zadlužení Bankrot