Burzovní kalendář (26. 11. - 2. 12. 2018)
|

Burzovní kalendář (26. 11. - 2. 12. 2018)

Evropská unie schválila návrh dohody o brexitu, celá Evropa ale bude napjatě čekat, jak v dalších týdnech budou probíhat jednání na samotné britské půdě. Na konci listopadu budou vedle toho zajímavá některá makrodata a na konci týdne také zasedání zemí G20, na kterém se mimo jiné mají setkat americký a čínský prezident.

Burzovní kalendář

Ohlédnutí

Americké i západoevropské akcie v uplynulém týdnu ztrácely, ty americké výrazněji. Pokračoval výprodej zejména v technologickém odvětví (skupina akcií FAANG jako celek spadla do medvědího trendu). Nervozitu v Evropě podtrhovala nejistota ohledně podoby budoucího brexitu. Pokračoval také propad cen ropy, severomořský Brent se poprvé za více než rok obchodoval pod 60 USD za barel.

Dalším poraženým nejen posledního týdne jsou kryptoměny. Kurz bitcoinu klesl ke 4 000 USD, nejníže od loňského podzimu. Souhrnná tržní kapitalizace kryptoměn se dostala pod sto padesát miliard dolarů, v lednu přitom přesahovala osm set miliard.

Pražská burza jako celek odevzdala 1,7 %. Hlavní událostí bylo oznámení výsledků hospodaření telekomunikační společnosti 02 Czech Republic. Ta za třetí čtvrtletí vykázala zisk 1,44 miliardy Kč, meziročně o 3 % méně, ale tržby jí vzrostly o více než 2 %. Zásluhou úspor na nákladové straně narostl provozní zisk ještě výrazněji (+9 %). "Celkově hodnotíme zveřejněná čísla jako silná s pozitivním překvapením především na úrovni provozního zisku. Investoři ale na výsledky nereagovali, obchodování je nyní ovlivněno vyřazením O2 z indexů MSCI, ke kterému dojde na konci listopadu. Nicméně akcie nakonec zakončila týden jako jedna z mála v zelených číslech (+0,44 %)," napsal v týdenním shrnutí dění na trzích analytik Pavel Ryska z J&T Banky.

Analytici: Vytěsnění minorit ČEZ by stát přišlo na více než 100 miliard Kč
Případné vytěsnění minoritních akcionářů energetické společnosti ČEZ by stát stálo více než 100 miliard korun. Tvrdí to analytici, které v pátek oslovila agentura ČTK. Podle nich je však nepravděpodobné, že by stát vyplatil menšinové vlastníky z celé firmy v její dnešní podobě.

Agentura Moody's zvýšila rating tří největších českých bank (Česká spořitelna, ČSOB a Komerční banka) o jeden stupeň na A1. Výhled změnila z pozitivního na stabilní. Agentura dále potvrdila stávající hodnocení Monety Money Bank a Raiffeisenbank, u kterých zvýšila výhled ratingu ze stabilního na pozitivní. Důvodem ke změnám je především zlepšení makroekonomického výhledu pro ČR. I přes tuto pozitivní zprávu ale akcie bank následovaly globální sentiment a zakončily týden slabší (Komerční banka -1,65 %, MONETA -0,25 %, Erste Group Bank -3,16 %).

Americké akcie v pátek oslabily, za týden ztratily hlavní indexy kolem 4 %
Akcie ve Spojených státech na závěr týdne oslabily. Ztráty způsobil hlavně pokles energetického sektoru po propadu cen ropy. Ve čtvrtek byl akciový trh v USA kvůli oslavám Dne díkůvzdání zavřený a páteční seance byla o tři hodiny kratší. Objem obchodů byl proto v závěru týdne nízký, což může některé cenové výkyvy zkreslovat.
Evropské akcie se v pátek na směru neshodly, v týdenním horizontu všechny hlavní indexy klesly
Obchodování na západoevropských burzách skončilo v pátek nejednotně. Většina trhů rostla, londýnská burza ale skončila pod nulou. Investoři ve Spojeném království opouštěli pozice před mimořádným nedělním summitem EU, který by měl vnést více světla do otázky vztahů mezi Londýnem a Bruselem po brexitu.
Pražská burza v pátek opět klesla, za celý týden index PX ztratil 1,7 %
Pražská burza v pátek opět klesla, index PX se snížil o 0,3 % na 1 062,42 bodu. Oslabily akcie energetické společnosti ČEZ či Erste Group Bank. V červených číslech index PX skončil i v týdenním horizontu.

Výhled

Evropské akciové trhy by v úvodu týdne teoreticky mohlo podpořit schválení dohody o brexitu ze strany  EU, je ale pravda, že se sním počítalo. Náladu tak mohou ovlivnit spíše pokračující rozepře na britské politické scéně.

Během týdne se bude pozornost přesouvat k setkání lídrů zemí G20 v Argentině, které se koná v pátek a sobotu. Pro trhy bude podstatné setkání amerického prezidenta Donalda Trumpa s jeho čínským protějškem Si Ťin-pchingem, protože by měli mimo jiné jednat o vzájemném obchodu dvou největších ekonomik světa. "Informace z poslední doby vyznívají spíše negativně, v jednáním mezi zeměmi nedochází ke kýženému posunu. Pokud by ani vrcholné setkání nepřineslo pokrok, reakce trhu může být negativní," upozornil Ryska.

Pod drobnohledem investorů budou nadále ceny ropy. Jejich propad ovlivňuje nepříznivě odvětví těžařů, dlouhodobě nižší ceny by ale mohly prospívat spotřebitelům, a tedy i na ně nejúžeji navázaným sektorům.

"Index S&P 500 zaznamenal druhý ztrátový týden po sobě, po poklesu o zhruba 1,6 % odepsal výrazněji (-3,79 %). Středeční náznak možné korekce předchozích propadů vzal v pátek zasvé. Páteční zavírací cena je níže než říjnová zavírací minima. Index je ale nad supportem a psychologicky významnou hladinou 2 600. Uzavření a prolomení pod rozpětím 2 550 až 2 600 by bylo pro akcie silně negativním signálem," napsal v pravidelném technickém komentáři k dění na americkém akciovém trhu opční obchodník Josef Košťál. "Během týdne nepřišly žádné pozitivní zprávy. Po Dnu díkůvzdání se index S&P 500 přiblížil k důležitému supportu v zóně 2 620 až 2 600, který je vlastně poslední býčí baštou. Jde o pravděpodobně poslední šanci na obrat severním směrem. První vlaštovkou lepších zítřků by byl návrat do pásma 2 700 až 2 800, další pak proražení nad 200denní průměr, u kterého by se index mohl chovat jako u rezistence."

Investory bude na konci listopadu zajímat, jak dopadl slevový svátek, takzvaný Černý pátek, pro velké maloobchodníky. "Černý pátek určitě bude pro obchodníky znamenat zisky a nová maxima ve spotřebitelském utrácení. To by mohlo trh trochu uklidnit, podobně jako v minulosti, a indexy by mohly alespoň krátkodobě zamířit výše. Bude mít trh energii alespoň na to, aby do burzovního almanachu zapsal další plusový rok?" dodal Košťál.

Výsledková sezóna je prakticky u konce, v týdnu budou zajímavá snad jen čísla firem HP, salesforce.com nebo majitelky značek jako Tommy Hilfiger nebo Calvin Klein, společnosti PVH. V Rusku oznámí výsledky firmy Lukoil nebo Aeroflot a na pražské burze budou v úterý sledované údaje od pojišťovny VIG.

"Ve středu představí čísla za 3Q2018 pojišťovna VIG. Hlavní trendy by měly být stejné jako v první polovině roku. Očekáváme meziroční růst předepsaného pojistného o 3 % na 2,25 miliardy EUR. Na úrovni zisku před zdaněním by měl být výsledek 112 milionů EUR (+1 %). Tato čísla by byla v souladu s celoročním výhledem managementu, který počítá se ziskem před zdaněním v rozmezí 450-470 milionů EUR. Neočekáváme, že by nadcházející výsledky byly výraznějším impulzem pro cenu akcií," napsal Pavel Ryska z J&T Banky.

Podle analytika Miroslava Frayera z Komerční banky vykáže VIG za třetí čtvrtletí růst hrubého předepsaného pojistného o 1,8 % na 2,22 miliardy eur. Nejvíce podle něj rostl segment zdravotního pojištění (meziročně cca +4,3 %). Finanční výsledek by měl podle Frayera dosáhnout 246 milionů eur, což je o necelé procento více než loni. Zisk před zdaněním by se podle něj měl zvýšit na 114 milionů eur oproti 111 milionům eur v třetím čtvrtletí 2017.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 26. listopadu
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 26. listopadu a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

Ke konci pátečního obchodování (30. listopadu) dojde k převážení indexu MSCI Czech Republic. Hlavní změnou bude vyřazení společnosti O2 Czech Republic kvůli poklesu podílu volně obchodovaných akcií. Přestože je tato skutečnost již známa od minulého týdne, úprava portfolií může vyvrcholit právě na konci měsíce. "Očekáváme především zvýšené objemy obchodování. Vzhledem k tomu, že se sníží i celková váha ČR v indexu, klesne váha mírně i společnostem ČEZ, KB a MONETA Money Bank," dodal Ryska.

V úterý se koná další START DAY na pražské burze. O přízeň investorů se uchází společnost AtomTrace, která v rámci IPO nabízí 20% podíl za 25-35 milionů Kč. AtomTrace vyrábí laserové spektroskopy.

Na trh START pražské burzy chce vstoupit výrobce laserových spektroskopů AtomTrace
Společnost AtomTrace, která se zabývá vývojem a výrobou zařízení provádějících prvkovou analýzu pomocí laserové spektroskopie, chce prostřednictvím primárního úpisu akcií vstoupit na trh START pražské burzy. Nabízí 20% podíl za 25-35 milionů korun. Získané peníze chce využít zejména na posílení globálního obchodu a marketingu, navýšení pracovního kapitálu a vývoj nových produktů.

Makroekonomický kalendář ve Spojených státech otevřou v úterý index cen domů S&P/Case-Shiller a spotřebitelská důvěra, ve středu vyjdou data o vývoji HDP a dále obchodní bilance a prodeje nových domů. Ve čtvrtek bude nejsledovanější index výdajů na osobní spotřebu a oznámeny budou také rozjednané prodeje nemovitostí.

V Evropě budou podstatná data vycházet kromě pondělního německého indexu podnikatelské nálady Ifo až ve druhé polovině týdne. Ve čtvrtek to bude francouzský a švýcarský HDP, německá nezaměstnanost nebo španělská inflace a v pátek budou nejsledovanější německé maloobchodní tržby a celoevropská inflace a míra nezaměstnanosti. V Česku budou v pondělí zveřejněny indexy podnikatelské a spotřebitelské důvěry a v pátek zpřesněná data o vývoji HDP ve třetím čtvrtletí.

Na dalších globálně významných trzích budou sledované ve čtvrtek japonské maloobchodní tržby. Nabitý bude ale až pátek, kdy se postupně dozvíme, jak se vyvíjely japonský průmysl, indexy nákupních manažerů v Číně a také HDP v Brazílii, Indii a Kanadě.

Ekonomický kalendář

Z makroekonomického výhledu Komerční banky:

  • V USA budeme sledovat řadu veřejných vystoupení představitelů Fedu. Nejzajímavější bude ve středu řeč Jeromea Powella. Očekávání ohledně zvyšování sazeb v poslední době lehce ustoupilo kvůli holubičím výstupům členů FOMC, kteří se vesměs obávali slabšího globálního prostředí. Pokud chtějí představitelé Fedu vrátit očekávání tam, kde byla před několika týdny, mají v následujících dnech dobrou příležitost. Údaje o spotřebitelských cenách budou působit spíše ve směru nižších sazeb.
  • Zpomalování inflace uvidíme také v eurozóně. Tam se navíc stále zhoršuje důvěra v ekonomiku.
  • Struktura českého HDP ukáže, že zpomalení domácí ekonomiky ve třetím čtvrtletí šlo na vrub jak domácí, tak zahraniční poptávce. Sledovat budeme zejména investice. Ty by měly nadále růst, tempo však bude zvolňovat. Podobně je tomu u soukromé spotřeby. Zahraniční obchod pravděpodobně přispěje negativně.
  • Vyhlídky pro poslední čtvrtletí roku naznačí v pondělí indikátory důvěry za listopad. Důvěra v českou ekonomiku pomalu klesá, nicméně celkově zůstává velice vysoká, zvlášť ve srovnání s růstem HDP. Zejména domácnostem se daří dobře. Míra nezaměstnanosti se i přes ekonomické zpomalení drží na historicky nejnižších hodnotách a mzdová dynamika dosahuje vrcholu (nominálně více než +8 %). Navíc postupně zpomaluje inflace. Podnikatelé situaci na trhu práce tolik nekvitují, sehnat novou pracovní sílu je stále těžší a dražší. Nejvíce se kapacitní omezení projevují v sektoru stavebnictví.
  • Německý index podnikatelské nálady Ifo ukáže na další zpomalení jak na úrovni očekávání, tak v hodnocení současné situace. Nálada se zhoršuje především v průmyslu, nicméně pozorujeme také slábnoucí důvěru v sektoru služeb. Navíc přetrvává nejistota ohledně světového obchodu. Dostupná data však ukazují, že světový obchod ve třetím čtvrtletí pookřál, což by mohlo do budoucna zvýšit důvěru v ekonomiku.
Reuters: Zájem o speciální dluhopisy EU je rekordní
před 36 minutami

Reuters: Zájem o speciální dluhopisy EU je rekordní

Evropská unie získá 17 miliard eur z prvního kola nabídky sociálních dluhopisů z programu SURE, jehož cílem je...
Evropská unie Státní dluhopisy Dluhopisový trh
Zájem o akcie Pilulky byl enormní, na nejvyšší upisovací ceně 424 Kč…
Zájem o akcie Pilulky byl enormní, na nejvyšší upisovací ceně 424 Kč…
před hodinou

Zájem o akcie Pilulky byl enormní, na nejvyšší upisovací ceně 424 Kč se sešly objednávky na 3,89 milionu cenných papírů

Veřejná nabídka akcií lékárenské společnosti Pilulka byla v úterý k 12.00 ukončena. Zájem investorů o cenné papíry...
Pilulka Akcie ČR Primární úpis akcií (IPO)
Švédsko vyloučilo čínské firmy Huawei a ZTE z budování sítí 5G
11:46

Švédsko vyloučilo čínské firmy Huawei a ZTE z budování sítí 5G

Švédsko zakázalo používat v mobilních sítích páté generace (5G) telekomunikační zařízení čínských společností Huawei...
Švédsko Telekomunikace 5G sítě
Logitechu ve druhém finančním čtvrtletí prudce vzrostly tržby i zisk,…
11:08

Logitechu ve druhém finančním čtvrtletí prudce vzrostly tržby i zisk, poptávku podpořila pandemie

Švýcarsko-americký výrobce vnějších počítačových zařízení Logitech International ve druhém finančním čtvrtletí prudce...
Evropské akcie Počítače Výsledková sezóna
BBC: Visa a Mastercard čelí obvinění z nadměrných poplatků
10:52

BBC: Visa a Mastercard čelí obvinění z nadměrných poplatků

Vydavatelé platebních karet Visa a Mastercard čelí v Británii obvinění, že v době koronavirové krize těží z výběru až...
Platební karty Poplatky VISA
Nejbohatším Číňanem zůstává zakladatel Alibaby Jack Ma
10:45

Nejbohatším Číňanem zůstává zakladatel Alibaby Jack Ma

Nejbohatším Číňanem zůstává zakladatel internetové společnosti Alibaba Jack Ma. Za rok zvýšil hodnotu svého majetku o...
Nejbohatší investoři a byznysmeni Čína Alibaba
Asijské akcie se v úterý na směru neshodly, čínská centrální banka…
Asijské akcie se v úterý na směru neshodly, čínská centrální banka…
10:30

Asijské akcie se v úterý na směru neshodly, čínská centrální banka potvrdila základní sazbu na 3,85 %

Obchodování na asijských akciových trzích v úterý skončilo smíšeně. Dařilo se burzám v Číně nebo Jižní Koreji,...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Eurozóna: Běžný účet v srpnu skončil s přebytkem 21,8 miliardy eur …
10:03

Eurozóna: Běžný účet v srpnu skončil s přebytkem 21,8 miliardy eur (červenec: +25,8 miliardy eur)

Po očištění o sezónní vlivy dosáhl přebytek 19,94 miliardy eur (červenec: 16,95 miliardy eur).
Eurozóna Evropská ekonomika
Česká spořitelna chce koupit českou část Waldviertler Sparkasse
09:50

Česká spořitelna chce koupit českou část Waldviertler Sparkasse

Česká spořitelna plánuje převzít české pobočky rakouské banky Waldviertler Sparkasse. Transakci posuzuje Úřad pro...
Erste Group Bank Finanční sektor Banky
Média: Goldman Sachs kvůli malajsijskému fondu zaplatí dvě miliardy…
09:18

Média: Goldman Sachs kvůli malajsijskému fondu zaplatí dvě miliardy dolarů

Americká investiční banka Goldman Sachs Group se dohodla s americkým ministerstvem spravedlnosti, že zaplatí více než...
Goldman Sachs Malajsie
Intel prodává aktivity NAND za devět miliard dolarů firmě SK Hynix
08:42

Intel prodává aktivity NAND za devět miliard dolarů firmě SK Hynix

Americká společnost Intel se dohodla, že za devět miliard dolarů prodá své aktivity v oblasti paměťových čipů NAND...
Intel Americké akcie Technologie
Yolife: Nová posila fondu, který investuje do zdraví
Yolife: Nová posila fondu, který investuje do zdraví
08:20

Yolife: Nová posila fondu, který investuje do zdraví

Zdraví je pro každého priorita. A kdo by nechtěl žít déle díky zachování skvělého zdraví? Na míru tvořený program...
Trendy Krása a zdraví Zdravotnictví a zdravotní péče
Největší švýcarská banka UBS zdvojnásobila čtvrtletní zisk
07:54

Největší švýcarská banka UBS zdvojnásobila čtvrtletní zisk

Největší švýcarská banka UBS v letošním třetím čtvrtletí meziročně zdvojnásobila čistý zisk na 2,1 miliardy dolarů....
UBS Evropské banky Výsledková sezóna
Co musíte ráno vědět (20. října)
Co musíte ráno vědět (20. října)
00:00

Co musíte ráno vědět (20. října)

Jak světové trhy začaly nový týden, jak se čínská ekonomika vzpamatovává z řádění koronaviru a proč je nabídka akcií...
Musíte vědět