Burzovní kalendář (26. 11. - 2. 12. 2018)
|

Burzovní kalendář (26. 11. - 2. 12. 2018)

Evropská unie schválila návrh dohody o brexitu, celá Evropa ale bude napjatě čekat, jak v dalších týdnech budou probíhat jednání na samotné britské půdě. Na konci listopadu budou vedle toho zajímavá některá makrodata a na konci týdne také zasedání zemí G20, na kterém se mimo jiné mají setkat americký a čínský prezident.

Burzovní kalendář

Ohlédnutí

Americké i západoevropské akcie v uplynulém týdnu ztrácely, ty americké výrazněji. Pokračoval výprodej zejména v technologickém odvětví (skupina akcií FAANG jako celek spadla do medvědího trendu). Nervozitu v Evropě podtrhovala nejistota ohledně podoby budoucího brexitu. Pokračoval také propad cen ropy, severomořský Brent se poprvé za více než rok obchodoval pod 60 USD za barel.

Dalším poraženým nejen posledního týdne jsou kryptoměny. Kurz bitcoinu klesl ke 4 000 USD, nejníže od loňského podzimu. Souhrnná tržní kapitalizace kryptoměn se dostala pod sto padesát miliard dolarů, v lednu přitom přesahovala osm set miliard.

Pražská burza jako celek odevzdala 1,7 %. Hlavní událostí bylo oznámení výsledků hospodaření telekomunikační společnosti 02 Czech Republic. Ta za třetí čtvrtletí vykázala zisk 1,44 miliardy Kč, meziročně o 3 % méně, ale tržby jí vzrostly o více než 2 %. Zásluhou úspor na nákladové straně narostl provozní zisk ještě výrazněji (+9 %). "Celkově hodnotíme zveřejněná čísla jako silná s pozitivním překvapením především na úrovni provozního zisku. Investoři ale na výsledky nereagovali, obchodování je nyní ovlivněno vyřazením O2 z indexů MSCI, ke kterému dojde na konci listopadu. Nicméně akcie nakonec zakončila týden jako jedna z mála v zelených číslech (+0,44 %)," napsal v týdenním shrnutí dění na trzích analytik Pavel Ryska z J&T Banky.

Analytici: Vytěsnění minorit ČEZ by stát přišlo na více než 100 miliard Kč
Případné vytěsnění minoritních akcionářů energetické společnosti ČEZ by stát stálo více než 100 miliard korun. Tvrdí to analytici, které v pátek oslovila agentura ČTK. Podle nich je však nepravděpodobné, že by stát vyplatil menšinové vlastníky z celé firmy v její dnešní podobě.

Agentura Moody's zvýšila rating tří největších českých bank (Česká spořitelna, ČSOB a Komerční banka) o jeden stupeň na A1. Výhled změnila z pozitivního na stabilní. Agentura dále potvrdila stávající hodnocení Monety Money Bank a Raiffeisenbank, u kterých zvýšila výhled ratingu ze stabilního na pozitivní. Důvodem ke změnám je především zlepšení makroekonomického výhledu pro ČR. I přes tuto pozitivní zprávu ale akcie bank následovaly globální sentiment a zakončily týden slabší (Komerční banka -1,65 %, MONETA -0,25 %, Erste Group Bank -3,16 %).

Americké akcie v pátek oslabily, za týden ztratily hlavní indexy kolem 4 %
Akcie ve Spojených státech na závěr týdne oslabily. Ztráty způsobil hlavně pokles energetického sektoru po propadu cen ropy. Ve čtvrtek byl akciový trh v USA kvůli oslavám Dne díkůvzdání zavřený a páteční seance byla o tři hodiny kratší. Objem obchodů byl proto v závěru týdne nízký, což může některé cenové výkyvy zkreslovat.
Evropské akcie se v pátek na směru neshodly, v týdenním horizontu všechny hlavní indexy klesly
Obchodování na západoevropských burzách skončilo v pátek nejednotně. Většina trhů rostla, londýnská burza ale skončila pod nulou. Investoři ve Spojeném království opouštěli pozice před mimořádným nedělním summitem EU, který by měl vnést více světla do otázky vztahů mezi Londýnem a Bruselem po brexitu.
Pražská burza v pátek opět klesla, za celý týden index PX ztratil 1,7 %
Pražská burza v pátek opět klesla, index PX se snížil o 0,3 % na 1 062,42 bodu. Oslabily akcie energetické společnosti ČEZ či Erste Group Bank. V červených číslech index PX skončil i v týdenním horizontu.

Výhled

Evropské akciové trhy by v úvodu týdne teoreticky mohlo podpořit schválení dohody o brexitu ze strany  EU, je ale pravda, že se sním počítalo. Náladu tak mohou ovlivnit spíše pokračující rozepře na britské politické scéně.

Během týdne se bude pozornost přesouvat k setkání lídrů zemí G20 v Argentině, které se koná v pátek a sobotu. Pro trhy bude podstatné setkání amerického prezidenta Donalda Trumpa s jeho čínským protějškem Si Ťin-pchingem, protože by měli mimo jiné jednat o vzájemném obchodu dvou největších ekonomik světa. "Informace z poslední doby vyznívají spíše negativně, v jednáním mezi zeměmi nedochází ke kýženému posunu. Pokud by ani vrcholné setkání nepřineslo pokrok, reakce trhu může být negativní," upozornil Ryska.

Pod drobnohledem investorů budou nadále ceny ropy. Jejich propad ovlivňuje nepříznivě odvětví těžařů, dlouhodobě nižší ceny by ale mohly prospívat spotřebitelům, a tedy i na ně nejúžeji navázaným sektorům.

"Index S&P 500 zaznamenal druhý ztrátový týden po sobě, po poklesu o zhruba 1,6 % odepsal výrazněji (-3,79 %). Středeční náznak možné korekce předchozích propadů vzal v pátek zasvé. Páteční zavírací cena je níže než říjnová zavírací minima. Index je ale nad supportem a psychologicky významnou hladinou 2 600. Uzavření a prolomení pod rozpětím 2 550 až 2 600 by bylo pro akcie silně negativním signálem," napsal v pravidelném technickém komentáři k dění na americkém akciovém trhu opční obchodník Josef Košťál. "Během týdne nepřišly žádné pozitivní zprávy. Po Dnu díkůvzdání se index S&P 500 přiblížil k důležitému supportu v zóně 2 620 až 2 600, který je vlastně poslední býčí baštou. Jde o pravděpodobně poslední šanci na obrat severním směrem. První vlaštovkou lepších zítřků by byl návrat do pásma 2 700 až 2 800, další pak proražení nad 200denní průměr, u kterého by se index mohl chovat jako u rezistence."

Investory bude na konci listopadu zajímat, jak dopadl slevový svátek, takzvaný Černý pátek, pro velké maloobchodníky. "Černý pátek určitě bude pro obchodníky znamenat zisky a nová maxima ve spotřebitelském utrácení. To by mohlo trh trochu uklidnit, podobně jako v minulosti, a indexy by mohly alespoň krátkodobě zamířit výše. Bude mít trh energii alespoň na to, aby do burzovního almanachu zapsal další plusový rok?" dodal Košťál.

Výsledková sezóna je prakticky u konce, v týdnu budou zajímavá snad jen čísla firem HP, salesforce.com nebo majitelky značek jako Tommy Hilfiger nebo Calvin Klein, společnosti PVH. V Rusku oznámí výsledky firmy Lukoil nebo Aeroflot a na pražské burze budou v úterý sledované údaje od pojišťovny VIG.

"Ve středu představí čísla za 3Q2018 pojišťovna VIG. Hlavní trendy by měly být stejné jako v první polovině roku. Očekáváme meziroční růst předepsaného pojistného o 3 % na 2,25 miliardy EUR. Na úrovni zisku před zdaněním by měl být výsledek 112 milionů EUR (+1 %). Tato čísla by byla v souladu s celoročním výhledem managementu, který počítá se ziskem před zdaněním v rozmezí 450-470 milionů EUR. Neočekáváme, že by nadcházející výsledky byly výraznějším impulzem pro cenu akcií," napsal Pavel Ryska z J&T Banky.

Podle analytika Miroslava Frayera z Komerční banky vykáže VIG za třetí čtvrtletí růst hrubého předepsaného pojistného o 1,8 % na 2,22 miliardy eur. Nejvíce podle něj rostl segment zdravotního pojištění (meziročně cca +4,3 %). Finanční výsledek by měl podle Frayera dosáhnout 246 milionů eur, což je o necelé procento více než loni. Zisk před zdaněním by se podle něj měl zvýšit na 114 milionů eur oproti 111 milionům eur v třetím čtvrtletí 2017.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 26. listopadu
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 26. listopadu a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

Ke konci pátečního obchodování (30. listopadu) dojde k převážení indexu MSCI Czech Republic. Hlavní změnou bude vyřazení společnosti O2 Czech Republic kvůli poklesu podílu volně obchodovaných akcií. Přestože je tato skutečnost již známa od minulého týdne, úprava portfolií může vyvrcholit právě na konci měsíce. "Očekáváme především zvýšené objemy obchodování. Vzhledem k tomu, že se sníží i celková váha ČR v indexu, klesne váha mírně i společnostem ČEZ, KB a MONETA Money Bank," dodal Ryska.

V úterý se koná další START DAY na pražské burze. O přízeň investorů se uchází společnost AtomTrace, která v rámci IPO nabízí 20% podíl za 25-35 milionů Kč. AtomTrace vyrábí laserové spektroskopy.

Na trh START pražské burzy chce vstoupit výrobce laserových spektroskopů AtomTrace
Společnost AtomTrace, která se zabývá vývojem a výrobou zařízení provádějících prvkovou analýzu pomocí laserové spektroskopie, chce prostřednictvím primárního úpisu akcií vstoupit na trh START pražské burzy. Nabízí 20% podíl za 25-35 milionů korun. Získané peníze chce využít zejména na posílení globálního obchodu a marketingu, navýšení pracovního kapitálu a vývoj nových produktů.

Makroekonomický kalendář ve Spojených státech otevřou v úterý index cen domů S&P/Case-Shiller a spotřebitelská důvěra, ve středu vyjdou data o vývoji HDP a dále obchodní bilance a prodeje nových domů. Ve čtvrtek bude nejsledovanější index výdajů na osobní spotřebu a oznámeny budou také rozjednané prodeje nemovitostí.

V Evropě budou podstatná data vycházet kromě pondělního německého indexu podnikatelské nálady Ifo až ve druhé polovině týdne. Ve čtvrtek to bude francouzský a švýcarský HDP, německá nezaměstnanost nebo španělská inflace a v pátek budou nejsledovanější německé maloobchodní tržby a celoevropská inflace a míra nezaměstnanosti. V Česku budou v pondělí zveřejněny indexy podnikatelské a spotřebitelské důvěry a v pátek zpřesněná data o vývoji HDP ve třetím čtvrtletí.

Na dalších globálně významných trzích budou sledované ve čtvrtek japonské maloobchodní tržby. Nabitý bude ale až pátek, kdy se postupně dozvíme, jak se vyvíjely japonský průmysl, indexy nákupních manažerů v Číně a také HDP v Brazílii, Indii a Kanadě.

Ekonomický kalendář

Z makroekonomického výhledu Komerční banky:

  • V USA budeme sledovat řadu veřejných vystoupení představitelů Fedu. Nejzajímavější bude ve středu řeč Jeromea Powella. Očekávání ohledně zvyšování sazeb v poslední době lehce ustoupilo kvůli holubičím výstupům členů FOMC, kteří se vesměs obávali slabšího globálního prostředí. Pokud chtějí představitelé Fedu vrátit očekávání tam, kde byla před několika týdny, mají v následujících dnech dobrou příležitost. Údaje o spotřebitelských cenách budou působit spíše ve směru nižších sazeb.
  • Zpomalování inflace uvidíme také v eurozóně. Tam se navíc stále zhoršuje důvěra v ekonomiku.
  • Struktura českého HDP ukáže, že zpomalení domácí ekonomiky ve třetím čtvrtletí šlo na vrub jak domácí, tak zahraniční poptávce. Sledovat budeme zejména investice. Ty by měly nadále růst, tempo však bude zvolňovat. Podobně je tomu u soukromé spotřeby. Zahraniční obchod pravděpodobně přispěje negativně.
  • Vyhlídky pro poslední čtvrtletí roku naznačí v pondělí indikátory důvěry za listopad. Důvěra v českou ekonomiku pomalu klesá, nicméně celkově zůstává velice vysoká, zvlášť ve srovnání s růstem HDP. Zejména domácnostem se daří dobře. Míra nezaměstnanosti se i přes ekonomické zpomalení drží na historicky nejnižších hodnotách a mzdová dynamika dosahuje vrcholu (nominálně více než +8 %). Navíc postupně zpomaluje inflace. Podnikatelé situaci na trhu práce tolik nekvitují, sehnat novou pracovní sílu je stále těžší a dražší. Nejvíce se kapacitní omezení projevují v sektoru stavebnictví.
  • Německý index podnikatelské nálady Ifo ukáže na další zpomalení jak na úrovni očekávání, tak v hodnocení současné situace. Nálada se zhoršuje především v průmyslu, nicméně pozorujeme také slábnoucí důvěru v sektoru služeb. Navíc přetrvává nejistota ohledně světového obchodu. Dostupná data však ukazují, že světový obchod ve třetím čtvrtletí pookřál, což by mohlo do budoucna zvýšit důvěru v ekonomiku.
Čína tvrdí, že nová Hedvábná stezka není geopolitický nástroj
11:04

Čína tvrdí, že nová Hedvábná stezka není geopolitický nástroj

Projekt nové Hedvábné stezky neslouží Číně jako geopolitický nástroj a Peking je otevřený konstruktivním návrhům, jak...
Čína Politika Asijská ekonomika
Asijské akcie v pátek posílily, burzy v Hongkongu a Austrálii zůstaly…
Asijské akcie v pátek posílily, burzy v Hongkongu a Austrálii zůstaly…
10:30

Asijské akcie v pátek posílily, burzy v Hongkongu a Austrálii zůstaly zavřené

Obchodování na akciových trzích v Číně, Japonsku a Jižní Koreji v pátek skončilo v zelených číslech. Trhy v Austrálii...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Stát v prvním čtvrtletí vybral na DPH méně, u firemních daní více
10:15

Stát v prvním čtvrtletí vybral na DPH méně, u firemních daní více

Finanční úřady vybraly v prvním čtvrtletí na dani z přidané hodnoty (DPH) 92,5 miliardy korun, meziročně o 0,1...
Daně Česká republika
Šéfka automobilky GM si loni vydělala téměř 22 milionů dolarů
09:34

Šéfka automobilky GM si loni vydělala téměř 22 milionů dolarů

Generální ředitelka americké automobilky General Motors (GM) Mary Barraová si loni podobně jako v předchozím roce...
Management Auta Americké akcie
Za italskou Ligu kandidují do Evropského parlamentu odpůrci eura
08:08

Za italskou Ligu kandidují do Evropského parlamentu odpůrci eura

Na kandidátce, kterou sestavila nejsilnější italská strana Liga ke květnovým volbám do Evropského parlamentu,...
Itálie Evropská unie Politika
Americké akcie ve čtvrtek zdražily díky firemním výsledkům a…
Americké akcie ve čtvrtek zdražily díky firemním výsledkům a…
včera v 22:30

Americké akcie ve čtvrtek zdražily díky firemním výsledkům a pozitivním makrodatům

Akcie ve Spojených státech ve čtvrtek zpevnily. Náladu na akciovém trhu podpořily příznivé hospodářské výsledky...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Facebook neměl zašifrované i miliony hesel uživatelů Instagramu
Facebook neměl zašifrované i miliony hesel uživatelů Instagramu
včera v 21:24

Facebook neměl zašifrované i miliony hesel uživatelů Instagramu

Facebook v nezašifrované podobě ukládal nejen hesla milionů uživatelů stejnojmenné sociální sítě, ale také k milionům...
Facebook Americké akcie Internet
Akcie Pinterestu posílily první den obchodování o 25 procent
včera v 20:05

Akcie Pinterestu posílily první den obchodování o 25 procent

Akcie Pinterestu posílily první den obchodování na burze oproti emisní ceně o 25 procent, když se vzápětí po zahájení...
Primární úpis akcií (IPO) Americké akcie
Kanadský producent konopí Canopy plánuje koupi amerického rivala
včera v 18:36

Kanadský producent konopí Canopy plánuje koupi amerického rivala

Přední kanadský producent konopí Canopy Growth se dohodl na převzetí amerického konkurenta Acreage Holdings za 3,4...
Fúze a akvizice Kanada
Evropské burzy ve čtvrtek převážně zpevnily, za celý zkrácený týden…
Evropské burzy ve čtvrtek převážně zpevnily, za celý zkrácený týden…
včera v 18:00

Evropské burzy ve čtvrtek převážně zpevnily, za celý zkrácený týden si připsaly necelé procento

Evropské akciové trhy ve čtvrtek uzavřely převážně v zelených číslech, když se investoři soustředili na výsledkovou...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Růst ruské ekonomiky v prvním čtvrtletí prudce zpomalil
Růst ruské ekonomiky v prvním čtvrtletí prudce zpomalil
včera v 17:44

Růst ruské ekonomiky v prvním čtvrtletí prudce zpomalil

Hrubý domácí produkt Ruska se v letošním prvním čtvrtletí meziročně zvýšil o 0,8 procenta. Tempo jeho růstu tak...
Rusko HDP Hospodářský růst
Rusko zakázalo export uhlí a ropy na Ukrajinu
Rusko zakázalo export uhlí a ropy na Ukrajinu
včera v 17:24

Rusko zakázalo export uhlí a ropy na Ukrajinu

Ruský premiér Dmitrij Medveděv ve čtvrtek podepsal dekret, kterým zakázal vývoz uhlí, surové ropy a ropných produktů...
Rusko Ukrajina Uhlí a koks
Zestátnění největší ukrajinské banky bylo podle soudu nezákonné
včera v 17:03

Zestátnění největší ukrajinské banky bylo podle soudu nezákonné

Zestátnění největší ukrajinské banky PrivatBank v roce 2016 bylo nezákonné. Rozhodl o tom ve čtvrtek kyjevský soud....
Ukrajina Banky
Pražská burza ve čtvrtek stoupla, za celý týden ale oslabila o 0,3 %
Pražská burza ve čtvrtek stoupla, za celý týden ale oslabila o 0,3 %
včera v 16:45

Pražská burza ve čtvrtek stoupla, za celý týden ale oslabila o 0,3 %

Pražská burza ve čtvrtek uzavřela v plusu, index PX si připsal 0,43 % na 1 101,67 bodu. Nahoru burzu táhly zejména...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Ze světa investičních doporučení (18. dubna)
včera v 16:00

Ze světa investičních doporučení (18. dubna)

Které akcie si ve čtvrtek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení
USA: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v dubnu…
včera v 15:50

USA: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v dubnu podle předběžných dat stagnoval na 52,4 bodu, tempo růstu sektoru služeb se snížilo

Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru USA v dubnu podle předběžných údajů společnosti Markit stagnoval...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Indexy nákupních manažerů (PMI)
Google lidem umožní vybrat si u Androidu prohlížeč
Google lidem umožní vybrat si u Androidu prohlížeč
včera v 15:24

Google lidem umožní vybrat si u Androidu prohlížeč

Uživatelé elektronických zařízení s operačním systémem Android si od čtvrtka budou moci zvolit, jaký prohlížeč a...
Alphabet (Google) Americké akcie
Český státní dluh ve čtvrtletí stoupl o 109,6 miliardy 1,732 bilionu…
včera v 15:09

Český státní dluh ve čtvrtletí stoupl o 109,6 miliardy 1,732 bilionu Kč

Státní dluh ČR v prvním čtvrtletí stoupl o 109,6 miliardy na 1,732 bilionu korun. Důvodem nárůstu dluhu byla snaha...
Česká republika Zadlužení