Burzovní kalendář (31. 12. 2018 - 4. 1. 2019)

Pro americké akcie podle všeho bude uplynulých dvanáct měsíců nejhorším rokem za poslední dekádu. Mají za sebou mimořádně volatilní týden a řada neklidných dní je možná ještě čeká. Největšími hybateli dění na trzích jsou aktuálně kritika Fedu ze strany amerického prezidenta Donalda Trumpa, pokračující obchodní spor USA s Čínou a krize kolem financování amerických federálních úřadů vyvolaná požadavkem šéfa Bílého domu na pět miliard dolarů na stavbu zdi mezi Spojenými státy a Mexikem.
Ohlédnutí
V pondělí všechny tři hlavní akciové indexy v USA spadly o více než dvě procenta, Dow bezmála o tři procenta, a Wall Street tak zažila nejhorší vánoční seanci v historii. Ve středu naopak indexy prudce stouply, Dow vzrostl poprvé v historii o více než tisíc bodů. Ve čtvrtek indexy smazaly úvodní ztráty a zpevnily a v pátek skončily mírně v mínusu. Za celý týden akcie navzdory nevydařenému Štědrému dni vykázaly první růst v tomto měsíci.
Komponenty indexu S&P 500 v týdnu do 28. prosince 2018
Evropské akcie se v týdenním horizontu na směru neshodly. FTSE 100 se zvýšil o 0,19 %, DAX však klesl o 0,7 %, CAC 40 přišel o 0,33 % a STOXX Europe 600 se snížil o 0,25 %. Pražská burza se podle indexu PX za týden zvýšila o 0,33 %.
Pro akcie v ČR a Německu již letošní rok skončil. Index PX od začátku ledna klesl o 8,5 % a DAX za rok odepsal 18,26 %. Po započtení dividend akcie v ČR zlevnily zhruba o 4 %.
Investoři během týdne reagovali na pokračující kritiku americké centrální banky ze strany prezidenta USA Donalda Trumpa. V pondělí na Twitteru Trump napsal, že jediným problémem americké ekonomiky je právě Fed. Podle jeho názoru banka nechápe fungování trhů a "nezbytné obchodní války". Podruhé se Trump do měnové autority opřel v úterý.
"Zvyšují sazby příliš rychle, protože si myslí, že ekonomika je na tom velmi dobře. Já jsem však přesvědčený, že jim to už brzy dojde," řekl Trump. V médiích se dokonce objevily informace, že Trump zvažuje odvolání šéfa centrální banky Jeroma Powella, ministr financí Steven Mnuchin ale řekl, že Trump nic takového v plánu nemá a že si myslí, že takovou pravomoc ani nemá.
Kritika centrální banky ze strany politiků je v USA velmi citlivé téma. Centrální banka je ze zákona nezávislá, a jakákoli kritika tak může být vnímána jako snaha tuto nezávislost omezit. Trumpovi předchůdci ve funkci se kritiky Fedu snažili vyvarovat.
Minulý týden Fed navzdory Trumpově kritice zvýšil základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu do pásma 2,25-2,50 %. Ke zvýšení úroků tak letos přikročil už počtvrté. Trump v říjnu označil zvyšování úroků za "směšnou politiku".
Negativní vliv mělo na obchodování rovněž přetrvávající obchodní napětí mezi Spojenými státy a Čínou a nově rovněž omezené fungování vládních úřadů USA kvůli neschválenému dočasnému rozpočtu.
Krizi kolem financování federálních úřadů vyvolal Trumpův požadavek na pět miliard dolarů, jež chce využít na stavbu zdi na hranici s Mexikem. Šéf demokratů v Senátu Chuck Schumer souhlasí jen s 1,6 miliardy dolarů.
Z ekonomických údajů se investoři zaměřili na německou inflaci, zprávy z amerického realitního trhu (index cen domů S&P/Case-Shiller, index cen domů od FHFA, rozjednané prodeje domů) a index spotřebitelské důvěry v USA od organizace Conference Board.
Výhled
Na začátku ledna se investoři zaměří mimo jiné na zprávy o americké a německé nezaměstnanosti, inflaci v eurozóně nebo na finální prosincové indexy nákupních manažerů ve výrobě a v sektoru služeb.
Pozornost budou investoři věnovat i dění kolem financování amerických federálních úřadů. Krizový stav se podle agentury AP dotýká ministerstev a dalších orgánů, které tvoří přibližně čtvrtinu federální vlády. Tyto úřady zaměstnávají zhruba 800 000 lidí, kteří si budou muset na výplaty počkat nejméně do doby, až bude financování obnoveno.
Republikáni mají sice ve 100členném Senátu většinu, ke schválení vládních financí ovšem potřebují 60 hlasů, takže se bez demokratů neobejdou. Trump dal však jasně najevo, že nehodlá demokratům ustupovat.
"Rok 2018 je až na jeden obchodní den minulostí, pondělí ovšem může být překvapivě živé. Index S&P 500 od začátku roku odepisuje přes 7 %, další vlnu poklesů přitom po 'nadějné protireakci' nelze vyloučit," napsal v pravidelném technickém komentáři k dění na americkém akciovém trhu opční obchodník Josef Košťál.
Index S&P 500 - technická analýza
Pokud se v pondělí na trzích nestane nic přelomově pozitivního, bude pro Wall Street uplynulých 12 měsíců nejhorším rokem od finanční krize z let 2007 a 2008.
"Pokud to, čeho jsme byli svědky v uplynulém týdnu, nebylo lokální dno, bylo to jistě něco, co mu bylo velmi blízko. Investoři podle mě pochopili, že šlo o dobrou příležitost k nákupům," mírní skepsi některých obchodníků Jim Paulsen, hlavní investiční stratég Leuthold Group. "Ti, kdo v posledních dnech nakupovali, podle mě budou v příštím roce spokojení."
Index S&P 500 - rok 2018, zdroj: Google Finance
Výhled pro jednotlivé dny
V noci na pondělí na trh Čína pošle indexy nákupních manažerů ve výrobě i mimo ni a odpoledne USA přidají index průmyslové aktivity dallaského Fedu. Burzy v Česku, Německu, Jižní Koreji, Japonsku a Číně zůstanou na silvestra zavřené, obchodování v Británii, Francii nebo v Hongkongu a Austrálii bude zkrácené.
V úterý žádná makrodata nevyjdou a zavřená zůstane naprostá většina světových burz.
Středa bude dnem indexů nákupních manažerů. Finální prosincové PMI za zpracovatelský sektor vyjdou nad ránem v Asii, dopoledne v Evropě a odpoledne v USA. V Česku navíc odpoledne vyjde ještě bilance státního rozpočtu za prosinec. Zavřené zůstanou burzy na Novém Zélandu a v Japonsku, Švýcarsku či Rusku.
Čtvrteční dopoledne bude patřit britskému indexu nákupních manažerů ve stavebnictví, švýcarským maloobchodním tržbám a zprávě o úvěrování soukromého sektoru v eurozóně. Odpoledne se investoři v USA zaměří na informace ADP o tvorbě pracovních míst v soukromém sektoru, zprávu o stavební výrobě, index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru a index aktivity pro oblast New Yorku od ISM, pravidelnou týdenní zprávu o počtu nových a pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti a na údaje o prodeji aut za prosinec. Tokijská burza zůstane zavřená.
V průběhu pátku budou vycházet finální prosincové indexy nákupních manažerů v sektoru služeb a kompozitní PMI. V Japonsku se zpožděním vyjde i ukazatel za zpracovatelský sektor. Velká Británie přidá dopoledne index cen domů od Nationwide, Německo zprávu o situaci na trhu práce a evropský statistický úřad Eurostat odtajní zprávu o inflaci v eurozóně. V USA se odpoledne investoři zaměří vedle PMI za sektor služeb ještě na zprávu z trhu práce za prosinec.