Burzovní kalendář (31. 12. 2018 - 4. 1. 2019)
|

Burzovní kalendář (31. 12. 2018 - 4. 1. 2019)

Pro americké akcie podle všeho bude uplynulých dvanáct měsíců nejhorším rokem za poslední dekádu. Mají za sebou mimořádně volatilní týden a řada neklidných dní je možná ještě čeká. Největšími hybateli dění na trzích jsou aktuálně kritika Fedu ze strany amerického prezidenta Donalda Trumpa, pokračující obchodní spor USA s Čínou a krize kolem financování amerických federálních úřadů vyvolaná požadavkem šéfa Bílého domu na pět miliard dolarů na stavbu zdi mezi Spojenými státy a Mexikem.

Burzovní kalendář

Ohlédnutí

V pondělí všechny tři hlavní akciové indexy v USA spadly o více než dvě procenta, Dow bezmála o tři procenta, a Wall Street tak zažila nejhorší vánoční seanci v historii. Ve středu naopak indexy prudce stouply, Dow vzrostl poprvé v historii o více než tisíc bodů. Ve čtvrtek indexy smazaly úvodní ztráty a zpevnily a v pátek skončily mírně v mínusu. Za celý týden akcie navzdory nevydařenému Štědrému dni vykázaly první růst v tomto měsíci.

Komponenty indexu S&P 500 v týdnu do 28. prosince 2018

Evropské akcie se v týdenním horizontu na směru neshodly. FTSE 100 se zvýšil o 0,19 %, DAX však klesl o 0,7 %, CAC 40 přišel o 0,33 % a STOXX Europe 600 se snížil o 0,25 %. Pražská burza se podle indexu PX za týden zvýšila o 0,33 %.

Pro akcie v ČR a Německu již letošní rok skončil. Index PX od začátku ledna klesl o 8,5 % a DAX za rok odepsal 18,26 %. Po započtení dividend akcie v ČR zlevnily zhruba o 4 %.

Investoři během týdne reagovali na pokračující kritiku americké centrální banky ze strany prezidenta USA Donalda Trumpa. V pondělí na Twitteru Trump napsal, že jediným problémem americké ekonomiky je právě Fed. Podle jeho názoru banka nechápe fungování trhů a "nezbytné obchodní války". Podruhé se Trump do měnové autority opřel v úterý.

"Zvyšují sazby příliš rychle, protože si myslí, že ekonomika je na tom velmi dobře. Já jsem však přesvědčený, že jim to už brzy dojde," řekl Trump. V médiích se dokonce objevily informace, že Trump zvažuje odvolání šéfa centrální banky Jeroma Powella, ministr financí Steven Mnuchin ale řekl, že Trump nic takového v plánu nemá a že si myslí, že takovou pravomoc ani nemá.

Kritika centrální banky ze strany politiků je v USA velmi citlivé téma. Centrální banka je ze zákona nezávislá, a jakákoli kritika tak může být vnímána jako snaha tuto nezávislost omezit. Trumpovi předchůdci ve funkci se kritiky Fedu snažili vyvarovat.

Minulý týden Fed navzdory Trumpově kritice zvýšil základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu do pásma 2,25-2,50 %. Ke zvýšení úroků tak letos přikročil už počtvrté. Trump v říjnu označil zvyšování úroků za "směšnou politiku".

Negativní vliv mělo na obchodování rovněž přetrvávající obchodní napětí mezi Spojenými státy a Čínou a nově rovněž omezené fungování vládních úřadů USA kvůli neschválenému dočasnému rozpočtu.

Krizi kolem financování federálních úřadů vyvolal Trumpův požadavek na pět miliard dolarů, jež chce využít na stavbu zdi na hranici s Mexikem. Šéf demokratů v Senátu Chuck Schumer souhlasí jen s 1,6 miliardy dolarů.

Z ekonomických údajů se investoři zaměřili na německou inflaci, zprávy z amerického realitního trhu (index cen domů S&P/Case-Shiller, index cen domů od FHFA, rozjednané prodeje domů) a index spotřebitelské důvěry v USA od organizace Conference Board.

Americké akcie se v pátek na směru neshodly, v týdenním horizontu hlavní indexy poprvé v tomto měsíci skončily v plusu
Americké akcie uzavřely páteční obchodování plné drobných výkyvů oběma směry převážně s mírnými ztrátami. Za celý týden ale skončily poprvé v tomto měsíci v zelených číslech.
Evropské akcie v pátek prudce posílily, za celý týden ale mírně klesly
Evropské akcie v pátek po čtvrtečním sestupu na dvouleté minimum prudce posílily. Podpořilo je oživení na burzách v USA. Za celý týden, který byl na jednotlivých trzích o dva až tři obchodní dny kratší, ale akcie podle panevropského benchmarku STOXX Europe 600 mírně oslabily.
Pražská burza v pátek přerušila sérii osmi poklesů, nahoru ji táhly ČEZ a Erste, za celý rok index PX klesl o 8,5 %
Pražská burza v pátek přerušila sérii osmi poklesů v řadě. Index PX stoupl o 0,88 % na 986,56 bodu. Nahoru burzu táhly hlavně akcie energetické firmy ČEZ a bankovní skupiny Erste. Za celý rok ztratil index PX 8,5 %, výrazně se propadly akcie Kofoly nebo Erste. Zhodnocení akcií ČEZ naopak při započtení dividendy přesáhlo 13 %.

Výhled

Na začátku ledna se investoři zaměří mimo jiné na zprávy o americké a německé nezaměstnanosti, inflaci v eurozóně nebo na finální prosincové indexy nákupních manažerů ve výrobě a v sektoru služeb.

Pozornost budou investoři věnovat i dění kolem financování amerických federálních úřadů. Krizový stav se podle agentury AP dotýká ministerstev a dalších orgánů, které tvoří přibližně čtvrtinu federální vlády. Tyto úřady zaměstnávají zhruba 800 000 lidí, kteří si budou muset na výplaty počkat nejméně do doby, až bude financování obnoveno.

Republikáni mají sice ve 100členném Senátu většinu, ke schválení vládních financí ovšem potřebují 60 hlasů, takže se bez demokratů neobejdou. Trump dal však jasně najevo, že nehodlá demokratům ustupovat.

"Rok 2018 je až na jeden obchodní den minulostí, pondělí ovšem může být překvapivě živé. Index S&P 500 od začátku roku odepisuje přes 7 %, další vlnu poklesů přitom po 'nadějné protireakci' nelze vyloučit," napsal v pravidelném technickém komentáři k dění na americkém akciovém trhu opční obchodník Josef Košťál.

Index S&P 500 - technická analýza

Pokud se v pondělí na trzích nestane nic přelomově pozitivního, bude pro Wall Street uplynulých 12 měsíců nejhorším rokem od finanční krize z let 2007 a 2008.

"Pokud to, čeho jsme byli svědky v uplynulém týdnu, nebylo lokální dno, bylo to jistě něco, co mu bylo velmi blízko. Investoři podle mě pochopili, že šlo o dobrou příležitost k nákupům," mírní skepsi některých obchodníků Jim Paulsen, hlavní investiční stratég Leuthold Group. "Ti, kdo v posledních dnech nakupovali, podle mě budou v příštím roce spokojení."

Index S&P 500 - rok 2018, zdroj: Google Finance

Výhled pro jednotlivé dny

V noci na pondělí na trh Čína pošle indexy nákupních manažerů ve výrobě i mimo ni a odpoledne USA přidají index průmyslové aktivity dallaského Fedu. Burzy v Česku, Německu, Jižní Koreji, Japonsku a Číně zůstanou na silvestra zavřené, obchodování v Británii, Francii nebo v Hongkongu a Austrálii bude zkrácené.

V úterý žádná makrodata nevyjdou a zavřená zůstane naprostá většina světových burz.

Středa bude dnem indexů nákupních manažerů. Finální prosincové PMI za zpracovatelský sektor vyjdou nad ránem v Asii, dopoledne v Evropě a odpoledne v USA. V Česku navíc odpoledne vyjde ještě bilance státního rozpočtu za prosinec. Zavřené zůstanou burzy na Novém Zélandu a v Japonsku, Švýcarsku či Rusku.

Čtvrteční dopoledne bude patřit britskému indexu nákupních manažerů ve stavebnictví, švýcarským maloobchodním tržbám a zprávě o úvěrování soukromého sektoru v eurozóně. Odpoledne se investoři v USA zaměří na informace ADP o tvorbě pracovních míst v soukromém sektoru, zprávu o stavební výrobě, index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru a index aktivity pro oblast New Yorku od ISM, pravidelnou týdenní zprávu o počtu nových a pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti a na údaje o prodeji aut za prosinec. Tokijská burza zůstane zavřená.

V průběhu pátku budou vycházet finální prosincové indexy nákupních manažerů v sektoru služeb a kompozitní PMI. V Japonsku se zpožděním vyjde i ukazatel za zpracovatelský sektor. Velká Británie přidá dopoledne index cen domů od Nationwide, Německo zprávu o situaci na trhu práce a evropský statistický úřad Eurostat odtajní zprávu o inflaci v eurozóně. V USA se odpoledne investoři zaměří vedle PMI za sektor služeb ještě na zprávu z trhu práce za prosinec.

Ekonomický kalendář

Zisk Microsoftu ve třetím finančním čtvrtletí díky cloudu stoupl o 19…
Zisk Microsoftu ve třetím finančním čtvrtletí díky cloudu stoupl o 19…
před hodinou

Zisk Microsoftu ve třetím finančním čtvrtletí díky cloudu stoupl o 19 %

Americké softwarové společnosti Microsoft stoupl ve třetím fiskálním čtvrtletí zisk o 19 % na 8,81 miliardy USD. Zisk...
Microsoft Software Výsledková sezóna
Zisk Facebooku v prvním čtvrtletí kvůli mimořádným položkám klesl,…
Zisk Facebooku v prvním čtvrtletí kvůli mimořádným položkám klesl,…
před hodinou

Zisk Facebooku v prvním čtvrtletí kvůli mimořádným položkám klesl, příjmy vzrostly

Americké společnosti Facebook, která provozuje stejnojmennou sociální síť, klesl v prvním čtvrtletí čistý zisk o 51 %...
Facebook Sociální sítě Výsledková sezóna
Americké akcie ve středu po předchozím růstu na nová maxima oslabily
Americké akcie ve středu po předchozím růstu na nová maxima oslabily
včera v 22:30

Americké akcie ve středu po předchozím růstu na nová maxima oslabily

Akcie ve Spojených státech ve středu oslabily poté, co v předchozí seanci benchmarky S&P 500 a Dow uzavřely na novém...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Samsung chce diverzifikovat výrobu čipů, investuje 116 miliard USD
včera v 21:47

Samsung chce diverzifikovat výrobu čipů, investuje 116 miliard USD

Jihokorejská společnost Samsung Electronics hodlá do roku 2030 investovat 116 miliard dolarů do výzkumu a výroby...
Samsung
Polsko bude u dodávek plynu brzy plně nezávislé, řekl prezident
včera v 19:39

Polsko bude u dodávek plynu brzy plně nezávislé, řekl prezident

Polsko se brzy stane plně nezávislé na dodávkách plynu a bude schopno zajistit bezpečnost dodávek plynu také okolním...
Polsko Zemní plyn
SB: Přes 40 milionů lidí na světě dobývá nerosty v řemeslné těžbě
včera v 19:31

SB: Přes 40 milionů lidí na světě dobývá nerosty v řemeslné těžbě

Více než 40 milionů lidí na celém světě pracuje v řemeslné a drobné těžbě, kde se nerosty včetně zlata, diamantů a...
Těžba Komodity
Saúdská Arábie má první čtvrtletní přebytek rozpočtu od roku 2014
včera v 19:07

Saúdská Arábie má první čtvrtletní přebytek rozpočtu od roku 2014

Saúdská Arábie vykázala za první čtvrtletí rozpočtový přebytek 27,8 miliardy rijálů (171 miliard Kč). Rozpočet...
Saúdská Arábie Blízký a Střední východ Rozpočet
Na Twitteru bude snazší nahlašovat dezinformace o volbách do EP
včera v 18:21

Na Twitteru bude snazší nahlašovat dezinformace o volbách do EP

Sociální síť Twitter kvůli volbám do Evropského parlamentu a parlamentním volbám v Indii zavádí novou funkci pro...
Twitter Sociální sítě Americké akcie
Evropské burzy ve středu převážně klesly, nedařilo se akciím ropných…
Evropské burzy ve středu převážně klesly, nedařilo se akciím ropných…
včera v 18:00

Evropské burzy ve středu převážně klesly, nedařilo se akciím ropných firem a těžařů

Evropské akciové trhy v polovině týdne uzavřely převážně v minusu, když byly pod tlakem slabších hospodářských čísel...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Occidental podal konkurenční nabídku na ropnou firmu Anadarko
včera v 17:43

Occidental podal konkurenční nabídku na ropnou firmu Anadarko

Americký producent ropy a plynu Occidental Petroleum učinil nabídku na převzetí konkurenční společnosti Anadarko...
Fúze a akvizice Ropa Americké akcie
Akcionáři Komerční banky schválili dividendu 51 Kč na akcii
Akcionáři Komerční banky schválili dividendu 51 Kč na akcii
včera v 17:31

Akcionáři Komerční banky schválili dividendu 51 Kč na akcii

Akcionáři Komerční banky ve středu schválili vyplatit dividendu 51 Kč na akcii před zdaněním, tedy 9,7 miliardy Kč....
Komerční banka Evropské banky Banky
Ford investuje půl miliardy USD do výrobce elektromobilů Rivian
Ford investuje půl miliardy USD do výrobce elektromobilů Rivian
včera v 17:22

Ford investuje půl miliardy USD do výrobce elektromobilů Rivian

Americká automobilka Ford Motor investuje 500 milionů dolarů do start-upu Rivian Automotive. Ten vyrábí pick-upy na...
Ford Americké akcie Investice
Reuters: Kvalita ruské ropy vyvážené do EU se zhoršila
Reuters: Kvalita ruské ropy vyvážené do EU se zhoršila
včera v 17:01

Reuters: Kvalita ruské ropy vyvážené do EU se zhoršila

Kvalita ruské ropy, která proudí do severní a střední Evropy se v posledních dnech výrazně zhoršila, což činí...
Rusko Ropa Komodity
Pražská burza ve středu klesla, nedařilo se finančním titulům
Pražská burza ve středu klesla, nedařilo se finančním titulům
včera v 16:45

Pražská burza ve středu klesla, nedařilo se finančním titulům

Pražská burza zakončila středeční seanci v minusu, index PX přišel o 0,87 % na 1 088,97 bodu. Dolů burzu stáhly...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Emitenti akcií a dluhopisů získají jednodušší přístup na trh
včera v 15:21

Emitenti akcií a dluhopisů získají jednodušší přístup na trh

Emitenti akcií a dluhopisů získají jednodušší přístup na kapitálový trh. Zkrátí se doba pro schválení dokumentů...
Byznys a podnikání Česká republika
Ze světa investičních doporučení (24. dubna)
včera v 15:00

Ze světa investičních doporučení (24. dubna)

Které akcie si ve středu vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení
Cena bitcoinu se vrátila pod 5 500 USD, klesají i další kryptoměny
včera v 14:24

Cena bitcoinu se vrátila pod 5 500 USD, klesají i další kryptoměny

Trh s kryptoměnami se v polovině týdne pohybuje v negativním pásmu. Bitcoin se po úterním růstu nad 5 600 USD, což...
Bitcoin Kryptoměny