Burzovní kalendář (31. 12. 2018 - 4. 1. 2019)
|

Burzovní kalendář (31. 12. 2018 - 4. 1. 2019)

Pro americké akcie podle všeho bude uplynulých dvanáct měsíců nejhorším rokem za poslední dekádu. Mají za sebou mimořádně volatilní týden a řada neklidných dní je možná ještě čeká. Největšími hybateli dění na trzích jsou aktuálně kritika Fedu ze strany amerického prezidenta Donalda Trumpa, pokračující obchodní spor USA s Čínou a krize kolem financování amerických federálních úřadů vyvolaná požadavkem šéfa Bílého domu na pět miliard dolarů na stavbu zdi mezi Spojenými státy a Mexikem.

Burzovní kalendář

Ohlédnutí

V pondělí všechny tři hlavní akciové indexy v USA spadly o více než dvě procenta, Dow bezmála o tři procenta, a Wall Street tak zažila nejhorší vánoční seanci v historii. Ve středu naopak indexy prudce stouply, Dow vzrostl poprvé v historii o více než tisíc bodů. Ve čtvrtek indexy smazaly úvodní ztráty a zpevnily a v pátek skončily mírně v mínusu. Za celý týden akcie navzdory nevydařenému Štědrému dni vykázaly první růst v tomto měsíci.

Komponenty indexu S&P 500 v týdnu do 28. prosince 2018

Evropské akcie se v týdenním horizontu na směru neshodly. FTSE 100 se zvýšil o 0,19 %, DAX však klesl o 0,7 %, CAC 40 přišel o 0,33 % a STOXX Europe 600 se snížil o 0,25 %. Pražská burza se podle indexu PX za týden zvýšila o 0,33 %.

Pro akcie v ČR a Německu již letošní rok skončil. Index PX od začátku ledna klesl o 8,5 % a DAX za rok odepsal 18,26 %. Po započtení dividend akcie v ČR zlevnily zhruba o 4 %.

Investoři během týdne reagovali na pokračující kritiku americké centrální banky ze strany prezidenta USA Donalda Trumpa. V pondělí na Twitteru Trump napsal, že jediným problémem americké ekonomiky je právě Fed. Podle jeho názoru banka nechápe fungování trhů a "nezbytné obchodní války". Podruhé se Trump do měnové autority opřel v úterý.

"Zvyšují sazby příliš rychle, protože si myslí, že ekonomika je na tom velmi dobře. Já jsem však přesvědčený, že jim to už brzy dojde," řekl Trump. V médiích se dokonce objevily informace, že Trump zvažuje odvolání šéfa centrální banky Jeroma Powella, ministr financí Steven Mnuchin ale řekl, že Trump nic takového v plánu nemá a že si myslí, že takovou pravomoc ani nemá.

Kritika centrální banky ze strany politiků je v USA velmi citlivé téma. Centrální banka je ze zákona nezávislá, a jakákoli kritika tak může být vnímána jako snaha tuto nezávislost omezit. Trumpovi předchůdci ve funkci se kritiky Fedu snažili vyvarovat.

Minulý týden Fed navzdory Trumpově kritice zvýšil základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu do pásma 2,25-2,50 %. Ke zvýšení úroků tak letos přikročil už počtvrté. Trump v říjnu označil zvyšování úroků za "směšnou politiku".

Negativní vliv mělo na obchodování rovněž přetrvávající obchodní napětí mezi Spojenými státy a Čínou a nově rovněž omezené fungování vládních úřadů USA kvůli neschválenému dočasnému rozpočtu.

Krizi kolem financování federálních úřadů vyvolal Trumpův požadavek na pět miliard dolarů, jež chce využít na stavbu zdi na hranici s Mexikem. Šéf demokratů v Senátu Chuck Schumer souhlasí jen s 1,6 miliardy dolarů.

Z ekonomických údajů se investoři zaměřili na německou inflaci, zprávy z amerického realitního trhu (index cen domů S&P/Case-Shiller, index cen domů od FHFA, rozjednané prodeje domů) a index spotřebitelské důvěry v USA od organizace Conference Board.

Americké akcie se v pátek na směru neshodly, v týdenním horizontu hlavní indexy poprvé v tomto měsíci skončily v plusu
Americké akcie uzavřely páteční obchodování plné drobných výkyvů oběma směry převážně s mírnými ztrátami. Za celý týden ale skončily poprvé v tomto měsíci v zelených číslech.
Evropské akcie v pátek prudce posílily, za celý týden ale mírně klesly
Evropské akcie v pátek po čtvrtečním sestupu na dvouleté minimum prudce posílily. Podpořilo je oživení na burzách v USA. Za celý týden, který byl na jednotlivých trzích o dva až tři obchodní dny kratší, ale akcie podle panevropského benchmarku STOXX Europe 600 mírně oslabily.
Pražská burza v pátek přerušila sérii osmi poklesů, nahoru ji táhly ČEZ a Erste, za celý rok index PX klesl o 8,5 %
Pražská burza v pátek přerušila sérii osmi poklesů v řadě. Index PX stoupl o 0,88 % na 986,56 bodu. Nahoru burzu táhly hlavně akcie energetické firmy ČEZ a bankovní skupiny Erste. Za celý rok ztratil index PX 8,5 %, výrazně se propadly akcie Kofoly nebo Erste. Zhodnocení akcií ČEZ naopak při započtení dividendy přesáhlo 13 %.

Výhled

Na začátku ledna se investoři zaměří mimo jiné na zprávy o americké a německé nezaměstnanosti, inflaci v eurozóně nebo na finální prosincové indexy nákupních manažerů ve výrobě a v sektoru služeb.

Pozornost budou investoři věnovat i dění kolem financování amerických federálních úřadů. Krizový stav se podle agentury AP dotýká ministerstev a dalších orgánů, které tvoří přibližně čtvrtinu federální vlády. Tyto úřady zaměstnávají zhruba 800 000 lidí, kteří si budou muset na výplaty počkat nejméně do doby, až bude financování obnoveno.

Republikáni mají sice ve 100členném Senátu většinu, ke schválení vládních financí ovšem potřebují 60 hlasů, takže se bez demokratů neobejdou. Trump dal však jasně najevo, že nehodlá demokratům ustupovat.

"Rok 2018 je až na jeden obchodní den minulostí, pondělí ovšem může být překvapivě živé. Index S&P 500 od začátku roku odepisuje přes 7 %, další vlnu poklesů přitom po 'nadějné protireakci' nelze vyloučit," napsal v pravidelném technickém komentáři k dění na americkém akciovém trhu opční obchodník Josef Košťál.

Index S&P 500 - technická analýza

Pokud se v pondělí na trzích nestane nic přelomově pozitivního, bude pro Wall Street uplynulých 12 měsíců nejhorším rokem od finanční krize z let 2007 a 2008.

"Pokud to, čeho jsme byli svědky v uplynulém týdnu, nebylo lokální dno, bylo to jistě něco, co mu bylo velmi blízko. Investoři podle mě pochopili, že šlo o dobrou příležitost k nákupům," mírní skepsi některých obchodníků Jim Paulsen, hlavní investiční stratég Leuthold Group. "Ti, kdo v posledních dnech nakupovali, podle mě budou v příštím roce spokojení."

Index S&P 500 - rok 2018, zdroj: Google Finance

Výhled pro jednotlivé dny

V noci na pondělí na trh Čína pošle indexy nákupních manažerů ve výrobě i mimo ni a odpoledne USA přidají index průmyslové aktivity dallaského Fedu. Burzy v Česku, Německu, Jižní Koreji, Japonsku a Číně zůstanou na silvestra zavřené, obchodování v Británii, Francii nebo v Hongkongu a Austrálii bude zkrácené.

V úterý žádná makrodata nevyjdou a zavřená zůstane naprostá většina světových burz.

Středa bude dnem indexů nákupních manažerů. Finální prosincové PMI za zpracovatelský sektor vyjdou nad ránem v Asii, dopoledne v Evropě a odpoledne v USA. V Česku navíc odpoledne vyjde ještě bilance státního rozpočtu za prosinec. Zavřené zůstanou burzy na Novém Zélandu a v Japonsku, Švýcarsku či Rusku.

Čtvrteční dopoledne bude patřit britskému indexu nákupních manažerů ve stavebnictví, švýcarským maloobchodním tržbám a zprávě o úvěrování soukromého sektoru v eurozóně. Odpoledne se investoři v USA zaměří na informace ADP o tvorbě pracovních míst v soukromém sektoru, zprávu o stavební výrobě, index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru a index aktivity pro oblast New Yorku od ISM, pravidelnou týdenní zprávu o počtu nových a pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti a na údaje o prodeji aut za prosinec. Tokijská burza zůstane zavřená.

V průběhu pátku budou vycházet finální prosincové indexy nákupních manažerů v sektoru služeb a kompozitní PMI. V Japonsku se zpožděním vyjde i ukazatel za zpracovatelský sektor. Velká Británie přidá dopoledne index cen domů od Nationwide, Německo zprávu o situaci na trhu práce a evropský statistický úřad Eurostat odtajní zprávu o inflaci v eurozóně. V USA se odpoledne investoři zaměří vedle PMI za sektor služeb ještě na zprávu z trhu práce za prosinec.

Ekonomický kalendář

Co musíte ráno vědět (20. ledna)
Co musíte ráno vědět (20. ledna)
00:00

Co musíte ráno vědět (20. ledna)

Jak zakončily světové trhy uplynulý týden, o čem bude letošní Davos a s čím se setkávají podnikatelky při jednáních s...
Musíte vědět
Bloomberg: Nejinovativnější ekonomikou světa je nově Německo
včera v 12:48

Bloomberg: Nejinovativnější ekonomikou světa je nově Německo

Nejvíce inovativní ekonomikou světa je nově Německo. Podle letošního žebříčku inovativnosti sestavovaného každoročně...
Světová ekonomika Inovace Německo
Davos 2020: O čem (také) bude řeč?
Davos 2020: O čem (také) bude řeč?
včera v 11:45

Davos 2020: O čem (také) bude řeč?

Ve švýcarském horském středisku Davos v úterý začíná jubilejní 50. zasedání Světového ekonomického fóra, kterého se...
Světová ekonomika Ekonomické a politické hrozby Geopolitická rizika
ČEZ do Temelína letos přijme asi 100 lidí
včera v 05:40

ČEZ do Temelína letos přijme asi 100 lidí

ČEZ letos přijme do jaderné elektrárny Temelín asi 100 lidí. Potřebuje je na různá místa v provozu i jako operátory....
ČEZ Akcie ČR Energetika
Čína a Barma uzavřely desítky obchodních dohod
18. 1. 2020 11:05

Čína a Barma uzavřely desítky obchodních dohod

Čína a Barma v sobotu uzavřely desítky dohod, které se týkají zejména projektů v oblasti barmské infrastruktury....
Čína Emerging Markets Asijská ekonomika
Toyota přesune výrobu vozů Tacoma z USA do Mexika
18. 1. 2020 10:06

Toyota přesune výrobu vozů Tacoma z USA do Mexika

Největší japonská automobilka Toyota Motor přesune výrobu svých dodávkových automobilů Tacoma ze Spojených států do...
Spojené státy americké (USA) Auta Asijské akcie
Agentura Fitch snížila úvěrový rating výrobce letadel Boeing
Agentura Fitch snížila úvěrový rating výrobce letadel Boeing
18. 1. 2020 08:07

Agentura Fitch snížila úvěrový rating výrobce letadel Boeing

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti americké strojírenské...
Boeing Americké akcie Firemní dluhopisy
Americké akcie v pátek posílily díky pozitivním hospodářským datům,…
Americké akcie v pátek posílily díky pozitivním hospodářským datům,…
17. 1. 2020 22:30

Americké akcie v pátek posílily díky pozitivním hospodářským datům, za celý uplynulý týden přidaly hlavní indexy kolem 2 %

Americké akcie v pátek posílily. Indexy Dow, S&P 500 i Nasdaq Composite dosáhly nejvyššího týdenního procentního...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Johnson & Johnson má vyplatit 6,8 milionu USD muži, jemuž po léku…
17. 1. 2020 22:27

Johnson & Johnson má vyplatit 6,8 milionu USD muži, jemuž po léku vyrostla prsa

Muži, který tvrdí, že nebyl varován, že používání antipsychotického léku Risperdal může způsobit růst prsou, zaplatí...
Farmacie Zdravotnictví a zdravotní péče
V chytrých telefonech Huawei budou mapy nizozemského TomTomu
17. 1. 2020 20:12

V chytrých telefonech Huawei budou mapy nizozemského TomTomu

Čínský technologický gigant Huawei se dohodl s nizozemským výrobcem navigací TomTom, že ve svých chytrých telefonech...
Mobilní telefony Čína
BBC: Na Twitteru bylo možné cílit reklamy na nenávistné skupiny
17. 1. 2020 19:54

BBC: Na Twitteru bylo možné cílit reklamy na nenávistné skupiny

Sociální síť Twitter umožňovala cílit reklamy na uživatele i podle klíčových slov jako neonacista, zastánci bělošské...
Sociální sítě Twitter Internet
Evropské akcie v pátek stouply, za celý týden posílily o více než…
Evropské akcie v pátek stouply, za celý týden posílily o více než…
17. 1. 2020 18:00

Evropské akcie v pátek stouply, za celý týden posílily o více než procento

Evropské akcie v pátek uzavřely v zelených číslech a jejich hlavní index vystoupil na rekord. Podle analytiků k tomu...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Čínský prezident Si Ťin-pching zahájil dvoudenní návštěvu Barmy
17. 1. 2020 17:47

Čínský prezident Si Ťin-pching zahájil dvoudenní návštěvu Barmy

Čínský prezident Si Ťin-pching v pátek zahájil dvoudenní státní návštěvu Barmy, při které se především čeká podpis...
Čína Politika
ÚOHS se zabývá odkupem spořitelny a banky Wüstenrot Monetou
ÚOHS se zabývá odkupem spořitelny a banky Wüstenrot Monetou
17. 1. 2020 17:35

ÚOHS se zabývá odkupem spořitelny a banky Wüstenrot Monetou

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) se začal zabývat nákupem stavební spořitelny a hypoteční banky Wüstenrot...
MONETA Money Bank (dříve GE Money Bank) Banky Akcie ČR
Regulátor přezkoumá stížnost, že vozy Tesla samovolně zrychlují
Regulátor přezkoumá stížnost, že vozy Tesla samovolně zrychlují
17. 1. 2020 17:19

Regulátor přezkoumá stížnost, že vozy Tesla samovolně zrychlují

Americký regulátor přezkoumá stížnost, že tři modely automobilky Tesla, potenciálně 500 000 vozů, mohou znenadání...
Tesla Americké akcie Auta
Bývalý šéf FBI pomůže firmě NMC s obranou proti spekulantům
17. 1. 2020 17:04

Bývalý šéf FBI pomůže firmě NMC s obranou proti spekulantům

Poskytoval zdravotní péče NMC Health, jehož akcie od prosince výrazně oslabily po útoku spekulantů, si na obranu...
Evropské akcie Zdravotnictví a zdravotní péče
Pražská burza v pátek nepatrně klesla, za celý týden oslabila o 0,1 %
Pražská burza v pátek nepatrně klesla, za celý týden oslabila o 0,1 %
17. 1. 2020 16:45

Pražská burza v pátek nepatrně klesla, za celý týden oslabila o 0,1 %

Pražská burza v pátek nepatrně ztratila. Index PX se snížil o 0,02 % na 1 132,99 bodu, a nadále se tak drží v dohledu...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Čínská Great Wall kupuje závod General Motors v Indii
Čínská Great Wall kupuje závod General Motors v Indii
17. 1. 2020 16:22

Čínská Great Wall kupuje závod General Motors v Indii

Čínská automobilka Great Wall Motor se dohodla na koupi indické továrny amerického konkurenta General Motors....
Fúze a akvizice Auta Indie
USA: Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v lednu podle…
17. 1. 2020 16:14

USA: Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v lednu podle předběžných dat klesl na 99,1 bodu

Index spotřebitelské důvěry ve Spojených státech v lednu klesl v souladu s očekáváním na 99,1 bodu z 99,3 bodu v...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Spotřebitelská důvěra