Burzovní kalendář (31. 12. 2018 - 4. 1. 2019)
|

Burzovní kalendář (31. 12. 2018 - 4. 1. 2019)

Pro americké akcie podle všeho bude uplynulých dvanáct měsíců nejhorším rokem za poslední dekádu. Mají za sebou mimořádně volatilní týden a řada neklidných dní je možná ještě čeká. Největšími hybateli dění na trzích jsou aktuálně kritika Fedu ze strany amerického prezidenta Donalda Trumpa, pokračující obchodní spor USA s Čínou a krize kolem financování amerických federálních úřadů vyvolaná požadavkem šéfa Bílého domu na pět miliard dolarů na stavbu zdi mezi Spojenými státy a Mexikem.

Burzovní kalendář

Ohlédnutí

V pondělí všechny tři hlavní akciové indexy v USA spadly o více než dvě procenta, Dow bezmála o tři procenta, a Wall Street tak zažila nejhorší vánoční seanci v historii. Ve středu naopak indexy prudce stouply, Dow vzrostl poprvé v historii o více než tisíc bodů. Ve čtvrtek indexy smazaly úvodní ztráty a zpevnily a v pátek skončily mírně v mínusu. Za celý týden akcie navzdory nevydařenému Štědrému dni vykázaly první růst v tomto měsíci.

Komponenty indexu S&P 500 v týdnu do 28. prosince 2018

Evropské akcie se v týdenním horizontu na směru neshodly. FTSE 100 se zvýšil o 0,19 %, DAX však klesl o 0,7 %, CAC 40 přišel o 0,33 % a STOXX Europe 600 se snížil o 0,25 %. Pražská burza se podle indexu PX za týden zvýšila o 0,33 %.

Pro akcie v ČR a Německu již letošní rok skončil. Index PX od začátku ledna klesl o 8,5 % a DAX za rok odepsal 18,26 %. Po započtení dividend akcie v ČR zlevnily zhruba o 4 %.

Investoři během týdne reagovali na pokračující kritiku americké centrální banky ze strany prezidenta USA Donalda Trumpa. V pondělí na Twitteru Trump napsal, že jediným problémem americké ekonomiky je právě Fed. Podle jeho názoru banka nechápe fungování trhů a "nezbytné obchodní války". Podruhé se Trump do měnové autority opřel v úterý.

"Zvyšují sazby příliš rychle, protože si myslí, že ekonomika je na tom velmi dobře. Já jsem však přesvědčený, že jim to už brzy dojde," řekl Trump. V médiích se dokonce objevily informace, že Trump zvažuje odvolání šéfa centrální banky Jeroma Powella, ministr financí Steven Mnuchin ale řekl, že Trump nic takového v plánu nemá a že si myslí, že takovou pravomoc ani nemá.

Kritika centrální banky ze strany politiků je v USA velmi citlivé téma. Centrální banka je ze zákona nezávislá, a jakákoli kritika tak může být vnímána jako snaha tuto nezávislost omezit. Trumpovi předchůdci ve funkci se kritiky Fedu snažili vyvarovat.

Minulý týden Fed navzdory Trumpově kritice zvýšil základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu do pásma 2,25-2,50 %. Ke zvýšení úroků tak letos přikročil už počtvrté. Trump v říjnu označil zvyšování úroků za "směšnou politiku".

Negativní vliv mělo na obchodování rovněž přetrvávající obchodní napětí mezi Spojenými státy a Čínou a nově rovněž omezené fungování vládních úřadů USA kvůli neschválenému dočasnému rozpočtu.

Krizi kolem financování federálních úřadů vyvolal Trumpův požadavek na pět miliard dolarů, jež chce využít na stavbu zdi na hranici s Mexikem. Šéf demokratů v Senátu Chuck Schumer souhlasí jen s 1,6 miliardy dolarů.

Z ekonomických údajů se investoři zaměřili na německou inflaci, zprávy z amerického realitního trhu (index cen domů S&P/Case-Shiller, index cen domů od FHFA, rozjednané prodeje domů) a index spotřebitelské důvěry v USA od organizace Conference Board.

Americké akcie se v pátek na směru neshodly, v týdenním horizontu hlavní indexy poprvé v tomto měsíci skončily v plusu
Americké akcie uzavřely páteční obchodování plné drobných výkyvů oběma směry převážně s mírnými ztrátami. Za celý týden ale skončily poprvé v tomto měsíci v zelených číslech.
Evropské akcie v pátek prudce posílily, za celý týden ale mírně klesly
Evropské akcie v pátek po čtvrtečním sestupu na dvouleté minimum prudce posílily. Podpořilo je oživení na burzách v USA. Za celý týden, který byl na jednotlivých trzích o dva až tři obchodní dny kratší, ale akcie podle panevropského benchmarku STOXX Europe 600 mírně oslabily.
Pražská burza v pátek přerušila sérii osmi poklesů, nahoru ji táhly ČEZ a Erste, za celý rok index PX klesl o 8,5 %
Pražská burza v pátek přerušila sérii osmi poklesů v řadě. Index PX stoupl o 0,88 % na 986,56 bodu. Nahoru burzu táhly hlavně akcie energetické firmy ČEZ a bankovní skupiny Erste. Za celý rok ztratil index PX 8,5 %, výrazně se propadly akcie Kofoly nebo Erste. Zhodnocení akcií ČEZ naopak při započtení dividendy přesáhlo 13 %.

Výhled

Na začátku ledna se investoři zaměří mimo jiné na zprávy o americké a německé nezaměstnanosti, inflaci v eurozóně nebo na finální prosincové indexy nákupních manažerů ve výrobě a v sektoru služeb.

Pozornost budou investoři věnovat i dění kolem financování amerických federálních úřadů. Krizový stav se podle agentury AP dotýká ministerstev a dalších orgánů, které tvoří přibližně čtvrtinu federální vlády. Tyto úřady zaměstnávají zhruba 800 000 lidí, kteří si budou muset na výplaty počkat nejméně do doby, až bude financování obnoveno.

Republikáni mají sice ve 100členném Senátu většinu, ke schválení vládních financí ovšem potřebují 60 hlasů, takže se bez demokratů neobejdou. Trump dal však jasně najevo, že nehodlá demokratům ustupovat.

"Rok 2018 je až na jeden obchodní den minulostí, pondělí ovšem může být překvapivě živé. Index S&P 500 od začátku roku odepisuje přes 7 %, další vlnu poklesů přitom po 'nadějné protireakci' nelze vyloučit," napsal v pravidelném technickém komentáři k dění na americkém akciovém trhu opční obchodník Josef Košťál.

Index S&P 500 - technická analýza

Pokud se v pondělí na trzích nestane nic přelomově pozitivního, bude pro Wall Street uplynulých 12 měsíců nejhorším rokem od finanční krize z let 2007 a 2008.

"Pokud to, čeho jsme byli svědky v uplynulém týdnu, nebylo lokální dno, bylo to jistě něco, co mu bylo velmi blízko. Investoři podle mě pochopili, že šlo o dobrou příležitost k nákupům," mírní skepsi některých obchodníků Jim Paulsen, hlavní investiční stratég Leuthold Group. "Ti, kdo v posledních dnech nakupovali, podle mě budou v příštím roce spokojení."

Index S&P 500 - rok 2018, zdroj: Google Finance

Výhled pro jednotlivé dny

V noci na pondělí na trh Čína pošle indexy nákupních manažerů ve výrobě i mimo ni a odpoledne USA přidají index průmyslové aktivity dallaského Fedu. Burzy v Česku, Německu, Jižní Koreji, Japonsku a Číně zůstanou na silvestra zavřené, obchodování v Británii, Francii nebo v Hongkongu a Austrálii bude zkrácené.

V úterý žádná makrodata nevyjdou a zavřená zůstane naprostá většina světových burz.

Středa bude dnem indexů nákupních manažerů. Finální prosincové PMI za zpracovatelský sektor vyjdou nad ránem v Asii, dopoledne v Evropě a odpoledne v USA. V Česku navíc odpoledne vyjde ještě bilance státního rozpočtu za prosinec. Zavřené zůstanou burzy na Novém Zélandu a v Japonsku, Švýcarsku či Rusku.

Čtvrteční dopoledne bude patřit britskému indexu nákupních manažerů ve stavebnictví, švýcarským maloobchodním tržbám a zprávě o úvěrování soukromého sektoru v eurozóně. Odpoledne se investoři v USA zaměří na informace ADP o tvorbě pracovních míst v soukromém sektoru, zprávu o stavební výrobě, index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru a index aktivity pro oblast New Yorku od ISM, pravidelnou týdenní zprávu o počtu nových a pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti a na údaje o prodeji aut za prosinec. Tokijská burza zůstane zavřená.

V průběhu pátku budou vycházet finální prosincové indexy nákupních manažerů v sektoru služeb a kompozitní PMI. V Japonsku se zpožděním vyjde i ukazatel za zpracovatelský sektor. Velká Británie přidá dopoledne index cen domů od Nationwide, Německo zprávu o situaci na trhu práce a evropský statistický úřad Eurostat odtajní zprávu o inflaci v eurozóně. V USA se odpoledne investoři zaměří vedle PMI za sektor služeb ještě na zprávu z trhu práce za prosinec.

Ekonomický kalendář

Americké akcie uzavřely pátečním růstem další býčí týden
Americké akcie uzavřely pátečním růstem další býčí týden
včera v 22:00

Americké akcie uzavřely pátečním růstem další býčí týden

Americké akcie v pátek výrazně posílily díky rostoucím nadějím na vyřešení obchodního konfliktu mezi Spojenými státy...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Fitch výrazně snížila odhad letošního růstu italské ekonomiky
Fitch výrazně snížila odhad letošního růstu italské ekonomiky
včera v 21:23

Fitch výrazně snížila odhad letošního růstu italské ekonomiky

Ratingová agentura Fitch snížila odhad letošního růstu italské ekonomiky na 0,3 % z dříve předpokládaných 1,1 %....
Itálie Výhled na rok 2019 Eurozóna
Uber snížil čtvrtletní ztrátu, růst tržeb ale opět zpomalil
včera v 20:50

Uber snížil čtvrtletní ztrátu, růst tržeb ale opět zpomalil

Provozovatel alternativní taxislužby Uber Technologies ve čtvrtém čtvrtletí snížil čistou ztrátu na 865 milionů...
Uber Výsledková sezóna
Při zatopení zlatých dolů v Zimbabwe nejspíše zemřelo přes 60 lidí
včera v 18:09

Při zatopení zlatých dolů v Zimbabwe nejspíše zemřelo přes 60 lidí

V zatopených zlatých dolech v Zimbabwe nejspíše zemřelo více než 60 horníků. S odvoláním na informace zveřejněné...
Zlato Afrika
Evropské burzy v pátek stouply, za celý týden získaly zhruba 3 %
Evropské burzy v pátek stouply, za celý týden získaly zhruba 3 %
včera v 18:00

Evropské burzy v pátek stouply, za celý týden získaly zhruba 3 %

Evropské akciové trhy zakončily páteční seanci v plusu a dostaly se nejvýše za poslední tři měsíce. Pozornost...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Křetínský by se podle tisku brzy mohl dostat do dozorčí rady Metra
včera v 17:27

Křetínský by se podle tisku brzy mohl dostat do dozorčí rady Metra

Český investor Daniel Křetínský by se v brzké době mohl dostat do dozorčí rady německého obchodního řetězce Metro. Na...
Německo EPH
Ze světa investičních doporučení (15. února)
včera v 17:00

Ze světa investičních doporučení (15. února)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení Americké akcie
Pražská burza v pátek zpevnila, za celý týden si připsala 1,1 %
Pražská burza v pátek zpevnila, za celý týden si připsala 1,1 %
včera v 16:45

Pražská burza v pátek zpevnila, za celý týden si připsala 1,1 %

Pražská burza se v pátek odrazila od čtvrteční ztráty, když index PX stoupl o 0,88 % na 1 058,23 bodu. Nahoru burzu...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Coeuré: ECB by mohla podpořit ekonomiku levnými úvěry pro banky
Coeuré: ECB by mohla podpořit ekonomiku levnými úvěry pro banky
včera v 16:20

Coeuré: ECB by mohla podpořit ekonomiku levnými úvěry pro banky

Evropská centrální banka by mohla podpořit ekonomiku eurozóny prostřednictvím nové nabídky levných dlouhodobých úvěrů...
ECB Centrální banky Evropská ekonomika
USA: Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v únoru podle…
včera v 16:02

USA: Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v únoru podle předběžných dat stoupl na 95,5 bodu

Index spotřebitelské důvěry ve Spojených státech v únoru stoupl na 95,5 bodu z 91,2 bodu v lednu. Analytici očekávali...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Spotřebitelská důvěra
Bílý dům prý už v rezervách našel 6,5 miliardy USD na stavbu zdi
včera v 15:01

Bílý dům prý už v rezervách našel 6,5 miliardy USD na stavbu zdi

Bílý dům hodlá do zpevnění jižní hranice Spojených států investovat přibližně osm miliard dolarů, z nichž přes 6,5...
Donald Trump Spojené státy americké (USA) Politika
USA: Index dovozních cen v lednu meziročně klesl o 1,7 %, index…
včera v 14:35

USA: Index dovozních cen v lednu meziročně klesl o 1,7 %, index vývozních cen se snížil o 0,2 %

Americký index dovozních cen se v lednu meziročně snížil o 1,7 % po poklesu o 0,6 % v prosinci. Index vývozních cen...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika
Ruská policie v Moskvě zadržela amerického manažera Calveyho
včera v 14:21

Ruská policie v Moskvě zadržela amerického manažera Calveyho

Ruská policie v pátek v Moskvě zadržela amerického investičního manažera Michaela Calveyho pro podezření z rozsáhlých...
Rusko Podvod
Koncern VW v lednu prodal meziročně o 1,8 procenta méně aut
Koncern VW v lednu prodal meziročně o 1,8 procenta méně aut
včera v 13:22

Koncern VW v lednu prodal meziročně o 1,8 procenta méně aut

Začátek letošního roku nezačal pro německý automobilový koncern Volkswagen dobře. Zejména kvůli slabší poptávce v...
Volkswagen Auta Německo
Trh s kryptoměnami v závěru týdne roste
včera v 13:05

Trh s kryptoměnami v závěru týdne roste

Nejpopulárnější digitální měny se v pátek pohybují v plusových číslech. Bitcoin krátce po 13.00 podle serveru...
Kryptoměny Bitcoin