Burzovní kalendář (9. 3. - 13. 3. 2020)
|

Burzovní kalendář (9. 3. - 13. 3. 2020)

Akciové trhy za sebou mají další volatilní týden. Dění na burzách nadále ovlivňovaly hlavně zprávy o šíření wuchanského koronaviru. V nadcházejícím týdnu se bude mimo jiné konat zasedání Evropské centrální banky a investoři jsou zvědaví, zda ECB po vzoru Fedu představí konkrétní opatření na podporu ekonomiky zasažené výpadky v dodavatelských řetězcích či útlumem cestovního ruchu.

Burzovní kalendář

Ohlédnutí

Náladu na finančních trzích nadále negativně ovlivňovaly obavy ze šíření nákazy wuchanským koronavirem. Obchodování ve Spojených státech bylo velice volatilní, například v pondělí indexy S&P 500 a technologický Nasdaq Composite vykázaly největší jednodenní zisk od konce roku 2018, naopak v úterý a ve čtvrtek výrazně klesly.

Za celý uplynulý týden se americký index Dow zvýšil o 1,7 %, S&P 500 stoupl o 0,55 % a index technologického trhu Nasdaq Composite přidal 0,06 %. Všechny tři indexy zakončily týden se zisky poprvé za poslední tři týdny, Dow vykázal nejvyšší procentuální zisk za uplynulé čtyři týdny.

Panevropský index STOXX Europe 600 klesl o 2,36 %, britský FTSE 100 odepsal o 1,79 %, francouzský CAC 40 oslabil o 3,22 % a německý DAX se snížil o 2,93 %. Akcie na pražské burze podle indexu PX v týdenním horizontu oslabily o 1,5 % a hlavní benchmark pražského trhu týden zakončil na nejslabší úrovni za tři roky.

Komponenty indexu S&P 500 v týdnu do 6. března 2020

Počet nakažených wuchanským koronavirem již přesáhl 105 000, nové případy nákazy přibývají hlavně v Jižní Koreji, Íránu a Itálii. Naopak v pevninské Číně se růst počtu nakažených téměř zastavil. Pozitivní je ale minimálně paralelní růst počtu vyléčených, těch je ve světě téměř 60 000.


SPECIÁL: KORONAVIRUS A TRHY


Obavy z dopadů šíření nákazy koronavirem zanechaly výraznou stopu i na dluhopisovém trhu. V úterý večer výnos 10letých vládních dluhopisů USA poprvé v historii klesl pod 1 %. Zájem o americké státní dluhopisy vzrostl poté, co Fed v úterý nečekaně snížil základní úrokovou sazbu, a de facto tak naznačil, že ekonomické dopady šíření koronaviru jsou a budou mnohem výraznější, než se dosud předpokládalo.

Bloomberg: Globální ekonomiku svírá vzácný dvojitý šok
Nový typ koronaviru přináší globální ekonomice dvojitou ránu, která ji v příštích měsících bude ničit. Nejenže zasáhl nabídku, protože řada továren v Číně i jinde přerušila výrobu, ohrožuje totiž i poptávku, neboť spotřebitelé nemají chuť nakupovat ani utrácet. Globální ekonomika je tak sevřena ve vzácném dvojitém šoku nabídky a poptávky, poznamenala agentura Bloomberg.
3 scénáře pro trhy a ekonomiku aneb Nejen koronavirem živ je investor
Jako nejpravděpodobnější se jeví dočasné zhoršení globálního hospodářského vývoje v prvním čtvrtletí s možným přelitím problémů do čtvrtletí druhého. V druhém pololetí by ale měly být případné škody napraveny, námi zkraje roku očekávané oživení by se tedy mělo jen posunout. Tento základní scénář ve svém výhledu z konce února vyhlížejí experti ze společnosti Amundi. Jaký by podle nich mohl být vývoj na trzích a v ekonomice v dalších scénářích?

Ve Spojených státech investoři věnovali pozornost rovněž rozjíždějící se předvolební kampani. Takzvané volební superúterý ovládl u demokratů bývalý viceprezident Joe Biden. Pomohlo mu mimo jiné odstoupení Peta Buttigiege a Amy Klobucharové. Michael Bloomberg propadl a po vyhlášení výsledků i on svou kampaň ukončil. Hlavním protikandidátem Joea Bidena tak zůstává levicově orientovaný Bernie Sanders.

Koronavirus jako "neviditelná" pěst, která může Trumpa srazit z prezidentského křesla
Šíření wuchanského koronaviru a jím způsobované nemoci COVID-19 by mohlo dokázat to, o čem američtí demokraté dlouho sní a co nesvedli ani za pomoci ústavní žaloby na hlavu Spojených států.

Z makroekonomických údajů se v uplynulém týdnu o pozornost přihlásily mimo jiné indexy nákupních manažerů, americká nezaměstnanost nebo inflace v eurozóně a německé maloobchodní tržby.

"V týdnu jsme zažili volatilní obchodování. Razantní jednodenní růsty byly vystřídány novými silnými výprodeji. To vše mělo opět jednoho jmenovatele, a to obavy z dopadu šíření nového koronaviru na světovou ekonomiku. Investoři se obávají zejména šíření mimo Čínu, které začíná ovlivňovat nejen Jižní Koreu, ale také Itálii, Francii, USA a další státy. Obezřetný přístup k nové nákaze znamená omezení v dopravě, cestovním ruchu, veřejných službách, ale kvůli karanténě i v jiných odvětvích. Trh se přesvědčil o silném vlivu například na čínskou ekonomiku (epicentrum nákazy), jež zaznamenala nejslabší úrovně indexů nákupních manažerů v průmyslu i ve službách v historii. To nutí investory zaujímat rizikově averzní přístup a uchylovat se k takzvaně bezrizikovým aktivům, což je patrné například na 10letých státních dluhopisech USA, které nabízejí historicky nejnižší výnos 0,7 %," shrnul v komentáři k dění na trzích analytik Milan Vaníček z J&T Banky.

Americké akcie v pátek oslabily, za celý týden ale všechny tři hlavní indexy stouply
Akcie ve Spojených státech v závěru týdne znovu klesly v reakci na zvyšující se obavy z ekonomických dopadů šíření koronaviru. Ten byl celosvětově prokázán už u více než 100 000 lidí, a investoři se proto místo akcií uchylují k bezpečnějším státním dluhopisům. Hlavní akciové indexy nicméně uzavřely nad pátečními minimy. Na devizovém trhu slábl dolar.
Evropské akcie mají za sebou další výrazné propady, nejvíce ztrácely ropné firmy
Evropské akcie v pátek pokračovaly v propadech a jsou nejníže za sedm měsíců. Na trhy stále doléhá nejistota spojená se šířením koronaviru.
Pražská burza se v pátek propadla na nejslabší úroveň za tři roky
Pražská burza se v pátek propadla na nejslabší úroveň za zhruba tři roky. Index PX klesl o 2,8 % na 962,89 bodu. Nižší byl naposledy na konci února 2017. Oslabovaly téměř všechny hlavní emise pražské burzy. Nejvýrazněji zlevnily akcie bankovní skupiny Erste, které odepsaly více než pět procent a spadly na nejnižší cenu od srpna 2016.

Hospodářské výsledky za uplynulé čtvrtletí na Wall Street zveřejnily mimo jiné společnosti Target, Kohl's, Campbell Soup, Brown-Forman, Dollar Tree nebo Kroger a v Evropě například Continental nebo Merck KGaA.

Hospodářská čísla již zveřejnilo 490 společností z indexu S&P 500. Zisk nad odhady trhu reportovalo 70 % podniků a tržby nad odhady analytiků vykázalo 63 % firem.

Statistika dosud oznámených výsledků amerických firem za 4Q2019

Výhled

V příštím týdnu se budou investoři na poli makrodat soustředit hlavně na německou obchodní bilanci a průmyslovou výrobu, čínskou inflaci, HDP eurozóny, britskou obchodní bilanci a americkou a německou inflaci. Lze ale očekávat, že většina pozornosti se bude nadále upínat k situaci kolem wuchanského koronaviru. Italské a jihokorejské úřady předpokládají, že by se v horizontu dnů již měly začít projevovat opatření přijatá ve snaze zabránit dalšímu šíření nákazy.

Pozornost bude poutat také čtvrteční zasedání Evropské centrální banky. Investoři i analytici se rozcházejí v názoru na to, zda měnová autorita eurozóny po vzoru Fedu představí konkrétní opatření na podporu ekonomiky v souvislosti se šířením koronaviru, nebo se omezí na slovní intervenci.

"V příštím týdnu se investoři zaměří opět na koronavirus. Jeho další šíření nejen v Evropě bude způsobovat volatilitu a prudké změny obchodní nálady. Prozatím nedošlo k masivnímu šíření v USA, které by mohlo investory ještě více znepokojit. Kroky jednotlivých vlád na podporu ekonomiky a opatření centrálních bank mohou situaci zlepšit až po vyřešení karanténních stavů," říká Milan Vaníček z J&T Banky.

Jan Vejmělek (Komerční banka): Nižší sazby koronavirus nezastaví
Počátek posledního únorového týdne znamenal zlom v šíření koronaviru. Počet nakažených mimo území Číny začal růst rychleji než uvnitř samotné země nebeského draka. Pro finanční trhy to bylo jako přilití oleje do ohně, nárůst rizikové averze znamenal hromadný úprk z akciových trhů. Světové centrální banky se zkušenostmi z globální finanční krize z roku 2008 přispěchaly hned v dalších dnech s ujištěním, že jsou připraveny v případě potřeby konat. Jejich slova trhy uklidnila, ne však na déle než ekvivalent života jepice, píše ve svém komentáři Jan Vejmělek, hlavní ekonom Komerční banky.

Hospodářské výsledky za uplynulé čtvrtletí na Wall Street zveřejní mimo jiné společnosti Dollar General, Gap, Adobe a Broadcom a v Evropě firmy Uniper, Royal Unibrew, adidas, RWE, K+S nebo Assicurazioni Generali.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 9. března
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 9. března a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

"Rychlé změny cen akcií oběma směry, takový byl první březnový týden na amerických burzách. Index S&P 500 nakonec posílil o 0,55 %, volatilita je ale nadále mimořádně vysoká a vládní dluhopisy USA vynášejí rekordně málo. Akciový benchmark osciluje okolo hladiny 3 000 a 200denního klouzavého průměru. Od maxima je vzdálený 12 %. Jediným pozitivem je páteční uzavření výše než o týden dříve, kdy začala korekce. Minimum z předchozího týdne se tak stalo nejbližším supportem," napsal v pravidelném technickém komentáři k dění na americkém akciovém trhu opční obchodník Josef Košťál.

"Index volatility VIX je navzdory zpevnění akcií výše než před týdnem. Pro americké akcie vysílá negativní signál, ve hře je ale (opět) protipohyb po dvou hlubokých poklesech z posledních dnů. Uplynulé týdny ukázaly, jak rychlé mohou být poklesy na akciovém trhu, za několik dnů byly smazány zisky za několik měsíců. Mladší investoři možná poznávají něco, o čem dosud jen četli. Výhled pro akcie je negativní, volatilita zřejmě zůstane i po aktuálním nárůstu a předpokládaném poklesu zvýšená. Na trhu začíná panika, při které lze jen složitě určovat relevantní hladinu podpory," doplnil Košťál.

S&P 500 - technická analýza (6. 3. 2020)

Výhled pro jednotlivé dny

Pondělní dopoledne bude patřit německé obchodní bilanci a průmyslové výrobě. Česko navíc odtajní údaje o nezaměstnanosti, obchodní bilanci a devizových rezervách ČNB a eurozóna přidá index důvěry investorů od společnosti Sentix.

V noci na úterý Čína zveřejní zprávu o inflaci. Dopoledne vydá inflační statistiku i Česká republika a Eurostat odtajní zprávy o vývoji ekonomiky eurozóny a změně zaměstnanosti v evropském měnovém bloku. Výsledky hospodaření odtajní v Evropě firmy Uniper, Telecom Italia, Geberit nebo Royal Unibrew.

Středeční dopoledne bude patřit britským datům (obchodní bilance, průmyslová výroba, HDP). Odpoledne se ve Spojených státech investoři zaměří na zprávu o inflaci a večer na bilanci federálního rozpočtu. Hospodářské výsledky na trh pošlou v Evropě společnosti Adidas a Prudential.

Ve čtvrtek dopoledne vyjde zpráva o průmyslové výrobě v eurozóně. Odpoledne skončí měnověpolitické zasedání Evropské centrální banky a ve Spojených státech vyjdou zpráva o výrobní inflaci nebo pravidelná týdenní zpráva o počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Výsledky hospodaření zveřejní v Evropě mimo jiné Dufry, Tullow Oil, RWE a K+S a na Wall Street společnosti Dollar General, Gap, Adobe, Broadcom a Ultra Beauty.

V pátek dopoledne zveřejní Německo zprávu o inflaci a v ČR vyjde zpráva o maloobchodních tržbách. Ve Spojených státech se odpoledne investoři zaměří na indexy dovozních a vývozních cen a předběžný březnový index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity. Hospodářské výsledky v Evropě představí společnost Assicurazioni Generali.

Ekonomický kalendář

Z makroekonomického výhledu Komerční banky:

  • Finanční svět stále odhaduje a sleduje dopady nákazy koronavirem na ekonomiku, panika je již poměrně výrazná. Nově k nervozitě přispívá také cenová válka na ropném trhu (barel ropy se v neděli obchodoval okolo 30 USD).
  • Ve čtvrtek zasedá ECB. Měnová politika je ovšem při řešení současné situace málo účinná, fiskální politika má možnost přesněji zacílit na problémy konkrétních sektorů a potíže s cash flow či posílit kondici zdravotního sektoru. ECB má navíc prostor pro snížení sazeb velice omezený. Očekáváme od ní, že podpoří financování malých a středních podniků, případně zvýší odkupy korporátních dluhopisů. Snížení sazeb předpokládáme až v 2Q2020 v případě, že se zvýší hrozba nenaplnění scénáře rychlého oživení po zvládnutí epidemie.
  • V Evropě se po slibných pátečních podnikových objednávkách v německém průmyslu za leden dočkáme meziměsíčního nárůstu i u samotné produkce, což pomůže číslům za celou Evropu.
  • Zpřesněná data o HDP eurozóny za 4Q2019 odhalí, že hospodářství se může spolehnout na domácí poptávku, zejména spotřebu vlády. Naopak investiční aktivita a zahraniční poptávka působí opačným směrem.
  • Za pozornost stojí pondělní index evropských investorů Sentix. Bude to totiž jeden z prvních významnějších indikátorů za eurozónu, který již bude ovlivněn epidemií koronaviru.
  • Česká data budou vyznívat smíšeně a přispějí k prohloubení mezery mezi vývojem v reálné ekonomice a inflací. Ta se totiž dále vzdálí 2% cíli ČNB. Za únor očekáváme meziroční růst cenové dynamiky na úrovni 3,8 % po lednových 3,6 %. Naopak lednová průmyslová produkce potvrdí přetrvávající potíže v sektoru vyplývající především z toho, že německý průmysl se od poloviny roku 2018 nachází v recesi.
  • S blížící se mediální karanténou před zasedáním bankovní rady ČNB je možné očekávat v tomto týdnu mediální vyjádření centrálních bankéřů k současné situaci.
Evropské akcie v úterý skončily v zisku, dařilo se zejména německým…
Evropské akcie v úterý skončily v zisku, dařilo se zejména německým…
18:00

Evropské akcie v úterý skončily v zisku, dařilo se zejména německým akciím

Investoři v Evropě i v úterý raději pokračovali v sázkách na ekonomické oživení na kontinentu i ve světě, než aby...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Pražská burza v úterý opět posílila, táhly jí zejména banky
Pražská burza v úterý opět posílila, táhly jí zejména banky
16:50

Pražská burza v úterý opět posílila, táhly jí zejména banky

Pražská burza má za sebou další růstovou obchodní seanci, index PX posílil o 1,56 % na 921,82 bodu. Nejvíce se dařilo...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Mišustin: Dvouletá obnova ekonomiky Rusko vyjde na pět bilionů rublů
16:13

Mišustin: Dvouletá obnova ekonomiky Rusko vyjde na pět bilionů rublů

Dvouletý plán obnovy ruské ekonomiky po pandemii vyjde Moskvu podle premiéra Michaila Mišustina na pět bilionů rublů ...
Rusko Koronavirus Ekonomická deprese
Stiglitz: Vládní stimulační programy nepomáhají těm, kteří to nejvíc…
Stiglitz: Vládní stimulační programy nepomáhají těm, kteří to nejvíc…
15:51

Stiglitz: Vládní stimulační programy nepomáhají těm, kteří to nejvíc potřebují

Podle ekonoma Josepha Stiglitze se vládní stimulační balíčky v USA neosvědčily jako účinná pomoc v případě těch,...
Spojené státy americké (USA) Podpora ekonomiky Koronavirus
FT: Střední Evropa se obává dopadů útlumu německé ekonomiky
15:21

FT: Střední Evropa se obává dopadů útlumu německé ekonomiky

Podle ekonomů napojení na zpomalující hospodářský motor Evropy prohloubí negativní dopady, které na středoevropské...
Střední a východní Evropa Koronavirus Německo
Twitter smazal účet amerických neonacistů vystupujících za Antifu
14:50

Twitter smazal účet amerických neonacistů vystupujících za Antifu

Společnost Twitter, jež provozuje stejnojmennou sociální síť, oznámila, že smazala účet, který vystupoval jako profil...
Spojené státy americké (USA) Twitter Sociální sítě
Moore: S dopady pandemie se bude půlka firem potýkat přes půl roku
14:06

Moore: S dopady pandemie se bude půlka firem potýkat přes půl roku

S dopady pandemie se bude podle průzkumu mezinárodní sítě poradenských společností Moore Global potýkat alespoň tři...
Koronavirus Technologie Byznys a podnikání
V květnu přibylo bankrotů firem i podnikatelů
13:17

V květnu přibylo bankrotů firem i podnikatelů

V květnu bylo v Česku vyhlášeno 49 bankrotů obchodních společností, o pět více než v dubnu. Rovněž byl vyhlášeno 619...
Česká republika Bankrot Byznys a podnikání
Za volatilitou na trzích stojí zejména drobní investoři a netrpělivá…
Za volatilitou na trzích stojí zejména drobní investoři a netrpělivá…
12:43

Za volatilitou na trzích stojí zejména drobní investoři a netrpělivá média

Retailoví investoři dnes často přehnaně reagují na titulky v médiích, které informují o novinkách ve výzkumu a vývoji...
Americké akcie Farmacie Volatilita
Analytici: Vývoj české ekonomiky ve druhém čtvrtletí bude ještě horší
11:05

Analytici: Vývoj české ekonomiky ve druhém čtvrtletí bude ještě horší

Úterní data o vývoji ekonomiky v letošním prvním čtvrtletí jsou podle ekonomů oslovených ČTK jen předzvěstí ještě...
Česká ekonomika HDP Recese
Asijské akcie v úterý pokračovaly v růstu
Asijské akcie v úterý pokračovaly v růstu
10:30

Asijské akcie v úterý pokračovaly v růstu

Akcie v Asii a Tichomoří v úteré opět rostly. Nejistotu ze zhoršování vztahů mezi USA a Čínou a rostoucí napětí a...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Francie snížila odhad vývoje HDP v letošním roce na -11 z -8 %
10:18

Francie snížila odhad vývoje HDP v letošním roce na -11 z -8 %

Francouzská vláda snížila odhad letošního vývoje hrubého domácího produktu země kvůli koronavirové krizi na -11 z...
Francie HDP Koronavirus
Akcie Avastu budou pravděpodobně zařazeny do indexu FTSE 100
09:51

Akcie Avastu budou pravděpodobně zařazeny do indexu FTSE 100

Po konci úterní obchodní seance budou jednotlivé tituly na londýnské burze seřazeny podle tržní kapitalizace. Ty,...
Avast Indexy FTSE
Česká ekonomika v prvním čtvrtletí podle zpřesněného odhadu ČSÚ…
Česká ekonomika v prvním čtvrtletí podle zpřesněného odhadu ČSÚ…
09:28

Česká ekonomika v prvním čtvrtletí podle zpřesněného odhadu ČSÚ meziročně klesla o 2 %

Česká ekonomika klesla podle zpřesněného odhadu Českého statistického úřadu v prvním čtvrtletí meziročně o dvě...
Česká ekonomika HDP Koronavirus
Co musíte ráno vědět (2. června)
Co musíte ráno vědět (2. června)
00:00

Co musíte ráno vědět (2. června)

Jak zahájily týden akcie v Evropě a v USA, jak se vyvíjí podnikatelská aktivita v Evropě, Číně i USA a jak dlouho...
Musíte vědět
Americké akciové indexy zahájily týden růstem o zhruba půl procenta,…
Americké akciové indexy zahájily týden růstem o zhruba půl procenta,…
včera v 22:00

Americké akciové indexy zahájily týden růstem o zhruba půl procenta, investoři dále sázejí na restartování ekonomiky

Akcie ve Spojených státech v pondělí mírně zpevnily. Signály toho, že je americká ekonomika na cestě k oživení,...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Moody's snížila rating Indie těsně nad spekulativní pásmo
Moody's snížila rating Indie těsně nad spekulativní pásmo
včera v 21:33

Moody's snížila rating Indie těsně nad spekulativní pásmo

Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service snížila rating úvěrové spolehlivosti Indie o jeden stupeň na...
Indie Emerging Markets BRICS
Evropské akcie začaly týden optimisticky
Evropské akcie začaly týden optimisticky
včera v 18:00

Evropské akcie začaly týden optimisticky

Investoři na evropských trzích v pondělí tak trochu ignorovali vyhrocenou situaci v USA i zhoršující se vztahy mezi...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě