Co musíte ráno vědět (1. března)
|

Co musíte ráno vědět (1. března)

Jak se v úterý obchodovalo na obou stranách Atlantiku, jak v loňském roce hospodařila Erste Group Bank a jak hodlá Dubaj využívat drony? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v úterý přerušily růst a mírně zlevnily, Dow neprodloužil sérii dvanácti rekordních závěrů

Americké akcie v úterý oslabily, dolů je stáhly ztráty maloobchodních firem, v čele se společností Target, a rovněž nervozita před vystoupením prezidenta Donalda Trumpa na půdě Kongresu. Investoři čekali hlavně na to, zda se Trump nevyjádří k již dříve avizované daňové reformě. Index Dow odepsal 0,12 % na 20 812,24 bodu, širší index S&P 500 klesl o 0,26 % na 2 363,64 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite ztratil 0,62 % a den uzavřel na 5 825,44 bodu. Za celý únor jsou ale všechny tři indexy v plusu - Dow Jonesův index si připsal 4,8 %, S&P 500 zpevnil o 3,7 % a Nasdaq Composite má k dobru 3,75 %. Index volatility VIX v úterý stoupl o 6,87 % na 12,92 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o dva a půl bazického bodu na 2,392 %. Příznivě poslední únorová seance vyzněla pro akcie z odvětví veřejných služeb a tituly z odvětví necyklického spotřebního zboží. Nedařilo se naopak sektoru cyklického spotřebního zboží, průmyslovému odvětví či technologickému sektoru.

Dow a jeho nejdelší růstové série

Tři největší rizika pro globální ekonomiku (s lehce americkým nádechem)

2. Evropské burzy v úterý mírně zpevnily, britská Meggitt vystřelila vzhůru o 11 %

Evropské akciové trhy v relativně klidné úterní seanci mírně stouply, když investoři napjatě očekávali vystoupení Donalda Trumpa v americkém Kongresu. Regionální index STOXX Europe 600 si připsal 0,19 % na 370,24 bodu. Nahoru jej táhly zejména akcie maloobchodních společností. Britský FTSE 100 stoupl o 0,14 % na 7 263,44 bodu, francouzský CAC 40 zpevnil o 0,28 % na 4 858,58 bodu a německý DAX vzrostl o 0,1 % na 11 834,41 bodu. Na vrcholu panevropského benchmarku byla britská strojírenská firma Meggitt (+11,27 %), která se specializuje na výrobu letecké techniky a obranných systémů. Společnost těžila zejména z lepších než očekávaných hospodářských výsledků za loňský rok.

Evropská inflace a španělský paradox

Denní glosa: Tisíc dolarů za britskou nezávislost

3. Pražská burza v úterý přišla zhruba o půl procenta, nedařilo se bankovním titulům

Pražská burza v úterý prohloubila ztrátu z pondělní seance, index PX klesl o 0,49 % na 953,92 bodu. Dolů burzu táhly bankovní tituly a sázkařská společnost Fortuna, dařilo se naopak petrochemickému holdingu Unipetrol. Zobchodovaný objem přesáhl miliardu korun, a byl tak výrazně nadprůměrný. Za vysokým objemem bylo podle analytika České spořitelny Petra Bártka převažování indexů MSCI, ke kterému došlo po konci úterní seance. Téměř polovinu zobchodovaného objemu obstarala MONETA, která ale odepsala 0,87 % na 85,30 Kč. "Váha Monety v MSCI šla díky jejímu vyššímu volně obchodovanému objemu (po prodeji posledního podílu drženého původním majitelem GE) nahoru. Proti tomu se ale evidentně postavilo množství investorů realizujících zisk z dřívějšího růstu," uvedl analytik. Nedařilo se ani dalším bankovním titulům. Komerční banka ztratila 0,92 % a skončila na 917,10 Kč a Erste Group Bank po zveřejnění výsledků za loňský rok klesla o 0,73 % na 746 Kč. Dařilo se naopak pojišťovně VIG, která zpevnila o 0,71 % na 608,40 Kč.

Investorský magazín: Výhody pravidelného investování v kostce

4. Očekávané události

Středa bude patřit indexům nákupních manažerů. Ukazatele za zpracovatelský sektor na trh pošlou Japonsko, Čína, jednotlivé evropské státy a odpoledne i Spojené státy. Čína navíc přidá i index nákupních manažerů mimo zpracovatelský sektor. Dopoledne vyjdou ve Spojeném království index cen domů a zprávy o objemu schválených hypoték a spotřebitelských úvěrů a Německo doplní zprávy o nezaměstnanosti a inflaci. Odpoledne budou Spojené státy informovat o osobních příjmech a výdajích a vývoji stavebních objednávek a vládní energetická agentura EIA zveřejní zprávu o vývoji zásob ropy na americkém území. Večer ještě vyjde situační zpráva o stavu americké ekonomiky zvaná Béžová kniha, s projevy vystoupí prezident dallaské pobočky americké centrální banky Robert Kaplan a členka měnového výboru Fedu Laela Brainardová a bude zveřejněna zpráva o prodejích aut ve Spojených státech. Do výsledkové sezóny ve středu přispějí v Evropě Eni nebo Areva a v USA Best Buy, Mylan, Dollar Tree, Broadcom a Monster Beverage. Události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 27. února
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 27. února a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Erste Group Bank loni vydělala 1,26 miliardy eur, společnost zamýšlí navrhnout výplatu dividendy ve výši jednoho eura na akcii

Rakouská finanční skupina Erste Group Bank v loňském roce vydělala 1,26 miliardy eur. V roce 2015 její čistý zisk činil jen 968 milionů eur. Meziročně jí tak zisk vyskočil o 30 %. Výsledky výrazně podpořil zejména prudký pokles nákladů na rizika. Erste rovněž potvrdila, že plánuje navrhnout výplatu dividendy ve výši jednoho eura na akcii.

Česká spořitelna loni vydělala 15,5 miliardy Kč. Jak hodnotí výsledky největší české banky její finanční ředitel Wolfgang Schopf?

6. Společnosti TMR ve finančním roce 2015/2016 vzrostl provozní zisk o 2,9 % na 25,1 milionu eur

Slovenská společnost Tatry Mountain Resorts (TMR), která kromě jiného provozuje největší skiareály na Slovensku, zvýšila ve svém uplynulém finančním roce zisk před zdaněním, úroky a odpisy (EBITDA) o 2,9 % na 25,1 milionu eur (678 milionů korun). Výnosy TMR vzrostly od listopadu roku 2015 do konce loňského října meziročně o 14,5 % na 81,2 milionu eur (2,19 miliardy korun).

7. Pegas Nonwovens postaví v JAR závod za dvě miliardy korun

Výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens postaví nový závod v Jihoafrické republice. Investuje do něj asi miliardu jihoafrických randů (zhruba dvě miliardy korun) a zaměstná v něm několik set lidí. Informoval o tom zpravodajský server Euro.cz. Podle něj jde o jednu z největších investic do zpracovatelského průmyslu v JAR za posledních pět let.

8. Zisk amerických bank loni stoupl o 4,9 % na 171,3 miliardy USD

Čistý zisk bank ve Spojených státech v loňském roce stoupl o 4,9 % na 171,3 miliardy dolarů. Podíl nerentabilních bank činil 4,2 %, nejméně od roku 1995. Vyplývá to z údajů, které v úterý zveřejnila Federální společnost pro pojištění vkladů (FDIC).

9. Reuters: OPEC plní dohodu o snížení těžby z 94 %

Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) v únoru pokračovala ve snižování těžby. Dohodu o snížení produkce, kterou kartel schválil koncem loňského roku, tak již plní z 94 %. V úterý to uvedla agentura Reuters, která vychází z vlastních průzkumů u ropných společností, činitelů OPEC a u analytiků.

10. Šéf jihokorejské firmy Samsung Group byl obviněn z korupce

Jihokorejská zvláštní prokuratura v úterý oficiálně obvinila šéfa největšího jihokorejského podniku Samsung Group I Če-jonga a další čtyři členy vedení z úplatkářství a zpronevěry. Jejich případ souvisí s korupčním skandálem, jenž vedl k dočasnému sesazení jihokorejské prezidentky. Firma doposud veškerá obvinění odmítala.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

V Dubaji budou drony přepravovat lidi

Dubaj, metropole luxusu a modernosti, chce i nadále určovat technologické trendy. Po plánech na využití hyperloopu, "potrubní" meziměstské přepravy lidí, nyní její úřady přišly s využitím populárních dronů pro přepravu lidí.

První bezpilotní letoun pro přepravu lidí by v perle Spojených arabských emirátů měl vzlétnout již v červenci. Rychlostí až 100 kilometrů za hodinu bude přepravovat lidi o váze maximálně 100 kilogramů.

Jedinou starostí pasažéra by podle informací dubajského úřadu pro dopravu mělo být zadání cílové lokace. Dron následně vyhodnotí cestu a pasažéra na určené místo rychle dopraví autopilot.

26. 3. 2020 06:37

Sklenář (Saxo Bank): Podpora ekonomiky by mohla být pro stříbro jako průmyslový kov další vzpruhou

Cena trojské unce stříbra kvůli obavám z dopadů pandemie koronaviru rychle spadla, v posledních dnech ale našla...
Stříbro Komodity Průmyslové kovy
25. 3. 2020 09:16

Sklenář (Saxo Bank): Barel ropy okolo 25 USD dává smysl, počítejte ale s velkou volatilitou

Aktuální ceny barelu ropy mohou lákat kupce finančních nástrojů, například certifikátů, které mají černé zlato jako...
Ropa Komodity Ropa WTI
24. 3. 2020 06:26

Pilíšek (ZLATÉ REZERVY): Zlato srazily níže maržové obchody, vyhlížím kurz 2 000 USD za unci

Dolarová cena zlata až do začátku března rostla, a zdálo se tak, že žlutý kov potvrzuje pověst bezpečné investice v...
Zlato Investiční alternativy Komodity
23. 3. 2020 13:00

Investorský magazín: České nemovitosti v době (po)koronavirové

Co čeká české nemovitosti, až skončí karanténa? Scénářů je několik, ale ani jeden zatím neslibuje rychlý návrat...
Nemovitosti Realitní trh Česká republika
21. 3. 2020 07:06

Tlak na trhu s dluhopisy: Pohled portfoliomanažera

Výnosy některých vládních dluhopisů v souladu s defenzivním charakterem těchto cenných papírů v posledních týdnech...
Dluhopisový trh Státní dluhopisy Firemní dluhopisy
20. 3. 2020 06:35

Pražská burza: Oporou v krizi je po výsledcích ČEZ. Bankám by svědčil jiný přístup ČNB, říká makléř

Akcie ČEZ jsou v současnosti pro českou burzu oporou, investoři se mohou těšit možná i na dvojí dividendu v letošním...
Akcie ČR Panika na trzích Koronavirus
18. 3. 2020 12:19

Vácha (Conseq IM): Černí pasažéři v indexech, kteří se svezli vzhůru, mohou teď mít o to větší problémy

Poslední jedenáct let šly nahoru ceny většiny aktiv. V současných turbulencích se může jako problém ukázat například...
ETF Medvědí trh Uber
18. 3. 2020 06:23

Michal Šnobr (J&T Banka): ČEZ má potenciál zvyšovat dividendu, ve hře je i mimořádná výplata

Hospodaření ČEZ se podle očekávání vyvíjí solidně. Cena akcií tomu po plošných hlubokých výprodejích na trzích...
ČEZ Dividendy Akcie ČR
17. 3. 2020 09:45

Sýkora & Jaroš (WOOD & Company): Pandemii koronaviru zvládneme, nejvíce jsou teď na trhu potřeba klid a trpělivost

Prožili jsme hluboké krize, třeba bankrot Ruska nebo pád Lehman Brothers. Propady byly značné, důvěra v trhy se ale...
Koronavirus Světové akcie Medvědí trh
16. 3. 2020 12:11

Nový jaderný blok v Česku nic nevyřeší. Politici lžou, říká Šnobr

Spoléhání se na rozvoj jaderné energetiky v Česku působí jako nesmysl. Cena, ze kterou politici uvažují postavit nový...
Česká republika Česká ekonomika Energetika
13. 3. 2020 09:00

Investorský magazín: Černé pondělí a konec býka v Americe pohledem burzovního veterána

Akciové trhy po celém světě v druhém březnovém týdnu prudce oslabovaly. Začalo to výraznými pondělními propady, které...
Světové akcie Americké akcie Panika na trzích
13. 3. 2020 06:35

Vácha (Conseq IM): Výprodeje z posledních týdnů otevírají příležitosti, zajímavé jsou emerging markets

To, co zažíváme, je minimálně v rámci tržního momenta přehnaná reakce. Propady mohou pokračovat, to je jasné, ale...
Emerging Markets Investiční tipy Panika na trzích
11. 3. 2020 08:54

Tětek (TopMonks): Bitcoin bude za rok výše, volatilita ale může být výrazná

Výkon bitcoinu v letošním roce je zatím výrazně lepší než výkon amerických akcií, ale i zlata. V květnu navíc může...
Bitcoin Kryptoměny Výhled na rok 2020
10. 3. 2020 12:13

Jak (ne)reagovat na tržní výplach?

Diverzifikace je základ, uvedl zkraje března v rámci cyklu ABCD investora Lukáš Vácha z Conseq Investment Management....
Investiční strategie Diverzifikace investic Korekce na trzích
10. 3. 2020 06:39

Dva akciové sektory, které vás mohou (částečně) chránit před zvýšenou volatilitou

Síťové společnosti a telekomunikační firmy v Evropě nabízejí oproti zbytku trhu atraktivní dividendy, které především...
Sektory Investiční tipy Evropské akcie
9. 3. 2020 11:50

Investorský magazín: Jak hrát volatilitu na trzích?

Volatilita je v krátkodobém horizontu postrachem zejména konzervativnějších investorů. Těm, kteří se jí nebojí, ale...
Volatilita Diverzifikace investic Investiční strategie
7. 3. 2020 17:15

Petr Koblic: Jak investovat 5, 50 nebo 500 tisíc korun?

Jak investovat 5 000, 50 000 a 500 000 korun? Zeptali jsme se generálního ředitele Burzy cenných papírů Praha Petra...
Investiční strategie Diverzifikace investic Alokace investic
5. 3. 2020 08:48

Další velké měnové uvolnění jako nová dávka pro tržní narkomany?

Jakýkoli výraznější pokles na akciových trzích u investorů spouští volání po podpůrných opatřeních ze strany...
Koronavirus Světové akcie Korekce na trzích
4. 3. 2020 17:21

Experti: Brexit je šance na odraz Evropy ode dna. Další země z EU chtít nebudou, dokud bude Německo platit

Během letošního roku ještě mohou výnosy bezpečných evropských dluhopisů klesat kvůli nejistotě ohledně dohody...
Spojené království Ekonomické a politické hrozby Výnosy
3. 3. 2020 14:34

Propady na pražské burze kvůli koronaviru souvisí s likviditou titulů, v USA došlo ke zreálnění valuací

Propady na pražské burze způsobené zprávami kolem šíření wuchanského koronaviru by pro dlouhodobé investory neměly...
Akcie ČR Pražská burza Americké akcie