Co musíte ráno vědět (12. června)

Jak se v pondělí obchodovalo v Evropě a v USA, jakým tempem rostly v květnu spotřebitelské ceny v Česku a co se satanistům nelíbí na amerických bankovkách? To vše musíte ráno vědět.
1. Americké akcie v pondělí mírně posílily, čeká se na schůzku Trumpa s Kimem
Americké akcie zahájily týden mírným růstem, ačkoli v závěru obchodní seance většinu zisků odevzdaly. Pozornost investorů se přesunula od neshod na víkendovém summitu ekonomicky nejvyspělejších zemí G7 k úterní schůzce amerického prezidenta Donalda Trumpa se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem. Na devizových trzích se dařilo euru. Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, si připsal 0,02 % na 25 322,31 bodu, širší index S&P 500 vzrostl o 0,11 % na rovných 2 782 bodů a index technologického trhu Nasdaq Composite přidal 0,19 % na 7 659,93 bodu. Index volatility VIX ale mírně stoupl na 12,35 bodu (+1,40 %) a výnos 10letých vládních dluhopisů USA zakončil na zelené nule na 2,95 %. Nejpopulárnější kryptoměny jako bitcoin a ethereum odepsaly do dvou procent.
2. Evropské burzy v úvodu týdne stouply, dařilo se italským bankám
Evropské akciové trhy zakončily pondělní seanci v plusu, když se investoři vraceli k dvoudennímu summitu G7 a netrpělivě vyhlíželi úterní setkání amerického prezidenta Donalda Trumpa s vůdcem KLDR Kim Čong-unem. Regionální index STOXX Europe 600 zpevnil o 0,79 % na 388,16 bodu, britský FTSE 100 vzrostl o 0,73 % na 7 737,43 bodu, francouzský CAC 40 získal 0,44 % na 5 473,91 bodu a německý DAX stoupl o 0,6 % na 12 842,91 bodu. Index italských akcií FTSE MIB díky růstu tamních bank vyletěl vzhůru o 3,42 %. Důvodem byla víkendová slova italského ministra hospodářství o tom, že nová koaliční vláda neplánuje odchod země z eurozóny. Akcie největší italské banky UniCredit zdražily o 6,19 %, Monte dei Paschi di Siena posílila o 3,95 %.

3. Pražská burza v pondělí stagnovala, Erste Group Bank zpevnila o 2 %
Pražská burza zakončila pondělní obchodování na červené nule, index PX oslabil o 0,01 % na 1 077,28 bodu. Nedařilo se akciím ČEZ (-1,6 %, nejobchodovanější titul) a Philip Morris ČR (-1,43 %), v řádu procent naopak stouply cenné papíry CME (+2,38 %, nejsilnější titul) a Erste Group Bank (+2,01 %). Objem obchodů byl s 370 miliony korun podprůměrný.
4. Očekávané události
V úterý v Evropě vyjdou indexy ekonomického sentimentu pro Německo a eurozónu od ekonomického institutu ZEW a britská tříměsíční míra nezaměstnanosti ILO. Spojené státy se pochlubí inflační statistikou a indexem optimismu malých firem NFIB. Uskuteční se očekávané setkání amerického prezidenta Donalda Trumpa s vůdcem KLDR Kim Čong-unem. Hospodářské výsledky za uplynulé čtvrtletí bude reportovat například společnost H&R Block. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. Spotřebitelské ceny v Česku v květnu stouply meziročně o 2,2 %
Meziroční růst spotřebitelských cen v květnu zrychlil na 2,2 % z dubnových 1,9 %. Rostly především ceny pohonných hmot a potravin, dražší byly například máslo, ovoce či zelenina. Naopak ceny meziročně klesly v telekomunikačních službách nebo u odívání. Informoval o tom v pondělí Český statistický úřad. Analytici podobný vývoj očekávali, inflace zrychlila již druhý měsíc v řadě. V meziměsíčním srovnání se spotřebitelské ceny zvýšily o půl procenta.
6. Trump po G7 napsal, že nedopustí využívání USA v obchodu
Americký prezident Donald Trump se v pondělí v sérii příspěvků na Twitteru vrátil k roztržce na víkendovém summitu ekonomicky nejvyspělejších zemí G7 v Kanadě. Spor se týkal amerických cel na dovoz oceli a hliníku. "Je mi líto, ale nemůžeme dopustit, aby nás naši přátelé - nebo nepřátelé - v záležitostech obchodu nadále využívali," napsal Trump. Dodal, že musí dbát na zájmy amerických pracovníků. Po tvrdém odsouzení kanadského premiéra Justina Trudeaua se s kritikou přidali i Trumpovi poradci, podle kterých představitel Kanady bodl prezidenta do zad.
7. IEA: Obnovitelné zdroje lákají investory více než fosilní paliva
Investice do obnovitelných zdrojů energie v roce 2016 v celém světě dosáhly 297 miliard dolarů, a byly tak více než dvojnásobné ve srovnání s investicemi do fosilních paliv. Uvedla to Mezinárodní agentura pro energii (IEA). Jednou z hlavních příčin je pokles nákladů na produkci větrné a solární energie.
8. Hackeři napadli jihokorejskou burzu kryptoměn Conrail
Jihokorejská burza kryptoměn Conrail oznámila, že jí hackeři ukradli zhruba třetinu mincí obchodovaných na jejím trhu. Krádež by mohla být největší krádeží kryptoměn v Jižní Koreji, upozornila agentura AP. Cena bitcoinu v reakci na zprávu klesla na nejnižší hodnotu za dva měsíce, do konce pondělního obchodování ale kryptoměny většinu ztrát umazaly.
9. Mezi vyšetřovanými v emisním skandálu Audi je i šéf Stadler
Německá prokuratura rozšířila počet vyšetřovaných v případu emisního skandálu Audi, která je luxusní divizí automobilové skupiny Volkswagen. Nově je mezi podezřelými z podvodu a falešné reklamy také šéf divize Rupert Stadler. Prokuratura v pondělí prohledala byt Stadlera a jednoho ze současných členů představenstva, napsala agentura Reuters.
10. Čínská Xiaomi vykázala ve čtvrtletí ztrátu sedm miliard jüanů
Čínský výrobce chytrých telefonů Xiaomi vykázal v prvním čtvrtletí letošního roku čistou ztrátu sedm miliard jüanů. Firma, která chystá vstup na burzu, údaje za stejné období loňského roku neposkytla. Pouze uvedla, že za celý loňský rok vykázala ztrátu 43,89 miliardy jüanů.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
Nápis "In God We Trust" na amerických bankovkách podle soudu není vyznáním víry
Nápis "In God We Trust" (věříme v Boha) na amerických bankovkách nelze chápat jako vyznání víry, a proto ho není možné považovat za porušení náboženských svobod zaručených ústavou USA. K takovému výroku dospěl chicagský odvolací soud v kauze vyvolané stížností Američana Kennetha Mayleho.
Mayle, který se údajně hlásí k satanismu, si stěžoval, že nápis na bankovkách propaguje víru, kterou nevyznává. Soud první instance žalobu zamítl s poukazem na dřívější rozhodnutí nejvyššího soudu USA, podle kterého není nápis lidem vystaven na očích trvale, a tudíž ho nelze považovat za demonstraci názoru, s nímž držitel bankovky nesouhlasí.
Stěžovatel se odvolal, ale neuspěl ani u soudu v Chicagu. Ten konstatoval, že jde o "historickou připomínku" národního dědictví.
Slova "Věříme v Boha" se poprvé objevila na dvoucentové minci ražené od roku 1864. Na papírových penězích se objevují od roku 1957 z rozhodnutí prezidenta Dwighta Eisenhowera. Hlava státu tehdy zároveň rozhodla, že provolání se stane oficiálním státním heslem.
Aktuality
