Co musíte ráno vědět (13. února)
|

Co musíte ráno vědět (13. února)

Jak se v pondělí obchodovalo v Evropě a na Wall Street, jakým tempem podle analytiků v lednu rostly ceny v Česku a jaký slavný ekonomický list začal vycházet před 130 lety? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akciové indexy pokračují v odrazu výše, v pondělí přidaly přes procento

Hlavní americké akciové indexy v pondělí výrazně posílily a pokračují v nápravě ztrát, které vyvrcholily minulý čtvrtek. Po nejhorším týdnu pro americké akcie od začátku roku 2016 investoři nadále sledovali především vývoj výnosů na dluhopisovém trhu. Akcie navázaly na páteční zisky a zahájily týden růstem. Investoři zřejmě opět získali důvěru v akcie po největším týdenním poklesu trhů za dva roky v minulém týdnu a za dvě poslední seance si všechny tři hlavní indexy připsaly nejvyšší zisk od konce června 2016. Představení rozpočtového plánu amerického prezidenta Donalda Trumpa podpořilo hlavně průmyslové firmy a producenty surovin a materiálů. Růst cen ropy pak pomohl energetických společnostem. Index Dow přidal v pondělí 1,70 % na 24 601,27 bodu, S&P 500 zpevnil o 1,39 % na 2 656 bodů a Nasdaq Composite posílil o 1,56 % na 6 981,96 bodu. V plusu zakončily seanci všechny hlavní sektory v čele s technologiemi, energetikou a průmyslem, relativně nejslabší byla odvětví citlivá na vývoj úrokových sazeb, jako jsou realitní firmy či poskytovatelé telekomunikačních služeb. Index volatility VIX klesl o 11,87 % na 25,61 % a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stoupl o necelý bazický bod na 2,8603 %. Bitcoin a ethereum přidaly shodně okolo 5 %.

Americké akcie mají za sebou nejhorší týden za dva roky, býci ale nevymřeli
2 532,69. Na tuto úroveň klesl index S&P 500 v pátek 9. února 2018. Vlastně nic hrozného, jde zhruba o úroveň z loňského listopadu. Váha uvedené hodnoty roste až s tím, když si připomeneme, že ještě 26. ledna index uzavíral nad 2 870. Na americkém akciovém trhu začala korekce a jen za poslední týden hlavní indexy shodně odepsaly přes 5 %.
5 akcií, se kterými v klidu přečkáte korekci
Po dlouhé době jsme se na akciových trzích dočkali korekce a nálada investorů se změnila. Již to není pouze o honbě za výnosy, ale také o hledání investic, které by dokázaly mírnit dopady výkyvů na trhu na investiční portfolio.

2. Evropské burzy v pondělí výrazně stouply, akcie dánské TDC zdražily zhruba o 13 %

Evropské akciové trhy se v pondělí vzpamatovaly z propadu z minulého týdne, všechny hlavní indexy vzrostly zhruba o procento. Investoři sledovali výsledkovou sezónu a připravovali se na řadu úterních a středečních makrodat. Regionální index STOXX Europe 600 vzrostl o 1,17 % na 372,93 bodu, britský FTSE 100 si polepšil o 1,19 % na 7 177,06, francouzský CAC 40 zpevnil o 1,2 % na 5 140,06 bodu a německý DAX získal 1,45 % na 12 282,77 bodu. Pomyslným vítězem dne se staly cenné papíry dánské telekomunikační společnosti TDC, které vyletěly vzhůru o více než 13 % poté, co firma oznámila, že obdržela nabídku na převzetí za 6,65 miliardy USD od konsorcia vedeného australskou společností Macquarie a třemi dánskými penzijními fondy PFA, ATP a PKA. Správní rada TDC doporučila akcionářům nabídku přijmout.

KONTEXT: Co (ne)čeká EU? Odchod zakládajících členů a možný vnik středoevropské unie
V Německu končí období mocenského vakua, což bude cítit i na evropské scéně. Velká koalice považuje další posilování EU za jednu ze svých priorit. Potvrzuje to i pět prvních, Evropě věnovaných stran dokumentu, v němž si CDU/CSU a SPD vytyčily pole působnosti a cíle. Ve stejnou chvíli ovšem na kontinentu sílí odstředivé tendence, což potvrzuje i dění v Česku. O tom, kam až by stávající pnutí mohlo vést, jsem v rámci projektu Alter Eko diskutoval s ekonomem z České spořitelny Petrem Zahradníkem.

3. Pražská burza v úvodu týdne stoupla, akcie Erste Group Bank zdražily o více než 2 %

Pražská burza se v pondělí odrazila od ztráty ze závěru minulého týdne, index PX vzrostl o 0,4 % na 1 110,49 bodu. Nahoru burzu táhly zejména akcie Erste Group Bank, nedařilo se naopak ČEZ a Komerční bance. Objem obchodů byl s 444 miliony korun podprůměrný. Nejobchodovanější byly cenné papíry Komerční banky (-0,7 %), další finanční tituly naopak uzavřely v plusu (Erste Group Bank +2,29 %, MONETA Money Bank +0,18 %, VIG +1,99 %). Nedařilo se cenným papírům ČEZ (-0,97 %).

Pegas Nonwovens: Erste ponechává doporučení "držet", nový majoritní akcionář znamená nejistotu
Pro akcie společnosti Pegas Nonwovens ponechává Erste Group Bank doporučení na "držet". Společnost zahájila výstavbu továrny v JAR, čímž si zvýšila růstový potenciál. Proto banka zvyšuje dvanáctiměsíční cílovou cenu na 905 Kč z původních 729 Kč. Hlavními důvody pro vyšší ocenění jsou snížení diskontní míry vlivem nižší volatility ceny akcií a vyšší odhad výrobních kapacit.

4. Očekávané události

V úterý dopoledne vyjdou v Británii inflační statistika a index cen domů od DCLG a Česká republika přidá výsledek běžného účtu. Odpoledne USA přidají index optimismu malých firem a za řečnický pultík se postaví šéfka pobočky Fedu v Clevelandu Loretta Mesterová. Kvartální hospodářské výsledky na trh pošlou na Wall Street PepsiCo, Under Armour, Fossil Group nebo MetLife, v Japonsku Toshiba a v Číně Baidu a Weibo. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 12. února
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 12. února a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Meziroční inflace v Česku v lednu podle odhadů mírně klesla

Meziroční inflace v lednu klesla na 2,2-2,3 % z prosincových 2,4 %, vyplývá z odhadů analytiků. Za meziročním vývojem je podle nich vysoká srovnávací základna loňského roku. Český statistický úřad zveřejní údaje o lednové inflaci ve středu 14. února.

6. Odbyt automobilů značky VW zahájil rok novým rekordem

Odbyt hlavní značky VW z německého automobilového koncernu Volkswagen zahájil rok novým rekordem. Firma v pondělí oznámila, že zákazníkům v lednu dodala 533 500 vozů, o 7 % více než před rokem.

7. Broadcom si zajistil rekordní půjčku 100 miliard USD

Výrobce čipů Broadcom se zajistil rekordní syndikovaný úvěr až 100 miliard dolarů na financování případné akvizice konkurenční firmy Qualcomm, která však nabídku na převzetí odmítá. Obrovský úvěr poskytnutý skupinou 12 bank je větší než úvěr z roku 2015, kdy banky poskytly pivovaru AB InBev 75 miliard USD na převzetí konkurenční firmy SABMiller.

8. Vienna Insurance Group koupila bosenskou pojišťovnu Merkur

Rakouská pojišťovací skupina Vienna Insurance Group završila koupi sta procent v pojišťovně Merkur v Bosně a Hercegovině. VIG tak v zemi postupuje z osmé na třetí příčku na pojišťovacím trhu.

9. Trump představil svůj rozpočtový plán s výdaji na infrastrukturu

Americký prezident Donald Trump v pondělí představil svůj druhý rozpočtový plán, který se mimo jiné zaměřuje na slíbené výdaje na infrastrukturní projekty. Nový návrh rozpočtu počítá i se zvýšením výdajů na obranu či výdaji na výstavbu zdi na hranici s Mexikem. Celkové výdaje by podle rozpočtového návrhu, který Bílý dům posílá do Kongresu, měly příští rok činit 4,4 bilionu USD a deficit se má pohybovat kolem jednoho bilionu USD. Navzdory předchozím slibům by měl rozpočet v příštích deseti letech zůstat v deficitu.

10. Německá SPD tlačí na rychlejší přechod na elektromobily

Němečtí sociální demokraté chtějí urychlit boj proti znečišťování ovzduší a naftovým emisím, a podporují tedy rychlejší přestup na auta s elektrickým pohonem. Za tím účelem strana navrhuje zvýšit nákupní prémii na elektromobily na 8 000 eur a do roku 2020 rozšířit počet nabíjecích stanic pro elektromobily o dalších nejméně 100 000. Agentuře DPA to řekl místopředseda poslanecké frakce SPD Sören Bartol.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Financial Times jsou již 130 let biblí burzovních makléřů

Před 130 lety, 13. února 1888, vyšlo první číslo britského listu Financial Times (předtím vycházel od 9. ledna 1888 jako London Financial Guide). Od ledna 1893 začal vycházet na lososovém papíře, aby se odlišil od konkurenčních Financial News.

FT založili James Sheridan a Horatio Bottomley. V roce 1945 se deník sloučil se svým největším konkurentem Financial News. V roce 1957 ho koupila společnost Pearson. List se poté začal přetvářet a rostl především v 70. letech 20. století. V roce 1979 byla vytištěna první evropská verze novin. Od roku 2015 je vlastníkem listu japonská společnost Nikkei.

FT se tiskne ve dvacítce měst s pěti mezinárodními edicemi, které pokrývají Británii, kontinentální Evropu, Afriku, Severní Ameriku, Asii a Blízký Východ. Kromě angličtiny si lze FT přečíst v němčině či v čínštině. List má náklad přes 230 000 výtisků, zaměstnává téměř 500 novinářů ve více než 50 místech po světě. Denně si ho přečte v průměru 2,2 milionu lidí.

Obsah FT je složen ze dvou částí. První sekce obsahuje domácí a mezinárodní zpravodajství, komentáře redakce a názory světových politiků, akademiků a komentátorů. Druhou sekci novin představují finanční data a zpravodajství o společnostech a trzích.

Evropské burzy v úterý uzavřely v plusových číslech, dařilo se…
Evropské burzy v úterý uzavřely v plusových číslech, dařilo se…
před hodinou

Evropské burzy v úterý uzavřely v plusových číslech, dařilo se automobilkám

Evropské akciové trhy zakončily úterní obchodování v pozitivním pásmu, když se investoři soustředili na výsledkovou...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Ekonomové spatřují v nové italské vládě potenciální hrozby
Ekonomové spatřují v nové italské vládě potenciální hrozby
17:33

Ekonomové spatřují v nové italské vládě potenciální hrozby

Vyhlídky na vytvoření euroskeptické vlády v Itálii vzbuzují u ekonomů, evropských partnerů i finančních trhů strach,...
Itálie Politika
Třetinu chráněných území světa podle studie ohrožuje lidská činnost
17:17

Třetinu chráněných území světa podle studie ohrožuje lidská činnost

Třetinu světových chráněných území včetně národních parků ohrožuje lidská činnost. Tvrdí to studie mezinárodního týmu...
Životní prostředí
Ze světa investičních doporučení (22. května)
17:00

Ze světa investičních doporučení (22. května)

Které akcie si v úterý vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení Americké akcie
Pražská burza v úterý mírně stoupla, nedařilo se však mediální CME
Pražská burza v úterý mírně stoupla, nedařilo se však mediální CME
16:45

Pražská burza v úterý mírně stoupla, nedařilo se však mediální CME

Pražská burza se v úterý odrazila od ztráty z pondělního obchodování, když index PX vzrostl o 0,1 % na 1 103,29 bodu....
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Ford investuje do závodu v Rumunsku 200 milionů eur
Ford investuje do závodu v Rumunsku 200 milionů eur
16:18

Ford investuje do závodu v Rumunsku 200 milionů eur

Americká automobilka Ford Motor plánuje investovat do svého závodu v Rumunsku 200 milionů eur. Investice, která má v...
Ford Auta Americké akcie
Agentura China Lianhe opět zhoršila rating CEFC Shanghai
15:18

Agentura China Lianhe opět zhoršila rating CEFC Shanghai

Čínská ratingová agentura China Lianhe již popáté za necelé tři měsíce zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti...
Čína Rating
Marks & Spencer zavře v Británii 100 prodejen do roku 2022
Marks & Spencer zavře v Británii 100 prodejen do roku 2022
14:46

Marks & Spencer zavře v Británii 100 prodejen do roku 2022

Maloobchodní řetězec Marks & Spencer uzavře do roku 2022 v mateřské Británii 100 obchodů, tedy zhruba desetinu všech...
Maloobchod Spojené království Evropské akcie
Objem transakcí na pražském kancelářském trhu postupně klesá, nájemné…
14:20

Objem transakcí na pražském kancelářském trhu postupně klesá, nájemné však stále mírně roste

Objem transakcí na kancelářském trhu v Praze v prvním čtvrtletí 2018 zaznamenal pokles o 51 % v porovnání s...
Česká republika Realitní trh
ČBA: Bezpečnost v on-line prostředí se letos nepatrně zvýšila
14:02

ČBA: Bezpečnost v on-line prostředí se letos nepatrně zvýšila

Bezpečnost v on-line prostředí se letos nepatrně zvýšila. Index bezpečnosti České bankovní asociace pro letošní rok...
Internet Česká republika
Na český trh realitní trh vstupuje americká Keller Williams
13:45

Na český trh realitní trh vstupuje americká Keller Williams

Na český trh vstupuje jedna z největších světových realitních kanceláří Keller Williams. Síť založil před více než 30...
Česká republika Realitní trh
Ruská Sberbank odprodá pátou největší tureckou banku Emirátům
Ruská Sberbank odprodá pátou největší tureckou banku Emirátům
12:57

Ruská Sberbank odprodá pátou největší tureckou banku Emirátům

Ruská státní banka Sberbank se dohodla na prodeji páté největší soukromé turecké banky Denizbank s bankou NBD ze...
Rusko Banky Turecko
Reuters: USA a Čína se blíží k dohodě ohledně firmy ZTE
12:03

Reuters: USA a Čína se blíží k dohodě ohledně firmy ZTE

Washington a Peking se blíží k dohodě, která by obnovila přístup čínského výrobce telekomunikačních zařízení ZTE k...
Spojené státy americké (USA) Čína