Co musíte ráno vědět (18. července)

Jak se v pondělí obchodovalo v Evropě a na Wall Street, jak se v druhém čtvrtletí dařilo čínské ekonomice a jak drahé jsou nyní pro Američany akcie? To vše musíte ráno vědět.
1. Americké akciové indexy v pondělí uzavřely téměř beze změn
Americké akcie v pondělí byly sice jako na houpačce, celý den ale oscilovaly kolem nuly a nakonec uzavřely téměř beze změn. Investoři s nervozitou čekají, jaké budou hospodářské výsledky velkých firem za druhé čtvrtletí. V tomto týdnu zveřejní kvartální hospodářská čísla například společnosti Microsoft, IBM nebo Johnson & Johnson. Index Dow klesl o 0,04 % na 21 629,72 bodu, širší S&P 500 uzavřel se ztrátou 0,01 % na 2 459,14 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil o 0,03 % na 6 314,43 bodu. Index volatility VIX se zvýšil o 3,26 % na 9,82 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o necelé dva bazické body na 2,314 %. Dařilo se sektoru veřejných služeb, realitnímu odvětví, sektoru základních materiálů či odvětví cyklického spotřebního zboží. Zaostaly naopak sektor zdravotní péče, finanční odvětví a energetický sektor. Bitcoin večer zdražoval o téměř 15 % a kurz etherea rostl o bezmála 20 %.
USA vs. zbytek světa: Jak poznat, že jsou akcie správně oceněné?
Akciový tip (technická analýza): Potvrdí MasterCard proražení rezistence?
2. Evropské burzy v pondělí uzavřely smíšeně
Evropské akciové trhy se v pondělí na směru neshodly. Investoři se soustředili na čínská makrodata, která pozitivně překvapila, a pozornost poutal také začátek druhého kola vyjednávání o brexitu. Regionální index STOXX Europe 600 po celou seanci kolísal mezi ziskem a ztrátou, nakonec zpevnil pouze o 0,01 % na 386,86 bodu, k čemuž mu dopomohl zejména sektor základních materiálů, který díky pozitivním čínským makrodatům vzrostl zhruba o procento. Britský index FTSE 100 stoupl o 0,35 % na 7 404,13 bodu, francouzský CAC 40 naopak ztratil 0,1 % na 5 230,17 bodu a německý benchmark DAX spadl o 0,35 % na 12 587,16 bodu.
Fed & ECB: Zapomeňte na inflaci a sledujte křivky!
3. Pražská burza v úvodu týdne zpevnila, akcie Philip Morris zdražily o více než 3 %
Pražská burza v pondělí navázala na zisky z minulého týdne, index PX stoupl o 0,48 % na 1 005,36 bodu. Nahoru burzu táhly akcie tabákové firmy Philip Morris ČR, Komerční banky, Monety Money Bank a petrochemického holdingu Unipetrol. Nedařilo se naopak likérce Stock Spirits a mediální firmě CME. Objem obchodů byl s 407 miliony korun podprůměrný. Nejobchodovanější byly v pondělí cenné papíry energetické skupiny ČEZ, které zdražily o 0,23 % na 400 Kč. Nejvyšší procentuální zisk si připsala tabáková firma Philip Morris ČR, jež stoupla o 3,37 % na 15 503 Kč. V červených číslech z hlavních titulů na pražské burze uzavřely pouze mediální společnost CME (-0,47 % na 96 Kč) a likérka Stock Spirits (-0,8 % na 49,50 Kč).
4. Očekávané události
V úterý Čína odhalí index cen domů a australská centrální banka zveřejní zápis ze svého posledního měnověpolitického zasedání. Dopoledne bude patřit britským datům (inflace, index výrobních cen, index cen domů a index cen v maloobchodě) a ekonomickým indexům institutu ZEW pro Německo a celou eurozónu. Odpoledne a večer se investoři zaměří na americká data, konkrétně na indexy dovozních a vývozních cen, index cen domů od NAHB a pravidelnou týdenní zprávu ropného institutu API o vývoji zásob černého zlata na americkém území. Hospodářskými čísly za uplynulé čtvrtletí se pochlubí v Evropě Telefonaktiebolaget LM Ericsson nebo Novartis a v USA například firmy UnitedHealth Group, Johnson & Johnson, Bank of America, Lockheed Martin, Goldman Sachs, United Continental Holdings nebo IBM. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. Čínská ekonomika si drží růst o 6,9 %
Čínská ekonomika si v druhém čtvrtletí v meziročním srovnání udržela tempo růstu 6,9 %. V pondělí o tom informoval čínský statistický úřad. Podle agentury AP čínský HDP podpořily obchod a spotřebitelské výdaje, a to přes obavy z možného blížícího se zpomalení.
6. Stock Spirits kupuje 25% podíl ve výrobci irské whiskey
Výrobce lihovin Stock Spirits oznámil, že za 18,3 milionu eur koupí 25% podíl v irských palírnách skupiny Quintessential Brands. Rozšíří tak svoji nabídku o irskou whisky. Prodej podílu se týká značek whisky Dublin Liberties a Dubliner Irish. Úvodní platba bude ve výši 15 milionů eur, zbývající část bude záviset na výkonnostních podmínkách a bude případně splácena v pětileté periodě. Celá částka bude hrazena z dosud nevyužitých dluhových prostředků.
7. Evropská komise obvinila výrobce léků Teva z nelegální dohody, hrozí mu pokuta
Antimonopolní odbor Evropské komise v pondělí obvinil izraelskou farmaceutickou společnost Teva Pharmaceutical Industries z nelegální dohody s americkou firmou Cephalon na odložení prodeje generické verze jejího léku na poruchy spánku. Firmě, která své přípravky vyrábí i v České republice, nyní hrozí pokuta. Teva je největším světovým výrobcem generik a se závěry komise vyjádřila důrazný nesouhlas.
8. Česká republika zaostává za Západem, růst HDP k dotažení nestačí
Česko i po 27 letech od změny režimu zaostává za západními státy a propast se mu nedaří zmenšit. Tempo ekonomického růstu nestačí na to, aby se ČR úrovni vyspělých zemí přiblížila. Vyplývá to z výroční zprávy mezinárodní sítě Social Watch o situaci a udržitelném rozvoji v ČR za loňský rok.
9. Air France chystá na podzim nízkonákladové aerolinky
Francouzská letecká společnost Air France může na podzim spustit nové nízkonákladové aerolinky. Projekt v pondělí získal potřebný souhlas hlavní odborové organizace pilotů SNPL, informovala agentura Reuters. Takzvaný plán Boost je odpovědí na tlak dopravců ze zemí Perského zálivu.
10. Morgan Stanley: Zvládnout v Itálii špatné úvěry může trvat 10 let
Italským bankám může trvat deset let, než sníží hladinu nesplácených úvěrů na evropský průměr. V pondělí to uvedla americká investiční banka Morgan Stanley, která zároveň dodala, že k řešení problému by mohlo pomoci, kdyby stát založil takzvanou špatnou banku. Na ni by finanční domy část nejproblematičtějších úvěrů převedly.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
Index S&P 500 je pro Američany nejdražší v historii
Jak dlouho je potřeba v USA pracovat, aby si mzdově průměrný Američan mohl koupit celý index S&P 500? Je vlastně jedno, kolik je to hodin, nicméně jisté je, že to je aktuálně rekordně dlouho.