Co musíte ráno vědět (19. září)
|

Co musíte ráno vědět (19. září)

Jak se v pondělí obchodovalo v Evropě a na Wall Street, jaké nabídky dostala energetická skupina ČEZ na svá bulharská aktiva a jakým tweetem (opět) vyvolal rozpaky americký prezident Donald Trump? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie zahájily týden dalším posunem historických maxim, dařilo se finančnímu sektoru

Americké akcie se během pondělního obchodování vyšplhaly na nové rekordy. K jejich růstu velkou měrou přispěly finanční společnosti. Vzhůru zamířily také akcie technologických podniků, které však později o velkou část zisků přišly, když největší tituly dokonce mírně ztratily. Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, si připsal 0,28 % na 22 331,35 bodu, širší S&P 500 stoupl o 0,15 % na 2 503,87 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil o 0,10 % na 6 454,64 bodu. Všechny tři indexy se během dne pohybovaly na ještě vyšších hladinách. S výjimkou veřejných služeb a odvětví cyklického spotřebního zboží posílily akcie ve všech hlavních sektorech, nejvíce se dařilo odvětvím základních materiálů, průmyslu a financí. Index volatility VIX klesl o 0,20 % na 10,15 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stoupl o bezmála tři bazické body na 2,232 %. Bitcoin se vrátil k hladině 4 000 USD, když posílil o více než 8 %, a ethereum zpevnilo téměř o 12 %.

Fed a inflace: Souboj cíle a očekávání
Americká centrální banka řeší stále jednu a tu samou otázku: Co dělat s relativně plochou Phillipsovou křivkou, která navzdory velice utaženému trhu práce stále nejeví výraznější tendenci k návratu k původnímu sklonu? Tedy k takovému sklonu, který by znamenal obnovení tradiční vazby mezi inflací a nezaměstnaností a umožnil hladké působení transmisního mechanismu měnové politiky? Své osobní zamyšlení nabízí Roman Sedmera z oddělení vztahů s investory České spořitelny.
USD: Skončí volný pád v jednom z největších obchodů na trhu?
Americký dolar ztrácí prakticky od začátku roku. Od inaugurace Donalda Trumpa americkým prezidentem ztratil vůči koši hlavních měn přes 10 %. A podle Deutsche Bank není pokles hodnoty hlavní rezervní měny u konce.

2. Evropské burzy v úvodu týdne stouply, akcie aerolinek Ryanair však zlevnily o více než 2 %

Evropské akciové trhy zakončily pondělní obchodování v plusu. Investoři vyhodnocovali údaje o inflaci v eurozóně a po snížení geopolitického napětí se vrátili i k rizikovějším aktivům. Trhy již zároveň vyhlížejí dvoudenní zasedání americké centrální banky, které začne v úterý. Regionální index STOXX Europe 600 zpevnil o 0,33 % na 381,95 bodu, francouzský CAC 40 získal 0,3 % na 5 229,32 bodu, britský FTSE 100 vzrostl o 0,52 % na 7 253,28 bodu a německý DAX si připsal 0,32 % na 12 559,39 bodu. Nedařilo se ovšem irským nízkonákladovým aerolinkám Ryanair. Jejich cenné papíry se propadly o více než 2 % po oznámení, že až do konce října aerolinky každý den škrtnou 40 až 50 letů s cílem zvýšit včasnost spojů. Mluvčí Ryanair řekla, že firma se připravuje na žádosti o odškodnění v hodnotě až 20 milionů eur. Analytici však předpokládají, že náklady na kompenzace budou vyšší.

EUR/USD: Co naznačuje technická analýza?
Technická analýza měnového páru EUR/USD, jejímž autorem je analytik Vít Macháček z České spořitelny.
EU: Oddechový čas skončil, hledají se chladné hlavy
V polovině září není lehké nabídnout zásadní novinky ze zákulisí evropských institucí, neboť srpen je tradičně měsícem, kdy tyto se nacházejí v hlubokém prázdninovém spánku. V průběhu letošního odpočívání však mohli aktéři být rušeni ze spánku, protože letos zmíněné instituce neuléhaly zrovna s klidnou hlavou.

3. Pražská burza v pondělí uzavřela v červených číslech, nedařilo se finančním titulům

Pražská burza v pondělí nenavázala na zisk z páteční seance, index PX ztratil 0,19 % na 1 049,02 bodu. Dolů trh stáhly akcie Komerční banky a pojišťovny VIG. Objem obchodů byl se 425 miliony korun podprůměrný. Nejobchodovanější byly v pondělí cenné papíry energetické skupiny ČEZ, které zlevnily o 0,02 %. S výjimkou Monety Money Bank, která zpevnila o 0,06 %, v pondělí klesly finanční tituly - VIG odepsala 1,21 %, Erste Group Bank přišla o 0,04 % a Komerční banka odevzdala 0,51 %. S výsledkem pondělního obchodování naopak budou spokojeni akcionáři CME (+0,57 %), Unipetrolu (+0,59 %) a O2 Czech Republic (+0,22 %).

KONTEXT: (Ne)bojte se realitní bubliny aneb Proč ČNB (ne)zahýbe nemovitostním trhem
Realitní trh v Česku se nebezpečně zahřívá. V meziročním srovnání byty zdražily o osmnáct procent a jejich ceny vyšplhaly nejvýše od začátku měření v roce 2008. Někteří ekonomové se proto začali poohlížet po hasičích z ČNB s tím, zda na to zareagují na svém zářijovém zasedání. KONTEXT s odkazem na nejexponovanější trhy světa přidává ještě jednu otázku: Má vůbec česká centrální banka dostatečné nástroje na zchlazení trhu?
Investorský magazín: Vyhlídky české ekonomiky
Česká ekonomika šlape. Nezaměstnanost je rekordně nízká, koruna posiluje a růst úrokových sazeb zatím nikoho příliš netrápí. Udrží si Česko optimistické vyhlídky i příští rok? Odpověď nabízí aktuální Investorský magazín, ve kterém nechybí ani pohled na opomíjené riziko spojené s investováním do českých nemovitostí. Na závěr poradíme, jak se zbavit závislosti na sociálních sítích, a prolistujeme ekonomický kalendář na nový obchodní týden.

4. Očekávané události

V úterý v Evropě během dopoledne vyjdou bilance běžného účtu a stavební výroba v eurozóně, německý ekonomický institut ZEW zveřejní údaje o důvěře investorů a analytiků v německou ekonomiku a také v ekonomiku eurozóny. Spojené státy se pochlubí zahájenou výstavbou, počtem stavebních povolení, bilancí běžného účtu a indexem dovozních a vývozních cen. FOMC zahájí své dvoudenní zasedání. Hospodářské výsledky za uplynulé čtvrtletí budou reportovat například společnosti AutoZone, Adobe Systems a FedEx. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 18. září
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 18. září a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Nejvyšší nabídka za bulharská aktiva ČEZ: 250 milionů EUR

Bulharská uhelná skupina Bobov Dol nabídla nejvyšší cenu za bulharská aktiva ČEZ, a to 250 milionů EUR. Kromě ní podaly nabídku další čtyři společnosti. Firemní centrála ČEZ podle nejmenovaného představitele společnosti informovala své zástupce v Bulharsku, že jedná se zájemci. 

6. Ceny průmyslových výrobců v Česku v srpnu meziročně vzrostly o 1,4 %

Průmyslové ceny v Česku v srpnu zrychlily meziroční růst na 1,4 % z červencových 1,1 %. Proti loňskému srpnu se zvýšily i ceny v zemědělství, stavebnictví a službách, nejvíce zdražili zemědělští výrobci. V pondělí o tom informoval Český statistický úřad, který současně zveřejnil výsledky červencového zahraničního obchodu. Vývozní ceny klesly meziročně o 1,2 % a dovozní o 0,8 %.

7. USA se u WTO odvolaly ve sporu s EU o státní pomoc pro Boeing

Spojené státy se odvolaly proti červnovému rozhodnutí Světové obchodní organizace, podle kterého nesplnily požadavek zrušit daňovou úlevu pro amerického výrobce letadel Boeing. Krok je pokračováním vleklého sporu mezi Evropskou unií a Spojenými státy ohledně subvencování výroby letadel.

8. Textilka Pegas Nonwovens tento týden končí na burze ve Varšavě

Varšavská burza schválila vyřazení akcií znojemské textilky Pegas Nonwovens z obchodování. S akciemi se podle pondělního oznámení burzy bude ve Varšavě naposledy obchodovat v úterý. Textilka nicméně zůstává obchodovaná na burze v Praze, kterou považuje za stěžejní.

9. EU se má soustředit na digitální a čisté technologie, míní Evropská komise

Důraz na digitální a čisté technologie a na modernizaci klade inovovaná strategie průmyslové politiky EU, kterou v pondělí novinářům představila Evropská komise. Její součástí budou letos na podzim například i nová opatření o oběhovém hospodářství či zpřísnění emisních norem CO2 pro osobní auta a lehká užitková vozidla.

10. Google nabízí konkurenčním srovnávačům cen účast v aukcích

Americká internetová společnost Google ze skupiny Alphabet chce konkurenčním srovnávačům cen umožnit dostat se na úroveň její vlastní služby prostřednictvím aukce. Tímto návrhem reagovala na rekordní pokutu 2,42 miliardy eur, kterou jí koncem června vyměřila Evropská komise za zneužití dominantního postavení na trhu.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Trump vyvolal rozpaky tweetem o frontách na benzín v KLDR

Americký prezident Donald Trump vyvolal rozpaky nedělním tvrzením, že  se v Severní Koreji tvoří dlouhé fronty u čerpacích stanic. Trumpova slova odkazující k přijetí zpřísněných sankcí včetně omezení dovozu ropy do KLDR se zjevně nezakládají na pravdě, napsal deník The Washington Post. Alespoň obyvatelé severokorejské metropole žádný zvýšený zájem o benzín či naftu nezaznamenali, dodal list.

Trump publikoval v sobotu další ze svých tweetů útočících na severokorejského diktátora Kim Čong-una, v němž mu v souvislosti s množícími se raketovými zkouškami přiřkl přezdívku Rakeťák. "Včera (v sobotu) večer jsem mluvil s jihokorejským prezidentem Munem. Zeptal jsem se ho, jak se má Rakeťák," napsal Trump a dodal, že se v KLDR tvoří dlouhé fronty na benzín.

Spojené státy minulý týden prosadily v Radě bezpečnosti OSN nové postihy proti severokorejskému režimu. Zamýšlené úplné zastavení dodávek ropy do KLDR však kvůli odporu Číny a Ruska neprošlo, Washington docílil pouze částečného omezení.

"Nevíme o žádných frontách u čerpacích stanic. Alespoň já jsem si ničeho nevšiml. Ptal jsem se několika Korejců a ti také nic neviděli," řekl washingtonskému deníku nejmenovaný cizinec žijící v Pchjongjangu.

Ve dvoumilionové metropoli KLDR je kvůli chabým ekonomickým možnostem místních obyvatel znatelně méně automobilů než v dalších asijských městech a místní pumpy zvládají poptávku nasytit bez větších problémů.

Přijaté sankce mají omezit dodávky ropy do země o třetinu proti stavu z minulých let, znalci poměrů však tvrdí, že Čína jako hlavní obchodní partner komunistického režimu dokáže najít způsob, jak dostat do KLDR dostatečné množství paliva.

Analytici oslovení washingtonským listem tvrdí, že sankce zřejmě nebudou mít dopad ani na běžnou spotřebu paliva, a už vůbec ne na severokorejský raketový či jaderný program, jehož omezení bylo jejich hlavním cílem.

Reuters: VW připravuje plány na oddělení divize Lamborghini
před hodinou

Reuters: VW připravuje plány na oddělení divize Lamborghini

Německý automobilový koncern Volkswagen připravuje plány na oddělení divize Lamborghini a oslovil banky a potenciální...
Evropské akcie Auta Volkswagen
Evropské akcie ve čtvrtek po dobrém začátku mírně posílily
Evropské akcie ve čtvrtek po dobrém začátku mírně posílily
18:00

Evropské akcie ve čtvrtek po dobrém začátku mírně posílily

Akcie na západoevropských trzích ve čtvrtek dopoledne rostly díky optimismu z blížící se dohody ohledně nového...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Playboy se po devíti letech vrátí na akciovou burzu
17:49

Playboy se po devíti letech vrátí na akciovou burzu

Společnost Playboy Enterprises, která vlastní stejnojmenný pánský časopis, se po devíti letech vrátí na akciovou...
NYSE Americké akcie Primární úpis akcií (IPO)
Vatikán poprvé zveřejnil detailní rozpočet, slíbil lepší kontrolu
17:35

Vatikán poprvé zveřejnil detailní rozpočet, slíbil lepší kontrolu

Vatikán ve čtvrtek poprvé zveřejnil detailní data z rozpočtu církevního státu a slíbil, že jeho finanční toky budou...
Rozpočet Itálie
Exportéři čekají kvůli covidu výpadek vývozu 300 až 500 mld.
16:54

Exportéři čekají kvůli covidu výpadek vývozu 300 až 500 mld.

Český export by letos podle odhadů Asociace exportérů mohl kvůli krizi vyvolané pandemií koronaviru klesnout o 300 až...
Česká republika Mezinárodní obchod
Pražská burza ve čtvrtek uzavřela na nejslabší úrovni od půlky května
Pražská burza ve čtvrtek uzavřela na nejslabší úrovni od půlky května
16:50

Pražská burza ve čtvrtek uzavřela na nejslabší úrovni od půlky května

Pražská burza ve čvtrtek ztrácela. Index PX klesl o 1,06 procenta na 859,11 bodu, což je jeho nejnižší závěrečný kurz...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Návrh rozpočtu podle rady neponechává prostor pro nečekané výdaje
16:20

Návrh rozpočtu podle rady neponechává prostor pro nečekané výdaje

Návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 320 miliard korun neponechává žádný prostor pro případné navýšení...
Česká republika Rozpočet
Deloitte v ČR stáhl studii o vlivu oteplování na ekonomiku
15:47

Deloitte v ČR stáhl studii o vlivu oteplování na ekonomiku

Česká pobočka mezinárodní poradenské společnosti Deloitte po dvou týdnech od zveřejnění stáhla svou studii o dopadech...
Ekologie a životní prostředí Česká republika
Žádostí o podporu v USA přibylo méně, než se čekalo
14:30

Žádostí o podporu v USA přibylo méně, než se čekalo

O podporu v nezaměstnanosti požádalo v USA v týdnu do 19. září nově 837 tisíc lidí. Oznámilo to ve čtvrtek americké...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Nezaměstnanost
Osobní příjmy Američanů v srpnu klesly více, než se čekalo. Spotřeba…
14:30

Osobní příjmy Američanů v srpnu klesly více, než se čekalo. Spotřeba ale příjemně překvapila

Jádrový cenový index osobní spotřeby (oblíbený inflační ukazatel Fedu, takzvaná PCE inflace) meziročně vzrostl o 1,6 ...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Inflace
Schodek rozpočtu v září stoupl na 252,7 miliardy Kč, což byl nejhorší…
14:00

Schodek rozpočtu v září stoupl na 252,7 miliardy Kč, což byl nejhorší výsledek k tomuto měsíci

Schodek státního rozpočtu ke konci září stoupl na 252,7 miliardy korun ze srpnových 230,3 miliardy korun. Loni ke...
Česká republika Česká ekonomika Rozpočet
PepsiCo hlásí růst zisku, poptávka během pandemie byla solidní
PepsiCo hlásí růst zisku, poptávka během pandemie byla solidní
13:21

PepsiCo hlásí růst zisku, poptávka během pandemie byla solidní

Americká společnost PepsiCo ve třetím čtvrtletí zvýšila čistý zisk o devět procent na 2,29 miliardy USD. Firma také...
PepsiCo Americké akcie Výsledková sezóna
Google zaplatí mediálním firmám za využívání obsahu miliardu dolarů
12:59

Google zaplatí mediálním firmám za využívání obsahu miliardu dolarů

Americká společnost Google v příštích třech letech zaplatí miliardu dolarů mediálním firmám za to, že bude moci...
Alphabet (Google) Americké akcie Média
Služba Outlook od Microsoftu má po celém světě výpadky
12:52

Služba Outlook od Microsoftu má po celém světě výpadky

E-mailová služba Outlook od softwarové společnosti Microsoft se po celém světě potýká s výpadky, mnoho uživatelů se...
Microsoft Americké akcie Informační technologie
Prodejce oděvů H&M hlásí nižší zisk, zavře 250 obchodů
Prodejce oděvů H&M hlásí nižší zisk, zavře 250 obchodů
12:31

Prodejce oděvů H&M hlásí nižší zisk, zavře 250 obchodů

Švédskému prodejci oděvů Hennes & Mauritz ve třetím čtvrtletí klesl meziročně zisk před zdaněním o více než polovinu...
Evropské akcie Móda a design Výsledková sezóna
České akcie letos za tři kvartály podle indexu PX ztratily téměř 23 %…
České akcie letos za tři kvartály podle indexu PX ztratily téměř 23 %…
12:17

České akcie letos za tři kvartály podle indexu PX ztratily téměř 23 % hodnoty, index sráží níže zejména velká váha bankovních titulů

České akcie za tři čtvrtletí klesly podle indexu PX téměř o 23 %. Byly tak ve světě jedny z nejhorších, shodli se...
Akcie ČR Index PX Světové akcie
Aktivita v průmyslu v zemích eurozóny v září vzrostla nejrychleji za…
11:52

Aktivita v průmyslu v zemích eurozóny v září vzrostla nejrychleji za dva roky

Aktivita ve zpracovatelském průmyslu eurozóny v září rostla nejrychleji za více než dva roky. Podpořilo ji zejména...
Eurozóna Evropská ekonomika Indexy nákupních manažerů (PMI)
Hospodářská komora: Opatření proti koronaviru jsou pro firmy největší…
11:48

Hospodářská komora: Opatření proti koronaviru jsou pro firmy největší překážkou

Pro rok 2021 je největším rizikem pro české podnikatele zavádění dalších mimořádných opatření vlády v souvislosti s...
Česká republika Česká ekonomika Byznys a podnikání
Tokijská burza ve čtvrtek kvůli technickým problémům neobchodovala
11:46

Tokijská burza ve čtvrtek kvůli technickým problémům neobchodovala

Tokijská akciová burza kvůli technickým problémům celou seanci neobchodovala. Jde o nejhorší výpadek v její historii....
Japonské akcie Asijské akcie Trhy
Míra nezaměstnanosti v eurozóně v srpnu podle očekávání vzrostla na 8…
Míra nezaměstnanosti v eurozóně v srpnu podle očekávání vzrostla na 8…
11:00

Míra nezaměstnanosti v eurozóně v srpnu podle očekávání vzrostla na 8,1 %

Analytici čekali, že míra nezaměstnanosti v srpnu v zemích platících eurem vzroste na na 8,1 % z červencových 7,9 %....
Eurozóna Evropská ekonomika Nezaměstnanost