Co musíte ráno vědět (19. září)

Jak se v pondělí obchodovalo v Evropě a na Wall Street, jaké nabídky dostala energetická skupina ČEZ na svá bulharská aktiva a jakým tweetem (opět) vyvolal rozpaky americký prezident Donald Trump? To vše musíte ráno vědět.
1. Americké akcie zahájily týden dalším posunem historických maxim, dařilo se finančnímu sektoru
Americké akcie se během pondělního obchodování vyšplhaly na nové rekordy. K jejich růstu velkou měrou přispěly finanční společnosti. Vzhůru zamířily také akcie technologických podniků, které však později o velkou část zisků přišly, když největší tituly dokonce mírně ztratily. Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, si připsal 0,28 % na 22 331,35 bodu, širší S&P 500 stoupl o 0,15 % na 2 503,87 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil o 0,10 % na 6 454,64 bodu. Všechny tři indexy se během dne pohybovaly na ještě vyšších hladinách. S výjimkou veřejných služeb a odvětví cyklického spotřebního zboží posílily akcie ve všech hlavních sektorech, nejvíce se dařilo odvětvím základních materiálů, průmyslu a financí. Index volatility VIX klesl o 0,20 % na 10,15 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stoupl o bezmála tři bazické body na 2,232 %. Bitcoin se vrátil k hladině 4 000 USD, když posílil o více než 8 %, a ethereum zpevnilo téměř o 12 %.
2. Evropské burzy v úvodu týdne stouply, akcie aerolinek Ryanair však zlevnily o více než 2 %
Evropské akciové trhy zakončily pondělní obchodování v plusu. Investoři vyhodnocovali údaje o inflaci v eurozóně a po snížení geopolitického napětí se vrátili i k rizikovějším aktivům. Trhy již zároveň vyhlížejí dvoudenní zasedání americké centrální banky, které začne v úterý. Regionální index STOXX Europe 600 zpevnil o 0,33 % na 381,95 bodu, francouzský CAC 40 získal 0,3 % na 5 229,32 bodu, britský FTSE 100 vzrostl o 0,52 % na 7 253,28 bodu a německý DAX si připsal 0,32 % na 12 559,39 bodu. Nedařilo se ovšem irským nízkonákladovým aerolinkám Ryanair. Jejich cenné papíry se propadly o více než 2 % po oznámení, že až do konce října aerolinky každý den škrtnou 40 až 50 letů s cílem zvýšit včasnost spojů. Mluvčí Ryanair řekla, že firma se připravuje na žádosti o odškodnění v hodnotě až 20 milionů eur. Analytici však předpokládají, že náklady na kompenzace budou vyšší.
3. Pražská burza v pondělí uzavřela v červených číslech, nedařilo se finančním titulům
Pražská burza v pondělí nenavázala na zisk z páteční seance, index PX ztratil 0,19 % na 1 049,02 bodu. Dolů trh stáhly akcie Komerční banky a pojišťovny VIG. Objem obchodů byl se 425 miliony korun podprůměrný. Nejobchodovanější byly v pondělí cenné papíry energetické skupiny ČEZ, které zlevnily o 0,02 %. S výjimkou Monety Money Bank, která zpevnila o 0,06 %, v pondělí klesly finanční tituly - VIG odepsala 1,21 %, Erste Group Bank přišla o 0,04 % a Komerční banka odevzdala 0,51 %. S výsledkem pondělního obchodování naopak budou spokojeni akcionáři CME (+0,57 %), Unipetrolu (+0,59 %) a O2 Czech Republic (+0,22 %).
4. Očekávané události
V úterý v Evropě během dopoledne vyjdou bilance běžného účtu a stavební výroba v eurozóně, německý ekonomický institut ZEW zveřejní údaje o důvěře investorů a analytiků v německou ekonomiku a také v ekonomiku eurozóny. Spojené státy se pochlubí zahájenou výstavbou, počtem stavebních povolení, bilancí běžného účtu a indexem dovozních a vývozních cen. FOMC zahájí své dvoudenní zasedání. Hospodářské výsledky za uplynulé čtvrtletí budou reportovat například společnosti AutoZone, Adobe Systems a FedEx. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. Nejvyšší nabídka za bulharská aktiva ČEZ: 250 milionů EUR
Bulharská uhelná skupina Bobov Dol nabídla nejvyšší cenu za bulharská aktiva ČEZ, a to 250 milionů EUR. Kromě ní podaly nabídku další čtyři společnosti. Firemní centrála ČEZ podle nejmenovaného představitele společnosti informovala své zástupce v Bulharsku, že jedná se zájemci.
6. Ceny průmyslových výrobců v Česku v srpnu meziročně vzrostly o 1,4 %
Průmyslové ceny v Česku v srpnu zrychlily meziroční růst na 1,4 % z červencových 1,1 %. Proti loňskému srpnu se zvýšily i ceny v zemědělství, stavebnictví a službách, nejvíce zdražili zemědělští výrobci. V pondělí o tom informoval Český statistický úřad, který současně zveřejnil výsledky červencového zahraničního obchodu. Vývozní ceny klesly meziročně o 1,2 % a dovozní o 0,8 %.
7. USA se u WTO odvolaly ve sporu s EU o státní pomoc pro Boeing
Spojené státy se odvolaly proti červnovému rozhodnutí Světové obchodní organizace, podle kterého nesplnily požadavek zrušit daňovou úlevu pro amerického výrobce letadel Boeing. Krok je pokračováním vleklého sporu mezi Evropskou unií a Spojenými státy ohledně subvencování výroby letadel.
8. Textilka Pegas Nonwovens tento týden končí na burze ve Varšavě
Varšavská burza schválila vyřazení akcií znojemské textilky Pegas Nonwovens z obchodování. S akciemi se podle pondělního oznámení burzy bude ve Varšavě naposledy obchodovat v úterý. Textilka nicméně zůstává obchodovaná na burze v Praze, kterou považuje za stěžejní.
9. EU se má soustředit na digitální a čisté technologie, míní Evropská komise
Důraz na digitální a čisté technologie a na modernizaci klade inovovaná strategie průmyslové politiky EU, kterou v pondělí novinářům představila Evropská komise. Její součástí budou letos na podzim například i nová opatření o oběhovém hospodářství či zpřísnění emisních norem CO2 pro osobní auta a lehká užitková vozidla.
10. Google nabízí konkurenčním srovnávačům cen účast v aukcích
Americká internetová společnost Google ze skupiny Alphabet chce konkurenčním srovnávačům cen umožnit dostat se na úroveň její vlastní služby prostřednictvím aukce. Tímto návrhem reagovala na rekordní pokutu 2,42 miliardy eur, kterou jí koncem června vyměřila Evropská komise za zneužití dominantního postavení na trhu.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
Trump vyvolal rozpaky tweetem o frontách na benzín v KLDR
Americký prezident Donald Trump vyvolal rozpaky nedělním tvrzením, že se v Severní Koreji tvoří dlouhé fronty u čerpacích stanic. Trumpova slova odkazující k přijetí zpřísněných sankcí včetně omezení dovozu ropy do KLDR se zjevně nezakládají na pravdě, napsal deník The Washington Post. Alespoň obyvatelé severokorejské metropole žádný zvýšený zájem o benzín či naftu nezaznamenali, dodal list.
Trump publikoval v sobotu další ze svých tweetů útočících na severokorejského diktátora Kim Čong-una, v němž mu v souvislosti s množícími se raketovými zkouškami přiřkl přezdívku Rakeťák. "Včera (v sobotu) večer jsem mluvil s jihokorejským prezidentem Munem. Zeptal jsem se ho, jak se má Rakeťák," napsal Trump a dodal, že se v KLDR tvoří dlouhé fronty na benzín.
Spojené státy minulý týden prosadily v Radě bezpečnosti OSN nové postihy proti severokorejskému režimu. Zamýšlené úplné zastavení dodávek ropy do KLDR však kvůli odporu Číny a Ruska neprošlo, Washington docílil pouze částečného omezení.
"Nevíme o žádných frontách u čerpacích stanic. Alespoň já jsem si ničeho nevšiml. Ptal jsem se několika Korejců a ti také nic neviděli," řekl washingtonskému deníku nejmenovaný cizinec žijící v Pchjongjangu.
Ve dvoumilionové metropoli KLDR je kvůli chabým ekonomickým možnostem místních obyvatel znatelně méně automobilů než v dalších asijských městech a místní pumpy zvládají poptávku nasytit bez větších problémů.
Přijaté sankce mají omezit dodávky ropy do země o třetinu proti stavu z minulých let, znalci poměrů však tvrdí, že Čína jako hlavní obchodní partner komunistického režimu dokáže najít způsob, jak dostat do KLDR dostatečné množství paliva.
Analytici oslovení washingtonským listem tvrdí, že sankce zřejmě nebudou mít dopad ani na běžnou spotřebu paliva, a už vůbec ne na severokorejský raketový či jaderný program, jehož omezení bylo jejich hlavním cílem.
Aktuality
