Co musíte ráno vědět (22. března)
|

Co musíte ráno vědět (22. března)

Jak se ve středu obchodovalo v Evropě a na Wall Street, jak dopadlo březnové zasedání americké centrální banky a kolik Čechů již investovalo do kryptoměn? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie ve středu mírně zlevnily, v závěru obchodování je pod nulu srazil Jerome Powell

Akciím ve Spojených státech ve středu nejprve pomohlo očekávané oznámení americké centrální banky o zvýšení základní úrokové sazby, nakonec však uzavřely se ztrátami kvůli komentářům guvernéra Fedu Jeroma Powella o obchodní politice Spojených států. Index Dow klesl o 0,18 % na 24 682,31 bodu, širší index S&P 500 oslabil rovněž o 0,18 % na 2 711,93 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite odepsal 0,26 % na 7 345,28 bodu. Index volatility VIX klesl o 1,87 % na 17,86 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o zhruba jeden bazický bod na 2,883 %. Dařilo se energetickému sektoru a průmyslovému odvětví a mírně v plusu skončil i průmyslový sektor. Výrazně naopak klesly realitní odvětví a sektor necyklického spotřebního zboží.

Wall Street slaví devět let růstu, ne všichni ale sfoukávají svíčky na dortu

2. Evropské burzy ve středu převážně klesly, akcie společnosti Kingfisher se propadly o více než 10 %

Evropské akciové trhy zakončily středeční obchodování převážně v mínusu, když investoři netrpělivě čekali na výsledek dvoudenního zasedání americké centrální banky. Pozornost poutalo také vystoupení německé kancléřky Angely Merkelové ve Spolkovém sněmu. Regionální index STOXX Europe 600 přišel o 0,16 % na 374,96 bodu, britský FTSE 100 odepsal 0,32 % na 7 038,97 bodu, francouzský CAC 40 klesl o 0,24 % na 5 239,74 bodu a německý DAX zpevnil o 0,01 % na 12 309,15 bodu. Poraženým dne se stal britský prodejce potřeb pro kutily Kingfisher, jenž sice odtajnil lepší než očekávané výsledky hospodaření, zároveň však uvedl, že v letošním roce pravděpodobně na takto dobrá čísla nedosáhne. Akcie firmy kvůli tomu spadly o více než 10 %.

Akciové nápady na příští dny: E.ON a Unisys

3. Pražská burza ve středu zpevnila o půl procenta, akcie energetické skupiny ČEZ zdražily o 2,5 %

Pražská burza ve středu navázala na zisk z úterní seance, index PX stoupl o 0,51 % na 1 126,46 bodu. Nahoru burzu táhly polostátní společnost ČEZ a mediální CME, nedařilo se naopak likérce Stock Spirits a telefonnímu operátorovi O2 Czech Republic. Objem obchodů byl s 453 miliony korun podprůměrný. Nejobchodovanější byly ve středu cenné papíry energetické skupiny ČEZ, které po úterním odtajnění výsledků za loňský rok zdražily o 2,5 % na 513,50 Kč. Nejvyšší zisk si však připsala mediální CME, jež vzrostla o 4,34 % na 88,90 Kč.

Na co jezdí vaše elektrické auto?

4. Očekávané události

V noci na čtvrtek Japonsko odtajní předběžný index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru za březen a Austrálie zveřejní statistiku z trhu práce. V Evropě vyjdou odhady březnových PMI ve zpracovatelském sektoru i sektoru služeb ve Francii, Německu a eurozóně. Francie vydá i zprávu o HDP, eurozóna bilanci běžného účtu a Spojené království zprávu o maloobchodních tržbách. O nastavení měnové politiky bude rozhodovat britská centrální banka, nečeká se nicméně žádné výraznější překvapení, základní úroková sazba by podle analytiků měla zůstat na 0,5 %. Spojené státy na trh pošlou pravidelnou týdenní zprávu o počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti, odhady indexů nákupních manažerů, index cen domů a index průmyslové aktivity kansaského Fedu. Výsledky hospodaření za uplynulé čtvrtletí budou reportovat společnosti Nike, Micron Technology, HeidelbergCement, Enel nebo Accenture. Z českého pohledu budou nejzajímavější výsledky rakouské pojišťovny VIG a textilky Pegas Nonwovens. "Od Pegasu čekáme naplnění cílů managementu (EBITDA 43–50 milionů eur). S výplatou dividendy nepočítáme," napsal analytik J&T Banky Milan Lávička. "Čistý zisk VIG by podle naší projekce měl klesnout o 2 % na 281 milionů eur, návrh dividendy předpokládáme na úrovni 0,85 eura na akcii," dodal. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 19. března
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 19. března a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Fed v březnu posunul základní úrokovou sazbu do pásma 1,5-1,75 % a zlepšil ekonomický výhled

Americká centrální banka na svém březnovém zasedání podle očekávání posunula základní úrokovou sazbu do pásma 1,50-1,75 %. Zároveň vydala novou makroekonomickou prognózu. V lednu Fed základní úrokovou sazbu ponechal v pásmu 1,25-1,50 %, kam ji v prosinci posunul z rozpětí 1,00-1,25 %. Guvernér Fedu Jerome Powell během tiskové konference uvedl, že vývoj situace na trhu práce zůstává příznivý, a potvrdil celkově dobrou kondici americké ekonomiky. Současně ale upozornil na nízkou míru participace a rezervy v produktivitě práce.

6. Škodě Auto loni vzrostl zisk o 26,5 % na 31,8 miliardy Kč

Automobilka Škoda Auto loni zvýšila zisk po zdanění o 26,5 % na 31,8 miliardy korun. V eurech zisk vzrostl o 34 %. Tržby stouply o 17 % na rekordních 407 miliard Kč. V eurech tržby vzrostly o 21 %. Škoda to ve středu oznámila na výroční tiskové konferenci.

7. Merkelová kritizovala Trumpovo rozhodnutí o clech na ocel a hliník

Rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalit na dovoz hliníku a oceli cla je nezákonné a v konečném důsledku poškodí nejen dovozce, ale i samotné Spojené státy. Ve Spolkovém sněmu to ve středu řekla německá kancléřka Angela Merkelová.

8. EU dala zelenou spojení Bayeru s Monsantem

Německý chemický a farmaceutický koncern Bayer má souhlas Evropské komise s převzetím americké biotechnologické společnosti Monsanto za 62,5 miliardy dolarů. EU tak dala zelenou poslední ze tří megafúzí, které změní tvář světového agrochemického průmyslu.

9. EIB chce pomoci kompenzovat výpadek příjmů EU po brexitu

Evropská investiční banka (EIB) hodlá pomoci kompenzovat budoucí výpadek příjmů rozpočtu Evropské unie způsobený plánovaným odchodem Británie z EU. V rozhovoru pro německý list Süddeutsche Zeitung to uvedl viceprezident banky Alexander Stubb.

10. PPF koupila aktiva Telenoru ve čtyřech zemích za 71 miliard korun

Investiční skupina PPF se dohodla s norskou společností Telenor na koupi jejích telekomunikačních aktiv ve střední a východní Evropě. Za mobilní operátory v Maďarsku, Bulharsku, Černé Hoře a Srbsku zaplatí 2,8 miliardy eur, tedy v přepočtu asi 71 miliard korun. Dokončení transakce podléhá schválení příslušnými regulatorními orgány a odhaduje se na červen 2018. PPF to ve středu oznámila v tiskové zprávě.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Do kryptoměn investovala tři procenta Čechů, další to zvažují

Do kryptoměn dosud investovala tři procenta Čechů. Desetina lidí o investici stále přemýšlí a zhruba 13 % dotázaných si ji rozmyslelo, a to především kvůli rizikovosti. O nějaké z kryptoměn už někdy slyšely tři čtvrtiny Čechů, nejznámější je bitcoin. Vyplývá to z průzkumu agentury STEM/MARK, který se uskutečnil v březnu a zúčastnilo se ho 538 lidí.

Znalost konkrétních kryptoměn i zájem o tento trh je výraznější mezi muži. Jsou to také muži, kdo investici do kryptoměn častěji zvažuje. "Pouze desetina mužů o žádné kryptoměně nikdy neslyšela, zatímco mezi ženami je to třetina," uvedla agentura.

Do kryptoměn častěji investují mladší lidé, většinou ve věku do 29 let. Ti, kteří váhají, se bojí především nestability a výrazného kolísání kurzů měn. Někteří lidé nechtějí či nemohou investovat kvůli nedostatku informací nebo peněz. Řada dotázaných má rovněž dojem, že doba, kdy se na kryptoměnách dalo vydělat, už uplynula.

Téměř polovina dotázaných očekává, že státy postupně začnou trh s kryptoměnami více regulovat. Dvě pětiny lidí míní, že kryptoměny mají na trhu budoucnost, ale 41 % jim nedůvěřuje. Zhruba čtvrtina Čechů si myslí, že jde o jednoduchý způsob zbohatnutí.

Pesimističtější jsou zejména lidé s vysokoškolským vzděláním. Naopak pozitivněji se vyjadřují ti, kteří do kryptoměn investovali nebo to zvažují. Mladší generace, ženy a lidé s nižším vzděláním častěji věří v rychlý zisk z kryptoměn.

Co musíte ráno vědět (22. října)
Co musíte ráno vědět (22. října)
před 44 minutami

Co musíte ráno vědět (22. října)

Jak se ve středu dařilo akciím v Evropě a v USA, jak se šéfka ECB snaží naslouchat veřejnosti a v čem je covid-19...
Musíte vědět
Automobilce Tesla ve třetím čtvrtletí stoupl zisk o 131 % na 331…
včera v 23:11

Automobilce Tesla ve třetím čtvrtletí stoupl zisk o 131 % na 331 milionů dolarů

Americkému výrobci elektromobilů Tesla ve třetím čtvrtletí stoupl čistý zisk o 131 % na 331 milionů dolarů. Za...
Tesla Auta Výsledková sezóna
Americké akcie ve středu klesly kvůli nejistotě stran podpůrného…
Americké akcie ve středu klesly kvůli nejistotě stran podpůrného…
včera v 22:30

Americké akcie ve středu klesly kvůli nejistotě stran podpůrného balíku pro ekonomiku

Americké akcie ve středu mírně oslabily. Investoři s obavami vyhlíží, jak dopadne jednání o dalším stimulačním balíku...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Fed: Ekonomická aktivita na většině území USA ožívá pozvolna
včera v 20:33

Fed: Ekonomická aktivita na většině území USA ožívá pozvolna

Ekonomická aktivita na většině území Spojených států nyní po prvotním odrazu ožívá pozvolna. Vyplývá to z pravidelné...
Americká ekonomika Spojené státy americké (USA) Fed
Putin slíbil, že další tvrdá omezení kvůli koronaviru nebudou
včera v 20:11

Putin slíbil, že další tvrdá omezení kvůli koronaviru nebudou

Ruská vláda se kvůli koronaviru nechystá zavést tvrdá omezující opatření, ujistil ve středu ruský prezident Vladimir...
Rusko Koronavirus
Purdue Pharma zaplatí kvůli opiátové krizi v USA 8 miliard dolarů
včera v 18:57

Purdue Pharma zaplatí kvůli opiátové krizi v USA 8 miliard dolarů

Americká farmaceutická společnost Purdue Pharma, výrobce návykového analgetika OxyContin, ve středu přiznala u...
Farmacie Americká ekonomika
MMF zhoršil odhad poklesu HDP Asie na 2,2 procenta
včera v 18:43

MMF zhoršil odhad poklesu HDP Asie na 2,2 procenta

Mezinárodní měnový fond zhoršil svůj odhad vývoje hrubého domácího produktu Asie v letošním roce kvůli očekávanému...
Asijská ekonomika Mezinárodní měnový fond Hospodářský růst
Lagardeová se snaží do transformace ECB zapojit i veřejnost
včera v 18:29

Lagardeová se snaží do transformace ECB zapojit i veřejnost

Prezidentka Evropské centrální banky Christine Lagardeová zahájila veřejné "naslouchací" turné, v rámci kterého se...
ECB Evropská ekonomika
Ekonomika podle odhadů kvůli novým opatřením klesne více
včera v 18:10

Ekonomika podle odhadů kvůli novým opatřením klesne více

Kvůli novým opatřením vlády proti šíření koronaviru lze letos očekávat propad ekonomiky o zhruba 8,5 procenta....
Česká ekonomika HDP Koronavirus
Evropské akcie ve středu klesly potřetí v řadě
Evropské akcie ve středu klesly potřetí v řadě
včera v 18:00

Evropské akcie ve středu klesly potřetí v řadě

Akcie na západoevropských trzích pokračují v propadech, index STOXX Europe 600 se ve středu dostal na třítýdenní...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Sněmovna schválila 500 Kč denně podnikatelům s uzavřenými provozy
včera v 17:29

Sněmovna schválila 500 Kč denně podnikatelům s uzavřenými provozy

Podnikatelé, jejichž podnikání omezila nebo znemožnila vláda svými aktuálními opatřeními proti šíření covidu-19,...
Česká republika Podpora ekonomiky Byznys a podnikání
O příspěvek zatím podnikatelé podle správy žádat nemohou
včera v 17:11

O příspěvek zatím podnikatelé podle správy žádat nemohou

Finanční správa upozornila, že o příspěvek, tzv. kompenzační bonus, v souvislosti s novými vládními opatřeními není...
Česká republika Podpora ekonomiky Byznys a podnikání
Svaz průmyslu: HDP kvůli opatřením klesne o 10 až 12 %
včera v 17:04

Svaz průmyslu: HDP kvůli opatřením klesne o 10 až 12 %

Kvůli dalším restriktivním opatřením proti šíření koronaviru může být celkový propad české ekonomiky letos okolo 10...
Česká ekonomika HDP Koronavirus
Pražská burza dál ztrácí, ve středu oslabila většina hlavních emisí
Pražská burza dál ztrácí, ve středu oslabila většina hlavních emisí
včera v 16:50

Pražská burza dál ztrácí, ve středu oslabila většina hlavních emisí

Pražská burza ve středu dál ztrácela, index PX klesl o 1,42 % na 857,71 bodu. Oslabily nebo stagnovaly téměř všechny...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
PayPal umožní platby v kryptoměnách, i jejich prodej a nákup
včera v 15:59

PayPal umožní platby v kryptoměnách, i jejich prodej a nákup

Americká platforma pro digitální převody peněz PayPal Holdings umožní svým klientům kupovat, prodávat a držet...
Bitcoin Kryptoměny
ČEZ přestane v teplárně Dvůr Králové nad Labem spalovat uhlí
včera v 15:41

ČEZ přestane v teplárně Dvůr Králové nad Labem spalovat uhlí

Společnost ČEZ chystá v teplárně Dvůr Králové nad Labem na Trutnovsku odstavení dvou uhelných kotlů a jejich...
ČEZ Energetika
Ericsson se ve třetím čtvrtletí vrátil k zisku, těžil z kontraktů v…
včera v 15:08

Ericsson se ve třetím čtvrtletí vrátil k zisku, těžil z kontraktů v Číně

Švédský výrobce telekomunikačních zařízení Ericsson ve třetím čtvrtletí hospodařil s čistým ziskem 5,6 miliardy...
5G sítě Evropské akcie Výsledková sezóna
MF prodalo dluhopisy za osm miliard korun, zájem byl větší
včera v 14:51

MF prodalo dluhopisy za osm miliard korun, zájem byl větší

Ministerstvo financí ve středu prodalo ve třech aukcích státní dluhopisy za osm miliard korun. Vyplývá to z údajů na...
Česká republika České státní dluhopisy
Inflace v Kanadě v září překvapila
včera v 14:40

Inflace v Kanadě v září překvapila

Spotřebitelské ceny v Kanadě v září meziročně vzrostly o 0,5 %. Po růstu o 0,1 % v srpnu analytici očekávali růst o 0...
Kanada Inflace