Co musíte ráno vědět (22. května)
|

Co musíte ráno vědět (22. května)

Jak světové trhy zakončily uplynulý týden, co všechno stihl Donald Trump v Saúdské Arábii a na závěr malá inspirace, jak si celkem solidně přivydělat. To všechno na začátku týdne potřebujete vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v pátek napravily další část středečních ztrát, za celý týden ale mírně ztratily

Americké akcie v pátek posílily díky příznivým firemním výsledkům. Za celý týden však ztratily kvůli nejistotě kolem působení Donalda Trumpa ve funkci prezidenta Spojených států. Index Dow v pátek přidal 0,69 % a obchodování uzavřel na 20 804,84 bodu. Širší S&P 500 vzrostl o 0,68 % na 2 381,73 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil o 0,47 % na 6 083,70 bodu. Za celý týden však Dow a S&P 500 ztratily zhruba 0,4 % a Nasdaq Composite 0,6 %. V pátek se dařilo akciím ve všech hlavních odvětvích, nejvíce v sektorech energetiky, základních materiálů a průmyslu, relativně slabší růst zaznamenaly technologické tituly. Index volatility VIX klesl o dalších bezmála 18 % na 12,04 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA vzrostl o necelý bazický bod na 2,2346 %.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Vypadalo to hůře, akcie ale zatím kvůli Trumpovým eskapádám ztratily jen mírně
Po více než dvou měsících vývoje do strany pod rezistencí na hladině 2 400 uzavřel index S&P 500 v pondělí nad touto úrovní. Dlouho očekávaná událost ale neměla pokračování a index nakonec za týden odepsal 0,38 %.

2. Evropským akciím se v pátek dařilo, za celý týden však zlevnily zhruba o procento

Evropské trhy se v pátek odrazily od čtvrteční ztráty, když jim pomohlo částečné uklidnění politické situace v USA a pozitivní začátek seance na Wall Street. Uplynulý týden však pro ně byl nejhorší od loňského listopadu. Regionální index STOXX Europe 600 zpevnil o 0,6 % na 391,51 bodu, když v plusu seanci zakončily všechny jeho sektory. Za celý týden ale klesl o 1,04 %. Britský FTSE 100 vzrostl o 0,46 % na 7 470,71 bodu (za celý týden +0,4 %), francouzský CAC 40 si připsal 0,66 % na 5 324,4 bodu (za celý týden -1,5 %) a německý DAX stoupl o 0,39 % na 12 638,69 bodu (za celý týden -1,03 %).

Lokomotiva evropské ekonomiky zrychluje. Dobře pro Česko
Německé ekonomické oživení vstupuje do svého devátého roku a stále jede na vysoký rychlostní stupeň. Růst HDP v prvním čtvrtletí dosáhl 0,6 % mezikvartálně po 0,4 % v posledním čtvrtletí loňského roku. Meziroční tempo růstu se vyšplhalo na 1,7 %. Detaily jednotlivých růstových složek budou zveřejněny až na konci května, nicméně na základě měsíčních dat se zdá, že všechny přispěly k růstu pozitivně, zejména pak spotřeba domácností, vládní výdaje, sektor stavebnictví a export. To je dobrá zpráva i pro Českou republiku.

3. Pražská burza v pátek zaznamenala solidní zisk, za celý týden však o 0,2 % klesla

Pražská burza se v pátek vymanila z předchozích dvou ztrátových seancí, když index PX zpevnil o 0,83 % na 1 020,13 bodu. Nahoru ji táhly energetická skupina ČEZ, Erste Group Bank a textilka Pegas Nonwovens, nedařilo se naopak Komerční bance. Objem obchodů byl s 567 miliony korun podprůměrný. Energetická skupina ČEZ v pátek oznámila, že se letošní valná hromada bude konat 21. června. Hlasovat na ní budou akcionáři mimo jiné o dividendě v hrubé výši 33 Kč na akcii. S akciemi ČEZ se bude s nárokem na dividendu obchodovat naposledy 23. června, výplata dividendy proběhne 1. srpna. Analytik z České spořitelny Jan Šumbera upozornil na to, že ČEZ by mohl těžit ze zpráv o možné konsolidaci na německém energetickém trhu. "Podle zdrojů agentury Reuters by RWE a Engie měly diskutovat o alianci, do níž by zahrnuly i Innogy. Variantou by dle spekulací mohla být výměna části podílu RWE v Innogy za podíl v Engie. Rozhodnutí nicméně údajně nepadne před zářijovými volbami v Německu," uvedl analytik. Pozvánku na valnou hromadu zveřejnila také Kofola ČeskoSlovensko. Ta se bude konat 21. června. Navrhovaná dividenda činí 13,50 Kč na akcii, naposledy se bude s akciemi Kofoly obchodovat s nárokem na dividendu 12. června.

ČEZ, Komerční banka a MONETA Money Bank: České blue chips pohledem technické analýzy
Technická analýza cen akcií ČEZ, Komerční banky a Monety Money Bank.
Novák (ČEZ): Ve střednědobém horizontu budou ceny elektřiny stagnovat, zásadních impulzů pro jejich růst se asi nedočkáme
Aktuální zhruba tříletý výhled cen elektřiny na základě předprodané produkce není zrovna růžový, ceny okolo 30 EUR/MWh asi ještě nějakou dobu vydrží. Nabídka je vysoká, říká v exkluzivním rozhovoru pro Investiční web Martin Novák, finanční ředitel společnosti ČEZ.

4. Očekávané události

Na pondělním zasedání Euroskupiny může dojít k uzavření druhé revize finanční pomoci Řecku. To by mohlo vést k uvolnění peněz pro Athény, které pak budou schopné splatit červencovou splátku dluhu. ECB navíc může zařadit řecké dluhopisy do programu odkupu aktiv. Z makroekonomického kalendáře vyčnívají pouze japonská obchodní bilance, ruská nezaměstnanost a maloobchodní tržby a v USA index aktivity chicagského Fedu. Veřejná vystoupení mají naplánována členové Fedu Harker a Kashkari. Události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 22. května
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 22. května a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Šéf ČNB Rusnok vítá, že Sobotka chce před volbami mluvit o euru

Guvernér České národní banky Jiří Rusnok vítá, že premiér Bohuslav Sobotka chce ještě před volbami otevřít debatu o přijetí eura. "Protože to je věc, o které by skutečně měli, byť nepřímo, rozhodovat voliči," řekl Rusnok v Otázkách Václava Moravce v České televizi. Sobotka (ČSSD) se v uplynulém týdnu vyslovil pro to, aby si Česká republika stanovila termín přijetí eura.

6. Benda (ČNB): Do roka by mělo být možné v ČR zvýšit úrokové sazby

V horizontu jednoho roku by mělo být možné zvýšit úrokové sazby České národní banky nad současné úrovně. V rozhovoru pro agenturu Bloomberg to řekl člen bankovní rady ČNB Vojtěch Benda. Zároveň připustil, že rozhodujícím faktorem případného zvyšování sazeb je kurz koruny, přičemž ale prý nevidí velký prostor pro výrazné posílení české měny v nejbližších měsících.

Novák (AKCENTA CZ): ČNB počká na ECB, letos proto sazby neporostou
Celkem výrazný nárůst míry inflace na začátku roku 2017 vyvolal na trhu spekulace o relativně brzkém zpřísňování měnové politiky České národní banky, potažmo Evropské centrální banky. Podle analytika Miroslava Nováka ze společnosti AKCENTA CZ ale měnové autority s utahováním finančních podmínek budou ještě nějakou dobu vyčkávat.

7. Rijád uvítal Trumpa, obě země uzavřely dohody za stovky miliard USD

Donaldu Trumpovi se v sobotu dostalo vřelého uvítání v Saúdské Arábii, která je počáteční zastávkou na jeho první zahraniční cestě ve funkci amerického prezidenta. Vedení obou zemí považuje návštěvu za šanci k oživení vzájemných vztahů a k posílení bezpečnostní a hospodářské spolupráce. Obě strany první den dvoudenní návštěvy sjednaly dohody ve zbrojní a hospodářské oblasti za téměř čtyři sta miliard dolarů.

Boeing sjednal v Rijádu dohody o prodeji letecké techniky
Americký výrobce letadel Boeing uzavřel se Saúdskou Arábií v rámci návštěvy amerického prezidenta Donalda Trumpa v zemi několik dohod o prodeji armádní i civilní letecké techniky. Nedělní oznámení firmy patří mezi řadu transakcí, které v sobotu podepsaly americké firmy se saúdskoarabskými protějšky a vládními organizacemi. Konkrétní hodnotu dohod Boeing podle agentury Reuters nezveřejnil.
Saúdskoarabský státní fond přispěje k financování infrastruktury v USA
Americká investiční společnost Blackstone vytvoří společně s největším saúdskoarabským státním fondem PIF nástroj pro investice do infrastruktury, zejména ve Spojených státech. Nový fond má mít kapitál 40 miliard dolarů a polovinu z něj obstará saúdskoarabská strana, sdělily obě společnosti v rámci návštěvy amerického prezidenta Donalda Trumpa v Rijádu.

8. USA a arabské země se dohodly na boji proti financování terorismu

Spojené státy a země Arabského poloostrova se v neděli dohodly na koordinaci kroků namířených proti financování terorismu a extremismu na Blízkém východě. Američtí činitelé uzavřeli tuto dohodu v rámci návštěvy prezidenta Donalda Trumpa v Rijádu se šesti členy Rady arabských států Perského zálivu (GCC), tedy se Saúdskou Arábií, Katarem, Kuvajtem, Ománem, Spojenými arabskými emiráty a Bahrajnem.

9. USA se nehodlají vracet k obchodní dohodě TPP, ostatní země v ní pokračují bez Ameriky

Jedenáctka zbylých zemí Transpacifického partnerství (TPP) se dohodla, že bude směřovat ke konečné dohodě o vzájemném volném obchodu bez Spojených států. Šéf Úřadu obchodního zmocněnce USA Robert Lighthizer na nedělním jednání s ministry asijských a tichomořských zemí potvrdil, že Washington se k TPP nevrátí a že dává přednost dvoustranným obchodním dohodám se zeměmi regionu.

10. ČEZ: Temelín zahájil tříměsíční odstávku druhého bloku

V jaderné elektrárně Temelín v pátek začala tříměsíční odstávka druhého bloku. Energetici při ní vymění čtvrtinu paliva a také zmodernizují kompenzátor objemu. Provozní personál odpojil druhý blok od přenosové soustavy ve 21.00. V době odstávky energetici mimo jiné zkontrolují bezpečnostní systémy nebo vyzkouší těsnost ochranné budovy kolem reaktoru.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Američanka popálená kávou od Starbucks vysoudila 100 tisíc USD

Odškodnění více než 100 000 dolarů přiřkl soud Američance, která utrpěla vážné popáleniny kávou Starbucks poté, co jí z kelímku spadlo víčko. Jak informoval zpravodajský server BBC News, její právník uspěl u soudu s argumentem, že měla být obsluhou varována, že víčko může při stisknutí kelímku odpadnout. Firma Starbucks uvedla, že zvažuje možnost odvolání.

Joanne Mogaverová z Floridy zastavila u drive-inu Starbucks v roce 2014. Kávu si vzala od obsluhy a chtěla ji podat spolujezdci, když víčko z nápoje vystřelilo a ji opařila horká káva. Utrpěla popáleniny prvního a druhého stupně. Podle rozhodnutí poroty jí náleží 85 tisíc USD bolestného a více než 15 tisíc USD za zdravotní výdaje.

Co musíte ráno vědět (20. října)
Co musíte ráno vědět (20. října)
00:00

Co musíte ráno vědět (20. října)

Jak světové trhy začaly nový týden, jak se čínská ekonomika vzpamatovává z řádění koronaviru a proč je nabídka akcií...
Musíte vědět
Americké akciové indexy na úvod týdne výrazně klesly, investoři jsou…
Americké akciové indexy na úvod týdne výrazně klesly, investoři jsou…
včera v 22:00

Americké akciové indexy na úvod týdne výrazně klesly, investoři jsou nervózní kvůli chybějící podpoře ekonomiky

Americké akcie zahájily týden poklesem. Investoři se obávají, že dohoda o novém balíku pomoci hospodářství nebude...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Plánovaný schodek 320 miliard Kč? Vláda podle ekonomů rezignovala na…
včera v 21:20

Plánovaný schodek 320 miliard Kč? Vláda podle ekonomů rezignovala na konsolidaci veřejných financí

Vláda při schválení návrhu rozpočtu na příští rok podle ekonomů oslovených ČTK rezignovala na konsolidaci veřejných...
Česká republika Ekonomické a politické hrozby Česká ekonomika
Vláda schválila návrh rozpočtu se schodkem 320 miliard Kč
včera v 18:31

Vláda schválila návrh rozpočtu se schodkem 320 miliard Kč

Vláda dnes schválila návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 320 miliard korun. Na tiskové konferenci po...
Rozpočet Česká ekonomika Česká republika
Londýn přivítal Barnierova slova, dál však volá po ústupcích EU
včera v 18:14

Londýn přivítal Barnierova slova, dál však volá po ústupcích EU

Britský ministr Michael Gove v pondělí přivítal slova hlavního vyjednavače Evropské unie Michela Barniera o ochotě...
Spojené království Evropská unie Ekonomické a politické hrozby
Evropské akcie na úvod týdne ztrácely, dopoledne se kvůli výpadku na…
Evropské akcie na úvod týdne ztrácely, dopoledne se kvůli výpadku na…
včera v 18:00

Evropské akcie na úvod týdne ztrácely, dopoledne se kvůli výpadku na některých trzích neobchodovalo

Akcie na západoevropských trzích nadále ovlivňuje zhoršující se pandemická situace, stejně jako neschopnost uzavřít...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Tesla bude sedan Model 3 vyráběný v Číně vyvážet do Evropy
včera v 17:33

Tesla bude sedan Model 3 vyráběný v Číně vyvážet do Evropy

Americký výrobce elektromobilů Tesla bude od sklonku tohoto měsíce svůj sedan Model 3 vyráběný v Šanghaji vyvážet na...
Tesla Auta
Pražské burze v pondělí pomohly k růstu hlavně akcie Erste Bank
Pražské burze v pondělí pomohly k růstu hlavně akcie Erste Bank
včera v 16:50

Pražské burze v pondělí pomohly k růstu hlavně akcie Erste Bank

Pražská burza v úvodu týdne posílila. Index PX vzrostl o 0,59 procenta na 872,2 bodu. Vzhůru mu pomohly hlavně akcie...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
ConocoPhillips koupí za 9,7 miliardy USD těžaře z břidlic Concho
včera v 16:39

ConocoPhillips koupí za 9,7 miliardy USD těžaře z břidlic Concho

Společnost ConocoPhillips koupí za 9,7 miliardy USD amerického těžaře ropy z břidlic Concho Resources. Akvizice...
Ropa Fúze a akvizice
Toyota začne příští rok prodávat v ČR auto na vodík
včera v 16:19

Toyota začne příští rok prodávat v ČR auto na vodík

Automobilka Toyota začne příští rok v Česku nabízet svůj první sériový vůz na vodík Mirai. Prodej chce spustit po...
Česká republika Auta
Zkrachovalá Flybe bude znovu létat, koupil ji bývalý akcionář
včera v 16:16

Zkrachovalá Flybe bude znovu létat, koupil ji bývalý akcionář

Britská regionální letecká společnost Flybe, která v březnu zkrachovala, bude příští rok patrně znovu létat....
Spojené království Doprava Koronavirus
Pákistán zrušil zákaz TikToku, síť bude moderovat obsah
včera v 16:03

Pákistán zrušil zákaz TikToku, síť bude moderovat obsah

Pákistánský telekomunikační úřad zruší blokování čínské aplikace pro sdílení krátkých videí TikTok. Rozhodnutí...
Sociální sítě Pákistán Americké akcie
Vláda schválila půl miliardy korun na pomoc cestovnímu ruchu
včera v 16:00

Vláda schválila půl miliardy korun na pomoc cestovnímu ruchu

Cestovním kancelářím, agenturám a průvodcům bude v programu COVID cestovní ruch k dispozici 500 milionů korun,...
Česká ekonomika Podpora ekonomiky Koronavirus
Ze světa investičních doporučení (19. října)
včera v 15:56

Ze světa investičních doporučení (19. října)

Které akcie si v pondělí vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení Americké akcie
Nezaměstnanost na Slovensku v září druhý měsíc po sobě klesla
včera v 14:57

Nezaměstnanost na Slovensku v září druhý měsíc po sobě klesla

Míra nezaměstnanosti na Slovensku v září druhý měsíc po sobě klesla, zůstává ale vyšší než před vypuknutím...
Slovensko Nezaměstnanost
Philips díky poptávce po lékařské technice zvýšil zisk o třetinu
včera v 13:36

Philips díky poptávce po lékařské technice zvýšil zisk o třetinu

Nizozemský výrobce elektroniky a lékařské techniky Philips ve třetím čtvrtletí překvapivě zvýšil zisk před zdaněním,...
Evropské akcie Výsledková sezóna
CETIN si vybral za výhradního dodavatele technologií pro 5G firmu…
včera v 13:25

CETIN si vybral za výhradního dodavatele technologií pro 5G firmu Ericsson

Rychlou mobilní síť 5G postaví společnost CETIN na technologiích firmy Ericsson. Na svém twitterovém účtu to uvedl...
CETIN Telekomunikace 5G sítě
EU i Británie tvrdí, že uzavření obchodní dohody je stále možné
včera v 13:20

EU i Británie tvrdí, že uzavření obchodní dohody je stále možné

Evropská unie chce s Británií uzavřít dohodu o budoucích vztazích a bude do poslední minuty pracovat na tom, aby se...
Spojené království Evropská unie Politika