Co musíte ráno vědět (28. června)
|

Co musíte ráno vědět (28. června)

Jak se ve středu obchodovalo na obou stranách Atlantiku, jak dopadlo červnové zasedání ČNB a co nově zahrnuje francouzský statistický úřad do výpočtu HDP? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akciové indexy ve středu neudržely počáteční zisky, obrat vedly technologické a finanční společnosti

Americké akcie v polovině týdne v důsledku obnovení nejistoty v mezinárodním obchodu odevzdaly své úterní zisky. Níže je srazila nejistota ohledně postoje Spojených států k čínským investicím do amerických technologických firem. Dolar zpevňoval. Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, odepsal 0,66 % a obchodování uzavřel na 24 121,73 bodu, širší index S&P 500 klesl o 0,86 % na 2699,76 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil o 1,54 % na 7 445,08 bodu. Index volatility VIX stoupl o dalších 12,50 % na 17,91 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o pět bazických bodů na 2,83 %.

Amerika vyklízí akciové pozice. Je to problém?
Před deseti lety představoval americký akciový trh více než třetinu všech akcií obchodovaných na světových burzách, nyní je to méně než desetina. Je to pro americký, potažmo světový akciový trh problém?

2. Evropské burzy zakončily středeční obchodování v plusu, dařilo se zejména energetickému sektoru

Evropské akciové trhy v polovině týdne zpevnily, když mírně klesly obavy z obchodní války mezi Spojenými státy a Čínou. Důvodem bylo oznámení administrativy amerického prezidenta Donalda Trumpa, že hodlá zpřísnit systém kontroly zahraničních investic do nákupu amerických technologií, nebyly však oznámeny žádné specifické kroky proti Číně. Regionální index STOXX Europe 600 stoupl o 0,68 % na 379,8 bodu, britský FTSE 100 získal 1,11 % na 7 621,69 bodu, francouzský CAC 40 vzrostl o 0,87 % na 5 327,2 bodu a německý DAX si polepšil o 0,93 % na 12 348,61 bodu. Zhruba o 2,5 % ve středu zpevnil energetický sektor, který těžil z růstu cen ropy. Za jejich růstem stojí úterní oznámení amerického ministerstva zahraničí, že Spojené státy požádaly ostatní země, aby od listopadu přestaly dovážet íránskou ropu.

Procházka tržním hřbitovem
Americké akcie jsou důležitým ukazatelem důvěry investorů ve vývoj ekonomiky. V posledních týdnech a měsících se ale ceny řady dalších ostře sledovaných aktiv vydaly prudčeji "na jih", a to poté, co se na jejich grafech objevily takzvané kříže smrti (linie 50denního klouzavého průměru shora protne linii 200denního klouzavého průměru) a kdy index ekonomických překvapení výrazně klesl.

3. Pražská burza ve středu výrazně klesla, akcie energetické skupiny ČEZ zlevnily zhruba o 5,7 %

Pražská burza ve středu prohloubila ztrátu z úterního obchodování, když index PX odepsal 0,92 % na 1 051,72 bodu. Dolů burzu stáhly akcie energetické skupiny ČEZ (-5,74 %), které se ve středu obchodovaly poprvé bez nároku na dividendu 33 Kč na akcii. Dařilo se naopak mediální CME (+1,60 %) nebo Komerční bance (+0,83 %). Objem obchodů byl s 660 miliony korun nadprůměrný.

Ponaučení z krize a možnost té příští pohledem šéfa velkého byznysu
Rostoucí inflační tlaky na nákladové straně mohou vyústit v přibrzdění celé ekonomiky. Vláda výrazně a rychle zpřísňuje regulaci v gastronomii, čímž může napomoci k urychlení nástupu příští krize, vysvětlil Luďku Pfeiferovi z poradenské společnosti M.C.TRITON Petr Kovařík, generální ředitel Pivovarů Staropramen. Setkali se v rámci projektu Alter Eko. Premiéru kompletního rozhovoru můžete slyšet každou středu od 15.33 na Českém rozhlasu Plus. Ten je společně s Investičním webem mediálním partnerem projektu.

4. Očekávané události

V noci na čtvrtek Japonsko zveřejní obchodní bilanci. V Evropě vyjdou inflační statistiky Německa a Itálie, údaje o spotřebitelské důvěře a podnikatelském klimatu v eurozóně, španělské maloobchodní tržby, německý index spotřebitelské důvěry od společnosti GfK a ekonomický bulletin Evropské centrální banky. Spojené státy se pochlubí údaji o vývoji tamní ekonomiky v prvním kvartálu, pravidelnou týdenní zprávou o počtu nových a pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti a indexem průmyslové aktivity kansaského Fedu. Za řečnický pultík se během dne postaví hlavní ekonom britské centrální banky Andrew Haldane, prezident saintlouiského Fedu James Bullard a šéf atlantské pobočky Fedu Raphael Bostic. Výsledky hospodaření za uplynulý kvartál odtajní společnosti Nike, Walgreens Boots Alliance, McCormick & Co, Conagra Brands, Hennes & Mauritz a Accenture. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 25. června
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 25. června a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Česká národní banka v červnu podruhé v letošním roce zpřísnila měnovou politiku

Česká národní banka na červnovém zasedání zvýšila úrokové sazby. Dvoutýdenní repo sazbu bankovní rada zvýšila o 25 bazických bodů na 1 % a lombardní sazbu posunula z 1,5 % na 2 %. Diskontní sazbu rada ponechala beze změny na 0,05 %. Zasedání rady se zúčastnilo šest jejích členů, přítomen nebyl viceguvernér Mojmír Hampl.

6. Trump mírní plán limitů čínských investic do technologií v USA

Americký prezident Donald Trump naznačil, že by jeho administrativa mohla odstoupit od avizovaných plánů zavést limity na čínské investice do amerických technologických firem a posílit kontrolu vývozu tak, aby se zabránilo dodávkám těchto technologií do Číny. Administrativa se o problému rozhodla jednat s Kongresem, uvedla v úterý agentura AP.

7. Rusko zvýšilo těžbu ropy nad 11 milionů barelů denně

Těžba ropy v Rusku od začátku června dosahuje 11,054 milionu barelů denně, zatímco v předchozích třech měsících se pohybovala v průměru na 10,97 milionu barelů denně. Uvedla to ve středu agentura Reuters, která se odvolává na zdroje z odvětví. Podle dohody s Organizací zemí vyvážejících ropu a dalšími vlivnými producenty má přitom Rusko těžit maximálně 10,947 milionu barelů denně.

8. S&P potvrdila rating USA na stupni AA+, je druhý nejvyšší

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's potvrdila hodnocení úvěrové spolehlivosti Spojených států na druhém nejvyšším stupni AA+. Země podle ní má diverzifikovanou a odolnou ekonomiku. Výhled ratingu je stabilní, což znamená, že agentura se žádnou změnou nyní nepočítá. Upozornila však na vliv politického napětí na veřejné finance. Finanční trhy na zprávu nijak nereagovaly.

9. Bank of America byla obviněna, že umožnila podvody

Americký finanční ústav Bank of America byl obviněn, že na stovce svých účtů umožnil podvody označované jako Ponziho schéma v objemu kolem 102 milionů dolarů. Informovala o tom agentura Bloomberg. Obžaloba navazuje na nedávné zjištění americké Komise pro cenné papíry a burzy, která tvrdí, že pět mužů a tři společnosti zneužili více než 600 investorů. Získali od nich přes 100 milionů dolarů s příslibem garantované návratnosti.

10. Objem firemních půjček v eurozóně roste nejrychleji za devět let

Meziroční růst objemu půjček poskytnutých nefinančním podnikům v eurozóně v květnu zrychlil na 3,6 % z dubnových 3,3 %. Jeho tempo tak bylo nejprudší od května 2009. Vyplývá to z údajů, které ve středu zveřejnila Evropská centrální banka.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Francouzský statistický úřad poprvé do výpočtu HDP zahrnul i obchod s drogami

Asi 2,7 miliardy eur putuje ročně do kapes obchodníků s nelegálními drogami ve Francii. Odhadl to francouzský statistický úřad INSEE, který do výpočtu loňského hrubého domácího produktu vůbec poprvé zahrnul obchod s drogami. Výsledná částka je například vyšší než součet všech pokut, které loni Francouzi zaplatili za dopravní přestupky.

"Toto číslo je jen odhad," zdůrazňuje ohledně částky 2,7 miliardy eur pracovník INSEE Ronan Mahieux, podle něhož může být rozsah obchodu s drogami podhodnocený v důsledku metody sběru dat. Statistický úřad při odhadu vycházel z dat vládní iniciativy pro boj proti drogám a ta zase založila své výstupy na dotazování francouzských domácností.

Celkově se podle INSEE ve Francii ročně spotřebují nelegální omamné látky v hodnotě 3,1 miliardy eur. Z těch se ale odečetlo 400 milionů eur představujících náklady za dovoz, které by se započítaly do cizích HDP. Z výsledného ročního obratu údajně miliardu eur tvoří prodej marihuany a 800 milionů eur prodej kokainu.

Z pohledu francouzského HDP tvoří obchod s drogami jen desetinu procenta. Le Parisien ale podotýká, že tržby převyšují částku, která se v roce 2017 ve Francii vybrala na pokutách za dopravní přestupky. Tu odhadují úřady na dvě miliardy eur.

Statistiky obchodu s drogami do svých údajů zahrnul INSEE po letech polemik. Již v roce 2013 požádal Eurostat členské státy Evropské unie o zohlednění obchodu s drogami a prostituce, aby se sladily vzorce výpočtu HDP v jednotlivých zemích. Například v Nizozemsku je totiž prodej sexuálních služeb legální a do HDP se promítá automaticky.

Po výzvě Eurostatu na nová pravidla během dalších let přistoupila většina zemí EU a například v Itálii a Španělsku to znamenalo značný nárůst HDP. Eurostat definoval obchod s drogami a prostituci jako obchodní transakce, do nichž příslušné strany vstupují dobrovolně.

Francouzský statistický úřad do svých výpočtů prostituci odmítl zahrnout s tím, že tuto aktivitu často vykonávají osoby nacházející se "v nestandardních situacích". "Tyto situace mají blíže k formě moderního otroctví než ke svobodně zvolenému výkonu profesionální aktivity," uvedl INSEE.

Co musíte ráno vědět (20. října)
Co musíte ráno vědět (20. října)
00:00

Co musíte ráno vědět (20. října)

Jak světové trhy začaly nový týden, jak se čínská ekonomika vzpamatovává z řádění koronaviru a proč je nabídka akcií...
Musíte vědět
Americké akciové indexy na úvod týdne výrazně klesly, investoři jsou…
Americké akciové indexy na úvod týdne výrazně klesly, investoři jsou…
včera v 22:00

Americké akciové indexy na úvod týdne výrazně klesly, investoři jsou nervózní kvůli chybějící podpoře ekonomiky

Americké akcie zahájily týden poklesem. Investoři se obávají, že dohoda o novém balíku pomoci hospodářství nebude...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Plánovaný schodek 320 miliard Kč? Vláda podle ekonomů rezignovala na…
včera v 21:20

Plánovaný schodek 320 miliard Kč? Vláda podle ekonomů rezignovala na konsolidaci veřejných financí

Vláda při schválení návrhu rozpočtu na příští rok podle ekonomů oslovených ČTK rezignovala na konsolidaci veřejných...
Česká republika Ekonomické a politické hrozby Česká ekonomika
Vláda schválila návrh rozpočtu se schodkem 320 miliard Kč
včera v 18:31

Vláda schválila návrh rozpočtu se schodkem 320 miliard Kč

Vláda dnes schválila návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 320 miliard korun. Na tiskové konferenci po...
Rozpočet Česká ekonomika Česká republika
Londýn přivítal Barnierova slova, dál však volá po ústupcích EU
včera v 18:14

Londýn přivítal Barnierova slova, dál však volá po ústupcích EU

Britský ministr Michael Gove v pondělí přivítal slova hlavního vyjednavače Evropské unie Michela Barniera o ochotě...
Spojené království Evropská unie Ekonomické a politické hrozby
Evropské akcie na úvod týdne ztrácely, dopoledne se kvůli výpadku na…
Evropské akcie na úvod týdne ztrácely, dopoledne se kvůli výpadku na…
včera v 18:00

Evropské akcie na úvod týdne ztrácely, dopoledne se kvůli výpadku na některých trzích neobchodovalo

Akcie na západoevropských trzích nadále ovlivňuje zhoršující se pandemická situace, stejně jako neschopnost uzavřít...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Tesla bude sedan Model 3 vyráběný v Číně vyvážet do Evropy
včera v 17:33

Tesla bude sedan Model 3 vyráběný v Číně vyvážet do Evropy

Americký výrobce elektromobilů Tesla bude od sklonku tohoto měsíce svůj sedan Model 3 vyráběný v Šanghaji vyvážet na...
Tesla Auta
Pražské burze v pondělí pomohly k růstu hlavně akcie Erste Bank
Pražské burze v pondělí pomohly k růstu hlavně akcie Erste Bank
včera v 16:50

Pražské burze v pondělí pomohly k růstu hlavně akcie Erste Bank

Pražská burza v úvodu týdne posílila. Index PX vzrostl o 0,59 procenta na 872,2 bodu. Vzhůru mu pomohly hlavně akcie...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
ConocoPhillips koupí za 9,7 miliardy USD těžaře z břidlic Concho
včera v 16:39

ConocoPhillips koupí za 9,7 miliardy USD těžaře z břidlic Concho

Společnost ConocoPhillips koupí za 9,7 miliardy USD amerického těžaře ropy z břidlic Concho Resources. Akvizice...
Ropa Fúze a akvizice
Toyota začne příští rok prodávat v ČR auto na vodík
včera v 16:19

Toyota začne příští rok prodávat v ČR auto na vodík

Automobilka Toyota začne příští rok v Česku nabízet svůj první sériový vůz na vodík Mirai. Prodej chce spustit po...
Česká republika Auta
Zkrachovalá Flybe bude znovu létat, koupil ji bývalý akcionář
včera v 16:16

Zkrachovalá Flybe bude znovu létat, koupil ji bývalý akcionář

Britská regionální letecká společnost Flybe, která v březnu zkrachovala, bude příští rok patrně znovu létat....
Spojené království Doprava Koronavirus
Pákistán zrušil zákaz TikToku, síť bude moderovat obsah
včera v 16:03

Pákistán zrušil zákaz TikToku, síť bude moderovat obsah

Pákistánský telekomunikační úřad zruší blokování čínské aplikace pro sdílení krátkých videí TikTok. Rozhodnutí...
Sociální sítě Pákistán Americké akcie
Vláda schválila půl miliardy korun na pomoc cestovnímu ruchu
včera v 16:00

Vláda schválila půl miliardy korun na pomoc cestovnímu ruchu

Cestovním kancelářím, agenturám a průvodcům bude v programu COVID cestovní ruch k dispozici 500 milionů korun,...
Česká ekonomika Podpora ekonomiky Koronavirus
Ze světa investičních doporučení (19. října)
včera v 15:56

Ze světa investičních doporučení (19. října)

Které akcie si v pondělí vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení Americké akcie
Nezaměstnanost na Slovensku v září druhý měsíc po sobě klesla
včera v 14:57

Nezaměstnanost na Slovensku v září druhý měsíc po sobě klesla

Míra nezaměstnanosti na Slovensku v září druhý měsíc po sobě klesla, zůstává ale vyšší než před vypuknutím...
Slovensko Nezaměstnanost
Philips díky poptávce po lékařské technice zvýšil zisk o třetinu
včera v 13:36

Philips díky poptávce po lékařské technice zvýšil zisk o třetinu

Nizozemský výrobce elektroniky a lékařské techniky Philips ve třetím čtvrtletí překvapivě zvýšil zisk před zdaněním,...
Evropské akcie Výsledková sezóna
CETIN si vybral za výhradního dodavatele technologií pro 5G firmu…
včera v 13:25

CETIN si vybral za výhradního dodavatele technologií pro 5G firmu Ericsson

Rychlou mobilní síť 5G postaví společnost CETIN na technologiích firmy Ericsson. Na svém twitterovém účtu to uvedl...
CETIN Telekomunikace 5G sítě
EU i Británie tvrdí, že uzavření obchodní dohody je stále možné
včera v 13:20

EU i Británie tvrdí, že uzavření obchodní dohody je stále možné

Evropská unie chce s Británií uzavřít dohodu o budoucích vztazích a bude do poslední minuty pracovat na tom, aby se...
Spojené království Evropská unie Politika