US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,91 %
NASDAQ-0,82 %
S&P 500-0,11 %
ČEZ-0,16 %
KB-0,39 %
Erste+0,31 %

Co musíte ráno vědět (28. prosince)

Jak se ve čtvrtek obchodovalo na obou stranách Atlantiku, jaká byla v prosinci důvěra v českou ekonomiku a která americká firma slaví kulaté výročí? To vše musíte ráno vědět.

Redakce IW
Redakce IW
28. 12. 2018 | 0:00
Musíte vědět

1. Americké akcie ve čtvrtek i přes počáteční pokles zpevnily, dařilo se sektoru základních materiálů

Americké akcie v závěru čtvrtečního obchodování smazaly předchozí výrazné ztráty a opět posílily. Investoři se dokázali oprostit od obav ohledně vývoje světové ekonomiky, které vyvolala zpráva, že zisky čínských průmyslových společností v listopadu zaznamenaly první pokles za téměř tři roky. Index Dow se zvýšil o 1,14 % na 23 138,82 bodu, širší index S&P 500 stoupl o 0,86 % na 2 488,83 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite si připsal 0,38 % na 6 579,49 bodu. Index volatility VIX klesl o 1,48 % na 29,96 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o čtyři bazické body na 2,77 %. V pozitivním pásmu zakončily obchodování všechny hlavní sektory, přičemž nejvyšší zisk zaznamenal sektor základních materiálů, jenž vzrostl o 1,64 %. Dařilo se také průmyslovému odvětví (+0,97 %), utilitám (+0,85 %) a sektoru zdravotní péče (+0,84 %).

Jestřábí překvapení s holubičími prvky aneb Co může Fed předvést v roce 2019

Jestřábí překvapení s holubičími prvky aneb Co může Fed předvést v roce 2019

Největší technologická IPO roku 2019

Největší technologická IPO roku 2019

2. Evropské burzy ve čtvrtek klesly, index DAX přišel zhruba o 2,4 %

Evropské akciové trhy ve čtvrtek neudržely zisky z úvodu obchodování a uzavřely v červených číslech. Sestoupily tak nejníže za více než dva roky. Důvodem byly přetrvávající obavy investorů ze zpomalování růstu světové ekonomiky a z obchodního sporu mezi Spojenými státy a Čínou. Regionální index STOXX Europe 600 spadl o 1,69 % na 329,58 bodu. Od začátku letošního roku již ztrácí více než 15 %. Je tak na cestě k nejhoršímu celoročnímu výkonu od roku 2008. Britský FTSE 100 se snížil o 1,52 % na 6 584,68 bodu, francouzský CAC 40 ztratil 0,6 % na 4 598,61 bodu a německý DAX odevzdal 2,37 % na 10 381,51 bodu. Mírně zpevnily cenné papíry francouzské firmy Vinci (+0,2 %), která ve čtvrtek oznámila, že za zhruba 2,9 miliardy liber koupí 50,01% podíl na londýnské letišti Gatwick.

Svět zítřka ve včerejších citátech aneb Co nás v roce 2019 také (ne)čeká

Svět zítřka ve včerejších citátech aneb Co nás v roce 2019 také (ne)čeká

3. Pražská burza ve čtvrtek uzavřela v minusu, akcie skupiny ČEZ zlevnily o více než 2 %

Pražská burza zakončila první seanci po vánočních svátcích v negativním pásmu, index PX odevzdal 0,55 % na 977,91 bodu.Celkově oslabila poosmé v řadě a je nejslabší od června 2017. Dolů burzu stáhly zejména akcie energetické skupiny ČEZ a Komerční banky. Dařilo se naopak likérce Stock Spirits. Objem obchodů byl s 485 miliony korun mírně podprůměrný. Cenné papíry Komerční banky byly nejobchodovanější a zlevnily o 1,22 % na 850 Kč. Další finanční tituly se na směru neshodly. Erste Group Bank zpevnila o 0,6 % na 735,20 Kč, MONETA Money Bank stoupla o 0,83 % na 73 Kč a pojišťovna VIG klesla o 1,81 % na 515 Kč.

Výhled pro českou ekonomiku na prahu roku 2019

Výhled pro českou ekonomiku na prahu roku 2019

4. Očekávané události

V noci na pátek Japonsko zveřejní odhad průmyslové výroby maloobchodní tržby a míru nezaměstnanosti. V Evropě vyjde předběžná inflační zpráva a index dovozních cen, Itálie se pochlubí mírou nezaměstnanosti a Španělsko odtajní údaje o růstu ekonomiky a index spotřebitelských cen. Spojené státy na trh pošlou odhad velkoobchodních skladových zásob, obchodní bilanci se zbožím, index nákupních manažerů pro oblast Chicaga, rozjednané prodeje domů a prodeje nových nemovitostí. Pozornost bude poutat také pravidelná týdenní statistika počtu aktivních vrtů pro těžbu ropy a zemního plynu na americkém území. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Důvěra v ekonomiku ČR v prosinci klesla proti listopadu i loňsku

Důvěra v českou ekonomiku v prosinci podruhé za sebou meziměsíčně klesla, snížila se o 0,7 bodu na 98,6 bodu. Snížila se důvěra u podnikatelů, zatímco u spotřebitelů po výraznějším listopadovém poklesu stoupla. Vyplývá to z údajů, které ve čtvrtek zveřejnil Český statistický úřad. Ve srovnání s loňským prosincem je letos celková důvěra v ekonomiku nižší, klesla také důvěra podnikatelů i spotřebitelů.

6. ECB čeká příští rok zpomalení globální ekonomiky

Růst globální ekonomiky v příštím roce zpomalí, pak se ale hospodářství stabilizuje. Ve svém pravidelném hospodářském bulletinu to ve čtvrtek uvedla Evropská centrální banka. Ceny podle ní budou příští rok pokračovat v růstu.

7. Zisk průmyslových firem v Číně poprvé po třech letech klesl

Zisk čínských průmyslových společností se v listopadu poprvé po téměř třech letech meziročně snížil. Může za to zpomalení růstu vnější i domácí poptávky. Celkem zisk klesl o 1,8 procenta na 594,8 miliardy jüanů po říjnovém růstu o 3,6 procenta. Pokles byl první od prosince 2015. Uvedl to ve čtvrtek čínský statistický úřad. Za 11 měsíců letošního roku zisk stoupl o 11,8 procenta na 6,1 bilionu jüanů.

8. Trump chce firmám zakázat používat vybavení od Huawei a ZTE

Americký prezident Donald Trump zvažuje, že v novém roce vydá nařízení, které by zabránilo americkým společnostem používat telekomunikační zařízení od čínských společností Huawei a ZTE. S odvoláním na tři informované zdroje to uvedla agentura Reuters. Trumpova vláda se tak chystá učinit další krok ve snaze dostat dva největší čínské výrobce síťového vybavení z amerického trhu. Spojené státy obviňují Huawei a ZTE, že pracují na příkaz čínské vlády a že jejich zařízení může být používáno ke sledování Američanů.

9. Společná organizace s OPEC je podle ruského ministra nepravděpodobná

Navázání těsnější spolupráce mezi Organizací zemí vyvážejících ropu (OPEC) a dalšími producenty ropy není pravděpodobné. Řekl to ve čtvrtek ruský ministr energetiky Alexandr Novak. Důvodem je podle něj další byrokracie, kterou by si takový krok vyžádal, stejně jako riziko sankcí ze strany Spojených států.

10. České stavebnictví může letos vzrůst nejvíce od roku 2001

České stavebnictví může letos vzrůst nejvíce od roku 2001. Do konce října zvýšilo svůj výkon meziročně o 10,1 procenta. Za celý rok 2001 stouplo o 10,4 procenta. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu. Proti loňsku se téměř vyrovnal rozdíl mezi pozemním a inženýrským stavitelstvím. V příštím roce očekávají analytici pokles tempa růstu zhruba na polovinu.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Hewlett a Packard začínali před 80 lety v malé dřevěné garáži

William Hewlett a David Packard spolu studovali na Stanfordově univerzitě a po ukončení studia se jejich cesty na čas rozešly. Před 80 lety si ale v kalifornském městě Palo Alto založili firmu, do jejíhož názvu vložili svá příjmení, Hewlett-Packard. Budovat ji začali s počátečním kapitálem pouhých 538 dolarů v malé dřevěné garáži. Nyní je Hewlett-Packard největším světovým výrobcem osobních počítačů.

Společnost se v roce 2015 po 76 letech rozdělila na dvě firmy. Společnost HP se zaměřuje na spotřebitelský hardware, včetně prodeje osobních počítačů a tiskáren, a Hewlett Packard Enterprise zahrnuje datová centra, software a služby. Obě firmy stále sídlí v Palo Alto, které leží v slavném Silicon Valley. V tomto středisku moderních technologií není "garážová pohádka" ničím neobvyklým. V malé garáži a rovněž dvěma spolužáky ze Stanfordovy univerzity byla založena například i internetová firma Google, v garáži začínal i hlavní konkurent HP na poli počítačů, firma Apple.

O založení firmy spolu Hewlett a Packard údajně poprvé hovořili při chytání ryb v coloradských horách, kam se vypravili po ukončení bakalářského studia. Tehdy se z nich stali přátelé. Packard poté začal pracovat ve společnosti General Electric, Hewlett pokračoval ve studiu na Stanfordu a na slavném Massachusettském technologickém institutu (MIT). Velký vliv na vznik HP měl jejich profesor a jedna z klíčových osobností Silicon Valley Frederick Terman, který svým studentům později všemožně pomáhal. O pořadí jmen v názvu firmy si prý hodili mincí. Vyhrál Packard, který přesto souhlasil s tím, že jako první bude kamarádovo jméno.

"Vyráběli jsme indikátory pro bowlingové dráhy nebo i automatická splachovadla. Hlavním požadavkem bylo, aby věc přinášela zisk," vzpomínal později na počátky podnikání Hewlett. Úspěchy se dostavily záhy: již v roce 1941, tedy dva roky po svém založení, firma překonala obrat 100 000 dolarů, o dva roky se již obrat přiblížil jednomu milionu. Zatímco Hewlett proslul zejména vědeckými schopnostmi, Packardovou doménou byl obchod. Ve firmě se ale často zastupovali. Během druhé světové války Hewlett sloužil v armádě a firmu řídil Packard.

Zařízení, kterým nakonec prorazili, byl zvukový oscilátor s označením HP200A. K prvním odběratelům tohoto výrobku, jehož základem se stala Hewlettova diplomová práce, patřila i studia Walta Disneye, která použila osm těchto výrobků pro ozvučení filmu Fantasia. Ke klíčovým mezníkům poválečné historie firmy patří vstup na burzu v roce 1957, vyrobení prvních vědeckých i osobních či kapesních kalkulátorů v 60. a 70. letech nebo představení první laserové tiskárny v 80. letech. Synonymem pro laserové tiskárny se stala řada LaserJet.

Za nejvýznamnější novinku, kterou značka HP světu přinesla, ale jeden ze zakladatelů Hewlett považoval způsob vedení lidí. "Nejvíce pyšný jsem na fakt, že se nám podařilo vytvořit styl managementu, který umožňuje zaměstnancům být plnohodnotnou součástí firmy a podílet se na všech úspěších," shrnul styl řízení. Sám se stal výkonným ředitelem až koncem 60. let, kdy se Packard začal věnovat politice a působil jako náměstek ministra obrany ve vládě prezidenta Richarda Nixona. Hewlett, který se na aktivním řízení HP přestal podílet v roce 1978, zemřel v lednu 2001. Packard působil ve vedení firmy až do roku 1993 a zemřel v březnu 1996.

Klíčovým okamžikem novodobých dějin firmy bylo spojení s předním výrobcem osobních počítačů Compaq v roce 2002. Převzetí tehdy prosadila šéfka HP Carla Fiorinová, která ale musela překonat silný odpor kolegů ve vedení, investorů a akcionářů, včetně zakladatelských rodin HP. Převzetí se jí ale stalo osudným, v roce 2005 byla odvolána, protože po spojení nedokázala rychle snížit náklady a zvýšit zisky. Fiorinová se také proslavila tím, že pro firmu získala za 1,7 milionu dolarů původní garáž v Palo Alto, která v počátcích firmy stála na pozemku malého dvojdomku, kde bydleli Packardovi.

Z nové firmy se stala jednička na trhu osobních počítačů, významným hráčem je stále ve výrobě tiskáren, vyrábí ale i měřicí techniku, výpočetní systémy a lékařské přístroje. Budoucnost ale vidí ve výrobě počítačů s dotykovým ovládáním, tabletů a datových nosičů. Právě kvůli rostoucí popularitě tabletů a chytrých telefonů prodeje klasických počítačů HP dlouhodobě klesá.

HP nyní zaměstnává 55 000 lidí a loni vykázala čistý zisk 2,5 miliardy dolarů s tržbami přes 52 miliard dolarů. V loňském roce byla největším dodavatelem osobních počítačů na světě s podílem na trhu 21 procent těsně před čínskou společností Lenovo. Hewlett Packard Enterprise loni zaměstnávala 66 000 lidí a v roce 2017 hospodařila s čistým ziskem 344 milionů a tržbami 28,9 miliardy dolarů.

Musíte vědět
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Vyšší výdaje na obranu: Kde najít stovky miliard, bude je za co utratit a jak to "hrát" jako investoři?

Vyšší výdaje na obranu: Kde najít stovky miliard, bude je za co utratit a jak to "hrát" jako investoři?

1. 7.-Tomáš Beránek
Zbraně