Co musíte ráno vědět (5. prosince)

Jak se v pondělí obchodovalo v Evropě a v USA, jakým tempem ve třetím čtvrtletí rostla průměrná mzda v Česku a jak lze také využít elektromobily od Tesly? To vše musíte ráno vědět.
1. Americké akciové indexy zahájily týden silně, během pondělní seance ale postupně ztrácely
Americké akcie díky víkendovému úspěchu daňové reformy v Senátu zahájily pondělní obchodování silně, během dne ale většinu zisků odevzdaly a v plusu se udržel pouze index Dow. Pokračuje zaostávání velkých technologických titulů, když investoři přesouvají peníze například do akcií průmyslových firem. Index Dow udržel nakonec zisk 0,24 % na historické maximum 24 290,05 bodu, S&P 500 klesl o 0,11 % na 2 639,44 bodu a Nasdaq Composite ztratil 1,05 % na 6 775,37 bodu. Pokles cen ropy srazil níže sektor energetiky, nejvíce ale odepsaly technologické firmy, naopak v plusu se udržely finanční, průmyslové a spotřebitelské akcie. Index volatility VIX stoupl o 2,19 % na 11,68 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o jeden bazický bod na 2,3723 %. Cena bitcoinu stoupla do blízkosti 11 500 USD.
2. Evropské burzy v úvodu týdne výrazně stouply, v centru pozornosti byla americká daňová reforma
Evropské akcie zakončily pondělní obchodování v černých číslech. Investoři se soustředili na dění v USA, kde byla v sobotu v Senátu schválena daňová reforma prezidenta Donalda Trumpa. Svou verzi daňové reformy již dříve schválila Sněmovna reprezentantů, nyní tedy začne dohadovací procedura obou komor, na jejímž konci by měla být společná podoba daňového plánu. Regionální index STOXX Europe 600 zpevnil o 0,91 % na 387,47 bodu, britský FTSE 100 získal 0,53 % na 7 338,97 bodu, francouzský CAC 40 si polepšil o 1,36 % na 5 389,29 bodu a německý DAX vzrostl o 1,53 % na 13 058,55 bodu. Proti trendu šel technologický sektor, který do mínusu stáhl výrobce čipů Dialog Semiconductor, jenž dodává napájecí čipy Applu. Akcie společnosti se propadly o 24 % po zprávě, že americký technologický gigant vyvíjí vlastní napájecí čipy, a v budoucnu tak pravděpodobně bude více spoléhat na vlastní technologie.
3. Pražská burza v pondělí uzavřela v plusu, Komerční banka si připsala necelá 2 %
Pražská burza burza v pondělí navázala na ziskový závěr minulého týdne, index PX stoupl o 0,32 % na 1 067,35 bodu. Nahoru burzu táhly Komerční banka a MONETA Money Bank, nedařilo se naopak energetické skupině ČEZ. Objem obchodů byl s 279 miliony korun výrazně podprůměrný. Nejobchodovanější byly v pondělí cenné papíry ČEZ (-0,93 %). V mínusu uzavřely také CME (-0,1 %), Fortuna (-0,06 %) a VIG (-0,09 %). Komerční banka získala 1,74 %, Erste Group Bank stoupla o 0,43 % a MONETA Money Bank si polepšila o 0,26 %.
4. Očekávané události
Úterý bude dnem indexů nákupních manažerů. PMI za sektor služeb vyjdou v Asii, Evropě a odpoledne i v USA. Z dalších dat budou investoři vyhodnocovat maloobchodní tržby v eurozóně či americkou a kanadskou obchodní bilanci. V noci na úterý také australská centrální banka oznámí výsledek svého měnověpolitického zasedání. Hospodářské výsledky v USA představí společnost AutoZone. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. Průměrná mzda v Česku ve 3. čtvrtletí vzrostla nad 29 000 korun
Průměrná mzda v Česku se v letošním třetím čtvrtletí meziročně zvýšila o 6,8 % na 29 050 korun. Zaměstnanci tak dostávali v hrubém průměrně o 1 840 korun víc než před rokem. Reálně po zohlednění růstu spotřebitelských cen měsíční výdělek vzrostl o 4,2 %. Údaje v pondělí zveřejnil Český statistický úřad. Obecně platí, že dvě třetiny zaměstnanců na průměrnou mzdu nedosáhnou.
6. Daňová reforma podle ekonomů americké hospodářství mírně podpoří
Daňová reforma by měla ekonomice Spojených států přinést mírnou podporu, rostou však obavy z negativních hospodářských dopadů změn v Severoamerické dohodě o volném obchodu (NAFTA). Vyplývá to z listopadového průzkumu americké Národní asociace podnikových ekonomů (NABE) mezi jejími členy.
7. Maďarsko v současnosti nemá ambice stát se členem eurozóny
Maďarsko v současnosti nemá ambice stát se členem eurozóny. Podle agentury APA to v pondělí řekl mluvčí maďarské vlády Zoltán Kovács. Země sice splňuje téměř všechna kritéria, ale má stále vysoký státní dluh a roli podle něj hraje i přetrvávající velký rozdíl v platech mezi Maďarskem a většinou západních zemí.
8. PSA a japonský Nidec budou společně vyvíjet elektromotor
Francouzská automobilka PSA Group a japonský koncern Nidec budou společně vyvíjet elektromotor. Vyrábět se bude ve Francii, firmy do projektu investují 200 milionů eur. Elektromotory budou určeny pro vozy Opel a Vauxhall, které PSA vyrábí, oznámila v pondělí společnost v Paříži.
9. Venezuelský prezident ohlásil zavedení virtuální měny
Venezuela zavede virtuální měnu, která zemi pomůže bojovat proti "finanční blokádě" ze strany Spojených států. V pondělí to podle agentury AFP uvedl venezuelský prezident Nicolás Maduro. Nová měna s názvem petro bude podle Madura kryta venezuelskými rezervami ropy a dalších přírodních zdrojů.
10. CBOE za necelý týden zahájí obchodování s kontrakty na bitcoin
Americký burzovní operátor CBOE Global Markets za necelý týden zahájí obchodování s prvními termínovými kontrakty na internetovou měnu bitcoin ve Spojených státech. CBOE tak o týden předstihne konkurenta CME Group. Burza v pondělí uvedla, že obchodování spustí v neděli odpoledne místního času.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
Vynalézavý majitel elektromobilu Tesla využívá svůj Model S k těžbě kryptoměn
Koupě elektromobilu od Tesly je v současnosti in, pro milovníky kryptoměn však může být i výhodnou investicí. Americká média v uplynulých dnech totiž přinesla zprávu, že vynalézavý majitel Modelu S využívá svůj vůz k těžbě kryptoměn.
Celý trik spočívá v tom, že těžební stanice, jež je umístěna v kufru auta, je nabíjena na stojanech Tesla Supercharger, které jsou pro majitele vozů Tesla zdarma. Jedinou podmínkou je, že objednávka na daný vůz byla učiněna do 15. ledna 2017, neboť od tohoto data je již nabíjení na rychlonabíjecích stanicích Tesly zpoplatněno.
Nutno však dodat, že i přes nulové úspory za elektřinu se nejedná o zrovna ziskovou činnost. Těžební stanice by totiž musela běžet 24 hodin denně po několik let, aby se zaplatila samotná investice do vozu Tesla.