Co musíte ráno vědět (5. prosince)
|

Co musíte ráno vědět (5. prosince)

Jak se v pondělí obchodovalo v Evropě a v USA, jakým tempem ve třetím čtvrtletí rostla průměrná mzda v Česku a jak lze také využít elektromobily od Tesly? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akciové indexy zahájily týden silně, během pondělní seance ale postupně ztrácely

Americké akcie díky víkendovému úspěchu daňové reformy v Senátu zahájily pondělní obchodování silně, během dne ale většinu zisků odevzdaly a v plusu se udržel pouze index Dow. Pokračuje zaostávání velkých technologických titulů, když investoři přesouvají peníze například do akcií průmyslových firem. Index Dow udržel nakonec zisk 0,24 % na historické maximum 24 290,05 bodu, S&P 500 klesl o 0,11 % na 2 639,44 bodu a Nasdaq Composite ztratil 1,05 % na 6 775,37 bodu. Pokles cen ropy srazil níže sektor energetiky, nejvíce ale odepsaly technologické firmy, naopak v plusu se udržely finanční, průmyslové a spotřebitelské akcie. Index volatility VIX stoupl o 2,19 % na 11,68 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o jeden bazický bod na 2,3723 %. Cena bitcoinu stoupla do blízkosti 11 500 USD.

Akcie: Medvědí trend se blíží, varuje stratég
Když se na trhu daří firmám se silnými výkazy, je načase se začít obávat nejhoršího. I když to zní na první pohled neintuitivně, uvedená situace může signalizovat blízký konec současného býčího trhu.

2. Evropské burzy v úvodu týdne výrazně stouply, v centru pozornosti byla americká daňová reforma

Evropské akcie zakončily pondělní obchodování v černých číslech. Investoři se soustředili na dění v USA, kde byla v sobotu v Senátu schválena daňová reforma prezidenta Donalda Trumpa. Svou verzi daňové reformy již dříve schválila Sněmovna reprezentantů, nyní tedy začne dohadovací procedura obou komor, na jejímž konci by měla být společná podoba daňového plánu. Regionální index STOXX Europe 600 zpevnil o 0,91 % na 387,47 bodu, britský FTSE 100 získal 0,53 % na 7 338,97 bodu, francouzský CAC 40 si polepšil o 1,36 % na 5 389,29 bodu a německý DAX vzrostl o 1,53 % na 13 058,55 bodu. Proti trendu šel technologický sektor, který do mínusu stáhl výrobce čipů Dialog Semiconductor, jenž dodává napájecí čipy Applu. Akcie společnosti se propadly o 24 % po zprávě, že americký technologický gigant vyvíjí vlastní napájecí čipy, a v budoucnu tak pravděpodobně bude více spoléhat na vlastní technologie.

EUR/USD, ropa, zlato a EUR/CZK: Co naznačuje technická analýza
Technická analýza kurzů EUR/USD a EUR/CZK a cen ropy a zlata, jejímž autorem je analytik Vít Macháček z České spořitelny.

3. Pražská burza v pondělí uzavřela v plusu, Komerční banka si připsala necelá 2 %

Pražská burza burza v pondělí navázala na ziskový závěr minulého týdne, index PX stoupl o 0,32 % na 1 067,35 bodu. Nahoru burzu táhly Komerční banka a MONETA Money Bank, nedařilo se naopak energetické skupině ČEZ. Objem obchodů byl s 279 miliony korun výrazně podprůměrný. Nejobchodovanější byly v pondělí cenné papíry ČEZ (-0,93 %). V mínusu uzavřely také CME (-0,1 %), Fortuna (-0,06 %) a VIG (-0,09 %). Komerční banka získala 1,74 %, Erste Group Bank stoupla o 0,43 % a MONETA Money Bank si polepšila o 0,26 %.

Výhled Citi: Globální ekonomika v roce 2018 vzroste o 3,4 %, česká expanze bude pokračovat
Ve výhledu z konce listopadu neměníme nedávné trendy. V roce 2018 čekáme růst globálního HDP o 3,4 % po 3,2 % v roce 2017. Mělo by jít o největší expanzi od roku 2010.

4. Očekávané události

Úterý bude dnem indexů nákupních manažerů. PMI za sektor služeb vyjdou v Asii, Evropě a odpoledne i v USA. Z dalších dat budou investoři vyhodnocovat maloobchodní tržby v eurozóně či americkou a kanadskou obchodní bilanci. V noci na úterý také australská centrální banka oznámí výsledek svého měnověpolitického zasedání. Hospodářské výsledky v USA představí společnost AutoZone. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 4. prosince
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 4. prosince a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Průměrná mzda v Česku ve 3. čtvrtletí vzrostla nad 29 000 korun

Průměrná mzda v Česku se v letošním třetím čtvrtletí meziročně zvýšila o 6,8 % na 29 050 korun. Zaměstnanci tak dostávali v hrubém průměrně o 1 840 korun víc než před rokem. Reálně po zohlednění růstu spotřebitelských cen měsíční výdělek vzrostl o 4,2 %. Údaje v pondělí zveřejnil Český statistický úřad. Obecně platí, že dvě třetiny zaměstnanců na průměrnou mzdu nedosáhnou.

6. Daňová reforma podle ekonomů americké hospodářství mírně podpoří

Daňová reforma by měla ekonomice Spojených států přinést mírnou podporu, rostou však obavy z negativních hospodářských dopadů změn v Severoamerické dohodě o volném obchodu (NAFTA). Vyplývá to z listopadového průzkumu americké Národní asociace podnikových ekonomů (NABE) mezi jejími členy.

7. Maďarsko v současnosti nemá ambice stát se členem eurozóny

Maďarsko v současnosti nemá ambice stát se členem eurozóny. Podle agentury APA to v pondělí řekl mluvčí maďarské vlády Zoltán Kovács. Země sice splňuje téměř všechna kritéria, ale má stále vysoký státní dluh a roli podle něj hraje i přetrvávající velký rozdíl v platech mezi Maďarskem a většinou západních zemí.

8. PSA a japonský Nidec budou společně vyvíjet elektromotor

Francouzská automobilka PSA Group a japonský koncern Nidec budou společně vyvíjet elektromotor. Vyrábět se bude ve Francii, firmy do projektu investují 200 milionů eur. Elektromotory budou určeny pro vozy Opel a Vauxhall, které PSA vyrábí, oznámila v pondělí společnost v Paříži.

9. Venezuelský prezident ohlásil zavedení virtuální měny

Venezuela zavede virtuální měnu, která zemi pomůže bojovat proti "finanční blokádě" ze strany Spojených států. V pondělí to podle agentury AFP uvedl venezuelský prezident Nicolás Maduro. Nová měna s názvem petro bude podle Madura kryta venezuelskými rezervami ropy a dalších přírodních zdrojů.

10. CBOE za necelý týden zahájí obchodování s kontrakty na bitcoin

Americký burzovní operátor CBOE Global Markets za necelý týden zahájí obchodování s prvními termínovými kontrakty na internetovou měnu bitcoin ve Spojených státech. CBOE tak o týden předstihne konkurenta CME Group. Burza v pondělí uvedla, že obchodování spustí v neděli odpoledne místního času.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Vynalézavý majitel elektromobilu Tesla využívá svůj Model S k těžbě kryptoměn

Koupě elektromobilu od Tesly je v současnosti in, pro milovníky kryptoměn však může být i výhodnou investicí. Americká média v uplynulých dnech totiž přinesla zprávu, že vynalézavý majitel Modelu S využívá svůj vůz k těžbě kryptoměn.

Celý trik spočívá v tom, že těžební stanice, jež je umístěna v kufru auta, je nabíjena na stojanech Tesla Supercharger, které jsou pro majitele vozů Tesla zdarma. Jedinou podmínkou je, že objednávka na daný vůz byla učiněna do 15. ledna 2017, neboť od tohoto data je již nabíjení na rychlonabíjecích stanicích Tesly zpoplatněno.

Nutno však dodat, že i přes nulové úspory za elektřinu se nejedná o zrovna ziskovou činnost. Těžební stanice by totiž musela běžet 24 hodin denně po několik let, aby se zaplatila samotná investice do vozu Tesla.

ECB vyzývá evropské vlády k selektivnímu omezování ekonomiky
18:19

ECB vyzývá evropské vlády k selektivnímu omezování ekonomiky

Evropské vlády musejí při boji s koronavirem omezovat pouze vybrané ekonomické aktivity a pokračovat ve výdajích na...
Evropa ECB Koronavirus
Evropské akcie v pátek skončily smíšeně, mají za sebou nejhorší týden…
Evropské akcie v pátek skončily smíšeně, mají za sebou nejhorší týden…
18:00

Evropské akcie v pátek skončily smíšeně, mají za sebou nejhorší týden od března

Akciové trhy v západní Evropě sice zakončily týden smíšeně, ale v týdenním hodnocení za sebou mají velký sešup....
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Firma Huawei se na trhu se smartphony vrátila na druhé místo za…
17:58

Firma Huawei se na trhu se smartphony vrátila na druhé místo za Samsung

Čínská společnost Huawei Technologies se ve třetím čtvrtletí vrátila na trhu se smartphony na druhé místo za Samsung,...
Technologie Mobilní telefony 5G sítě
Maďarská MVM Group je od pátku vlastníkem innogy v ČR
17:33

Maďarská MVM Group je od pátku vlastníkem innogy v ČR

Maďarská státní společnost MVM Group je ode pátku novým stoprocentním vlastníkem společnosti innogy Česká republika a...
Energetika Česká republika Maďarsko
Pražská burza v pátek uzavřela nejníže za posledního půl roku
Pražská burza v pátek uzavřela nejníže za posledního půl roku
16:50

Pražská burza v pátek uzavřela nejníže za posledního půl roku

Index pražské burzy PX klesl o 0,7 procenta na 842,92 bodu. Je to jeho nejnižší závěrečná hodnota od 22. dubna. Dolů...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Hotelová firma Marriott dostala pokutu za rozsáhlý únik údajů
16:31

Hotelová firma Marriott dostala pokutu za rozsáhlý únik údajů

Britský úřad pro ochranu osobních údajů vyměřil hotelové společnosti Marriott International pokutu 18,4 milionu liber...
Turismus a cestovní ruch Spojené království
Poslanci už mají návrh rozpočtu se schodkem 320 miliard Kč
16:08

Poslanci už mají návrh rozpočtu se schodkem 320 miliard Kč

Poslanci už mají na stolech návrh státní rozpočtu na příští rok. Pátek byl podle zákona posledním dnem, do kdy jim ho...
Česká ekonomika Rozpočet
Spotřebitelská důvěra v USA v říjnu překonala očekávání
15:00

Spotřebitelská důvěra v USA v říjnu překonala očekávání

Spotřebitelská důvěra ve Spojených státech v říjnu překonala očekávání. Finální hodnota indexu spotřebitelské důvěry...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Spotřebitelská důvěra
Ropné firmě Total ve třetím čtvrtletí klesl zisk o 93 %, dividendu…
14:44

Ropné firmě Total ve třetím čtvrtletí klesl zisk o 93 %, dividendu ale zachová

Francouzské ropné společnosti Total ve třetím čtvrtletí klesl čistý zisk o 93 procent na 202 milionů dolarů. Výsledek...
Total Výsledková sezóna Energetika
Ze světa investičních doporučení (30. října)
14:00

Ze světa investičních doporučení (30. října)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Investiční doporučení Cílové ceny
ČR: Elektronická evidence tržeb se odkládá až do konce roku 2022
13:35

ČR: Elektronická evidence tržeb se odkládá až do konce roku 2022

Odklad elektronické evidence tržeb (EET) se prodlouží až do konce roku 2022. Prezident Miloš Zeman tuto změnu zákona...
Daně Byznys a podnikání Česká republika
USA: Osobní příjmy v září meziměsíčně stouply o 0,9 %, výdaje se…
13:33

USA: Osobní příjmy v září meziměsíčně stouply o 0,9 %, výdaje se zvýšily o 1,4 %

Osobní příjmy Američanů se v září měziměsíčně zvýšily o 0,9 %. Čekal se růst o 0,4 % po jejich 2,5% snížení v srpnu ...
Americká ekonomika Spojené státy americké (USA) Spotřebitelé
Výsledky ExxonMobil ve 3Q: Upravená ztráta na akcii 0,18 USD (odhad: …
12:32

Výsledky ExxonMobil ve 3Q: Upravená ztráta na akcii 0,18 USD (odhad: -0,26 USD), tržby 46,2 miliardy USD (odhad: 45,37 miliardy USD)

Přední americká ropná firma ExxonMobil za letošní třetí čtvrtletí vykázala ztrátu. Přispěla k ní zejména pandemie...
Americké akcie ExxonMobil Výsledková sezóna
Výsledky Chevron ve 3Q: Ztráta na akcii 0,12 USD (loni: +1,36 USD),…
12:19

Výsledky Chevron ve 3Q: Ztráta na akcii 0,12 USD (loni: +1,36 USD), tržby 24,45 miliardy USD (odhad: 25,84 miliardy USD)

Přední americká ropná firma Chevron se v letošním třetím čtvrtletí propadla do ztráty. Přispěla k tomu zejména...
Americké akcie Chevron Výsledková sezóna