Další v řadě po bankách nebo tabáku: Nová regulace dopadne na technologické firmy jako Thórovo kladivo
|

Další v řadě po bankách nebo tabáku: Nová regulace dopadne na technologické firmy jako Thórovo kladivo

Kauza kolem zneužití soukromých dat uživatelů sociální sítě Facebook opět přiložila pod kotel diskuzí o možných regulacích technologických gigantů. Zatím technologie stály stranou zájmu regulátorů, na obzoru je ale podle mnohých ničivá bouře.

Americké akcie Wall Street Nasdaq Technologie Regulace Facebook Alphabet (Google) Twitter

Zatímco zpracovatelský sektor se ve Spojených státech musí vyrovnávat s asi 215 000 regulačními omezeními a nařízeními a finanční instituce s asi 128 000 omezeními, na technologický sektor je ve Spojených státech uvaleno jen přibližně 27 000 regulací.

Experti z Bank of America Merrill Lynch přišli s tvrzením, že další na řadě budou ve federálním regulačním tažení právě technologie. A půjde podle nich o stejný "hon na čarodějnice", jakému čelili producenti tabákových výrobků v roce 1992, finanční domy v roce 2010 nebo biotechnologické firmy v roce 2015.

S překvapivým návrhem přišla na konci března i Evropská komise. Členské země Evropské unie by podle něj mohly v budoucnu danit zisky velkých digitálních firem vzniklé na jejich území tak, aby tyto podniky přispívaly do veřejných financí podobně jako "kamenné" a off-line společnosti.

"Naše zastaralá pravidla z dob před zavedením internetu neumožňují členským státům zdaňovat digitální společnosti působící v Evropě, které zde mají zanedbatelné či prakticky žádné tradiční fyzické zastoupení," vysvětloval komisař pro hospodářské a měnové záležitosti, daně a cla Pierre Moscovici.

Evropská unie a hrátky s digitální daní
Na konci března zveřejnila Evropská komise sdělení o potřebě zavést zvláštní obratovou daň na vybrané služby z dynamicky se rozvíjejícího odvětví digitální ekonomiky. Oním sdělením se zabývala také Evropská rada. Pozornost upoutala především rychlost, s jakou návrh spatřil světlo světa a s jakou se dostal na program jednání klíčové instituce EU.

Konec zlatého věku technologií?

Akcie technologických firem zastoupené v indexu S&P 500 za posledních 12 měsíců posílily o zhruba 30 %, zatímco celý S&P 500 přidal "jen" asi 13 %. Tomuto nepoměru by regulátoři mohli již brzy učinit přítrž.

"Regulace uvalené dříve na tabákové firmy, banky a biotechnologické podniky ukazují, že očekávaná omezení vztahující se na technologické společnosti by mohla výrazně ovlivnit výkonnost akcií těchto firem," upozorňuje hlavní investiční stratég Bank of America Merrill Lynch Michael Hartnett. Ukazuje i na akcie Facebooku, které po propuknutí skandálu s daty ztrácely na maxima až 20 %.

Zdroj: Bank of America, CNBC