Co musíte ráno vědět (18. července)

Jak uplynulý týden zakončily akcie v Evropě a v USA, jak se v červnu vyvíjela americká inflace a čím se Kim Čong-un rozhodl zkrášlit hlavní město Severní Koreje? To vše musíte ráno vědět.
1. Americké akcie v pátek opět posunuly historická maxima, hlavní indexy se ale nakonec na směru neshodly
Americké akcie v úvodu pátečního obchodování opět navýšily svá historická maxima, později však zisky odevzdaly a dva ze tří hlavních indexů nakonec uzavřely pod nulou. Nečekaně horší kvartální výsledky velkých bank táhly dolů finanční tituly. Za celý týden jsou však akcie v plusu. Index Dow v pátek posílil o 0,05 % na nové zavírací maximum 18 516,55 bodu, širší S&P 500 ale klesl o 0,09 % na 2 161,74 bodu a Nasdaq Composite skončil se ztrátou 0,09 % na 5 029,59 bodu. Dow v úvodu obchodování posunul své historické maximum na 18 557,43 bodu a S&P 500 posunul absolutní maximum na 2 169,05 bodu. Index volatility VIX v pátek klesl o 1,17 % na 12,67 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o dva a půl bazického bodu na 1,5612 %. Šest z deseti hlavních sektorů skončilo pod nulou, nedařilo se technologickému odvětví, sektoru cyklického spotřebního zboží nebo sektorům energetiky a základních materiálů. Nejvýrazněji naopak zpevnil sektor necyklického spotřebního zboží. Za celý uplynulý týden Dow posílil o 2,04 %, S&P 500 přidal 1,49 % a Nasdaq Composite vzrostl o 1,47 %.
EUR/USD, ropa, zlato: Co naznačuje technická analýza?
2. Evropské akcie se v pátek po útoku v Nice na směru neshodly, za celý týden ale všechny hlavní trhy západní Evropy zpevnily
Evropské akciové trhy zakončily jinak úspěšný týden poklesem. Na indexy velkých západoevropských burz tlačily klesající ceny akcií firem spjatých s turistickým ruchem poté, co ve francouzském Nice ve čtvrtek večer zemřelo při teroristickém útoku 84 lidí. Celoevropský index STOXX Europe 600 v poslední obchodní seanci týdne odepsal 0,17 % na 337,92 bodu, německý DAX v pátek klesl o 0,01 % a francouzský CAC 40 odepsal 0,3 %, zatímco britský FTSE 100 posílil o 0,22 %. Za celý týden FTSE 100 připsal 1,19 %, DAX zpevnil o 4,54 %, CAC 40 vzrostl o 4,2 % a STOXX Europe 600 přidal 3,23 %.
Evropská (dez)integrace jako další Lehman Brothers? Zatím ne, věří expert
George Soros: Toto jsou 4 kroky nutné k záchraně Evropské unie
3. Pražská burza v pátek připsala přes dvě procenta, za týden si polepšila o 6,5 %
Index pražské burzy PX v pátek posílil o 2,21 % na 863,55 bodu. Nejúspěšnějšími tituly pátečního obchodování byly mediální firma CME (+5,31 %), Komerční banka (+3,97 %) a operátor O2 Czech Republic (+3,89 %). Klesly sázková kancelář Fortuna (-1,07 %) a výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens (-0,99 %). Za celý týden akcie na pražské burze podle indexu PX posílily o 6,5 %, největší pokles zaznamenaly akcie Monety Money Bank (-1,6 %), nejvíce se naopak dařilo cenným papírům bankovní skupiny Erste (+18,8 %), která ve čtvrtek oznámila, že za letošní druhé čtvrtletí čeká dosažení čistého zisku zhruba 560 milionů eur. Za první pololetí by Erste Group měla vykázat čistý zisk 830 milionů eur. Výsledky za druhé čtvrtletí banka zveřejní 5. srpna.
Fintech a svět financí: Jaká bude vaše banka v 21. století?
Tomáš Prouza: Evropský federální sen se rozplývá, Česko musí být v EU po brexitu hlasitější
4. Očekávané události
V noci na pondělí vyjdou v Číně a Spojeném království indexy cen domů (čínský index vydá tamní statistický úřad a v Británii jej zveřejní společnost Rightmove). Dopoledne s projevem vystoupí člen měnového výboru Bank of England Martin Weale a odpoledne v USA vyjde index cen domů od NAHB a zahájen bude výroční sjezd republikánů, na kterém bude oznámen stranický kandidát na post amerického prezidenta. Japonský trh zůstane v pondělí kvůli státnímu svátku zavřený. Hospodářské výsledky v Evropě zveřejní například společnost SGS a v USA Bank of America, IBM, Yahoo!, Netflix či Hasbro. Hlavní události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. V Turecku proběhl pokus o převrat, kontrolu nad zemí se snažila převzít část armády. Složky věrné prezidentu Erdoğanovi puč potlačily
Turecká armáda se v pátek večer pokusila provést převrat. Vyhlášen byl zákaz vycházení, prezident Erdoğan, který byl v tu dobu na dovolené na jihozápadě země, ale lidi vyzval, aby vyšli do ulic a vyjádřili svůj názor. Poté, co davy lidí zaplavily města, se situace, která do té doby nahrávala spíše pučistům, začala rychle obracet. V sobotu ráno již světová média shodně informovala, že pokus o převrat byl potlačen.
Analytik: Pokus o puč v Turecku je pro trhy špatnou zprávou
Turecká centrální banka slíbila chránit finanční stabilitu
6. OKD a jejího majitele prověřuje protikorupční policie
O hospodaření těžební společnosti OKD, která je od května v úpadku a má miliardové dluhy, se začala zajímat protikorupční policie. Kriminalisté prověřují podezřelé transakce OKD i majitele společnosti NWR, která černouhelnou firmu vlastní. OKD například ručila za miliardové dluhopisy a některý její majetek byl převeden na jiné společnosti.
7. Avast předpokládá hladké převzetí AVG, zřejmě ale odloží IPO
Český vývojář bezpečnostního softwaru Avast Software nepozoruje žádné překážky, které by bránily dokončení akvizice nizozemského konkurenta AVG Technologies za 1,3 miliardy dolarů. Firma ale zřejmě odloží plánovaný primární úpis akcií (IPO) na rok 2019. V rozhovoru s agenturou Reuters to v pátek řekl generální ředitel Avastu Vincent Steckler.
8. Hodnota aktiv v britských fondech klesla od referenda o 8 %
Hodnota aktiv ve správě britských fondů se během tří týdnů od britského referenda o vystoupení z Evropské unie snížila o více než osm procent na necelých 470 miliard dolarů. Důvodem je především propad britské libry. Ztráty se soustředily na akciové fondy a fondy peněžního trhu. Obzvláště těžce pak byly zasaženy realitní fondy. Řada z nich se potýkala s přílivem žádostí o vyplacení podílů a jejich hodnota byla následkem toho snížena. Jenom minulý týden bylo zmrazeno více než 18 miliard liber v realitních fondech zaměřených na drobné investory.
9. Spotřebitelské ceny v USA v červnu vzrostly o 0,2 %
Spotřebitelské ceny ve Spojených státech vzrostly v červnu ve srovnání s předchozím měsícem o 0,2 %, tedy stejným tempem jako v květnu. Ceny rostou již čtvrtý měsíc za sebou. Američané zaplatili více za bydlení, zdravotní péči a energie, ceny potravin se však snížily.
10. Buffett věnoval na charitu dalších 2,9 miliardy USD
Americký miliardář Warren Buffett věnoval pěti charitativním organizacím další akcie své společnosti Berkshire Hathaway za zhruba 2,86 miliardy USD. Je mezi nimi i nadace Billa a Melindy Gatesových. Tento krok je součástí Buffettova plánu rozdat téměř celý svůj majetek.
Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
Kim Čong-un staví v Pchjongjangu novou čtvrť mrakodrapů
Panorama severokorejské metropole by měla změnit řada mrakodrapů, které nařídil postavit prezident země Kim Čong-un. Práce se jako obvykle při podobných megalomanských projektech ujali vojáci početné armády, kteří by s výstavbou měli být hotovi do konce roku, uvedla agentura AP.
V metropoli nedávno dokončili čtvrť, která je zasvěcena vědcům a která zahrnuje výškové obytné budovy, kancelářské komplexy a parky na břehu řeky. Vědecká čtvrť je svým způsobem symbolem vzdoru mezinárodní kritice namířené vůči severokorejskému jadernému programu, centrální budova má půdorys odpovídající typickému vyobrazení atomu.
Na další nově budované pchjongjangské třídě zvané Rjomjong má nyní vyrůst nejvyšší obytná budova Severní Koreje, která bude mít 70 pater. Dále tam bude mrakodrap s 50 patry a několik dalších, jež budou mít 30 až 40 poschodí. Ulice by údajně měla poskytnout více než 3 000 bytů.
"Cílem projektu je ukázat, že navzdory všemožným sankcím a tlaku amerických imperialistů a jejich následovníků dokáže KLDR prosperovat a nic pro ni není nemožné," uvedl Kim.
Vůdce KLDR nařídil, aby stavby byly ekologické, takže osvětlení a vytápění využívá solární panely a geotermální energii. Na střechách domů budou skleníky.