Evropské akcie v pátek zpevnily díky příznivým hospodářským výsledkům firem, za celý týden přidaly necelé procento

Evropské akciové trhy v pátek mírně posílily, když investoři reagovali především na výsledky firemního hospodaření a s mírným optimismem očekávali, co přinese plánovaná schůzka amerického prezidenta Donalda Trumpa s japonským premiérem Šinzou Abem.
Celoevropský index STOXX Europe 600 zakončil páteční seanci se ziskem 0,16 % na 367,39 bodu. Index londýnské burzy FTSE 100 si připsal 0,4 %, německý DAX si polepšil o 0,21 % a francouzský CAC přidal 0,04 %.
Nejvíce se díky příznivým hospodářským výsledkům dařilo těžařským firmám. Akciím Bolidenu pomohly k vzestupu o 9,6 % a ocelárna ArcelorMittal přidala 9,2 %.
K dalším vítězům páteční seance patřily například automobilka Renault nebo výrobce luxusního zboží Kering.
Za celý týden si index STOXX Europe 600 připsal 0,91 %, FTSE 100 stoupl o 0,93 %, DAX přidal 0,13 % a CAC 40 posílil o 0,1 %.
Nejdůležitější páteční události na evropských trzích
- Meziroční inflace v Česku v lednu zrychlila na 2,2 % z prosincových dvou procent. Cenová hladina se zvýšila hlavně u pohonných hmot a potravin. Proti prosinci vzrostly spotřebitelské ceny o 0,8 %. Analytici odhadovali, že lednová inflace zůstane na úrovni 2% cíle ČNB.
- Britský výrobce zdravotních a hygienických potřeb Reckitt Benckiser se dohodl na převzetí amerického výrobce dětské výživy Mead Johnson za 16,6 miliardy dolarů v hotovosti. Za jednu akcii Mead Johnson tak firma Reckitt Benckiser zaplatí 90 USD.
- ČEZ na letošní a příští rok s největší pravděpodobností nebude vzpomínat rád. Generální ředitel energetické skupiny Daniel Beneš v rozhovoru pro Lidové noviny prohlásil, že půjde kvůli nízkým cenám elektřiny z pohledu čísel o jedny z vůbec nejhorších let. Ohledně dividendy z loňského zisku Beneš sdílný nebyl, upozornil ovšem, že je nerealistické předpokládat, že bude dividenda na stávající úrovni udržitelná i v budoucnu.
- Současné nízké úrokové sazby zatím nepředstavují akutní riziko pro finanční stabilitu. Vyplývá to ze záznamu z jednání bankovní rady České národní banky ze čtvrtka 2. února, který ČNB v pátek zveřejnila.
- Představitelé eurozóny a Mezinárodního měnového fondu se dohodli na jednotném přístupu k silně zadluženému Řecku. Informovala o tom v pátek agentura Reuters s odvoláním na představitele eurozóny. Dohoda eurozóny a MMF je důležitá pro pokračování záchranného programu pro Řecko.
- Francouzská ekonomika vytvořila ve čtvrtém čtvrtletí 62 200 nových pracovních míst, což bylo nejvíce od prvního čtvrtletí 2007. Vyplývá to z údajů, které v pátek zveřejnil francouzský statistický úřad INSEE. Zaměstnanost se zvýšila už sedmé čtvrtletí za sebou, zlepšení na trhu práce ale táhne výlučně sektor služeb, kde se zaměstnanost zvýšila o 0,6 procenta. V průmyslu a stavebnictví naopak mírně klesla.
- Průmyslová výroba ve Spojeném království v prosinci meziročně vzrostla o 4,3 %, což byl nejrychlejší růst za téměř šest let. Meziměsíčně se zvýšila o 1,1 %, vyplývá z údajů, které v pátek zveřejnil britský statistický úřad. Průmyslová výroba se na celkovém hrubém domácím produktu (HDP) Británie podílí asi 15 %.
Výsledková sezóna
- Tuzemský finanční ústav MONETA Money Bank loni hospodařil se ziskem 4,05 miliardy korun. Meziročně tak bance zisk klesl o 10 %. Společnosti se o více než desetinu snížily čistý úrokový příjem i příjem z poplatků a provizí. Management banky navrhuje vyplatit z loňského zisku dividendu 9,80 Kč na akcii indikující dividendový výnos zhruba 11,4 %.
- Největší světový výrobce ocele ArcelorMittal se ve čtvrtém čtvrtletí vrátil k zisku. Přispěla k tomu absence mimořádných nákladů související s prudkým propadem cen ocele, které způsobily ztrátu v roce 2015. Čistý zisk za tři měsíce do konce prosince činil 403 milionů USD ve srovnání se ztrátou 6,69 miliardy USD ve stejném období předchozího roku.
- Francouzská automobilka Renault hospodařila v loňském roce s rekordním ziskem i příjmy a optimistická je i v budoucím výhledu díky komplexní renovaci nabídky svých produktů. Provozní zisk se zvýšil o 38 procenta na 3,28 miliardy eur, oznámila v pátek automobilka.
- Ruská automobilka AvtoVAZ loni snížila ztrátu na 44,8 miliardy rublů, což je proti rekordní ztrátě 73,9 miliardy rublů z předchozího roku pokles o 39 procent. Ke zlepšení hospodaření přispělo snižování nákladů a zlepšení výkonnosti, uvádí se v pátečním sdělení. AvtoVAZ vyrábí vozy Lada a většinový podíl v automobilce drží francouzský výrobce aut Renault.
- Tuzemský finanční ústav MONETA Money Bank loni hospodařil se ziskem 4,05 miliardy korun. Meziročně tak bance zisk klesl o 10 %. Společnosti se o více než desetinu snížily čistý úrokový příjem i příjem z poplatků a provizí. Management banky navrhuje vyplatit z loňského zisku dividendu 9,80 Kč na akcii indikující dividendový výnos zhruba 11,4 %.
Hlavní události na evropských trzích za uplynulý týden
- Objem zakázek německých průmyslových podniků v prosinci vzrostl ve srovnání s předchozím měsícem o 5,2 %, což byl nejrychlejší nárůst od června 2014. Podpořila jej poptávka po kapitálovém zboží v Německu i zahraničí, vyplývá z údajů, které v pondělí zveřejnilo německé ministerstvo hospodářství.
- Tržby v českém maloobchodě bez aut se loni zvýšily meziročně o 5,6 %, rostly ve všech měsících roku. V prosinci, kdy tradičně vrcholí vánoční nákupy, zvolnily meziroční růst na 3 % po listopadových 7,9 %. V pondělí to oznámil Český statistický úřad.
- Důvěra investorů a analytiků v ekonomiku eurozóny se v únoru snížila. Vyplývá to z výsledků průzkumu společnosti Sentix. Index důvěry klesl na 17,4 bodu z lednových 18,2 bodů. Analytici však očekávali výraznější pokles, a to na 16,8 bodu.
- Index německých nákupních manažerů ve stavebnictví dosáhl v lednu hodnoty 52 bodů. V prosinci to bylo 54,9 bodu.
- Uzavření velkých obchodů o vánočních svátcích a slabší vánoční nákupy stály za pomalejším růstem maloobchodních tržeb v prosinci. V dalších měsících by ale rychlý růst tržeb obchodníků měl pokračovat, shodují se analytici. Za celý loňský rok vzrostly maloobchodní tržby meziročně o 5,6 %, v prosinci stouply o 3 %, uvedl v pondělí Český statistický úřad.
- V letošním lednu bylo vyhlášeno 84 bankrotů obchodních společností, což bylo o 27 více než v prosinci. Současně bylo vyhlášeno 594 bankrotů fyzických osob podnikatelů, o 62 více než v předchozím měsíci a zároveň nejvíce od loňského června. Vyplývá to ze studie společnosti CRIF - Czech Credit Bureau, kterou v pondělí firma poskytla ČTK.
- Slovenské ministerstvo financí zhoršilo výhled růstu slovenské ekonomiky na letošní rok na 3,3 %, zatímco dosud předpovídalo růst o 3,5 %. V dalších letech úřad počítá s lepším výkonem hospodářství. Vyplývá to z nové prognózy, kterou v pondělí ministerstvo poskytlo ČTK.
- Lednové intervence České národní banky proti posilující koruně byly rekordní a činily bezmála 15 miliard eur (405 miliard korun). Odhaduje to hlavní ekonom Generali Investments Radomír Jáč. Dosavadní měsíční rekord drží listopad 2013, kdy intervence odstartovaly a centrální banka na devizovém trhu nakoupila eura za 202 miliard korun. O lednových intervencích bude centrální banka informovat 7. března.
- Společnost Škoda Praha ze Skupiny ČEZ bude při stavbě uhelné elektrárny Pljevlja v Černé Hoře spolupracovat se společností General Electric (GE). Firmy podepsaly smlouvu. Do konce února společně plánují představit investorovi, černohorské firmě Elektropriveda Crne Gore (EPCG), návrh podmínek financování. ČTK to v pondělí sdělila mluvčí ČEZ Barbora Půlpánová. Projekt by měl podle dřívějších informací stát asi 9,5 miliardy korun.
- Společnost PPF Telco, která je součástí investiční skupiny PPF, prodala 3% podíl telekomunikační společnosti O2 Czech Republic firmě Belviport Trading. PPF, kterou ovládá nejbohatší Čech Petr Kellner, o tom v úterý informovala ČTK. Cenu transakce nesdělila. Belviport Trading patří podle informací ČTK finančníku Pavlu Tykačovi.
- Izraelský daňový úřad vyšetřuje tamní divizi německé bankovní jedničky Deutsche Bank. Úřad v úterý oznámil, že generální ředitel divize Boaz Schwartz byl zadržen kvůli údajným nesrovnalostem v hlášeních o transakcích v objemu více než 550 milionů šekelů (3,7 miliardy Kč). Schwartz byl následně propuštěn na kauci.
- Británie bude muset plně dodržet finanční závazky, které na sebe vzala za svého členství v Evropské unii. V úterý to řekl mluvčí Evropské komise Margaritis Schinas. Bude to podle něj nezbytný prvek rozhovorů o odchodu Británie z osmadvacítky, které začnou, až Britové v souladu s unijní smlouvou oznámí partnerům svůj záměr unii opustit.
- Hospodářská politika amerického prezidenta Donalda Trumpa silně doléhá na německé podnikatele, je přesvědčen šéf německého svazu obchodu BGA Anton Börner. Kvůli nebezpečí amerického protekcionismu by se podle něj mohl snížit i letošní růst německého exportu, který je odhadovaný na 2,5 %.
- Italsko-americké automobilové skupině Fiat Chrysler Automobiles (FCA) hrozí ve Francii trestní stíhání kvůli příliš vysokým emisím oxidů dusíků u některých jejích naftových vozů. Firma však nadále tvrdí, že její automobily plně odpovídají emisním normám. Informovala o tom agentura Reuters.
- Řecko pokročilo při řešení svých rozpočtových problémů i ve snaze obnovit hospodářský růst, jeho zadlužení ale zůstává z dlouhodobého hlediska neudržitelné. V hodnocení řecké ekonomiky to uvedl Mezinárodní měnový fond (MMF). Jeho vedení stále nerozhodlo, zda se fond bude finančně podílet na další pomoci Řecku. Fond se zatím do posledního záchranného programu nezapojil právě kvůli pochybnostem ohledně udržitelnosti řeckého dluhu.
- Česká národní banka nakoupila od zahájení intervencí do konce prosince eura za zhruba 900 miliard korun. V prosinci na devizovém trhu utratila zhruba 88 miliard korun. Je to výrazně větší objem než v listopadu, kdy centrální banka za intervence utratila asi 14 miliard korun. Vyplývá to z údajů o devizových obchodech, které banka zveřejnila v úterý. V lednu podle analytiků kvůli silnému tlaku spekulantů objem intervencí atakoval hranici 400 miliard korun. Jen o něco více banka za intervence utratila za celý loňský rok.
- Stavební produkce v Česku se loni meziročně snížila reálně o 7,6 %. Kleslo pozemní i inženýrské stavitelství. V úterý o tom informoval Český statistický úřad. V prosinci pak stavebnictví meziročně vzrostlo o 1,9 %, hlavně díky pozemním stavbám.
- Průmyslová výroba v Česku loni meziročně stoupla o 2,9 %. K růstu přispěly zejména automobilový průmysl, kovovýroba a výroba pryžových a plastových výrobků. V samotném prosinci tuzemský průmysl zpomalil růst na 2,7 % z listopadového růstu o 7 %. V úterý o tom informoval Český statistický úřad.
- Export tuzemských firem dosáhl loni rekordních 3,97 bilionu korun, co je meziročně o 2,3 % více. Dovoz se v přeshraničním pojetí snížil o 0,2 %. Závislost české ekonomiky na exportu do zemí Evropské unie loni dál mírně rostla, mířilo tam 83,6 % tuzemského vývozu. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu.
- Bilance zahraničního obchodu ČR skončila loni přebytkem 183,9 miliardy Kč, meziročně o 52,9 miliardy korun vyšším. V úterý to uvedl Český statistický úřad. Český vývoz se loni meziročně zvýšil o 1,4 %, zatímco dovoz klesl o 0,2 %. Za prosinec vykázal zahraniční obchod schodek pět miliard korun, což byl meziročně o 3,8 miliardy horší výsledek.
- Průmyslová výroba v Německu se v prosinci překvapivě snížila, proti předchozímu měsíci zaznamenala pokles o 3 %. To představuje nejprudší meziměsíční propad za téměř osm let. Vyplývá to z údajů, které v úterý zveřejnilo německé ministerstvo hospodářství.
- Nezaměstnanost v Česku v lednu vzrostla na 5,3 % z prosincových 5,2 %. Lidí bez práce přibylo zhruba o 8 000 na 389 416 uchazečů. Je to ale o téměř 78 000 nezaměstnaných méně než ve stejném měsíci loni a zároveň jde o nejnižší lednovou hodnotu od roku 2008. Podle Úřadu práce ČR, který ve středu čísla oznámil, roste v lednu nezaměstnanost pravidelně. Od prosince přibylo volných pracovních míst, zaměstnavatelé jich nabízeli 135 536.
- Evropská komise ve středu navrhla zemím Evropské unie prodloužit o dalších 18 měsíců cla na dovoz solárních panelů z Číny s postupným uvolňováním. Novinářům to ve středu řekl první místopředseda komise Frans Timmermans.
- Ukrajinská ekonomika ve čtvrtém čtvrtletí výrazně ožila a podle předběžných odhadů vykazovala meziroční nárůst o 4,5 až 4,8 %. K oživení přispěl průmysl i zemědělství, uvedl šéf ukrajinského statistického úřadu Ihor Verner. Ve třetím čtvrtletí se hrubý domácí produkt (HDP) zvýšil o 2 %.
- Komerční bance stoupl podle odhadů analytiků v roce 2016 čistý zisk o více než 4 %, a přesáhl tak 13,6 miliardy korun. V roce 2015 banka vydělala 13,13 miliardy Kč. Důvodem růstu jsou účetní vlivy. Výsledky zveřejní banka, jejíž akcie se obchodují na pražské burze, ve čtvrtek 8. února.
- Francouzský kosmetický gigant L'Oréal zvažuje prodej své britské maloobchodní divize The Body Shop, cena by se mohla pohybovat kolem jedné miliardy eur (27 miliard Kč). Ve středu o tom informoval ekonomický list Financial Times, který se odvolává na informované zdroje. Britského prodejce takzvané etické kosmetiky L'Oréal koupil před více než deseti lety.
- Nápojářská skupina Kofola ČeskoSlovensko převezme od března výhradní distribuci přírodních minerálních vod s výtažky z léčivých pramenů Bílinská kyselka, Rudolfův pramen a Zaječická hořká voda. Výrobcem těchto nápojů je společnost Bohemia Healing Marienbad Waters, která si jejich distribuci zajišťovala dosud převážně sama. Kofola to ve středu oznámila ČTK.
- Přebytek zahraničního obchodu Německa se loni zvýšil na rekordních 252,9 miliardy eur (6,8 bilionu Kč). Překonal tak rekord z předchozího roku, který činil 244,3 miliardy eur. Rekordní byly i vývoz a dovoz. Vyplývá to z údajů, které ve čtvrtek zveřejnil spolkový statistický úřad.
- Kapacita výroby elektřiny větrných elektráren v Evropské unii je vyšší než kapacita výroby elektřiny z uhlí. Větrné elektrárny jsou tak nyní podle kapacity druhým největším potenciálním zdrojem elektřiny. První příčka patří elektrárnám na plyn. Vyplývá to z údajů zveřejněných skupinou WindEurope. Ve skutečné výrobě elektřiny však větrné elektrárny za uhelnými stále zaostávají.
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Irská nízkonákladová letecká společnost Ryanair Holdings vytvořila ve třetím fiskálním čtvrtletí zisk po zdanění 95 milionů eur (2,6 miliardy Kč), což je meziroční pokles o 8 %. Slabší výsledky způsobil pokles cen letenek, který firma podle pondělního sdělení očekává i v nejbližší době.
- Základní zisk britské ropné společnosti BP se v loňském čtvrtém čtvrtletí více než zdvojnásobil, přesto výrazně zaostal za očekáváním. Zisk vystoupil na 400 milionů dolarů (10,1 miliardy Kč) ze 196 milionů dolarů ve stejném období předchozího roku. Analytici v anketě agentury Reuters v průměru zisk odhadovali na 560 milionů dolarů. Základní zisk nezahrnuje některé mimořádné položky a výkyvy v hodnotách zásob.
- Výsledky BNP Paribas ve 4Q: Čistý zisk 1,44 miliardy EUR (loni: 665 milionů EUR), výnos vzrostl o 2 % na 10,66 miliardy EUR.
- Provozní zisk švédského výrobce osobních aut Volvo Cars loni vzrostl o 66,7 % na 11 miliard švédských korun (31,4 miliardy Kč). K růstu přispěla vysoká poptávka po nových modelech, prodej aut byl přitom už třetí rok za sebou rekordní. Na letošní rok firma podle svého středečního sdělení očekává opět rekordní prodej.
- Dánská pivovarnická společnost Carlsberg loni hospodařila s čistým ziskem 4,5 miliardy dánských korun (16,4 miliardy Kč) po ztrátě 2,9 miliardy dánských korun v předchozím roce. Firma to oznámila ve středu. Celkové tržby společnosti však klesly o 4 % na 62,6 miliardy dánských korun.
- Výsledky Sanofi ve 4Q: Zisk na akcii 1,25 EUR (odhad: 1,25 EUR), tržby vzrostly o 3,3 % na 8,867 miliardy EUR.
- Dánská přepravní společnost A.P. Møller-Mærsk ve čtvrtém čtvrtletí vykázala čistou ztrátu 2,68 miliardy USD oproti ztrátě 2,51 miliardy USD ve stejném období předchozího roku. Společnost následně navrhla snížení dividendy na 150 dánských korun z původních 300 DKK na akcii.
- Výsledky GlaxoSmithKline ve 4Q: Upravený zisk na akcii 26,1 GBP (odhad: 25,1 GBP), tržby 7,59 miliardy GBP (odhad: 7,45 miliardy GBP).
- Největší italská bankovní skupina UniCredit vykázala za loňský rok ztrátu 11,8 miliardy eur (318,9 miliardy Kč). Odrážejí se v ní zejména mimořádné odpisy spojené s očištěním bilance od špatných úvěrů, uvedla banka ve čtvrtečním sdělení. Bez odpisů by hospodařila se ziskem 1,3 miliardy eur. Banka před ztrátou varovala už koncem ledna, v roce 2015 vykázala čistý zisk 1,7 miliardy eur.
- Francouzské bance Société Générale, která je většinovým vlastníkem české Komerční banky, klesl loni ve čtvrtém čtvrtletí čistý zisk o 40,5 % na 390 milionů eur. K poklesu přispěly mimořádné náklady spojené mimo jiné s prodejem chorvatské divize. Výsledky však byly lepší, než se očekávalo, díky nižším rezervám na ztrátové úvěry. Společnost současně oznámila, že uskuteční primární nabídku akcií své divize leasingu aut ALD.
- Belgické finanční skupině KBC, která je vlastníkem ČSOB, klesl ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku čistý zisk o 20 % na 685 milionů eur (18,5 miliardy Kč). Pokles způsobily mimořádné zisky, které firma zaúčtovala ve srovnatelném období roku 2015. Výsledky však díky vyšším příjmům z poplatků a silnému prodeji pojišťovacích produktů překonaly očekávání analytiků. Firma o tom informovala ve čtvrtečním prohlášení
- Německá banka Commerzbank ve čtvrtek reportovala zisk 183 milionů EUR, což je sice horší výsledek než ve stejném období předchozího roku, kdy zisk dosáhl 193 milionů EUR, analytici The Wall Street Journal však očekávali pouze 155 milionů EUR. Tržby bankovního domu vzrostly na 2,4 miliardy EUR z 2,24 miliardy EUR.
- Francouzský ropný koncern Total ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku hospodařil s čistým ziskem 548 milionů USD po ztrátě 1,63 miliardy USD ve stejném období předchozího roku. Tržby společnosti vzrostly o 12 % na 42,28 miliardy USD. K dobrému výsledku společnosti pomohly vyšší ceny ropy, snižování nákladů a vyšší produkce ropy.
- Čistý zisk skupiny ČSOB v roce 2016 stoupl o 8 % na 15,1 miliardy Kč. Celkový objem aktiv pod správou skupiny vzrostl meziročně o 4 % na 191 miliard korun. Růst podpořily jednorázové výnosy z prodeje podílu ve společnosti Visa Europe, informovala ve čtvrtek ČSOB v tiskové zprávě.
- Mediální společnost CME, která v České republice vlastní televizi Nova a další stanice, vykázala za čtvrté čtvrtletí loňského roku čistý zisk 21,09 milionu USD. O rok dříve hospodařila ve stejném období se ztrátou 11,43 milionu USD. Za celý rok však firma zůstala ve ztrátě, která se prohloubila ze 114,9 milionu USD na 180,29 milionu USD.
- Komerční bance loni stoupl čistý zisk o 7,3 % na 13,69 miliardy korun. Celkové výnosy se jí zvýšily o 2,3 % na 31,75 miliardy korun. Výsledky byly ovlivněny jednorázovými příjmy z prodeje podílů ve společnostech VISA Europe a Cataps. Bez jejich započtení by zisk klesl o 7 % a výnosy by se snížily o 0,8 %. Představenstvo navrhuje vyplatit z loňského zisku dividendu 40 korun na akcii.
Zdroj: CNBC