Evropské akcie v pátek ztrácely. Investoři čekají na výsledky víkendového referenda na Krymu

V pátečním obchodování byla zřejmá nejistota trhů ohledně víkendového referenda na Krymu. Americký ministr zahraničí John Kerry po schůzce se svým ruským protějškem Sergejem Lavrovem oznámil, že Spojené státy výsledek referenda neuznají.
Britský FTSE 100 odepsal v pátek 0,40 %, francouzský CAC 40 0,80 % a německý DAX zpevnil o 0,43 %. Regionální Stoxx Europe 600 ztrácel kolem 0,7 % a klesl na nejnižší hodnotu za posledních pět týdnů. Pouze chemický sektor si v pátek polepšil, zbývající sektory indexu zakončily v červených číslech, nejvýraznější ztráty zaznamenaly banky, pojišťovny a telekomunikace.
"Trhy jsou nervózní, protože vidí dva možné katalyzátory," říká Andreas Lipkov, hlavní tržní stratég Kliegel & Hafner. "Zaprvé je to krize na Krymu a víkendové referendum. Zadruhé se objevují známky toho, že ekonomické oživení Číny bude obtížnější, než se původně čekalo. Je těžké odhadnout, co se stane, proto se investoři vyhýbají riziku a mohli by začít být i mírně defenzivní," dodává.
Za celý týden FTSE 100 odepsal 2,75 %, CAC 40 3,44 % a DAX 3,15 %.
Nejdůležitější páteční události na evropských trzích
- Počet zaměstnaných v zemích platících eurem v posledním čtvrtletí minulého roku vzrostl mezikvartálně o 0,1 % po stagnaci ve druhém a třetím čtvrtletí. Stejným tempem rostla i zaměstnanost v celé Evropské unii, a to již druhé čtvrtletí za sebou. Vyplývá to z údajů, které v pátek zveřejnil evropský statistický úřad Eurostat.
- Německý index spotřebitelských cen v únoru podle finálních čísel vzrostl v souladu s odhady o 0,5 % meziměsíčně (leden: -0,6 %) a o 1,2 % meziročně (leden: +1,3 %). Harmonizovaný index spotřebitelských cen vzrostl taktéž v souladu s odhady meziměsíčně o 0,5 % (leden: -0,7 %) a o 1 % meziročně (leden: +1,2 %). Oznámil to v pátek spolkový statistický úřad, který tak potvrdil rychlý odhad z konce minulého měsíce.
- Spojené království: Obchodní bilance v lednu skončila se schodkem 9,793 miliardy liber (odhad: schodek 8,7 miliardy liber, prosinec: schodek 7,717 miliardy liber).
- Růst českého průmyslu v lednu zpomalil. Průmyslová výroba meziročně vzrostla o 5,5 %, v prosinci to bylo o 9,3 %. Hodnota nových zakázek stoupla o 12,6 %. Průmyslovým podnikům pomohla zejména poptávka ze zahraničí. V pátek o tom informoval Český statistický úřad.
- Ruské akcie v pátek výrazně zrychlily propad a index moskevské burzy v polovině dne ztrácel už více než pět procent. Investoři se obávají, že nedělní referendum na Krymu povede k západním sankcím, které dál podkopou oslabující ruskou ekonomiku. Index MICEX kolem 9.00 SEČ ztrácel asi 5,2 % na zhruba 1 188 bodů, a sestoupil tak na minimum od října 2009.
- Průzkumný tým Mezinárodního měnového fondu zůstane na Ukrajině a zahájí s vládou jednání o hospodářském reformním programu a finanční pomoci od MMF. Oznámila to v noci na pátek šéfka MMF Christine Lagardeová.
- Developer Orco oznámil, že jeho podíl v nejdůležitější dceřiné společnosti, Orco Germany, klesl v důsledku nedávné emise 76,6 milionu akcií, které upsal ředitel a zakladatel firmy Ott, na 47,85 %. Ott a jeho přidružené společnosti v Orco Germany nyní mají souhrnný podíl 19,09 %.
- Skandinávská letecká společnost SAS v prvním čtvrtletí svého finančního roku prohloubila hrubou ztrátu na 1,2 miliardy švédských korun ze 745 milionů SEK o rok dříve. Přepravce i přesto čeká, že za rok od loňského listopadu do letošního října může zopakovat předchozí celoroční zisk.
- Rusko v pátek varovalo, že ukrajinská vláda zcela ztratila kontrolu nad celou zemí včetně Kyjeva. Riziko, že se Rusko odhodlá k rozšíření své vojenské intervence, tak znovu výrazně vzrostlo. Americký ministr zahraničí John Kerry mezitím svůj ruský protějšek varoval před jednostranným převzetím Krymu.
Hlavní události uplynulého týdne na evropských trzích
- Britská ekonomika v příštích měsících překoná rekordní tempo růstu, kterého dosahovala před začátkem finanční krize. Předpokládá to Britská obchodní komora (BCC), která v pondělí zveřejnila aktualizovaný odhad vývoje ekonomiky na letošní a příští rok. V tomto roce BCC předpokládá růst ekonomiky o 2,8 %, v příštím roce pak zpomalení na 2,5 %. Tyto odhady jsou nepatrně příznivější, než byla prosincová prognóza.
- Řecko v únoru zůstalo v deflaci, která je důsledkem vleklé hospodářské recese. Meziroční pokles spotřebitelských cen nicméně zpomalil na 1,1 % z lednových 1,5 %. Oznámil to v pondělí tamní statistický úřad.
- Eurozóna: Důvěra investorů dle Sentix v březnu roste na 13,9 bodu z 13,3 bodu (odhad: 14 bodů).
- Itálie: Průmyslová výroba v lednu roste o 1,0 % meziměsíčně, meziročně o 1,7 % klesla.
- Španělsko: Průmyslová produkce v lednu meziročně roste o 1,1 % (odhad: +1,4 %).
- Americký distributor ovoce Chiquita Brands International Inc. koupí irskou ovocnářskou firmu Fyffes Plc za zhruba 526 milionů USD. Spojením vznikne největší světový dodavatel banánů, oznámila v pondělí Chiquita.
- Obchodní bilance Německa v lednu skončila s přebytkem 17,2 miliardy eur, méně, než se očekávalo. Bez očištění skončila obchodní bilance s přebytkem 15 miliard eur v souladu s očekáváním. Export meziměsíčně po očištění o sezónní vlivy vzrostl o 2,2 % a import o 4,1 %. V meziročním srovnání očištěném o sezónní vlivy vývoz v lednu vzrostl o 2,9 % a dovoz o 1,5 %.
- Italská ekonomika ve čtvrtém kvartále expandovala tempem 0,1 % mezičtvrtletně a meziročně o 0,9 % klesla.
- Řecký HDP ve čtvrtém kvartále klesl meziročně jen o 2,3 %, čekal se 2,6% pokles.
- Německému výrobci luxusních aut Audi klesl loni navzdory rekordnímu prodeji zisk. Mohly za to vyšší náklady na nové závody a nové modely a slevy, kterými se snaží výrobci aut přilákat ke koupi zákazníky v Evropě. Provozní zisk klesl o 6,2 % na 5,03 miliardy eur. Uvedla to automobilka v úterním prohlášení. Audi patří stejně jako česká Škoda Auto do skupiny Volkswagen.
- Německému výrobci luxusních aut BMW vzrostl v únoru odbyt vozů BMW, Mini a Rolls-Royce o 5,6 % a dosáhl nového rekordu. Skupina měla vyšší prodej v Číně, který pomohl vyrovnat propad v Evropě a v USA. Zvýšení odbytu osobních aut své vlajkové značky VW v únoru zaznamenala i největší evropská automobilka Volkswagen. Zákazníci se stali majiteli 407 600 těchto nových vozů, což je o 1,5 % více než před rokem.
- Italská bankovní skupina UniCredit v loňském roce kvůli rozsáhlým odpisům a špatným úvěrům prodělala 14 miliard eur. Firma, která působí rovněž v České republice, to oznámila v úterý. Analytici přitom podle průzkumu Thomson Reuters očekávali, že UniCredit vykáže čistý zisk 916,5 milionu eur.
- Evropská centrální banka ve svém novém dokumentu k hodnocení kvality aktiv naznačila, že zaujme tvrdý postoj při kontrole zdraví bank v eurozóně. ECB se chystá tlačit na banky, aby změnily postupy, které používají pro odhad výše ztrát, a při hodnocení rizika braly v úvahu, jaký pohled má ECB na hodnocení majetku.
- Prodeje nových osobních a lehkých užitkových automobilů v Rusku v únoru pokračovaly v poklesu. Spotřebitelé odkládají velké nákupy, včetně nákupů aut, protože ekonomika stagnuje a očekává se, že letos se její stav příliš nezlepší. Meziročně se prodej aut snížil o dvě procenta na 206 476 vozů po lednovém poklesu o šest procent. Oznámil to v úterý podnikatelský svaz AEB. Mladoboleslavské automobilce Škoda Auto se však prodej aut v Rusku v únoru mírně zvýšil.
- Kyperský prezident Nikos Anastasiadis v úterý jmenoval novou šéfkou tamní centrální banky Chrystallu Giorkatziovou. Ve funkci nahradí Panikose Dimitriadise, který rezignoval v pondělí. O jmenování Giorkatziové už byl podle agentury Reuters informován i prezident Evropské centrální banky (ECB) Mario Draghi.
- Polská vláda v úterý schválila návrh zákona, jehož cílem je uspíšit těžbu plynu z břidlicových ložisek a snížit závislost Polska na dodávkách z Ruska. Novou legislativu, která má omezit byrokracii a regulační překážky, však ještě musí odsouhlasit parlament.
- Průmyslová výroba v eurozóně v lednu proti očekávání růstu klesla o 0,2 %. V celé evropské osmadvacítce naopak vzrostla o 0,1 %. V meziročním srovnání produkce v eurozóně vzrostla o 2,1 % a v EU28 o 2,4 %.
- Soukromí investoři mají větší důvěru v britské akcie a reality než v jakoukoli jinou třídu aktiv, částečně díky omezování tempa nákupu dluhopisů ze strany Fedu. V porovnání s předchozím rokem se podle indexu banky Lloyds důvěra v realitní sektor zlepšila o 50 bodů a v akcie o 25 bodů. Naproti tomu důvěra v americké akcie se zvýšila jen o 7 bodů a sentiment ohledně akcií na mladých trzích se dokonce o tři body snížil.
- Podle investora George Sorose mělo Německo opustit eurozónu, protože by tak ostatním zemím platícím eurem pomohlo. Jeho odchod by totiž oslabil euro, což by pomohlo ekonomikám, které se stále potýkají s důsledky dluhové krize, nastartovat růst. Setrvání Německa v eurozóně "naplnilo mé nejhorší očekávání", prohlásil Soros v Londýně. "V současné době je veškerá moc v rukou věřitelů," dodal.
- Současný a očekávaný vývoj ruské ekonomiky je podle ruského prezidenta Vladimira Putina nepřijatelně slabý. Putin to ve středu řekl v Soči předním ekonomickým činitelům země. Ekonomika loni vykázala nejhorší výkon od recese roku 2009 a letos podle prognóz zůstane v útlumu.
- Obchodní konflikt mezi Evropou a Ruskem kvůli ukrajinské krizi by ohrozil životaschopnost ruské ekonomiky. Uvedl to ve středu podle agentury Reuters německý svaz obchodu BGA. Upozornil, že takovýto konflikt by poškodil rovněž německé podniky.
- Výnos irských desetiletých dluhopisů klesá na rekordní minimum 3,019 %.
- Německo bude příští rok hospodařit s vyrovnaným rozpočtem. Vláda kancléřky Angely Merkelové ve středu schválila příslušné plány ministerstva financí, uvedla s odvoláním na zdroje z vládních kruhů agentura DPA. Naposledy mělo Německo vyrovnaný rozpočet v roce 1969.
- Maloobchodní tržby ve Španělsku v lednu meziročně klesly o 0,2 %, po sezónním očištění však překonaly odhady a vyskočily o 0,5 %, ačkoli trh predikoval 0,8% pokles.
- Míra nezaměstnanosti v Řecku vzrostla v posledních třech měsících loňského roku na nový rekord 27,5 %, přestože ekonomický pokles v zemi zpomalil. Vyplývá to z údajů, které ve čtvrtek zveřejnil řecký statistický úřad. Řecko má nejvyšší nezaměstnanost v eurozóně.
- Irská ekonomika zažila v posledním loňském čtvrtletí nečekaný mezičtvrtletní propad o 2,3 %, a smazala tím takřka stejný růst z předešlých třech měsíců. Za celý loňský rok hrubý domácí produkt ostrova kvůli tomu oslabil o 0,3 % po nepatrném růstu v předešlém roce. Plyne to ze čtvrtečních údajů irského statistického úřadu.
- Takzvaná trojka mezinárodních věřitelů, tedy Mezinárodní měnový fond (MMF), Evropská unie a Evropská centrální banka (ECB), sice pomohla během krize Řecku, Irsku, Portugalsku a Kypru od ještě horších potíží, zároveň ale měla přehnaná očekávání. Shodl se na tom Evropský parlament, který ve čtvrtek ve Štrasburku schválil dvě zprávy o činnosti trojky. Europoslanci v minulosti její práci opakovaně kritizovali.
- Společnost Gazprom ve čtvrtek uvedla, že dluh ze strany Ukrajiny bude mít negativní vliv na její rozpočet i dividendy. Státem kontrolovaná ruská firma stále dodává Ukrajině plyn, i přesto, že dluh stále narůstá.
- Realitní společnost Orco Germany, která je částí realitní skupiny Orco Property Group, koupí komerční reality v oblasti Berlin-Mitte. Koupě je první akvizicí firmy za sedm let a podle prohlášení firmy je důležitým milníkem v její historii. Finanční detaily transakce společnost ve svém prohlášení nezveřejnila.
- Benoît Cœuré z Evropské centrální banky ve čtvrtek prohlásil, že ECB je připravena zasáhnout, pokud by nedošlo ke snížení reálných úrokových sazeb a zrychlení inflace.
- Italské pojišťovně Generali prudce vzrostl v loňském roce čistý zisk na 1,915 miliardy eur z 94 milionů eur v předchozím roce. Celoroční zisk byl nejvyšší za šest let. Generali je podle tržní kapitalizace třetí největší pojišťovnou v Evropě. Výsledky však zaostaly za odhady analytiků dotazovaných agenturou Reuters, kteří čekali v průměru zisk až 2,127 miliardy eur. Společnost současně oznámila, že více než zdvojnásobí dividendu na 0,45 eura z 0,2 eura.
- Německé letecké společnosti Lufthansa Group klesl v loňském roce provozní zisk o 16,9 % na 697 milionů eur. Na hospodaření měly dopad hlavně mimořádné náklady spojené s propouštěním. Po očištění o mimořádné položky se však zisk zvýšil o 62 % na jednu miliardu eur, uvedla firma ve čtvrtečním prohlášení. Celkové příjmy nepatrně klesly o 0,4 % na 30 miliard eur. Čistý zisk se propadl o 74,5 % na 313 milionů eur.
- Německému výrobci luxusních oděvů Hugo Boss v loňském roce vzrostly tržby i ziskovost. Letos by se růstová tempa měla zrychlit díky otevírání nových prodejen, první kolekci dámského oblečení od známého návrháře Jasona Wua a příznivějším vyhlídkám evropské ekonomiky, sdělila ve čtvrtek německá společnost. Za celý rok vzrostly tržby firmy o čtyři procenta na 2,43 miliardy eur a po odečtení vlivu směnných kurzů se zvýšily o šest procent. Zisk před zdaněním, splátkou úroků a odpisy (EBITDA) posílil o sedm procent na 565 milionů eur.
- Německé centrální bance se v loňském roce zvýšil zisk na sedminásobek úrovně předešlého roku. Deutsche Bundesbank tak díky tomu spolkové vládě odevzdá 4,6 miliardy eur ve srovnání s odvodem 664 milionů eur ze zisku za rok 2012, sdělila ve čtvrtek Bundesbanka.
Zdroj: Bloomberg