Co musíte ráno vědět (23. ledna)

Jak ve čtvrtek na oznámení evropského kvantitativního uvolňování reagovaly světové trhy, jaký je pravděpodobný scénář vývoje v Řecku podle známého českého ekonoma a co si myslí ředitel společnosti Cisco Systems o hackování? To vše musíte vědět.
1. Americké akcie se ve čtvrtek svezly na zelené vlně, pomohlo jim odhodlání ECB
Americké akcie do čtvrteční obchodní seance vstoupily s mírnými zisky, o které ale záhy přišly. Z červených čísel se ale všechny tři nejsledovanější indexy zase rychle dostaly. Nakonec indexy přidaly kolem jednoho a půl procenta. Dow posílil o 1,48 % na 17 813,98 bodu, širší S&P 500 přidal 1,53 % na 2 063,15 bodu a technologický Nasdaq uzavřel se ziskem 1,78 % na 4 750,40 bodu. V plusu skončilo všech deset hlavních sektorů, nejvíce zdražily technologické tituly, akcie z finančního odvětví a cenné papíry ze sektoru cyklického spotřebního zboží. Index volatility VIX klesl o 13 % na 16,4 bodu a výnosy 10letých vládních dluhopisů USA vzrostly o jeden bazický bod na 1,88 %.
Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech klesl méně, než se čekalo
10 nenáviděných akcií, které budou slušet vašemu portfoliu
2. Evropské akcie ve čtvrtek přivítaly kvantitativní uvolňování ECB solidním růstem
Akcie na hlavních evropských trzích ve čtvrtek zdražily poté, co Evropská centrální banka oznámila spuštění kvantitativního uvolňování v objemu 60 miliard eur za měsíc minimálně do září 2016. Euro v reakci na zprávu k dolaru oslabilo na 11leté minimum. Britský FTSE 100 vzrostl o 1,02 %, německý DAX přidal 1,32 % a francouzský CAC 40 posílil o 1,52 %. V plusu skončila všechna hlavní odvětví indexu STOXX Europe 600 s výjimkou odvětví zdravotní péče. Nejvíce se dařilo akciím automobilek, finančním titulům a cenným papírům bank.
Míra nezaměstnanosti ve Španělsku loni klesla na 23,7 %
Maloobchodní tržby v Itálii v listopadu meziměsíčně vzrostly poprvé od dubna 2014
3. Pražská burza ve čtvrtek posílila. Pomohly jí především bankovní emise
Index PX ve čtvrtek zpevnil o 0,89 % na 961,04 bodu. Burzu nahoru vytáhly akcie Erste Group Bank, které zaznamenaly největší zobchodovaný objem a zpevnily o více než 4 %. Dařilo se však i druhé bankovní emisi, Komerční bance, jejíž cenné papíry posílily o 0,27 %. Naproti tomu skupina ČEZ, která dosáhla třetího největšího objemu na burze, oslabila o procento. Akcie Pegasu Nonwovens připsaly 0,76 % poté, co na ně Fio banka zvýšila doporučení z "redukovat" na "držet". Zvýšení doporučení se ve čtvrtek dočkaly i cenné papíry pojišťovny VIG, jimž Komerční banka nově udělila doporučení "kupovat". Akcie majitelky Kooperativy na to zareagovaly posílením o více než 2 %. Největší procentuální ztrátu pak zaznamenaly akcie O2 C.R., které odepsaly přes pět procent.
NWR čeká na růst cen uhlí. Dožije se ho vůbec?
CME: Návrat inzerentů na Novu pokračoval
4. Očekávané události
Závěr týdne bude ve znamení indexů nákupních manažerů. Předběžná data ze zpracovatelského sektoru za leden budou oznámena v Číně (prosinec: 49,6 bodu), Japonsku (prosinec: 52 bodů) a USA (odhad leden: 54 bodů, prosinec: 53,9 bodu). V eurozóně, Německu a Francii vyjdou údaje jak za zpracovatelský sektor, tak za odvětví služeb (odhad leden: Francie výroba 48 bodů a služby 50,9 bodu, Německo výroba 51,7 bodu a služby 52,5 bodu, eurozóna výroba 51 bodů a služby 52 bodů; prosinec: Francie výroba 47,5 bodu a služby 50,6 bodu, Německo výroba 51,2 bodu a služby 52,1 bodu, eurozóna výroba 50,6 bodu a služby 51,6 bodu). Ve Spojených státech budou navíc oznámeny prodeje existujících domů (odhad prosinec: 5,07 milionu jednotek anualizovaně, listopad: 4,93 milionu jednotek anualizovaně). Spojené království rozšíří paletu ekonomických údajů o maloobchodní tržby (odhad prosinec: -0,7 % meziměsíčně a +3,3 % meziročně, listopad: +1,7 % meziměsíčně a +6,9 % meziročně). Na pražské burze zahájí Unipetrol první kompletní zprávou za čtvrtý kvartál a celý rok 2014 výsledkovou sezónu. Odhady analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Analytici: Unipetrol vykáže za rok 2014 ztrátu, za čtvrtletí zisk
Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 19. ledna
Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: Evropská centrální banka otevírá stavidla. Trhy zaplaví vlnou likvidity
ECB na lednovém zasedání ponechala základní sazbu na 0,05 %, depozitní sazbu na -0,20 % a zápůjční sazbu na 0,30 %. Tiskovou konferenci Maria Draghiho, na které bylo oznámeno kvantitativní uvolňování, jsme sledovali živě (detaily ZDE).
Kvantitativní uvolňování ECB: Vytrhávání trnu z paty, krátkodobě ale pozitivum pro trhy
Euro se po rozhodnutí ECB propadlo na jedenáctileté minimum
ECB a rizika: Morální hazard a deflace stojí proti sobě
6. Ruské banky prý obdrží kapitál za pomoci dluhopisů do konce ledna
Program ruské vlády, který umožní rekapitalizaci ruského bankovního sektoru prostřednictvím domácích dluhopisů, takzvaný OFZ, by měl být hotov do konce ledna. Oznámil to ve čtvrtek ruský premiér Dmitrij Medveděv, kterého z ruských médií citovala agentura Reuters.
Gazprom podepsal úvěrovou smlouvu s italskou bankou Intesa Sanpaolo
Ruský Lukoil hodlá letos snížit kapitálové výdaje o desetinu
7. Pravděpodobný řecký scénář: Další odpis dluhu, ale pomocí měkkých instrumentů
V horším případě by přišla recese v eurozóně, další uvolnění měnové politiky ECB a zvýšení intervenční hladiny pro EUR/CZK. Na snídani s novináři to uvedl hlavní analytik Ery Jan Bureš. Věří ale, že nakonec dojde ke kompromisu, tedy že se v Řecku bude opět "stříhat" dluh. Nůžky by nicméně tentokrát neměly být tak ostré jako v případě předchozího snížení dluhu země. V horším případě by ale odpis byl výrazný a eventuální řecké sbohem eurozóně by pak mohlo vyvolat výrazné turbulence na trzích.
Řecký premiér má obavy, že krok ECB jeho zemi nepomůže
Reuters: ECB schválila poskytnutí nouzové linky pro řecké banky
8. Lagardeová (MMF): Fed přistoupí ke zvýšení sazeb v polovině roku 2015
Generální ředitelka Mezinárodního měnového fondu (MMF) Christine Lagardeová nesdílí predikce velké části analytiků, že americká centrální banka (Fed) začne zvyšovat sazby až později během roku 2015. Uvedla to na výročním zasedání Světového ekonomického fóra v Davosu.
9. Šéfové firem čekají nárůst tržeb, obavy mají z nedostatku lidí
Více než čtyři pětiny generálních ředitelů nejvýznamnějších firem působících na českém trhu očekávají, že jim letos porostou tržby. Je to více než loni, kdy nárůst očekávalo 76 % manažerů. Za největší hrozbu pro firmy považují nedostatek kvalitních zaměstnanců s odpovídajícími dovednostmi a znalostmi. Vyplývá to ze šestého ročníku průzkumu názorů generálních ředitelů, který mezi více než 150 šéfy významných tuzemských firem provedla poradenská společnost PwC.
10. Stavět jaderné zdroje v ČR bude podle Mládka pravděpodobně dcera ČEZ. Jeho šéf Beneš letos nepředpokládá vyhlášení tendru na dostavbu Temelína
Výstavbu nových jaderných zdrojů v České republice bude mít podle ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka (ČSSD) pravděpodobně na starosti dceřiná společnost státem kontrolované firmy ČEZ. Mládek to ve čtvrtek řekl v rozhovoru s agenturou Reuters. Tendr na výstavbu nových bloků v Jaderné elektrárně Temelín firma ČEZ letos zřejmě nevyhlásí, řekl v rozhovoru s tabletovým týdeníkem Dotyk generální ředitel společnosti Daniel Beneš.
Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
Firmy, kterým se vyhýbají útoky hackerů, by se neměly radovat předčasně
John Chambers, ředitel Cisco Systems, na setkání ekonomické elity v Davosu mimo jiné uvedl, že se firmy dělí na dvě skupiny - na ty, které se staly terčem útoku hackerů, a ty, které o tom ještě nevědí.