Co musíte ráno vědět (3. března)

Jak zahájily akcie v Evropě i zámoří první březnový obchodní týden, jak je na tom zpracovatelský sektor v Evropě a kdo je (opět) nejbohatším mužem světa? To vše musíte ráno vědět.
1. Americké akcie zahájily týden útokem na rekordy, Nasdaq se po 15 letech vrátil nad 5 tisíc bodů
Americké akcie zahájily týden růstem, a navázaly tak na silné přírůstky z února. Hlavní index technologického trhu Nasdaq v první polovině obchodování poprvé po 15 letech nakrátko překonal psychologickou hranici 5 000 bodů a přiblížil se k překonání dosavadního rekordu z března 2000, kdy splaskla technologická bublina. Nakonec všechny tři indexy přidaly téměř procento a s výjimkou Nasdaqu překonaly historické rekordy. Investory navnadily víkendové snížení sazeb v Číně a slušná americká makrodata. Index Dow nakonec posílil o 0,86 % na 18 288,11 bodu, S&P 500 přidal 0,61 % na 2 117,39 bodu a Nasdaq uzavřel silnější o 0,90 % na 5 008,10 bodu. V plusu skončilo šest z deseti hlavních sektorů, nejvíce se dařilo technologickým, průmyslovým a spotřebitelským titulům, naopak v mínusu zůstaly energetické firmy nebo odvětví síťových služeb. Index volatility VIX klesl pod 13 bodů a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stoupl o devět bazických bodů na 2,09 %.
Nasdaq a 5 tisíc bodů: Proč se tentokrát neděsit výbuchu bubliny?
Proč Buffett stále drží akcie IBM?
2. Evropské akcie v úvodu týdne mírně ztrácely, investoři sledovali indexy nákupních manažerů
Evropské akcie v úvodu týdne mírně ztrácely. Z výsledků indexů nákupních manažerů vyplynulo, že zpracovatelský sektor eurozóny expanduje stále mírným tempem. Situace v Irsku se výrazně zlepšila, naproti tomu Francie se propadla hlouběji do pásma kontrakce. Britský FTSE 100 odepsal 0,09 %, francouzský CAC 40 0,69 % a německý DAX zakončil na zelené nule se ziskem 0,08 %. Regionální Stoxx Europe 600 ztrácel 0,2 %, dařilo se realitnímu sektoru, ztrácely naopak ropné odvětví a sektor základních materiálů. Náladu na trzích nedokázala zvednout data o indexech nákupních manažerů, zpráva o nezaměstnanosti, která klesla nejníže od dubna 2012, ani předběžné údaje o inflaci, podle nichž se propad spotřebitelských cen v únoru zmírnil.
Tuto překážku pro fungování evropského QE nemusíte hledat dlouho
3. Pražská burza v pondělí neudržela úvodní zisky a posílila jen mírně
Index PX v pondělí zpevnil o 0,21 % na 1 024,86 bodu. Téměř polovinu zobchodovaného objemu na burze představovaly akcie skupiny ČEZ, které zpevnily o 1,43 %. Na druhém místě co do objemu skončila Komerční banka se ziskem 0,49 % a třetí nejaktivnější emisí byla O2 C.R., která naopak odepsala přes 10 % poté, co představenstvo firmy schválilo přesun pevné a mobilní infrastruktury do odděleného subjektu nazvaného Česká Telekomunikační Infrastruktura. Nedařilo se ani mediální CME, která oslabila o více než 3 %, zbývající emise na burze se pohybovaly v plusu. Největší procentuální zisk si připsala společnost Unipetrol (+2,20 %) a necelé procento získala i pojišťovna VIG, jejíž zobchodovaný objem v pondělí dosáhl zajímavého čísla 6 666 985 Kč.
4. Očekávané události
Úterý bude na makrodata spíše slabší. Německo odhalí lednové maloobchodní tržby a eurozóna index cen výrobců. Kanada a Švýcarsko přidají údaje o HDP za minulý kvartál. Spojené království zveřejní index nákupních manažerů ve stavebnictví a americký institut ISM index aktivity pro oblast New Yorku. Na pražské burze budou investoři sledovat hospodářské výsledky společnosti ČEZ. Energetický gigant podle odhadů za 4Q2014 vykáže slabší produkci. Trh bude zajímat hlavně výhled. Tržby by společnosti měly meziročně klesnout z 55,36 miliardy Kč na 50,34 miliardy Kč a zisk EBITDA by se měl snížit ze 17,81 miliardy Kč na 17,3 miliardy Kč, zatímco čistý zisk by měl vzrůst z 3,48 miliardy Kč na 6,44 miliardy Kč. Za celý loňský rok by podle analytika Petra Bártka z České spořitelny firma měla těsně naplnit svůj odhad zisku EBITDA (72 miliard Kč) i čistého zisku (29 miliard Kč). Výhled na celý obchodní týden včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 2. března
Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. El-Erian: Fed přistoupí ke zvýšení sazeb letos v létě
Mohamed El-Erian, hlavní ekonomický poradce v Allianz, v pondělí prohlásil, že americká centrální banka přikročí k prvnímu zvýšení sazeb ze současných rekordních minim již před letošním zářím. Zároveň se však podle něj dopad tohoto rozhodnutí bude snažit zmírnit velmi agresivní stimulační rétorikou.
6. Bill Gross: Nevyhlášená měnová válka může ohrozit globální růst
Bill Gross ve svém investičním výhledu pro Janus Capital Group uvedl, že centrální banky stahují úrokové sazby pod nulu a státy, včetně Číny a Japonska, se očividně snaží devalvovat měny, což pro něj znamená "nevyhlášenou měnovou válku", která by mohla ohrozit globální růst.
7. Evropská komise hodlá být ve sporu mezi Madridem a Aténami prostředníkem
Evropská komise se ujala zprostředkovatelské role mezi Španělskem a Portugalskem na jedné straně a Řeckem na straně druhé poté, co si Madrid a Lisabon v Bruselu stěžovaly na víkendové výroky řeckého premiéra Alexise Tsiprase. Novinářům to v pondělí řekla mluvčí komise Mina Andreevová. Cílem je podle ní opět dosáhnout mezi členskými zeměmi EU shody.
8. Venezuela nařídila Spojeným státům, aby snížily počty zaměstnanců na své ambasádě v Caracasu
Venezuelský prezident Nicolás Maduro nařídil svému ministerstvu zahraničí, aby zredukovalo počet zaměstnanců, kteří mohou pracovat na americké ambasádě v Caracasu. Úředníci, kteří na ambasádě zůstanou, budou muset mít povolení k jakémukoli jednání, které budou v zemi pořádat, prohlásil Maduro v sobotu ve státní televizi. V ruce přitom držel složku, v níž jsou podle něj důkazy o tom, že se zaměstnanci ambasády snažili destabilizovat Venezuelu.
9. Singer: Přijetí eura nemusí české ekonomice dát očekávaný stimul
Předpokládané přijetí eura nemusí české ekonomice přinést očekávaný stimul. Uvedl to guvernér České národní banky Miroslav Singer na svém blogu. Poukázal na to, že souhrnný růst HDP v zemích Evropské unie mimo eurozónu byl v posledních sedmi letech většinou vyšší než ve státech platících eurem. Vláda Bohuslava Sobotky počítá se vstupem Česka do eurozóny po roce 2018, o přesném termínu má rozhodnout příští kabinet.
10. Eurozóna: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v únoru stagnoval na 51 bodech
Expanze zpracovatelského sektoru v eurozóně v únoru podle finálních dat agentury Markit zůstala stejná jako v lednu. Index nákupních manažerů stagnoval lednových 51 bodech, předběžná data hlásila mírný nárůst na 51,1 bodu. Situace se zhoršila ve Francii, Itálie i Německo si naopak vedou výrazně lépe. Francie v únoru opět spadla na poslední příčku mezi sledovanými státy. Zaměstnanost v sektoru táhnou nahoru Irsko, Itálie a Španělsko, další propouštění naopak bylo zaznamenáno ve Francii a Rakousku.
11. Míra nezaměstnanosti v eurozóně v lednu klesla na nejnižší hladinu od dubna 2012
Míra nezaměstnanosti v eurozóně v lednu klesla na 11,2 % z prosincových 11,3 % (revidováno z 11,4 %), tedy nejníže od dubna 2012, očekávala se stagnace na 11,4 %. V lednu 2014 činila míra nezaměstnanosti 11,8 %. V celé Evropské unii se míra nezaměstnanosti snížila na 9,8 % z 9,9 % v prosinci a 10,6 % v lednu 2014.
Spotřebitelské ceny v eurozóně podle předběžných dat v únoru meziročně klesly o 0,3 %
Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
Bonus
Forbes: Nejbohatším Čechem zůstává Kellner, Bakala z žebříčku vypadl
Nejbohatším Čechem podle žebříčku časopisu Forbes zůstává i letos majitel finanční skupiny PPF Petr Kellner. Z aktuálního seznamu nejbohatších lidí planety, kterému již řadu let vévodí zakladatel Microsoftu Bill Gates, tento rok vypadl český podnikatel Zdeněk Bakala. Zástupci české internetové mutace časopisu to v pondělí uvedli na svém webu.