Evropské akcie v pátek klesly, a potvrdily tak ztrátový týden

Evropské akcie v pátek zlevnily. Odpoledne dolehla zejména na podniky ze sektoru těžby a energetiky zpráva, že ropný kartel OPEC nehodlá snížit těžbu černého zlata. Investoři také sledovali zprávu z amerického trhu práce. V červených číslech akcie skončily i v týdenním horizontu.
Britský FTSE 100 v pátek klesl o 0,59 %, francouzský CAC 40 odepsal 0,33 % a německý DAX odevzdal 0,34 %. Regionální index STOXX Europe 600 uzavřel se ztrátou 0,41 % na 370,59 bodu.
Akcie těžařských a energetických společností se ocitly pod tlakem poté, co Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) na svém zasedání ve Vídni rozhodla, že těžbu černého zlata nesníží. Podle prezidenta kartelu, kterým je nigerijský premiér pro ropu Emmanuel Ibe Kachikwu, hodlá OPEC pokračovat v těžbě kolem 31,5 milionu barelů denně. Objem těžby navíc nezahrnuje surovinu z Indonésie, která se do OPEC vrátila po téměř 7leté pauze, uvedl podle zpravodajské agentury Reuters zdroj, který se jednání kartelu zúčastnil, ale nepřál si být jmenován.
Zlevnily například akcie firem Glencore (-3,25 %), Anglo American (-2,97 %) nebo oceláře ArcelorMittal (-2,36 %). Výrazně v mínusu uzavřely i cenné papíry Seadrill (-5,34 %), Subsea 7 (-5 %) nebo Tullow Oil (-5,42 %).
Ceny černého zlata jsou již od poloviny loňského roku pod silným tlakem v důsledku převisu nabídky nad poptávkou. Trh spekuloval, že by OPEC na pátečním zasedání mohl vyjádřit ochotu podniknout kroky na podporu cen, tedy buď naznačit ochotu těžbu snížit, nebo tak přímo učinit. Rozhodnutí o pokračování silné těžby lze ale interpretovat tak, že OPEC nehodlá podíl na trhu darovat konkurenci a bude se i nadále snažit těžaře z ostatních zemí bohatých na ropu vyhladovět. Hlavním stoupencem této strategie je Saúdská Arábie.
Akcie pojišťovnické skupiny AXA (+3,23 %) přidaly více než tři procenta poté, co analytici ze švýcarské banky UBS zvýšili jejich cílovou cenu.
Téměř o dvě procenta zdražily také akcie francouzského řetězce Carrefour (+1,73 %), jehož výkonný ředitel řekl, že prodeje firmy byly v listopadu "dobré" a výrazně negativně je neovlivnily ani pařížské teroristické útoky.
Americká ekonomika podle pátečních údajů v listopadu vytvořila více pracovních míst, než se čekalo. Odhady hovořily o 200 tisících míst, vzniklo jich však 211 tisíc. Míra nezaměstnanosti zůstala na 5 %, jak se čekalo. Data zvyšují pravděpodobnost, že Fed za dva týdny poprvé za více než devět let posune úrokové sazby výše. V říjnu ekonomika USA vytvořila 298 tisíc pracovních míst, původní údaj 271 tisíc tak byl revidován výrazně výše nad odhad 184 tisíc. Více než 200 tisíc pracovních míst v USA v říjnu a listopadu vzniklo poté, co naopak v srpnu a září tvorba míst zklamala, když vzniklo jen 153 tisíc, respektive 145 tisíc pozic. Říjnový údaj je po revizi nejlepší od ledna.
Za celý uplynulý týden FTSE 100 odepsal 2,29 %, CAC 40 klesl o 4,08 % a DAX odepsal 4,8 %. Západoevropský STOXX Europe 600 od pondělí do pátku ztratil 3,41 %.
Hlavní páteční události na evropských trzích
- Německá automobilka Audi jmenovala do funkce předsedy dozorčí rady, kterou v listopadu opustil bývalý šéf celé mateřské skupiny Volkswagen Group Martin Winterkorn, jeho nástupce Matthiase Müllera. Vybrala rovněž nového šéfa vývoje za hlavního inženýra Ulricha Hackenberga, jemuž před dvěma měsíci pozastavila výkon funkce. Audi to uvedla v noci na pátek po zasedání dozorčí rady. Personální změny u výrobce luxusních vozů jsou odrazem skandálu skupiny Volkswagen kolem manipulací s emisemi.
- Zakázky německých průmyslových podniků v říjnu výrazně ožily a ukončily tříměsíční sérii poklesů. Výrazně vzrostly zejména zakázky z eurozóny, sdělilo v pátek německé ministerstvo hospodářství. Údaje podle analytiků naznačují, že největší evropská ekonomika nabírá ke konci roku na síle.
- Průměrná mzda v Česku se v letošním třetím čtvrtletí meziročně zvýšila o 3,8 % na 26 072 Kč. Reálně, po odečtení inflace, mzda vzrostla o 3,4 %. Oznámil to v pátek Český statistický úřad (ČSÚ). Výsledek předčil odhady analytiků, kteří očekávali reálný růst mezd kolem tří procent.
- Tržby v českém maloobchodě bez aut v říjnu meziročně stouply o 5,6 %, v září vzrostly podle revidovaných údajů o 5,2 %. Růst tržeb zaznamenali obchodníci ve všech hlavních skupinách prodejen. Informoval o tom v pátek Český statistický úřad. Za prodej pohonných hmot maloobchodníci utržili proti loňskému říjnu o 7,6 % více, za nepotravinářské zboží o 6,5 % a za potraviny o 3,8 % více.
- Slovenská ekonomika v letošním třetím čtvrtletí po očištění o sezonní vlivy stoupla mezičtvrtletně o 0,9 %, stejně jako ve druhém kvartálu. Vyplývá to z pátečních údajů slovenského statistického úřadu, který tak potvrdil svůj odhad z listopadu.
- Francouzská ekonomika bude v příštích dvou letech postupně zrychlovat růst z letošní očekávané úrovně 1,2 %. Předpověděla to v pátek tamní centrální banka. Růstová tempa ale budou o něco slabší, než banka původně odhadovala.
- Německý automobilový koncern Daimler v listopadu meziročně zvýšil celosvětový prodej luxusních osobních aut Mercedes-Benz o 7,4 % na 161 953 vozů. To představuje nejvyšší listopadovou úroveň odbytu v historii podniku, který nyní těží ze silné poptávky v Číně. V období od ledna do listopadu prodej stoupl o 14 % na rekordních 1,69 milionu vozů. S předstihem tak překonal výsledek za celý loňský rok.
- Polsko musí v rámci širšího plánu na záchranu uhelného průmyslu sloučit firmy, které těží uhlí, s výrobci elektřiny. Uvedla to v pátek nová polská premiérka Beata Szydlová. Těžaři se potýkají s problémy v důsledku poklesu cen uhlí.
- Evropská komise stáhla obvinění, podle kterého se 13 bank podílelo na omezování konkurence na trhu s úvěrovými deriváty. Komise banky obvinila v roce 2013 společně s poskytovatelem finančních údajů Markit a Mezinárodním sdružením pro swapy a deriváty (ISDA). Obvinění vůči těmto dvěma organizacím zatím nestáhla.
- Lucembursko se odvolá proti nařízení Evropské komise, aby od automobilky Fiat Chrysler vymohlo desítky milionů eur nezaplacených daní. Oznámila to v pátek vláda v Lucemburku. Komise letos v říjnu rozhodla, že daňové výhody poskytnuté automobilce Fiat v Lucembursku odporují pravidlům EU o státní pomoci, a nařídila státu vymoci příslušné daňové nedoplatky zpět. Pro automobilku to představuje 20 až 30 milionů eur.
- Finská společnost Nokia dokončila prodej své mapové služby HERE německým automobilkám BMW, Audi a Mercedes. Finský výrobce telekomunikačních zařízení v pátek rovněž oznámil, že z obchodu bude mít čistý výnos asi 2,55 miliardy eur.
- Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) na svém prosincovém zasedání ve Vídni rozhodla, že těžbu černého zlata nesníží. Podle prezidenta kartelu, kterým je nigerijský premiér pro ropu Emmanuel Ibe Kachikwu, hodlá OPEC pokračovat v těžbě kolem 31,5 milionu barelů denně.
Nejdůležitější události uplynulého týdne na evropských trzích
- Tempo inflace v Německu se v listopadu podle předběžných dat zvýšilo na 0,4 % meziročně z předchozích 0,3%, jak se očekávalo. Meziměsíčně ceny vzrostly o 0,1 %, rovněž v souladu s očekáváním, po říjnové stagnaci. Inflace harmonizovaná s metodikou výpočtu EU v listopadu meziměsíčně rovněž zrychlila na 0,1 % z předchozí stagnace, jak se čekalo, a meziročně dosáhla 0,3 % po zářijových 0,2 %, rovněž v souladu s predikcemi.
- Světová pivovarnická jednička Anheuser-Busch InBev plánuje prodat značky piv Peroni a Grolsch, které by získala zamýšleným převzetím svého menšího rivala SABMiller. Pivovar tak chce předejít možným obavám evropských regulátorů kvůli chystané obří fúzi. S odvoláním na nejmenovaný zdroj to v neděli napsal list Financial Times.
- Polská ekonomika ve třetím čtvrtletí zrychlila meziroční růst na 3,5 % z tempa 3,3 % ve druhém kvartále. Ke zlepšení přispěl zejména silný růst domácí poptávky, plyne z pondělních revidovaných údajů polského statistického úřadu.
- Polsko zahájí ještě letos proces výběru dodavatele výstavby první jaderné elektrárny v zemi. Tendru se zúčastní pět uchazečů - společností a konsorcií z USA, Japonska, Kanady, Francie a Jižní Koreje. Napsal to v pondělí polský ekonomický deník Puls Biznesu. Polská vláda má podle něj v roce 2019 rozhodnout, zda se celý projekt uskuteční.
- Německá automobilová skupina Volkswagen svolá k úpravám zařízení pro kontrolu emisí jen v Německu 2,46 milionu vozů s naftovými motory. Technické úpravy nelegálního softwaru se z toho mají týkat i 286 970 vozů české dceřiné automobilky Škoda. Napsal to v pondělí německý list Die Welt bez udání zdrojů. Volkswagen to podle agentury Reuters zatím nekomentoval.
- Míra nezaměstnanosti v eurozóně v říjnu klesla na 10,7 % z předchozích 10,8 % a z 11,5 % v říjnu 2014, a nachází se tak na nejnižší hladině od ledna 2012. V celé Evropské unii míra nezaměstnanosti v říjnu stagnovala na 9,3 %, v říjnu 2014 byla na hladině 10,1 %, nachází se tedy nejníže od září 2009.
- Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v listopadu podle finálních dat agentury Markit vzrostl na 52,8 bodu z říjnových 52,3 bodu, jak očekávala předběžná data. Produkce a nové zakázky vzrostly ve všech zemích s výjimkou Řecka, naproti tomu ceny vstupů i hotových výrobků stále klesají.
- Řecko v prosinci dokončí první kontrolu zavádění reforem, které po zemi vyžaduje nový mezinárodní záchranný programu v objemu 86 miliard eur. Oznámil to v úterý řecký ministr hospodářství Jorgos Statchakis. Po dokončení revize by se mohlo začít jednat o zmírnění řeckého dluhu. Řada činitelů eurozóny ale považuje prosincovou lhůtu za velmi ambiciózní, napsala agentura Reuters.
- Míra nezaměstnanosti v Itálii v říjnu podle předběžných dat klesla na 11,5 % z 11,6 % v září (revidováno z 11,8 %, odhad: 11,7 %).
- Řecký zpracovatelský sektor pokračuje v oživení. Sice se stále nachází v pásmu kontrakce, ale každý měsíc vykazuje známky zpomalování poklesu a směřuje ke klíčové padesátibodové hranici dělící kontrakci od expanze. Index nákupních manažerů v listopadu vzrostl na 48,1 bodu z předchozích 47,3 bodu. Propad produkce se zvolnil na nejmírnější tempo za posledních osm měsíců a zaměstnanost se téměř stabilizovala.
- Míra nezaměstnanosti v Německu klesla v listopadu na 6,3 procenta, což je nová nejnižší úroveň od sjednocení země v roce 1990. Počet nezaměstnaných se snížil o 13 000 na 2,772 milionu, uvedl v úterních sezonně očištěných údajích spolkový úřad práce.
- Aktivita v německém zpracovatelském sektoru podle finálních dat agentury Markit v listopadu zrychlila více, než se čekalo. Index nákupních manažerů vzrostl na 52,9 bodu z říjnových 52,1 bodu, předběžná data predikovala růst na 52,6 bodu. Produkce i nové zakázky dál rostou, nejprudší nárůst od února 2014 zaznamenaly zakázky ze zahraničí. Mírně také vzrostly ceny hotových výrobků, navzdory prudkému poklesu cen vstupů.
- Francouzský zpracovatelský sektor v listopadu podle finálních dat agentury Markit rostl stejným tempem jako v říjnu. Index nákupních manažerů vzrostl stagnoval na říjnových 50,6 bodu, předběžná data počítala s růstem na 50,8 bodu. Již třetí měsíc v řadě tak sektor expanduje stejným tempem. Produkce se zvýšila o něco pomaleji, než se čekalo, naproti tomu tempo propouštění se zmírnilo.
- Aktivita zpracovatelského sektoru v Itálii se v listopadu opět zvýšila. Index nákupních manažerů vyskočil na 54,9 bodu z 54,1 bodu v říjnu. Očekával se růst na 54,2 bodu. Rychleji rostla zaměstnanost, produkce i nové zakázky v sektoru, a situaci nadále podporují také zakázky ze zahraničí. Dále naopak klesají ceny vstupů.
- Aktivita ve španělském zpracovatelském sektoru se v listopadu nečekaně zvýšila. Index nákupních manažerů vyskočil na 53,1 bodu z 51,3 bodu v říjnu, očekával se přitom mírnější nárůst na 51,7 bodu. Prudším tempem rostly jak nové zakázky, tak produkce, která rostla nejrychleji za poslední tři měsíce. Dále naopak klesají ceny vstupů i hotových výrobků.
- Spojené království: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v listopadu klesl na 52,7 bodu z 55,2 bodu (říjen revidován z 55,5 bodu, odhad: 53,6 bodu).
- Ruské ministerstvo obrany ve středu označilo Turecko za hlavního odběratele ropy od teroristické organizace Islámský stát (IS), která ji loupí právoplatným majitelům v Sýrii a Iráku. Do ropného byznysu je prý zapleten turecký prezident Recep Tayyip Erdogan a jeho rodina. Rusko tvrdí, že o tom má důkazy, zatím však ukázalo jen satelitní snímky kolon cisteren na tureckých hranicích.
- Inflace v eurozóně podle předběžných dat Eurostatu v listopadu stagnovala na říjnovém tempu 0,1 % meziročně, očekávalo se zrychlení na 0,2 %. Jádrové ceny meziročně naopak výrazně zpomalily růst na 0,9 % z říjnových 1,1 %, očekávalo se zachování tempa na 1,1 %.
- S&P snižuje rating automobilce Volkswagen z A- na BBB+ s negativním výhledem. Downgrade odráží názor analytiků S&P, že skandál s emisemi bude mít na skupinu negativní materiální dopad, a to i na podmínky financování. Rizika a náklady se mohou zvýšit, zejména vzhledem k nedávnému zveřejnění materiálu, který prokazuje také manipulace s emisemi CO2 a spotřebou paliva.
- Spojené království: Index nákupních manažerů ve stavebnictví v listopadu klesl na 55,3 bodu (odhad: 58,5 bodu, říjen: 58,8 bodu).
- Polská centrální banka ponechává hlavní úrokovou sazbu na 1,5 %.
- Do Řecka dorazila nová podoba daňového přiznání. Formulář má nyní neskutečných 56 stran a Řekové v něm musejí úřadům kromě příjmů přiznat navíc jak hotovost v domácnosti, tak šperky.
- Výnos německých dvouletých dluhopisů klesl na rekordní minimum -0,432 %.
- Litva začala dovážet elektrickou energii z Polska, zatím jen v rámci testování nového přeshraničního propojení přenosových soustav obou zemí. Oznámil to ve středu litevský provozovatel přenosové sítě Litgrid.
- Italská finanční policie ve středu prohledala kanceláře německého výrobce sportovních automobilů Porsche v severoitalském městě Padova. Uvedly to zdroje agentur ANSA a Reuters. Italské úřady prý rovněž zahájily vyšetřování vůči osmi manažerům automobilky kvůli údajným podvodům v souvislosti s emisním skandálem, který otřásá mateřským koncernem Volkswagen.
- Německá automobilka Volkswagen se dohodla s bankami na podmínkách plánovaného překlenovacího úvěru v objemu 20 miliard eur. Agentuře Reuters to sdělily zdroje obeznámené se situací. Firmě by to mělo pomoci nést náklady související se skandálem kolem falšování emisních testů. Mluvčí automobilky se ke zprávě odmítl vyjádřit.
- Španělský ministr hospodářství Luis de Guindos v rozhovoru se CNBC v úterý prohlásil, že španělští voliči jsou rozumní a ve volbách, které se budou konat za méně než tři týdny, nepřistoupí k volbě, která by Španělsko vrátila do roku 2010 nebo 2011.
- Evropská komise bude vyšetřovat i daňovou dohodu mezi Lucemburskem a americkým restauračním řetězcem McDonald's. Agentuře Reuters to ve středu řekly dva zdroje informované o vyšetřování. Brusel již Lucembursko vyšetřoval kvůli daňové dohodě s automobilkou Fiat Chrysler a nyní zkoumá podobnou dohodu této země s internetovým prodejcem Amazon.
- Řecko vyměřilo tamní divizi nizozemského pivovaru Heineken pokutu 31,5 milionu eur za zneužívání dominantní pozice na trhu. Jde o největší pokutu, jakou kdy řecký antimonopolní úřad uvalil na jednotlivý podnik, informovala agentura Reuters. Divize nicméně označila rozhodnutí úřadu za nespravedlivé a hodlá proti němu podniknout právní kroky.
- ECB na prosincovém zasedání ponechala dle očekávání základní úrokovou sazbu na 0,05 %, depozitní sazbu však snížila na -0,3 % z -0,2 % a zápůjční sazbu ponechala na 0,30 %. Mario Draghi na tiskové konferenci, kterou jsme sledovali živě, navíc oznámil, že banka prodlouží program nakupování dluhopisů minimálně do konce března 2017, případně i více, bude-li to třeba. Rozšíří se také struktura nakupovaných aktiv, nově přibudou například dluhopisy regionálních a lokálních vlád.
- Evropská centrální banka ve čtvrtek opět snížila strop nouzového financování řeckých bank, tentokrát o 7,8 miliardy na 77,9 miliardy eur. Oznámila to řecká centrální banka. Snížení podle ní odráží zlepšující se situaci řeckých bankovních domů od chvíle, kdy Atény v létě přistoupily na podmínky nového záchranného programu pro Řecko.
- Rusko pozastavilo přípravné práce v projektu plynovodu Turkish Stream. Řekl to ve čtvrtek ruský ministr energetiky Alexandr Novak. Plynovodem Turkish Stream má proudit ruský zemní plyn do Turecka a z něj dál do Evropy.
- Maloobchodní tržby v eurozóně se v říjnu meziměsíčně snížily o 0,1 %, stejným tempem jako v září. Oznámil to ve čtvrtek statistický úřad Eurostat. Analytici přitom v anketě agentury Reuters očekávali růst, v průměru o 0,2 %.
- Ruská ekonomická situace je "skutečně obtížná, ale není kritická", uvedl prezident Vladimir Putin ve čtvrtečním poselství o stavu země. Připustil, že země musí počítat s delším obdobím nízkých cen ropy a plynu, které jsou hlavními položkami ruského vývozu, a že řada odvětví, například stavebnictví či automobilový a lehký průmysl, se ocitla v "rizikovém pásmu".
- Index nákupních manažerů v sektoru služeb v eurozóně v listopadu podle finálních dat agentury Markit vzrostl jen na 54,2 bodu z říjnových 54,1 bodu, předběžná data počítala s růstem na 54,6 bodu. Kompozitní index se zvýšil rovněž na 54,2 bodu, a to z 53,9 bodu, podle předběžných dat měl vzrůst na 54,4 bodu.
- Index nákupních manažerů v sektoru služeb ve Španělsku v listopadu vzrostl na 56,7 bodu ze říjnových 55,9 bodu (odhad: 56,4 bodu), což naznačuje zrychlení expanze. Kompozitní index vzrostl na 56,2 bodu z 55 bodů v říjnu.
- Index nákupních manažerů v sektoru služeb v Itálii v listopadu stagnoval na říjnových 53,4 bodu, očekával se však růst na 53,9 bodu. Kompozitní index se zvýšil, a to na 54,3 bodu z 53,9 bodu v říjnu.
- V sektoru služeb ve Francii se v listopadu podle finálních dat index nákupních manažerů snížil na 51 bodů z 52,7 bodu, předběžná data počítala s poklesem na 51,3 bodu. Kompozitní index klesl rovněž na 51 bodů předchozích 52,6 bodu, podle předběžných dat se měl snížit na 51,3 bodu.
- Německý sektor služeb podle finálních dat agentury Markit v listopadu expandoval rychleji. Index nákupních manažerů vyskočil na 55,6 bodu z 54,5 bodu v říjnu, jak očekávala předběžná data. Kompozitní index se navíc zvýšil na 55,2 bodu z 54,2 bodu, podle předběžných dat se měl zvýšit na 54,9 bodu.
- Sektor služeb ve Spojeném království v listopadu expandoval rychleji, než se čekalo. Index nákupních manažerů vyskočil na 55,9 bodu z říjnových 54,9 bodu, očekával se jen mírný růst na 55 bodů. Kompozitní index se tak zvýšil na 55,8 bodu z 55,4 bodu, očekával se přitom mírný pokles na 55 bodů.
- AB InBev prověří možnosti prodeje evropských prémiových značek SABMiller.
- Akcionáři italsko-americké automobilové skupiny Fiat Chrysler Automobiles (FCA) na čtvrteční valné hromadě schválili vyčlenění divize luxusních vozů Ferrari do samostatného podniku. Informovala o tom agentura Reuters. FCA již v říjnu uvedla akcie divize Ferrari na newyorskou burzu.
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Zisk a tržby přední soukromé ruské ropné společnosti Lukoil ve třetím čtvrtletí výrazně klesly, sdělila v pondělí firma. Výrazné zhoršení se všeobecně očekávalo a stejně jako u ostatních velkých světových producentů ropy se v něm odrážel prudký pokles světových cen suroviny.
- Největší ruský letecký přepravce Aeroflot se letos vrací k ziskovosti a jeho tržby prudce rostou. Společnost v pondělí sdělila, že za prvních devět měsíců roku vytvořila čistý zisk 1,8 miliardy rublů (689 milionů Kč) po ztrátě 3,6 miliardy rublů ve stejném období loňského roku. Aeroflot loni srážel do těžkých ztrát zejména propad ruského rublu a domácí poptávky.
Zdroj: CNBC