US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,77 %
NASDAQ+1,02 %
S&P 500+0,83 %
ČEZ+0,33 %
KB+2,75 %
Erste+0,06 %

Co musíte ráno vědět (11. ledna)

Jak dopadl úvodní týden roku na světových trzích, o čem hovořil ministr financí Andrej Babiš během televizního vystoupení a jak ztrácí drobné Zdeněk Bakala? I to musíte na začátku nového týdne vědět.

Redakce IW
Redakce IW
10. 1. 2016 | 20:00
Musíte vědět

1. Americké akcie v pátek opět zlevnily, mají za sebou historicky nejhorší začátek roku

Americké akcie se ani v pátek nedokázaly vymanit ze sestupného trendu. Obchodování sice hlavní indexy zahájily odvážným, zhruba 0,6% růstem, brzy ale zisky odevzdaly a po většinu seance oscilovaly kolem nuly. Závěrečný výprodej je srazil zhruba procento do mínusu. Investoři se stále obávají o kondici čínské ekonomiky a stabilitu čínských burz, třebaže v pátek se již v Číně masivní výprodeje neopakovaly. Wall Street v pátek zpočátku pomáhalo oživení čínských akcií a zpevnění jüanu, což přišlo po dnech těžkých ztrát. Trh v USA dočasně podpořily též údaje o silné tvorbě pracovních míst - v prosinci v zámoří vzniklo 292 tisíc nových míst, čekal se přitom přírůstek jen 200 tisíc míst. Míra nezaměstnanosti zůstala na 7,5letém minimu 5 %, jak se čekalo. Investoři ale zůstali nervózní kvůli nejistým vyhlídkám čínské ekonomiky a ke konci obchodování obnovili výprodeje. Dow tak nakonec klesl o 1,02 % na 16 346,45 bodu, širší S&P 500 odepsal 1,08 % na 1 922,03 bodu a Nasdaq Composite uzavřel se ztrátou 0,98 % na 4 643,63 bodu. Index volatility VIX vzrostl o 8,08 % na 27,01 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o tři a půl bazického bodu na 2,11 %. Všech deset hlavních sektorů skončilo v pátek v červených číslech. Nejvíce klesly sektor základních materiálů a finanční odvětví, relativně nejlépe si naopak vedlo síťové odvětví, které odepsalo jen tři setiny procenta. Za týden Dow spadl o 6,19 %, S&P 500 odepsal 5,96 % a Nasdaq Composite přišel o 7,26 %.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Nejhorší začátek roku v historii otevírá prostor rychlé reakci, negativní trend nemusí trvat dlouho

Na řetězec Chipotle je podána žaloba, vyšetřují jej úřady v USA

2. Evropské akcie skončily v pátek v záporu, za celý týden vykázaly nejvýraznější ztrátu za čtyři roky

Evropským akciovým indexům nepomohly ani páteční dobré zprávy z amerického trhu práce či alespoň prozatímní stabilizace čínských trhů. Neslavně pro evropské akcie dopadl i celý týden, podle regionálního indexu FTSEurofirst 300 oslabily o 7 %, nejvíce za poslední čtyři roky. Index STOXX Europe 600 v pátek odepsal 1,49 %, přičemž pokles zaznamenaly prakticky všechny sektory, které zahrnuje. Britský FTSE 100 spadl o 0,7 %, německý DAX klesl o 1,31 % a francouzský CAC 40 ztratil 1,59 %. Za celý týden FTSE 100 klesl o 5,28 %, DAX ztratil 8,32 %, CAC 40 6,43 % a STOXX Europe 600 5,5 %.

Opel by se mohl letos po 16 letech ztrát vrátit k zisku

3. Páteční obchodování na pražské burze skončilo ziskem, za týden PX ztratil téměř 3,5 %

Pražská burza si v páteční obchodní seanci připsala necelé procento. Nejvíce se obchodovalo s akciemi ČEZ, které si připsaly více než dvě procenta, a také s akciemi Erste Group Bank, které naopak více než dvě procenta ztratily. Likérka Stock si polepšila o více než tři procenta, čímž umazala ztráty, které nabrala při čtvrtečním obchodování. Dařilo se i CME, která si připsala více než tři procenta. Více než 2% zisk zaznamenaly akcie VIG. Za celý týden index PX klesl o 3,4 %. Nejvíce ztratily v týdenním horizontu akcie Stock Spirits, které bez jakýchkoli zpráv přišly o 7,6 %. Nedařilo se ani akciím ČEZ, které nakonec podlehly padající ceně elektřiny. Společnost zakončila týden na 413,60 Kč, tedy o 6,9 % slabší. Naopak nejvíce se dařilo Komerční bance s růstem o 2,6 % na 5 077 Kč, která je vnímána spíše jako defenzivní titul a dokázala jít proti negativnímu vývoji finančního sektoru v Evropě.

4. Očekávané události

Začátek týdne nebude příliš bohatý na makrodata. V Evropě budou sledované například průmyslová výroba ve Španělsku nebo index důvěry investorů od společnosti Sentix, v Česku bude zveřejněna míra nezaměstnanosti a odpoledne v USA především index podmínek na pracovním trhu. Po skončení obchodování v USA zveřejní hospodářské výsledky za loňský čtvrtý kvartál společnost Alcoa, čímž neoficiálně začne výsledková sezóna. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky amerických firem v týdnu od 11. ledna (plus výhled na celou výsledkovou sezónu)

Očekávané výsledky amerických firem v týdnu od 11. ledna (plus výhled na celou výsledkovou sezónu)

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Spotřebitelská inflace v Číně v prosinci mírně zrychlila, výrobní ceny jsou nadále ve volném pádu

Index spotřebitelských cen v Číně v prosinci meziročně vzrostl o 1,6 %, výrobní ceny spadly opět o 5,9 %. Čekalo se +1,6 % a -5,8 %.

6. Babiš: Zeman se mýlí, když kritizuje vládu za špatné čerpání z EU

Česko podle ministra financí Andreje Babiše (ANO) nevyčerpá z evropských fondů za období 2007 až 2013 asi 26 až 30 miliard korun. Prezident Miloš Zeman se podle něj mýlí, když kritizuje současnou vládu za špatné čerpání. Hlava státu nedávno prohlásila, že nynější vláda je zodpovědná za to, že Česko nevyčerpá asi 35 miliard korun z evropských fondů.

Babiš byl hostem pořadu Otázky Václava Moravce. Řeč byla i o dalších tématech. Zákon týkající se kontrolního hlášení u DPH není podle ministra financí příliš kvalitní, od 1. června letošního roku tak má podle něj platit novela, v rámci které se některé sankce prominou a jiná opatření se změkčí. S předsedou ODS Petrem Fialou Babiš diskutoval také o elektronické evidenci tržeb nebo změně jednacího řádu Sněmovny.

7. Saúdskoarabská Aramco chce údajně prodat jen akcie rafinérských aktivit

Saúdská Arábie uvažuje jen o prodeji akcií rafinérské části státního ropného gigantu Aramco. Podíly v základních těžařských a průzkumných aktivitách této společnosti Rijád investorům nenabídne. Agentuře Reuters to v neděli sdělily zdroje informované o plánech vládních kruhů. Spekulace o privatizaci Aramco se rozvířily poté, co zástupce saúdskoarabského korunního prince Muhamad bin Salmán tento týden britskému týdeníku The Economist řekl, že Rijhád zvažuje prodej části akcií podniku na burze.

8. Investice do realitního sektoru v ČR letos dosáhnou 54 miliard Kč, trh se nasycuje a velkých obchodů bude méně

Celkový objem investic v České republice v oblasti průmyslových, kancelářských a maloobchodních nemovitostí letos dosáhne zhruba dvou miliard eur, což bude proti roku 2015 mírný pokles. Vyplývá to ze studie Outlook 2016, kterou zveřejnila společnost CBRE. Podle ní budou stěžejní především kancelářský a maloobchodní trh.

9. Prodeje firem v ČR loni mírně vzrostly na 184 miliard Kč, za největšími obchody byla PPF

Na českém trhu se v roce 2015 prodaly firmy za minimálně 184 miliard Kč. To je nepatrně více než předchozí rok, kdy se uskutečnily transakce za asi 181 miliard korun. ČTK o tom informovala poradenská firma PwC. Transakční aktivita bude podle ní pokračovat i v roce 2016.

10. Služba Apple Music získala za půl roku deset milionů uživatelů, Spotify to trvalo šest let

Služba pro streamování hudby Apple Music překročila za šest měsíců provozu hranici deseti milionů uživatelů. Napsal to web listu Financial Times s odvoláním na informované zdroje. Švédské firmě Spotify, která je průkopníkem masového streamování hudby, se desetimilionového mezníku podařilo dosáhnout až za šest let fungování. Poptávka po poslechu hudby z internetových serverů za paušální poplatek se ale v poslední době prudce zvyšuje.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Bakala přišel o nějaký ten milion kvůli Miss

Skupina Luxury Brand Management podnikatele Zdeňka Bakaly, která se zabývá prodejem luxusního zboží, v roce 2014 prodělala 316 milionů korun. Vyplývá to z údajů v obchodním rejstříku. Podle nejnovějšího vydání týdeníku Euro, které vyjde v pondělí, ke ztrátě výrazně přispěla nepovedená investice do tuzemské soutěže krásy.

Při prodeji společnosti M Marketing, provozovatele soutěže krásy Česká Miss, do rukou společnosti Czech Event Management musela skupina LBM odúčtovat oceňovací rozdíl k investici ve výši zhruba 134 milionů korun. Na prodeji provozovatele soutěže tak Bakalova skupina prodělala tuto sumu, píše Euro. Celou soutěž o nejkrásnější dívku Česka totiž Bakala prodal pouze za 16,2 milionu korun, a to peníze investované do firmy nepokrylo.

Musíte vědět
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

3. 7.-Pavel Kohár