Co musíte ráno vědět (12. prosince)

Jak se ve čtvrtek dařilo akciovým trhům, jak dopadlo druhé kolo TLTRO a kde nejdete nejhlubší bazén na světě? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie ve čtvrtek mazaly středeční ztráty, nakonec ale zdražily jen nepatrně

Americké akcie v první polovině čtvrtečního obchodování prudce posilovaly díky příznivým údajům o vývoji maloobchodních tržeb a situace na trhu práce ve Spojených státech, a smazaly tak část ztrát z předchozích dnů. Ve druhé polovině dne jim ale došel dech a většinu zisků odevzdaly. Přesto všechny tři nejsledovanější indexy skončily v zelených číslech. Dow posílil o 0,36 % na 17 596,34 bodu, širší S&P 500 přidal 0,45 % na 2 035,33 bodu a technologický Nasdaq uzavřel se ziskem 0,52 % na 4 708,16 bodu. Index volatility VIX vzrostl o více než osm procent na 20,08 bodu a výnosy 10letých vládních dluhopisů USA vzrostly o jeden bazický bod na 2,17 %. V zelených číslech uzavřelo osm z deseti hlavních sektorů. Nejvíce zdražily cenné papíry ze sektoru cyklického spotřebního zboží, akcie z odvětví služeb, cenné papíry ze sektoru necyklického spotřebního zboží a technologické tituly. Klesly pouze sektor energetiky a odvětví základních materiálů, které dolů stáhl pokračující pokles cen ropy.

Zapomeňte na akciové rekordy. Pod povrchem doutná krize, která je smete ze stolu

2. Evropské akcie ve čtvrtek po druhém kole TLTRO uzavřely nejednotně

Obchodování na hlavních evropských akciových trzích ve čtvrtek skončilo smíšeně. Investoři zvažovali výsledek druhého kola TLTRO, ve kterém si nakonec evropské banky od ECB půjčily jen 130 miliard eur. Nízký zájem o peníze ECB podle analytiků zvyšuje pravděpodobnost, že banka na začátku příštího roku spustí vlastní kvantitativní uvolňování. Britský FTSE 100 klesl o 0,59 % a francouzský CAC 40 odepsal 0,05 %. Německý DAX ale přidal 0,64 % a jednotný evropský index DJ EuroStoxx 50 uzavřel se ziskem 0,26 % na 3 159,11 bodu. Dařilo se akciím z maloobchodního sektoru, cenným papírům z odvětví zdravotní péče a telekomunikačním titulům. Zlevnily naopak akcie z finančního sektoru, cenné papíry z odvětví služeb a tituly ze sektoru základních materiálů.

Société Générale: Nebojujte s ECB a vsaďte v roce 2015 na evropské akcie

3. Pražská burza ve čtvrtek obnovila pokles a ztratila procento

Index PX ve čtvrtek odepsal 1,09 % na 983,91 bodu. Burzu dolů vedly především akcie skupiny ČEZ, které odevzdaly 1,83 %, a bankovní tituly - akcie Komerční banky ztratily procento a cenné papíry Erste Group Bank oslabily o 0,36 %. Přes procento ztratily také cenné papíry mediální firmy CME (-1,77 %), znojemské Pegas Nonwovens (-1,35 %), likérky Stock (-1,52 %) a pojišťovny VIG (-1,49 %). Mírně se naopak zvýšila cena akcií těžařské NWR, a to na 46 haléřů za akcii.

Sázky na konec roku aneb Co by si čeští finanční experti nadělili pod stromeček

4. Očekávané události

Spojené státy v pátek zveřejní index cen výrobců (odhad listopad: meziměsíčně -0,1 % a meziročně +1,4 %, říjen: +0,2 % meziměsíčně a +1,5 % meziročně) a předběžný index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity (FLASH, odhad prosinec: 89,5 bodu, listopad: 88,8 bodu). Itálie k tomu přidá index spotřebitelských cen (finální; odhad listopad: meziročně +0,2 %, říjen +0,2 % meziročně) a Eurostat vydá zprávu o průmyslové výrobě (odhad říjen: meziměsíčně +0,2 % a meziročně +0,7 %, září: +0,6 % meziměsíčně a +0,6 % meziročně). V Itálii budou dva ze tří největších odborových svazů stávkovat na protest proti chystaným reformám pracovního trhu. V noci na pátek na trhy dorazí také údaje o čínských maloobchodních tržbách (odhad listopad: meziročně +11,5 %, říjen: +11,5 %) a průmyslové výrobě (odhad listopad: meziročně +7,5 %, říjen: +7,7 %) a zprávu o průmyslové výrobě dodá i Japonsko (září: +0,2 % meziměsíčně a -1 % meziročně). Vše, co budou trhy ve zbytku týdne sledovat, najdete v našem burzovním kalendáři.

5. Řecko svolá parlamentní volby na leden, pokud nebude v prosinci zvolen prezident

Řecký premiér Antonis Samaras ve čtvrtek oznámil, že pokud se nepodaří 17. prosince zvolit prezidenta, budou svolány na leden předčasné parlamentní volby, a vyzval řecké zákonodárce, aby byli rozumní a odvrátili hrozící politickou krizi tím, že podpoří Samarasova prezidentského kandidáta.

6. Banky si od ECB ve druhém kole TLTRO půjčily jen 130 miliard eur. Cesta k plnohodnotnému QE se otevírá

Evropská centrální banka ve čtvrtek poskytla komerčním bankám další část levných čtyřletých půjček, které jsou klíčovou součástí jejích nových opatření k podpoře hospodářského růstu a odvrácení deflace. Banky si vzaly skoro 130 miliard eur, což zhruba odpovídá očekávání. Celkový zájem o tento program, označovaný jako TLTRO, však zůstává vlažný. Na ECB tak roste tlak, aby v příštím roce začala tisknout peníze na nákup vládních dluhopisů.

7. Výhled BlackRock na rok 2015: USA solitérem v robustním růstu, volatilita bude vyšší

Podle společnosti BlackRock by Spojené státy mohly být v roce 2015 výjimkou a zažívat solidní růst díky zlepšující se situaci na trhu práce. "Americká ekonomika je na vzestupu," píše se ve zprávě BlackRock. "Očekáváme, že Fed příští rok začne zvyšovat sazby a výnosová křivka se zploští." Toto zlepšení v USA však bude v rámci světa výjimkou. Eurozóna, Japonsko a Čína by sice mohly vykazovat známky zlepšení, obecně je ale ohledně jejich vývoje firma spíše skeptická.

8. Ifo zvyšuje odhad německého hospodářského růstu v roce 2015 na 1,5 % z předchozích 1,2 %

Německý ekonomický institut Ifo zvýšil odhad růstu německé ekonomiky pro letošní a příští rok. Důvodem jsou nižší ceny ropy a klesající euro, což pomáhá překonat šok z ukrajinské krize, řekl ve čtvrtek ředitel institutu Hans-Werner Sinn. Pro příští rok Ifo největší evropské ekonomice nově předpovídá růst o 1,5 % místo původně odhadovaného růstu o nejméně 1,2 %.

9. Norská centrální banka nečekaně snížila hlavní úrokovou sazbu o 25 bazických bodů na 1,25 %

Norská centrální banka ve čtvrtek nečekaně snížila základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 1,25 %. K podobnému kroku přistoupila poprvé od konce roku 2011. Nejnovější rozhodnutí spojila s propadem světových cen ropy, který poškozuje vyhlídky domácí ekonomiky.

10. Ruská centrální banka zvýšila hlavní úrokovou sazbu na 10,5 %

Ruská centrální banka ve čtvrtek zvýšila svou hlavní úrokovou sazbu o jeden procentní bod na 10,5 %. Vysvětluje to zejména obavami z vysoké inflace. Ruský rubl na oznámení zareagoval dalším poklesem a k americkému dolaru sestoupil na nové rekordní minimum 55 rublů za dolar.

Bonus

Nejhlubší bazén na světě má hloubku 42 metrů

Bazén s názvem "Y-40 The Deep Joy" v severovýchodní Itálii je zařazen v Guinessově knize rekordů jako nejhlubší na světě. Potápět se v něm lze až do hloubky neuvěřitelných 42 metrů.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
6. 3. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled (s Jaroslavem Brychtou)
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
4. 3. 2021 17:01
Roman Koděra: Velké technologie neřekly kvůli vyšším výnosům poslední slovo, pro Apple je velkou…
Akciový trh
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
3. 3. 2021 15:01
Investice do diamantů: Manuál (nejen) pro začátečníky
Diamanty
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
2. 3. 2021 17:01
Technický pohled na trhy: Jaké hladiny sledovat u hlavních indexů, bitcoinu nebo Tesly?
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat