Co musíte ráno vědět (13. prosince)

Jak týden zahájily akcie v Evropě a za oceánem, jak dopadly zátěžové testy tuzemských bank a jak vypadá politická oddanost? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie týden zahájily smíšeně, index Dow již popatnácté od prezidentských voleb skončil na novém rekordu

Americké akcie zahájily pondělní seanci kolem nuly a během celého dne se všechny tři hlavní indexy pohybovaly v poměrně úzkém pásmu. Ropa po víkendové dohodě kartelu OPEC s nečlenskými zeměmi o snížení těžby zdražila. Index Dow posílil o 0,2 % na nové zavírací maximum 19 796,43 bodu (historické maximum posunul na 19 824,59 bodu), zatímco S&P 500 klesl o 0,11 % na 2 256,96 bodu (v úvodu seance však navýšil své historické maximum na 2 264,03 bodu) a index technologického trhu Nasdaq Composite uzavřel se ztrátou 0,59 % na 5 412,54 bodu. Index volatility VIX vyskočil o 7,57 % na 12,64 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o zhruba jeden bazický bod na 2,475 %. S&P 500 a Nasdaq Composite v pondělí ukončily šestidenní růstovou sérii. Výrazně v plusu skončily realitní odvětví a sektor veřejných služeb, relativně hluboko pod nulou naopak skončily finanční odvětví a sektor cyklického spotřebního zboží.

13 strašáků roku 2017 (6. díl): Proč se (ne)bát silného dolaru? I Čína musí být ve střehu

Největší obavy Goldman Sachs pro rok 2017

2. Evropské akcie v pondělí mírně klesly, dařilo se ale milánské burze

Velké akciové trhy západní Evropy týden zahájily poklesem. Proti trendu ale šla italská burza, jejíž hlavní index stoupl zhruba o půl procenta. Na náladu italských investorů pozitivně zapůsobila zpráva, že se novou vládu pokusí sestavit současný ministr zahraničí, a rovněž naděje na úspěšné pokračování rekapitalizačního procesu banky Monte dei Paschi. Britský FTSE 100 klesl o 0,92 % na 6 890,42 bodu, německý DAX se snížil o 0,12 % na 11 190,21 bodu a francouzský CAC 40 uzavřel se ztrátou 0,07 % na 4 760,77 bodu, zatímco italský index FTSE MIB naopak stoupl o 0,42 % na 18 370,32 bodu. Celoevropský STOXX Europe 600 uzavřel se ztrátou 0,46 % na 353,74 bodu. Akcie aerolinek Air France-KLM odepsaly téměř dvě procenta poté, co společnost oznámila, že ustupuje od plánu na vyčlenění divize údržby letadel - jedné ze svých nejziskovějších divizí - do samostatného podniku. Takřka tři procenta odepsaly cenné papíry britského poskytovatele placeného televizního vysílání Sky po zprávě, že se někteří akcionáři Sky staví proti převzetí společnosti americkou 21st Century Fox mediálního magnáta Ruperta Murdocha. 21st Century Fox nabídku na úplné převzetí Sky předložila v pátek, v současnosti ve firmě drží podíl 39,1 %.

Největší obavy Goldman Sachs pro rok 2017

Pro trpělivé: Vzácné a průmyslové kovy jako proxy sázka na inovace v energetice

3. Pražská burza na úvod týdne posílila, nahoru ji táhly, Erste, Komerční banka, VIG, O2 a ČEZ

Pražská burza týden zahájila optimisticky, index PX stoupl o 0,52 % na 905,43 bodu. Dařilo se likérce Stock Spirits nebo pojišťovně VIG, v zelených číslech ale skončily i velké emise jako Erste Group Bank, Komerční banka nebo O2 Czech Republic a ČEZ. Největší zobchodovaný objem (přes 300 milionů Kč) zaznamenaly akcie Monety Money Bank, které zlevnily o 0,89 % na 77,95 Kč. Ostatní finanční tituly skončily v plusu - Erste Group Bank přidala 0,8 % na 758,10 Kč, Komerční banka zdražila o 0,56 % na 894 korun a pojišťovnická skupina VIG vzrostla o 1,47 % na 557,40 Kč. Akcie bank mohly pozitivně reagovat na výsledky zátěžových testů českých finančních domů, které zveřejnila Česká národní banka, a na zprávu, že ČNB pro banky pro rok 2018 ponechává proticyklickou kapitálovou rezervu na úrovni 0,5 %. Solidní zisk si na pražské burze v pondělí připsaly akcie likérky Stock Spirits, které zdražily o 2,51 % na 57,10 Kč, cenné papíry energetické skupiny ČEZ, jež přidaly 0,89 % na 420,90 Kč, akcie tabákového výrobce Philip Morris ČR, které stouply o 0,71 % na 12 692 Kč, nebo cenné papíry telekomunikační společnosti O2 Czech Republic, jež zpevnily o 0,43 % na 235 korun. "Akcie ČEZ přes vyšší ceny elektřiny zprostředkovaně těžily z víkendové dohody kartelu OPEC a nečlenských zemí na snížení produkce ropy. My jsme ovšem k oznámenému snížení produkce černého zlata skeptičtí a na cenách ropy očekáváme postupné odeznění současného nadšení," uvedl analytik České spořitelny Petr Bártek. Růst ceny akcií Stock Spirits Bártek připisuje pokračujícímu umazávání diskontu ocenění vůči zbytku sektoru. Přes procento naopak odepsaly akcie petrochemického holdingu Unipetrol (-1,58 %) a nápojářské skupiny Kofola ČeskoSlovensko (-1,01 %), která v pátek zažádala o stažení svých akcií z varšavské burzy.

Investorský magazín: Ekonomický a tržní výhled na rok 2017

Komerční banka doporučuje kupovat akcie operátora O2, nabízejí podle ní 13% růstový potenciál a nadprůměrně štědrou dividendu

4. Očekávané události

V noci na úterý Austrálie zveřejní index cen domů a index podnikatelské důvěry a Čína doplní statistiky maloobchodních tržeb a průmyslové produkce. Dopoledne bude v Evropě patřit německé, španělské a britské inflaci. Investoři na starém kontinentu ale budou sledovat i italskou průmyslovou výrobu, ekonomické indexy institutu ZEW pro Německo a celou eurozónu a zprávu o situaci na trhu práce měnové unie a ve Spojeném království index cen domů, index výrobních cen a index cen v maloobchodě. Odpoledne na trh USA pošlou index optimismu malých firem, indexy dovozních a vývozních cen a ropný institut API přidá pravidelnou týdenní zprávu o vývoji zásob černého zlata na americkém území. Hospodářské výsledky na trh pošle v Evropě Carl Zeiss Meditec. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 12. prosince
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 12. prosince a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE

5. ČNB: Zátěžové testy tuzemských bank potvrdily odolnost sektoru

Výsledky zátěžových testů bankovního sektoru v ČR, které se uskutečnily na základě hospodářských výsledků finančních domů ke konci letošního třetího čtvrtletí, potvrzují dostatečnou odolnost bankovního sektoru vůči případným nepříznivým šokům. Vyplývá to z údajů, které v pondělí zveřejnila Česká národní banka.

Co s tím? Italské banky jako bomba tikající pod evropskými burzami

6. Čína podala u WTO stížnost na EU a USA kvůli antidumpingu

Čína podala u Světové obchodní organizace (WTO) stížnost na Evropskou unii a Spojené státy za způsob, jímž vypočítávají antidumpingová cla na čínský dovoz. V pondělí to sdělilo čínské ministerstvo obchodu. Peking tím reaguje na to, že v neděli 11. prosince skončilo 15leté období, po které Čína svým partnerům ve WTO umožňovala, aby s ní zacházeli jako s netržní ekonomikou.

7. Daimler v listopadu sesadil BMW z pozice jedničky

Německá automobilka Daimler se svou značkou Mercedes-Benz v listopadu sesadila domácího konkurenta BMW z pozice lídra trhu s luxusními vozy a je na dobré cestě předstihnout jej i v celém roce. Ukazují to čísla prodejů za uplynulý měsíc.

8. SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: Jak se bude v roce 2017 vyvíjet měnová politika ČNB?

Stále více se diskutuje o tom, jaký bude exit České národní banky z politiky kurzového závazku. Lze se vyhnout skokovému posílení koruny? Jaká je zkušenost Švýcarska? Co bude exit ČNB znamenat pro český průmysl? Jaká je zkušenost z exitu Fedu z programu kvantitativního uvolňování? A jaký je kontext netradičních a experimentálních měnových nástrojů ve světě. Institut pro politiku a společnost na téma blížícího se konce intervencí ČNB ve spolupráci s Českou spořitelnou uspořádal debatu Co dále s měnovou politikou. Investiční web sledoval debatu živě..

9. Italská UniCredit prodává svoji divizi správy majetku Pioneer

Italská bankovní skupina UniCredit v pondělí potvrdila prodej své divize správy majetku Pioneer investiční společnosti Amundi z francouzské bankovní skupiny Crédit Agricole. Amundi zaplatí UniCreditu 3,55 miliardy eur v hotovosti a počítá se i s vyplacením dividendy v celkové výši 315 milionů eur.

10. Italská Eni prodá 30% podíl v obřím egyptském poli zemního plynu ruské Rosněfťi

Italská energetická společnost Eni souhlasí s prodejem 30% podílu v egyptském poli zemního plynu ruské státní společnosti Rosněfť. Ruská společnost zaplatí 1,13 miliardy dolarů a uhradí rovněž investice v hodnotě 450 milionů dolarů, které již Eni realizovala. Italská společnost se prodejem 30% podílu v poli snaží získat kapitál pro další rozvoj produkce. Rozsáhlé naleziště v egyptských pobřežních vodách bylo objeveno na konci srpna 2015 a je dosud největším nálezem plynu ve Středozemním moři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE

BONUS

Příznivci posílají Trumpovi peníze, i když je po volbách

Ačkoli má předvolební kampaň úspěšně za sebou, přišly novému americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi v posledních třech týdnech od příznivců miliony dolarů. Oznámila to federální volební komise.

Příznivci posílají peníze prostřednictvím internetové platformy, která sloužila ke shromažďování finančních zdrojů během kampaně. Republikánská strana a komise, které pomáhaly financovat Trumpovu kampaň, dostaly od jeho zvolení 8. listopadu nejméně 3,5 milionu dolarů. Do této statistiky navíc není započítáno mnoho menších peněžitých darů, u kterých se nemusí uvádět datum převzetí.

Trumpův výbor pro shromažďování finančních zdrojů posílal i po volbách příznivcům e-maily s nabídkami zboží a vánočních ozdob nesoucích jeho slogan.

Mezi 20. říjnem a 28. listopadem letošního roku celostátní výbor Republikánské strany a dvě komise, které pomáhaly financovat Trumpovu kampaň, dostaly od dárců 111 milionů dolarů. Jeho soupeřka Hillary Clintonová ve stejném období dostala o pět milionů dolarů méně. Z vlastních peněz do své kampaně Trump investoval celkem 66,13 milionu dolarů.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
15. 4. 2021 17:01
V PÁTEK V 10 HODIN ŽIVĚ: Aktuálně z trhů (Ivana Birtová, Realitní Shaker)
Bydlení
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
13. 4. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Největším rizikem je růst výnosů dluhopisů, současné úrovně ale…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
10. 4. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): V rámci výsledkové sezóny budou nejdůležitější výhledy samotných firem
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
8. 4. 2021 17:01
Michal Semotan (J&T Banka): Brzdou růstu akcií ČEZ je i jeho management, zajímavými tituly jsou na…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat