Co musíte ráno vědět (26. září)

Jak trhy reagovaly na americká makrodata, kdy se americká vláda ocitne na suchu a co se stane se zlatým iPhonem, když si ho vezme na mušku ostřelovač? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie ve středu prodloužily sérii poklesů

Americké burzovní indexy ve středu uzavřely v mínusu. Investory znervózňuje dluhový strop v USA. Burzy táhla dolů i jedna z největších amerických firem, maloobchodní řetězec Wal-Mart. Index Dow se propadl o 0,40 % na 15 273,26 bodu, širší index S&P 500 ztratil 0,27 % a uzavíral na 1 692,77 bodu, o 0,19 % na 3 761,1 bodu klesl technologický Nasdaq. Investorům zvedly náladu jen prodeje nových domů, které překonaly odhady, a na chvíli tak zaplašily obavy z debaty o rozpočtu a z toho, že by v polovině října mohla být americká vláda bez peněz. Indexy však úvodní růst neudržely a S&P 500 klesl popáté v řadě, což znamená letošní nejdelší sérii.

Jaké P/E je nejvhodnější k roční investici do amerických akcií?

2. Evropské akcie ve středu ztrácely, v závěru však chytily druhý dech a vyšplhaly se k nule

Evropské burzy ve středu oslabovaly kvůli debatě o americkém rozpočtu a zprávě o objednávkách zboží dlouhodobé spotřeby v USA, které v srpnu bez zahrnutí dopravních prostředků nečekaně klesly. V závěru obchodování však ztráty začaly mazat a vyšplhaly se až k nule. Britský FTSE 100 odepsal 0,30 %, francouzský CAC 40 uzavřel jen s mírnou ztrátou 0,01 % a německý DAX se dokonce vyhoupl nad nulu a připsal 0,01 %. Dařilo se telekomunikacím, sektoru základních materiálů a pojišťovnám, oslaboval naopak maloobchod, síťové odvětví a sektor finančních služeb.

Střední a východní Evropa: Stav ohrožení zažehnán díky nečinnosti Fedu?

3. Pražská burza v závěru mazala ztráty, i přesto zakončila s v červených číslech

Index PX ukončil středeční obchodování se ztrátou 0,18 % na 960,25 bodu. Nejvíce zlevnily akcie Fortuny (-0,98 %) a tabákové společnosti Philip Morris ČR (-0,91 %). Dařilo se naopak cenným papírům TMR (+0,84 %), Telefóniky C.R. (+0,76 %) a NWR (+0,69 %).

Erste aktualizovala doporučení na akcie Telefóniky C.R. a CME. Obě akcie nyní radí v portfoliu redukovat

Cyrani (ČEZ): Přístup ČEZ k investicím bude opatrný, nevidíme známky rostoucí poptávky po elektřině

4. Očekávané události

Česká národní banka rozhodně o měnové politice, Spojené království zveřejní finální zprávu o vývoji HDP ve druhém čtvrtletí, stejný údaj se dozvíme ze Spojených států. Tam investory navíc čekají týdenní počty žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Sledovaný bude také projev dalšího z členů Fedu Narayana Kocherlakoty. Co dalšího trhy v druhé polovině týdne čeká, zjistíte v našem burzovním kalendáři.

Panna, nebo orel: Jak řešit 50% riziko intervencí ČNB?

ČNB bude ve čtvrtek jednat o sazbách, ve hře jsou i intervence

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den online ZDE.

5. MMF: Eurozóna potřebuje společný rozpočet, pak bude silnější

Eurozóna by měla vytvořit společný rozpočet, aby zvýšila schopnost odolávat ekonomickým šokům a aby byla s to pomáhat nejvíce postiženým členským zemím. Uvedli to ve středu experti Mezinárodního měnového fondu. Sdílení rizika mezi členskými zeměmi eurozóny by podle MMF pomohlo v měnové unii vyrovnávat slabá místa, která přispěla ke vzniku její dluhové krize.

6. Ministerstvo financí nově počítá letos i příští rok s lepším vývojem české ekonomiky

Ministerstvo financí počítá v materiálech k návrhu státního rozpočtu na rok 2014 s lepším vývojem ekonomiky v letošním i příštím roce. Letos úřad očekává pokles ekonomiky o 1,1 % a příští rok růst o 1,3 %. MF o tom ve středu informovalo v tiskové zprávě. Ještě v červencové prognóze úřad počítal s poklesem ekonomiky letos o 1,5 % a s růstem o 0,8 % příští rok. Návrh rozpočtu na příští rok se schodkem 112 miliard korun ve středu schválila vláda.

7. Podle amerického ministra financí bude tamní vláda v půlce října bez peněz

Pokud Spojené státy včas nezvýší strop pro zadlužení, pak jim do 17. října dojdou peníze na úhradu splatných závazků. V ten den budou mít v hotovosti jen 30 miliard dolarů. Americké zákonodárce na to dopisem upozornil ministr financí Jack Lew. Představitele Kongresu vybídl, aby jednání o zvýšení dluhového stropu urychlili. "Kdyby vláda nakonec přestala být schopna platit všechny své účty, výsledky by mohly být katastrofální," uvedl ministr, jehož cituje agentura Reuters.

7 důvodů, proč USA nadále povládnou světové ekonomice

8. Schodek rozpočtu Francie ve 2014 klesne, zadlužení ale stoupne

Francouzská vláda ve středu představila rozpočet na příští rok, který sice počítá se snížením rozpočtového schodku na 3,6 % HDP, ale zároveň očekává zvýšení zadlužení na rekordních 95,1 % HDP. Vláda sníží příští rok výdaje o 15 miliard eur, domácnosti zaplatí více na daních, naopak firmám se daňová zátěž mírně sníží. Rozpočet má podle vlády posílit konkurenceschopnost a růst, ale podle analytiků určitě vyvolá i odpor voličů.

Počet nezaměstnaných ve Francii v srpnu poprvé za dva roky klesl

9. Podíl průmyslu na evropské ekonomice klesá, Česko zaostává v konkurenceschopnosti

Podíl průmyslové výroby na tvorbě hrubého domácího produktu Evropské unie klesl z loňských 15,5 % na 15,1 % v letošním létě. Hlavním tahounem průmyslových aktivit byl přitom export mimo EU. Problematické je především financování, vysoké ceny energií a v některých zemích malá výkonnost státní správy. Uvádí to zpráva o konkurenceschopnosti průmyslu v Evropě, kterou ve středu v Bruselu představil eurokomisař pro průmysl a podnikání Antonio Tajani.

10. Banky v EU potřebují navýšit kapitál již jen o 70 miliard eur, tvrdí EBA

Největších 42 bank v Evropské unii potřebuje zvýšit kapitál o 70,4 miliardy eur, aby splnilo nová pravidla, která vstoupí v platnost v roce 2019. Vyplývá to z nejnovějšího odhadu zveřejněného Evropským bankovním úřadem (EBA). Ve srovnání s předchozím odhadem, který EBA zveřejnila před šesti měsíci, je částka nižší o 29,1 miliardy eur.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den online ZDE.

Bonus

Co se stane zlatému iPhonu, když změří síly s ostřelovačem

Apple kromě nového modelu iPhone 5S vydal i speciální zlatou verzi. Za tu lidé na eBay přihazují až okolo 10 tisíc USD, aktuálně je totiž až do října beznadějně vyprodaná. Jeden takový zlatý iPhone ukořistil i Richard Ryan, videoblogger, který se specializuje na zpomalené záběry ničení věcí střelnými zbraněmi. Ani nový iPhone této jeho záliby nezůstal ušetřen. Kromě toho ho podrobil i testu pádu na zem, na beton a do vody. Jak si telefon vedl?

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
27. 2. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
26. 2. 2021 12:21
Česko v roce 2030: Moderní trendy člověka ze služeb hned tak nevytlačí, věří ekonom David Marek
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
25. 2. 2021 17:01
David Navrátil (Česká spořitelna): České zadlužení může být problém, výnosy dluhopisů ztrácejí v…
Česká ekonomika
Přestat sledovat
David Navrátil
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat