Co musíte ráno vědět (27. března)

Jak se ve čtvrtek obchodovalo na burzách v Evropě a zámoří, jak česká koruna zareagovala na výsledek březnového zasedání ČNB a jak si doma jednoduše vyrobit vlastní zlatou cihlu? To vše musíte ráno vědět.
1. Americké akcie ve čtvrtek zlevnily čtvrtý den v řadě, sráželo je napětí v muslimském světě
Americké akcie zahájily čtvrteční obchodování zhruba půlprocentním poklesem. Během dne ale ztráty postupně mazaly, a všechny tři nejsledovanější indexy se odpoledne dokonce vyhouply nad nulu. Nakonec ale investoři nákupy zbrzdili a přetlak na straně prodejců indexy poslal zpět do červených čísel. Optimismus investorů mírnilo hlavně zvýšené napětí na Arabském poloostrově, kde Saúdská Arábie se svými regionálními spojenci zahájila akci proti šíitským povstalcům. Dow oslabil o 0,23 % na 17 678,23 bodu, širší S&P 500 klesl o 0,24 % na 2 056,15 bodu a technologický Nasdaq uzavřel se ztrátou 0,27 % na 4 863,36 bodu. Index volatility VIX stoupl o 2,33 % na 15,80 bodu a výnos 10letého vládního dluhopisu Spojených států se zvýšil o 7 bazických bodů na 2 %. V červených číslech ve čtvrtek skončilo všech deset hlavních sektorů. Nedařilo se zejména utilitám, telekomunikačním titulům a akciím ze sektoru základních materiálů. Nejméně naopak klesly sektor zdravotní péče, průmyslové odvětví a energetický sektor.
5 firem, které se chystají vyplácet vysoké dividendy
Akcie: Neodepisujte ještě býka, má před sebou minimálně poslední škubnutí
2. Evropské akcie ve čtvrtek oslabily druhý den v řadě, srazila je napjatá situace v Jemenu
Hlavní evropské burzy ve čtvrtek skončily v červených číslech. Investory na starém kontinentu znejistilo stejně jako obchodníky v USA zvýšené napětí v muslimském světě kvůli vojenské akci Saúdské Arábie a jejích regionálních spojenců v Jemenu. Britský FTSE 100 klesl o 1,37 %, německý DAX oslabil o 0,18 % a francouzský CAC 40 ztratil 0,29 %. Jednotný evropský index DJ EURO STOXX 50 uzavřel se ztrátou 0,39 % na 3 669,79 bodu a široký západoevropský index STOXX Europe 600 klesl o 0,86 % na 394,50 bodu. Pod nulou skončila všechna hlavní odvětví s výjimkou sektoru automobilového průmyslu. Nejvýrazněji zlevnily finanční tituly akcie ze sektoru základních materiálů a cenné papíry pojišťoven.
Německé akcie jsou na výsluní, Fed je ale může zchladit
Zachrání hipsteři britskou ekonomiku?
3. Pražská burza ve čtvrtek klesla. Nejvíce oslabily NWR a CETV
Index PX odepsal 1,10 % na 1 031,74 bodu. V červených číslech ve čtvrtek skončilo 11 ze 14 titulů. Největší pokles zaznamenaly akcie společnosti NWR, které oslabily o 5,71 % na 0,33 Kč. V závěsu skončily akcie společnosti CME, jež ztratily 3,72 % na 67,20 Kč. Akcie energetického koncernu ČEZ ve čtvrtek na pražské burze skončily po poklesu o 1,11 % na 626 korunách a akcie telekomunikační společnosti O2 Czech Republic zlevnily o 0,25 % 200,50 Kč. Jako jediné uzavřely s přírůstkem akcie Unipetrolu, posílily o 2,03 % na 127,95 Kč. Cena akcií PLG a TMR se nezměnila.
Parita eura s dolarem nastane dříve. Co to znamená pro korunu?
4. Očekávané události
V noci na pátek na trhy dorazí série důležitých makrodat z Japonska. Zveřejněny budou zpráva o inflaci, statistika tržeb maloobchodních prodejců, celková míra nezaměstnanosti a údaje o výdajích domácností. Z Německa dopoledne přijde index dovozních cen a z Itálie statistika průmyslových objednávek a tržeb. Francie přidá statistiku spotřebitelských výdajů a index spotřebitelské důvěry, který zveřejní i Spojené království. V zámoří vyjde ostře sledovaná finální zpráva o vývoji hrubého domácího produktu a dále statistika spotřebitelských výdajů a index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity. Odvolací soud v New Orleans by se měl zabývat prezidentovým návrhem na reformu imigrační politiky a ve Frankfurtu se bude konat konference německé centrální banky, na níž mimo jiné vystoupí i její šéf Jens Weidmann, šéf Bank of England Mark Carney, místopředseda Rady guvernérů Fedu Stanley Fischer, německý ministr financí Wolfgang Schäuble, šéf švédské centrální banky Stefan Ingves, španělský ministr hospodářství Luis de Guindos a vrcholná představitelka ECB Daniele Nouyová. V Rusku bude dolní komora parlamentu jednat o revidovaném státním rozpočtu reflektujícím protiruské sankce Západu a nízké ceny ropy a Brazílie zveřejní údaje o HDP. Výsledky hospodaření představí China Construction Bank, China Eastern Airlines, Prada nebo BlackBerry. Budou navíc zaktualizovány ratingy některých zemí, mimo jiné Rakouska (S&P), Kypru (S&P), Dánska (Moody's a S&P), Finska (DBRS a S&P), Řecka (Moody's), Portugalska (Fitch), Kataru (S&P) a Slovinska (Fitch). Výhled na celý obchodní týden včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. ČNB ponechala úrokové sazby beze změny, za jistých okolností může posunout měnový závazek nad 27 EUR/CZK
Bankovní rada České národní banky na svém březnovém zasedání rozhodla ponechat úrokové sazby na stávající úrovni. Rozhodla také, že bude nadále používat devizový kurz jako nástroj uvolňování měnových podmínek, a potvrdila závazek v případě potřeby intervenovat na oslabení kurzu koruny tak, aby udržovala českou měnu vůči euru nad 27 EUR/CZK. Guvernér ČNB Miroslav Singer na tiskové konferenci uvedl, že je banka za jistých okolností připravena posunout hladinu závazku nad 27 EUR/CZK. Dvoutýdenní repo sazba zůstává na 0,05 %, diskontní sazba na 0,05 % a lombardní sazba na 0,25 %.
Na 28 EUR/CZK zapomeňte: Pět argumentů pro silnější korunu
6. Fico: Enel by měl prodat slovenská aktiva až po dostavbě Mochovců
Slovenská vláda je proti tomu, aby italský koncern Enel prodal svůj kontrolní podíl ve společnosti Slovenské elektrárne (SE) předtím, než největší slovenský výrobce elektřiny dostaví a spustí dva bloky jaderné elektrárny v Mochovcích. Na konferenci věnované energetické bezpečnosti to ve čtvrtek prohlásil slovenský premiér Robert Fico. Slovensko drží v SE 34 % akcií, předkupní právo na podíl Enelu ale nemá.
7. James Bullard (Fed v St. Louis): Pro normalizaci měnové politiky může být v současnosti příhodná doba
Pro normalizaci měnové politiky americké centrální banky může být v současnosti příhodná doba. Ve čtvrtek to v německém Frankfurtu řekl šéf pobočky Fedu v St. Louis James Bullard. Podle Bullarda normalizaci měnové politiky Fedu nahrává zejména očekávání dalšího růstu amerického hospodářství v příštích dvou letech.
8. Řecko věří, že uzavře dohodu s eurozónou příští týden
Zadlužené Řecko je optimistické a věří, se mu podaří dosáhnout dohody o ekonomických reformách s dalšími kolegy v eurozóně na počátku příštího týdne. Dohoda je nutná pro odblokování peněz z finanční pomoci pro Řeky. Uvedl to ve čtvrtek v rozhovoru s televizní stanicí Antenna TV ministr hospodářství Jorgos Statchakis.
9. Twitter spouští aplikaci Periscope. Umožní živý přenos videa přes chytré telefony
Twitter spustil vlastní aplikaci s názvem Periscope, která umožňuje živý videopřenos přes chytrý telefon přímo na sociální síť. Periscope je reakcí na technologický startup Meerkat, jenž on-line sdílení videa na Twitteru rovněž umožňuje.
10. Kopilot zříceného letounu Germanwings poslal stroj k zemi úmyslně, věří francouzské úřady
Za úterním náhlým poklesem a následným pádem letadla Airbus A320 nízkonákladových německých aerolinek Germanwings stojí podle francouzské prokuratury kopilot, který stroj poslal k zemi záměrně. "Nebyla to nehoda," uvedl zástupce úřadu na čtvrteční tiskové konferenci. Kopilotem byl Němec Andreas Lubitz.
Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
Velikonoce se blíží. Co si místo beránka upéct zlatou cihlu?