Co musíte ráno vědět (3. února)

Jak se ve čtvrtek obchodovalo s akciemi v Evropě a za Atlantikem, jak dopadlo první zasedání ČNB v roce 2017 a co pohání vlaky v Nizozemsku? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie ve čtvrtek uzavřely kolem nuly, investoři čekají na páteční data z trhu práce

Americké akcie uzavřely čtvrteční obchodování bez výraznějších změn. Investory znepokojily nejnovější výroky prezidenta Spojených států Donalda Trumpa týkající se mezinárodního obchodu. Dow klesl o 0,03 % na 19 884,91 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite odepsal 0,11 % na 5 636,20 bodu, zatímco S&P 500 stoupl o 0,06 % na 2 280,85 bodu. Index volatility VIX vzrostl o 1,02 % na 11,93 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se nepatrně zvýšil na 2,472 %. Dařilo se sektoru necyklického spotřebního zboží, realitnímu odvětví, sektoru veřejných služeb a energetickému odvětví. Nejvýraznější pokles naopak postihl finanční odvětví a sektor základních materiálů. Donald Trump ve čtvrtek uvedl, že by chtěl uspíšit rozhovory o změnách Severoamerické dohody o volném obchodu (NAFTA), jež je podle něj pro Spojené státy "katastrofou".

Konec dluhopisové párty a akciové sektory, na které dává smysl vsadit

Pozoruhodný příběh George Sorose: Kritik Trumpa, který desítky let porážel Buffetta

2. Evropské burzy ve čtvrtek převážně klesly, akcie Deutsche Bank se propadly o více než 5 %

Evropské akciové trhy ve čtvrtek mírně oslabily. Pozornost investorů se soustředila zejména na zasedání Bank of England, výrazně do nálady na trzích promlouvala také výsledková sezóna. Regionální index STOXX Europe 600 klesl o 0,34 % na 361,95 bodu, německý index DAX odepsal 0,27 % na 11 627,95 bodu a francouzský CAC 40 uzavřel se ztrátou 0,01 % na 4 794,29 bodu. Britský FTSE 100 naopak zpevnil o 0,47 % na 7 140,75 bodu. Britská libra k dolaru nejprve vystoupala až na sedmitýdenní maximum, po zasedání BoE ale nakonec k dolaru o 0,9 % oslabila. Celá čtvrteční seance se točila okolo zasedání Bank of England. Britská centrální banka v únoru ponechala základní úrokovou sazbu na historickém minimu 0,25 %, zlepšila ale svůj ekonomický výhled. Beze změny zůstává rovněž program skupování aktiv v objemu 435 miliard GBP. Pro ponechání měnové politiky beze změny zvedlo ruku všech devět členů měnového výboru. Z výsledkové sezóny zaujaly reporty německé Deutsche Bank a britsko-nizozemského ropného koncernu Royal Dutch Shell. Největší německá banka zůstala druhým rokem ve ztrátě, tu však snížila na 1,4 miliardy eur z 6,8 miliardy eur v roce 2015. Výsledek však zaostal za odhady analytiků. Akcie banky na to zareagovaly propadem o více než 5 %. Ropnému gigantu Shell se ve čtvrtém čtvrtletí snížil zisk o 44 % na 1,03 miliardy USD. Bez zahrnutí mimořádných položek se však zisk o 14 % zvýšil a dosáhl 1,8 miliardy USD. Přesto zaostal za očekáváním analytiků. Akcie společnosti však ve čtvrtek stouply o zhruba 0,3 %.

Němci proti Draghimu aneb Nad Evropou se "zvolebnívá"

Denní glosa: Fillonův milion eur pro Marine Le Penovou

3. Pražská burza ve čtvrtek znovu uzavřela v zelených číslech, dařilo se Monetě Money Bank

Pražská burza ve čtvrtek potřetí v řadě stoupla, když si index PX připsal 0,29 % na 940,91 bodu. Nahoru burzu táhly akcie Monety Money Bank, výraznější ztrátu zaznamenala tabáková firma Philip Morris ČR. Objem obchodů byl se 776 miliony korun mírně nadprůměrný. Nejvyšší zisk si ve čtvrtek připsala MONETA Money Bank, jejíž akcie zpevnily o 1,42 % na 85,80 Kč. S výjimkou pojišťovny VIG, která přišla o 0,29 % na 614,60 Kč, si však polepšily i další finanční tituly. Erste Group Bank zdražila o 0,58 % na 780,60 Kč a Komerční banka stoupla o 0,62 % na 891 Kč. V plusu dále seanci uzavřely energetická skupina ČEZ (+0,23 % na 429,50 Kč), sázkařská Fortuna (+0,11 % na 94,50 Kč) a textilka Pegas Nonwovens (+1,06 % na 829 Kč). Zbývající tituly ve čtvrtek skončily v negativním pásmu. Nejvyšší ztrátu zaznamenala nápojářská Kofola ČeskoSlovensko, jež klesla o 1,95 % na 403 Kč. Její akcie však zaznamenaly jen malý zobchodovaný objem. Tabáková firma Philip Morris ČR ztratila 1,13 % na 13 102 Kč, operátor O2 Czech Republic zlevnil o 0,81 % na 258,10 Kč, likérka Stock Spirits odepsala 0,61 % na 56,90 Kč, petrochemický holding Unipetrol odevzdal 0,73 % na 190,10 Kč a mediální společnost CME přišla o 0,9 % na 66 Kč. Analytik České spořitelny Pavel Smolík připomenul, že hospodářské výsledky za čtvrté čtvrtletí ve čtvrtek reportovala společnost Philip Morris International, většinový vlastník Philip Morris ČR. "V komentáři k výsledkům se objevila zpráva, že v České republice došlo v roce 2016 ke zvýšení tržního podílu. To je pro Philip Morris ČR pozitivní zpráva. Dlouhodobý trend tržního podílu je klesající a jeho stabilizace je dobrým signálem do budoucna. Očekáváme, že by dividenda Philip Morris ČR za rok 2016 měla dosáhnout 960 Kč," uvedl analytik.

Nemovitosti: Stále ještě konzervativní investice?

Analytická filipika proti záporným sazbám ČNB

4. Očekávané události

Pátek bude dnem indexů nákupních manažerů v sektoru služeb. Ukazatele vyjdou v Číně, Japonsku, jednotlivých evropských zemích a odpoledne i ve Spojených státech. Dopoledne přidá Itálie inflační statistiku a eurozóna na trh pošle statistiku maloobchodních tržeb. Odpoledne s projevem vystoupí prezident chicagské pobočky Fedu Charles Evans a vedle PMI vyjde v USA ještě zpráva o továrních objednávkách. Hlavní událostí dne ale bude zveřejnění zprávy o vývoji situace na americkém trhu práce. Ekonomové čekají, že bude za leden oznámeno setrvání celkové míry nezaměstnanosti na 4,7 % a vznik zhruba 165 tisíc pracovních míst mimo zemědělství po přírůstku 156 tisíc míst v prosinci. Výsledky hospodaření v závěru týdne představí v Japonsku Mitsubishi UFJ Financial Group, v Evropě METRO, Banco Popular Español či Intesa Sanpaolo a ve Spojených státech Phillips 66 nebo Hershey. Očekávané události celého týdne najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 30. ledna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 30. ledna a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. ČNB v únoru ponechala měnovou politiku beze změny, konec intervencí stále předpokládá v polovině roku

Česká národní banka bude pokračovat v režimu devizových intervencí s cílem držet kurz české koruny poblíž hodnoty 27 EUR/CZK. Rozhodla o tom na svém čtvrtečním zasedání bankovní rada ČNB. Změny nedoznaly ani úrokové sazby, které jsou na historických minimech. Dvoutýdenní repo sazba zůstává na 0,05 %, diskontní sazba na 0,05 % a lombardní sazba na 0,25 %. Tiskovou konferenci guvernéra Jiřího Rusnoka jsme sledovali živě. Během ní Rusnok potvrdil, že by exit z kurzového závazku měl přijít zhruba v polovině roku, a zopakoval, že závazek neskončí dříve než ve druhém čtvrtletí.

6. Draghi: Odchod z eura by nebyl pro žádnou zemi přínosem

Odchod z eura by nebyl pro žádnou z členských zemí eurozóny přínosem. Uvedl to ve čtvrtek šéf Evropské centrální banky Mario Draghi. Dodal, že vlády mohou z většiny svých hospodářských problémů vinit samy sebe.

7. Microsoft tlačí na vládu USA, aby zmírnila migrační výnos

Americká softwarová firma Microsoft navrhla vládě amerického prezidenta Donalda Trumpa program, který by usnadnil cestování do USA cizincům, jichž se týká migrační výnos nového šéfa Bílého domu. Jako první velká technologická firma tak podle agentury Reuters tlačí na vládu, aby uvolnila dočasný zákaz vstupu na území USA občanům převážně muslimských zemí, který Trump nařídil minulý týden.

8. ČSÚ: Nezaměstnanost v ČR klesla na konci roku na historické minimum 3,6 %

Míra nezaměstnanosti v Česku klesla ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku na 3,6 %, což je nejnižší úroveň v historii samotné České republiky. Podíl zaměstnaných je naopak na maximu 72,9 %. Ve čtvrtek o tom informoval Český statistický úřad, který používá pro výpočet nezaměstnanosti jinou metodiku než Úřad práce ČR.

9. V Mexiku se budou montovat čínská auta

Ve středním Mexiku se budou montovat auta pro čínskou státní automobilku JAC Motors. Ve čtvrtek to oznámil guvernér státu Hidalgo Omar Fayad. Výrobu v Mexiku zajistí společný podnik mexické společnosti Giant Motors Latinoamérica a JAC Motors. Investice do výroby dosáhnou 212 milionů dolarů, počítá se s výrobou sportovně-užitkových vozů (SUV).

10. Těžba ropy v Rusku v lednu klesla o 100 000 barelů

Těžba ropy v Rusku se v lednu snížila o 100 000 barelů na 11,11 milionu barelů denně, je to první pokles od loňského srpna. Ke snížení přispěli všichni velcí domácí producenti, oznámilo ve čtvrtek ministerstvo energetiky. Rusko se koncem loňského roku připojilo k Organizaci zemí vyvážejících ropu (OPEC) a dalším předním producentům a slíbilo, že v první polovině letošního roku sníží těžbu o 300 000 barelů denně. Tento krok má podpořit ceny ropy.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

S větrem o závod

Nizozemská železniční společnost NS v lednu oznámila, že všechny vlaky v Holandsku jsou od začátku roku 2017 poháněny elektřinou vyrobenou z větru. Společnost tak svůj cíl dokázala splnit o rok dříve, než původně plánovala.

Nizozemsko je průkopníkem ve využívání větrné energie. Po celé zemi je vystavěno zhruba 2 200 větrných elektráren, které energií zásobují až 2,4 milionu domácností. Vlaky samotné spotřebují 1,2 miliardy kWh elektrické energie ročně, což se zhruba vyrovná celkové roční spotřebě největšího nizozemského města Amsterodamu.

Šéf NS byl každopádně z úspěchu své společnosti nadšený, což je patrné z nového propagačního videa, které si sice bez znalosti holandštiny neužijete naplno, pointa je však zřejmá.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
27. 2. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
26. 2. 2021 12:21
Česko v roce 2030: Moderní trendy člověka ze služeb hned tak nevytlačí, věří ekonom David Marek
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
25. 2. 2021 17:01
David Navrátil (Česká spořitelna): České zadlužení může být problém, výnosy dluhopisů ztrácejí v…
Česká ekonomika
Přestat sledovat
David Navrátil
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat