Co musíte ráno vědět (30. června)

Jak skončilo středeční obchodování na burzách v Evropě a USA, jak chce Evropskou unii posílit německý ministr financí Wolfgang Schäuble a kolik stojí nejlevnější chytrý mobil na světě? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie ve středu opět výrazně posílily. Index Dow přidal přes 250 bodů a smazal polovinu ztrát vyvolaných britským referendem

Americké akciové trhy uzavřely středeční obchodování silnější o více než procento a půl. Pomohl jim růst cen ropy a lepší nálada na globálních trzích, které vstřebávají britské rozhodnutí odejít z Evropské unie. Index Dow zpevnil o 1,63 % na 17 694 bodů, S&P 500 vzrostl o 1,7 % na 2 070,77 bodu a Nasdaq Composite přidal 1,86 % na 4 779,25 bodu. Rostly ceny akcií ve všech deseti hlavních sektorech, nejvíce se dařilo odvětvím energetiky, základních materiálů nebo financí, necelé procento přidaly síťové společnosti. Index volatility VIX klesl zhruba o desetinu na 16,69 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stoupl o necelé čtyři bazické body na 1,5053 %.

Zpětné odkupy akcií jako symptom problémů ve světové ekonomice

2. Evropské akcie ve středu pokračovaly v jízdě vzhůru, britský index FTSE 100 zcela smazal ztráty, které utrpěl po čtvrtečním referendu

Evropské akciové indexy ve středu navázaly na příznivý úterní vývoj a opět vzrostly. Britský index FTSE 100 uzavřel dokonce na nejvyšší úrovni od letošního dubna. Během uplynulých dvou obchodních seancí tak smazal veškeré ztráty, které utrpěl po čtvrtečním referendu, v němž se Britové vyslovili pro odchod Británie z Evropské unie. Investoři si podle analytiků začínají uvědomovat, že se v krátkodobém horizontu v EU navzdory výsledku britského referenda nic zásadního nezmění, a tak se navracejí k rizikovějším aktivům. Německý DAX přidal 1,75 % na 9 612,27 bodu, francouzský CAC 40 posílil o 2,6 % na 4 195,32 bodu a britský FTSE 100 vzrostl o 3,58 % na 6 360,06 bodu. Minulý čtvrtek, tedy před vyhlášením výsledků referenda, FTSE 100 uzavřel na 6 338,10 bodu. Index menších britských firem FTSE 250 nicméně od čtvrtka nadále ztrácí zhruba osm procent. Regionální STOXX Europe 600 uzavřel ve středu se ziskem 3,09 % na 326,49 bodu a FTSEurofirst 300 stoupl přes tři procenta a uzavřel na 1 290,86 bodu. V úterý FTSEurofirst 300 stoupl o 2,6 % poté, co v předchozích dvou dnech ztratil kolem 11 %. K růstu indexu FTSE 100 přispěly mimo jiné energetické podniky, které těžily z růstu cen ropy. Pro britské ropné společnosti je navíc příznivý slabší kurz libry, protože ropu prodávají za dolary. Silnější kurz dolaru tak po přepočtu zvyšuje hodnotu jejich příjmů v domácí měně. Ze silnější americké měny profitují také další velké britské podniky prodávající velkou část svého zboží za dolary, například výrobci léků GlaxoSmithKline nebo AstraZeneca.

Záporné sazby jsou neduhem, který ohrožuje celou EU. Alespoň podle bank

El-Erian: Brexit vytváří investiční příležitosti, je potřeba mít v ruce dostatek hotovosti

Hrozba konce evropské integrace: EU funguje jako platforma pro vyjednávání, nebezpečí hrozí spíše zvenčí

3. Pražská burza ve středu mírně zpevnila, dařilo se finančním titulům

Index PX stoupl o 0,22 % na 808,21 bodu. Největší zobchodovaný objem zaznamenaly akcie energetické firmy ČEZ, které ale zlevnily o 0,25 % na 403 korun. V pořadí druhý největší objem obchodů připadl akciím Komerční banky, které zpevnily o 0,75 % na 894,90 Kč. Česká spořitelna ve středu snížila cílovou cenu akcií ČEZ na 483 korun z 580 Kč. Jako důvod uvedla odstávky jaderných bloků a slabý finanční výhled společnosti pro rok 2016. Doporučení "akumulovat" nechala v platnosti. Z finančních titulů se na pražské burze dařilo i akciím Erste Group, které zpevnily o 0,65 % na 543,20 Kč, a pojišťovnické skupiny VIG, které stouply o 0,54 % na 467,50 Kč. Mezi bankami zaostaly jen akcie Money, které odevzdaly 0,35 % na 70,25 Kč. Přes procento zpevnily ještě akcie sázkové kanceláře Fortuna (+1,12 %) a likérky Stock Spirits (+1,69 %). Vedle akcií ČEZ a MONETA Money Bank zlevnily ještě cenné papíry nápojářské skupiny Kofola ČeskoSlovensko (-1,59 %), operátora O2 Czech Republic (-0,87 %) a výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens (-0,98 %).

ČEZ, CME, Fortuna, O2, Pegas Nonwovens a Philip Morris ČR: Přehled investičních doporučení od analytiků Komerční banky

4. Očekávané události

V noci na čtvrtek zveřejní Japonsko zprávy o průmyslové výrobě, stavebních objednávkách, zahájené výstavbě a výrobě aut. Německo dopoledne přidá statistiku maloobchodních tržeb a data o nezaměstnanosti, Francie připojí inflační statistiku a zprávu o výdajích spotřebitelů, Španělsko bude informovat o výsledku běžného účtu a Spojené království na trh pošle zprávu o vývoji své ekonomiky v prvním čtvrtletí. Zprávu o inflaci vydají také Itálie a souhrnně celá eurozóna. Ve Spojených státech budou investoři odpoledne sledovat index nákupních manažerů pro oblast Chicaga a pravidelnou týdenní zprávu o vývoji počtu nových a pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Kromě toho ještě s projevem vystoupí šéf saintlouiského Fedu James Bullard, kvartálními hospodářskými výsledky se v zámoří pochlubí Micron Technology, ConAgra Foods a Constellation Brands a v ČR se bude konat zasedání České národní banky. Hlavní události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

"ČNB podle našich očekávání potvrdí, že je připravena kurzový závazek opustit v polovině příštího roku. Zatím však nebude mít k dispozici novou prognózu. Ta bude diskutována až na dalším zasedání (4. srpna). Otázkou tedy je, jak se ve své nové prognóze vypořádá s brexitem a s globálními riziky, která po brexitu vzrostla. Podle našeho názoru ČNB na červnovém zasedání zdůrazní rizika s brexitem spojená, zmíní protiinflační vliv vnějšího prostředí, nicméně předpokládané ukončení závazku v polovině roku 2017 nezmění. Nechá si tak prostor pro posouzení dalšího vývoje na finančních trzích a dat, která budou přicházet z ekonomiky. Riziko odsunutí exitu se po vystoupení Velké Británie z evropské unie nicméně zvýšilo. Podle našeho názoru může ČNB i pohrozit možností zvýšení hladiny kurzového závazku v případě, že by se na scéně objevila deflační rizika. Snížení úrokových sazeb v současné době nepředpokládáme," napsala ekonomka z Komerční banky Jana Steckerová.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 27. června
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 27. června a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Goldman Sachs a Morgan Stanley zatím neplánují přesun z Londýna

Americké investiční banky Goldman Sachs a Morgan Stanley popřely spekulace, že jsou připravené přesunout své operace a zaměstnance z Londýna do Frankfurtu nad Mohanem, jakmile formálně začne proces odchodu Británie z Evropské unie. Uvedla to agentura Reuters. Banka Goldman Sachs byla velkým sponzorem kampaně za zachování členství.

6. Schäuble požaduje přísnější dodržování rozpočtové kázně v EU

Přísnější dodržování rozpočtové disciplíny uvnitř Evropské unie požaduje ve svém návrhu reforem unie v souvislosti s takzvaným brexitem německý ministr financí Wolfgang Schäuble. Uvažuje mimo jiné o tom, že by Evropa měla možnost odmítnout návrhy rozpočtů členských zemí, které by rozpočtovou kázeň výrazně porušovaly. S odvoláním na chystaný návrh německého ministerstva financí o tom informuje středeční vydání deníku Handelsblatt.

7. Růst německé ekonomiky bude v roce 2017 kvůli brexitu o půl procentního bodu nižší

Chystaný odchod Británie z Evropské unie připraví německou ekonomiku v příštím roce o půl procentního bodu růstu. Brexit přispěje také ke zvýšení nezaměstnanosti nad úroveň tří milionů lidí. Ve svém odhadu to ve středu uvedl Institut pro makroekonomii a výzkum konjunktury (IMK). "Krátkodobé dopady brexitu nejsou pro Německo katastrofální, ale přesto citelné," poznamenal Gustav Horn z IMK. Vystoupení Británie z EU podle něj povede k rostoucí nejistotě, která se může odrazit například v menší ochotě firem investovat.

8. Abú Zabí sloučí dva své přední investiční fondy

Emirát Abú Zabí sloučí dva ze svých velkých státních investičních fondů, a to Mubadala Development Company a International Petroleum Investment Company (IPIC). Cílem je zefektivnit investiční strategii v době, kdy země pociťuje problémy kvůli nízkým cenám ropy. Sloučená společnost bude podle výpočtů agentury Reuters disponovat majetkem v hodnotě 135 miliard dolarů.

9. Toyota kvůli airbagům a emisím svolá 3,4 milionu aut

Japonský výrobce automobilů Toyota Motor svolá po celém světě do servisů celkem 3,37 milionu osobních aut. Vedou jej k tomu dva samostatné problémy - vedle potíží s nafukovačem airbagů jde také o možnou závadu na jednotce pro kontrolu emisí, uvedla společnost, která je největším výrobcem aut na světě.

10. Meziroční růst spotřebitelských cen v Německu v červnu podle předběžných údajů zrychlil

Spotřebitelské ceny v Německu se v červnu meziročně zvýšily o 0,3 % a ve srovnání s předchozím měsícem stouply o 0,1 %. Vyplývá to ze zprávy, kterou ve středu zveřejnil německý statistický úřad. V předchozím měsíci bylo tempo růstu cen 0,1 % meziročně a 0,3 % meziměsíčně. Čekalo se, že v červnu bude meziroční tempo inflace 0,4 % a meziměsíční 0,2 %. Meziroční tempo inflace bylo v červnu nejvyšší od začátku roku. Hlavní brzdou inflace zůstávají ceny energií, které v červnu klesly o 6,4 %. Jejich pokles však zpomalil. Ceny potravin vzrostly o 0,1 % a ceny služeb se zvýšily o 1,4 %. V obou případech bylo tempo růstu vyšší než v květnu.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Mobilní telefon pro všechny

Nejlevnější chytrý mobil u nás seženete zhruba za tisíc korun. To rozhodně není moc. Indické společnosti Ringing Bells se ale cenu podařilo srazit výrazně níže. Telefon Freedom 251 prodává za 251 rupií, v přepočtu tedy zhruba za 90 korun. Výbava, kterou telefon nabízí, rozhodně neurazí - čtyřpalcový displej s HD rozlišením, 1 GB operační paměti, procesor 1,3 GHz, podpora dvou SIM karet, fotoaparát. A jak je možné prodávat telefon za tak nízkou cenu? Především díky dotacím, které firma získala od indické vlády. A výhradně pro indický trh je také telefon zatím určen.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
26. 2. 2021 12:21
Česko v roce 2030: Moderní trendy člověka ze služeb hned tak nevytlačí, věří ekonom David Marek
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
25. 2. 2021 17:01
David Navrátil (Česká spořitelna): České zadlužení může být problém, výnosy dluhopisů ztrácejí v…
Česká ekonomika
Přestat sledovat
David Navrátil
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
25. 2. 2021 12:31
Dominik Stroukal: Kdo chce těžit z výhod bitcoinu, nesmí se bát propadů o desítky procent
Bitcoin
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Volatilita
Přestat sledovat