Co musíte ráno vědět (7. září)

Jak si v úterý vedly burzy v Evropě a Spojených státech, jak se vyvíjí evropská ekonomika a kdo překonal světový rekord v nejdelším dominu z panáků? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie po prodlouženém víkendu mírně posílily, stačila nepříznivá data z ekonomiky. Nasdaq Composite uzavřel nejvýše v historii

Americké akciové indexy v úterý vzrostly, ačkoli data z ekonomiky byla překvapivě špatná. Investoři nadále věnují pozornost také trhu s ropou. Index Dow přidal nakonec 0,25 % na 18 538,12 bodu, S&P 500 narostl o 0,30 % na 2 186,48 bodu a Nasdaq uzavřel na svém zavíracím historickém maximu 5 275,91 bodu. Vzhůru táhla trh například energetika, ztrácely naopak finanční a průmyslové firmy. Index volatility VIX stoupl ani ne o půl procenta na 12,03 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl asi o sedm bazických bodů.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Páteční růst zajistil týdenní zelenou svíčku, čekání na Fed je pořádná nuda

Spekulace a ceny na maximu, tradeři bez obav. Dopadne to dobře?

2. Evropské akcie se v úterý obchodovaly kvůli slabým americkým makrodatům smíšeně

Na evropské akcie měla ve druhé polovině obchodování negativní vliv slabá americká makrodata, a burzy kvůli tomu podávaly smíšené výkony. Britský FTSE 100 odepsal 0,78 %, francouzský CAC 40 ztratil 0,24 % a německý DAX naopak 0,14 % připsal. Regionální STOXX Europe 600 oslabil o 0,3 %. Americký index nákupních manažerů mimo zpracovatelský sektor podle ISM v srpnu spadl na šestileté minimum 51,4 bodu, ačkoli se očekával mnohem mírnější pokles na 55 bodů po předchozích 55,5 bodu. Akcie německé společnosti Bayer přidávaly přes procento, když firma upravila akviziční nabídku na americkou Monsanto. Easyjet rovněž posilovala poté, co ohlásila, že v srpnu jejích služeb využilo 7,5 milionu pasažérů oproti 7,1 milionu předchozí rok. Deutsche Telekom popřela zprávy o tom, že by plánovala restrukturalizaci, která by měla zahrnovat propuštění tisíců zaměstnanců, a označila spekulace za "nesmysl". Akcie v reakci na to mírně posilovaly.

Od frexitu po östexit, nebo snad orbánizace či szydłover? Nejblíže odchodu z EU jsou Francouzi

3. Pražská burza v úterý mírně posílila. Nahoře ji udržely akcie skupiny ČEZ, dolů ji naopak stahovaly banky

Index PX v úterý připsal 0,18 % na 882,42 bodu. Největší zobchodovaný objem připadl Komerční bance, jejíž akcie ztratily 0,04 %. Nedařilo se ani zbývajícím dvěma bankám - MONETA Money Bank oslabila o 0,19 % a Erste Group Bank odevzdala 0,49 %. Jejich ztráty však vyvažovala skupina ČEZ, která s druhým největším zobchodovaným objemem posílila o 0,7 %. Podle úterního deníku Právo slíbil bulharský prezident Rosen Plevneliev na své oficiální návštěvě České republiky, že bude u tamních úřadů intervenovat za vyřešení sporu se společností ČEZ. ČEZ se v Bulharsku již několik let potýká s obtížným regulatorním prostředím (zejména cenová rozhodnutí), což vedlo v červenci k zahájení mezinárodní investiční arbitráže, ve které si ČEZ nárokuje částku v řádu stovek milionů eur. Dobře si vedla také telekomunikační O2 C.R., jejíž cenné papíry přidaly 0,9 %, a podobný procentuální zisk si připsaly i akcie pojišťovny VIG (+0,89 %). Cenné papíry společnosti Unipetrol zakončily prakticky na zelené nule se ziskem 0,03 %. Unipetrol v pondělí oznámil meziroční pokles modelových marží za srpen. Rafinérská marže klesla na 2,2 USD/b (-68 % r/r). Společná petrochemická marže je 854 EUR/t (-13,3 % r/r). "Meziroční poklesy vypadají dramaticky hlavně u rafinérské marže, ale je nutné připomenout, že jak rafinérská, tak petrochemické marže byly před rokem na svých rekordech. Pokles rafinérské marže byl avizován a dal se čekat a i když petrochemické marže klesly, jsou stále na velmi solidních úrovních," okomentoval zprávu Bohumil Trampota, analytik z J&T Banky.

Komerční banka a ČEZ: České blue chips pohledem technické analýzy

ČS: Zářijová strategie pro české akcie

4. Očekávané události

Ve středu budou trhy sledovat především Spojené království - zveřejněny budou ceny domů, průmyslová výroba a výroba ve zpracovatelském sektoru. Průmyslovou výrobu zveřejní také Německo a Francie se připojí s obchodní bilancí. Spojené státy mnoho makrodat nevydají, investoři se však zaměří na odpolední zveřejnění indexu volných pracovních pozic JOLTS, který je oblíbeným ukazatelem Janet Yellenové. Večer potom bude ještě zveřejněna Béžová kniha Fedu. Výhled na celý obchodní týden včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Finální data Eurostatu potvrdila hospodářský růst eurozóny za druhé čtvrtletí na 0,3 %

Eurostat v úterý potvrdil předběžné údaje o růstu ekonomiky v eurozóně. Podle nich hrubý domácí produkt eurozóny ve druhém čtvrtletí vzrostl o 0,3 % mezikvartálně a 1,6 % meziročně. V celé Evropské unii ekonomika rostla tempem 0,4 % mezikvartálně poté, co v prvním čtvrtletí v obou regionech rostla ekonomika tempem 0,5 %.

6. Dovolené a nižší počet pracovních dnů v červenci výrazně ovlivnily průmyslovou produkci v Česku

Průmyslová produkce v červenci meziročně klesla reálně o 14,1 %, po očištění od vlivu počtu pracovních dnů klesla o 7,6 %. Ve srovnání s předchozím měsícem byla po vyloučení sezónních vlivů nižší o 9,7 %. Hodnota nových zakázek meziročně klesla o 16,2 %.

7. Ombudsmanka chce postoj EK k Barrosově práci pro Goldman Sachs

Evropská ombudsmanka Emily O'Reillyová v úterý vyzvala předsedu Evropské komise Jeana-Claudea Junckera, aby vyjasnil postoj komise k nástupu svého předchůdce Josého Barrosa do americké investiční banky Goldman Sachs. Dopis, který Junckerovi kvůli tomu poslala, v úterý zveřejnil její úřad.

8. Bayer znovu zvýšil nabídku na převzetí americké firmy Monsanto

Německý chemický a farmaceutický koncern Bayer znovu zvýšil svou nabídku na převzetí americké biotechnologické společnosti Monsanto. Bayer v pondělí v noci sdělil, že za největšího světového producenta osiv je ochoten nabídnout přes 65 miliard dolarů. Firma rovněž uvedla, že její jednání s Monsantem pokročila. Spojením obou společností by vznikl největší dodavatel produktů pro zemědělskou výrobu na světě a šlo by také o největší zahraniční akvizicí uskutečněnou německou firmou.

9. Německo počítá s vyrovnaným rozpočtem pro léta 2017 až 2020

Německo bude mít v roce 2017 i přes výrazně vyšší výdaje na integraci běženců vyrovnaný státní rozpočet. Počítá s tím návrh rozpočtu, který v úterý poslancům představil ministr financí Wolfgang Schäuble (CDU). Vyrovnané má být podle jeho představ hospodaření státu i v dalších nejméně třech letech.

10. Americká GE koupí dva evropské výrobce 3D tiskáren

Americký konglomerát General Electric (GE) má v plánu koupit dva evropské výrobce 3D tiskáren - švédskou firmu Arcam a německou SLM Solutions. Americká společnost v úterý sdělila, že celkem chce za obě firmy dát 1,4 miliardy dolarů.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Bar v Dubaji překonal světový rekord v dominu z panáků

Bar v Dubaji v úterý překonal světový rekord a postavil nejdelší domino z panákových skleniček na světě. Podívejte se, jak to vypadá, když 6 328 skleniček whisky spadne do větších sklenic s energetickým nápojem.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
1. 3. 2021 12:21
Úspěšný byznys vs. narůstající nejistota: Myslete na nemyslitelné!
Byznys a podnikání
Přestat sledovat
Koronavirus
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
27. 2. 2021 20:31
Vladimír Vávra (WOOD & Company): Na americkém trhu probíhá spíše rotace, k hlubší korekci nevidím…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
26. 2. 2021 12:21
Česko v roce 2030: Moderní trendy člověka ze služeb hned tak nevytlačí, věří ekonom David Marek
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat