Co musíte ráno vědět (9. března)

Jak se v úterý dařilo akciím v Evropě a zámoří, jak si vedla evropská ekonomika v posledních třech měsících loňského roku a jak brutální může být souboj dvou mladých studentů bojových umění? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie v úterý zlevnily, podkopal je návrat ceny ropy pod 40 dolarů za barel a slabá čínská data

Akciové trhy ve Spojených státech v úterý klesly. Nepříznivé údaje o vývoji čínského zahraničního obchodu obnovily obavy o světovou ekonomiku a energetické společnosti se dostaly pod tlak kvůli poklesu cen ropy. Dow oslabil o 0,64 % na 16 964,10 bodu, S&P 500 odepsal 1,12 % na 1 979,26 bodu a Nasdaq Composite uzavřel slabší o 1,26 % na 4 648,83 bodu. Index volatility VIX vyskočil o 7,61 % na 18,67 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o osm bazických bodů na 1,829 %. Devět z deseti hlavních sektorů skončilo v mínusu, nejvíce klesly energetický sektor (-3,99 %) a odvětví základních materiálů (-3,9 %). V plusu se udrželo pouze odvětví veřejných služeb (+0,26 %). Údaje čínského celního úřadu ukázaly, že export z Číny v únoru meziročně klesl o 25,4 %. To představuje jeho nejvýraznější propad od května 2009. Import klesl v únoru oproti loňsku o 13,8 % po lednovém snížení o 18,8 %. Analytici v průzkumu agentury Reuters předpokládali 12,5% propad exportu a 10% pokles importu.

Problémy s likviditou aneb Připravte se na další flash crashe

2. Evropské akcie v úterý dále oslabily, níže je stahovali těžaři

Evropské akcie v úterý zlevnily, dolů je vedli především těžaři a ropný sektor. Náladu na trzích podkopal slabý výsledek čínské obchodní bilance. Britský FTSE 100 odepsal 0,92 %, francouzský CAC 40 0,86 % a německý DAX 0,88 %. Regionální STOXX Europe 600 odevzdal 1,01 %, níže ho stáhly především akcie těžařů, které jako celek odepsaly kolem 7 %. Tlak na těžaře pak vyvinula především neuspokojivá zpráva o čínské obchodní bilanci. Investoři ale zároveň vyčkávají před čtvrtečním zasedáním ECB, která by podle některých analytiků mohla dále uvolnit svoji měnovou politiku.

Ohňostroj iracionalit: Jiný pohled na tržní paniku z úvodu roku

3. Pražská burza v úterý posílila o půl procenta, podpořily ji akcie bank a skupiny ČEZ

Index PX v úterý připsal 0,51 % na 892,56 bodu. Největší zobchodovaný objem zaznamenala skupina ČEZ, jejíž akcie zpevnily o 0,26 %. Druhý největší objem si připsala Komerční banka, která posílila o 0,22 %, zatímco Erste Group Bank, třetí "nejobjemnější" titul, si zajistila největší procentuální zisk dne, když přidala 2,5 %. V poklesu naopak pokračovala cena akcií NWR, které uzavřely na hladině 11 haléřů za kus. Mediální CME a Kofola ČS ztratily obě přes procento, zatímco Unipetrol odevzdal přes půl procenta, pojišťovna VIG 0,28 % a likérka Stock Spirits 0,18 %. Petrochemická společnost Unipetrol zveřejnila modelové marže za únor. V rafinérském segmentu se snížily na 2,8 USD za barel z lednových 5 USD za barel a rozdíl mezi cenou ropy Brent a Ural klesl na 2,7 USD z 2,9 USD na barel. Olefinové marže dosáhly 346 eur za tunu (-8 % meziměsíčně) a polyolefinové činily 541 eur za tunu (-3 % meziměsíčně).

KONTEXT: Rozděl (se) a panuj aneb Co musí ČEZ udělat, aby ustál revoluci v energetice

4. Očekávané události

Český statistický úřad ve středu vydá zprávu o inflaci, Spojené království přidá průmyslovou výrobu a Spojené státy velkoobchodní zásoby, zprávu o zásobách ropy a benzínu a data z hypotečního trhu. O měnové politice bude rozhodovat kanadská centrální banka. Hospodářské výsledky oznámí například Square, E.ON či Prudential. Výhled na celý týden včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 7. března
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 7. března a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Ekonomika eurozóny ve čtvrtém kvartálu 2015 expandovala více, než se čekalo

Podle zpřesněného odhadu Eurostatu ekonomika eurozóny ve čtvrtém kvartálu 2015 expandovala více, než se původně čekalo. Meziročně HDP eurozóny vzrostl o 1,6 %, předchozí odhad uváděl 1,5 %, mezikvartálně byl růst potvrzen na úrovni 0,3 %.

BREXIT: Odchod ostrovního království z EU by jeho ekonomiku srazil na kolena. O to silnější by ale poté Británie mohla být

6. Goldman Sachs: Komoditní rally je předčasná a neudržitelná

Deflace, divergence a proces oddlužování pravděpodobně způsobí opětovný pokles cen komodit, tvrdí Goldman Sachs. I když banka věří, že na trhu s ropou letos dojde k rebalancování a do konce roku vznikne deficit (převis poptávky), první signály zlepšení podle ní nejsou zatím dostatečné k nastartování udržitelného býčího trhu.

7. Míra nezaměstnanosti v Česku v únoru klesla na 6,3 %

Nezaměstnanost v Česku v únoru klesla na 6,3 % z lednových 6,4 %. Uchazečů o práci bylo 461 254. Volných míst nabízeli zaměstnavatelé 114 826, což je nejvíce od října 2008. Meziročně klesla nezaměstnanost výrazněji, loni v únoru činila 7,5 %. Letošní únorová hodnota je nejnižší od roku 2009, kdy bylo bez práce téměř 429 000 lidí.

8. Tlak na posílení koruny na začátku roku rostl, ČNB musela v lednu na intervence vynaložit 58 miliard korun

Česká národní banka v lednu na devizovém trhu intervenovala proti posilující koruně v objemu přesahujícím 58 miliard korun. Vyplývá to z údajů o devizových obchodech, které v úterý ČNB zveřejnila. Režim devizových intervencí centrální banka zahájila v listopadu 2013 s cílem oslabit korunu a následně její kurz držet poblíž hranice 27 EUR/CZK. Od té doby do konce letošního ledna tak centrální banka intervenovala za více než půl bilionu korun.

9. Britská společnost Burberry pátrá po tajemném investorovi

Nejznámější britská značka luxusního zboží Burberry se obrátila na své finanční poradce s žádostí o pomoc poté, co neznámý investor navýšil svůj podíl ve firmě na téměř 5 %. Společnost se začala obávat nechtěné akviziční nabídky. Podle nejmenovaného zdroje se správní rada Burberry obrátila na banku HSBC, která spravuje zakoupený podíl, ta však odmítla klientovo jméno vyzradit.

10. Junk je stále více junk

Propad cen ropy vedl kromě jiného i k hromadnému přehodnocování dluhových hodnocení těžařů černého zlata. Tento trend pokračoval i na začátku letošního roku, přestože ceny ropy se od druhé poloviny ledna opět opatrně posunují vzhůru.

Odtud pomoc s levným barelem nečekejte!

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

"Brutální" dětský zápas v taekwondu. Jen pro otrlé povahy!

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
13. 4. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Největším rizikem je růst výnosů dluhopisů, současné úrovně ale…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
10. 4. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): V rámci výsledkové sezóny budou nejdůležitější výhledy samotných firem
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
8. 4. 2021 17:01
Michal Semotan (J&T Banka): Brzdou růstu akcií ČEZ je i jeho management, zajímavými tituly jsou na…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
9. 4. 2021 6:41
Česká energetika má prostor se připravit na budoucnost, čas ale utíká. Panika je vyvolaná lobbisty…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Dividendy
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat