Burzovní kalendář (15. 6. - 19. 6. 2020)

Poslední dvě obchodní seance uplynulého týdne změnily pohled na předchozí bezstarostnou jízdu. Přetlačování optimistů a pesimistů by mělo pokračovat i v nadcházejících dnech. Z makrodat se investoři zaměří například na americký a čínský průmysl a maloobchod. Sledovaný bude i summit, na němž se bude jednat o masivní podpoře evropských ekonomik zasažených pandemií covidu-19.

Ohlédnutí

Zkraje uplynulého týdne vládl ještě poměrně široký optimismus a zdálo se, že ekonomika již začíná dohánět akciový trh. Část stratégů sice varovala před pokračujícím ignorováním hospodářských šoků ze strany investorů, index Nasdaq Composite ale i tak poprvé v historii vystoupal nad 10 000 bodů. Ostatní indexy v té době již přinejlepším stagnovaly, ve čtvrtek pak přišel prudký výprodej.

V pátek trh ztráty korigoval (historicky po prudkých propadech akcie zpravidla zpevňují), i tak se nicméně ukázalo, že při extrémní překoupenosti akcií stačí málo, aby investoři ochotně vybírali zisky.

Americké akcie: Začíná výplach číslo dvě?
Americké akciové indexy mají za sebou 11 týdnů prudkého růstu, v posledních dnech ale začaly býci ztrácet dech (výjimkou byl technologický trh Nasdaq). Začíná druhá mohutná výprodejní vlna, nebo se jen býci potřebují nadechnout před pokusem o zdolání historických maxim?
Jak se může na Wall Street obchodovat po čtvrtečním prudkém výprodeji? Historie napoví, spoléhat na ni ovšem nelze
Americký akciový index ve čtvrtek 11. června 2020 zaznamenal propad o 5,89 %. Co se v historii dělo na trhu po minimálně 5% denním sešupu? Letošní první kvartál máme ještě v živé paměti, takových výprodejů ale bylo podstatně více.

Americké akciové indexy za celý týden utrpěly nejprudší pokles od března. Dow se snížil o 5,6 %, S&P 500 odepsal 4,8 % a Nasdaq Composite oslabil o 2,3 %. Panevropský index STOXX Europe 600 oslabil o 5,66 %, britský FTSE 100 klesl o 5,85 %, francouzský CAC 40 přišel o 7,08 % a německý DAX odepsal 6,99 % a poprvé od konce května uzavřel pod 12 000 bodů. Pražská burza podle indexu PX za týden oslabila o 2,78 %.

Komponenty indexu S&P 500 v týdnu do 12. června 2020

Americké akcie v pátek posílily, za celý týden ale indexy zaznamenaly nejprudší pokles od března
Americké akcie v pátek posílily poté, co ve čtvrtek kvůli poklesu nadějí na rychlé ožití ekonomiky z koronavirové krize utrpěly nejprudší propad od března. Investoři se v závěru týdne snažili využít nižších cen akcií k výhodným nákupům.
Evropské akcie zakončily pátek v plusu, ale za celý týden skončily ve ztrátě
Evropské akcie se v pátek dokázaly vzpamatovat ze čtvrtečních výprodejů a s výjimkou německého indexu DAX skončily indexy na hlavních trzích v zelených číslech. Za celý týden ale ztratily mezi 5,5 a 7 %.
Pražská burza v pátek po třech dnech propadů posílila
Pražská burza po třech propadech v řadě v pátek posílila. Index PX stoupl o 2,54 % na 930,94 bodu. Polepšily si téměř všechny hlavní emise, například akcie bankovní skupiny Erste přidaly více než pět procent.

Americká centrální banka podle očekávání potvrdila nastavení základní úrokové sazby (0,0-0,25 %), ujistila ale trh, že v následujících měsících bude pokračovat v nákupech aktiv přinejmenším za stejných podmínek jako doposud. "Z pohledu Fedu je v případě měnové politiky již poměrně těžké trh výrazněji překvapit vzhledem k tomu, že jeden ze současných hlavních programů je časově neohraničen a bez objemových limitů. Ze zasedání si trh odnesl ještě jeden poznatek, a to konkrétně ten, že Fed má poměrně konzervativní pohled na ekonomický vývoj. To není žádná změna od dosavadních komentářů centrální banky, trh si ovšem zřejmě sliboval více, a po několika růstových týdnech se tak ve čtvrtek vrátili na trh prodejci," napsal v komentáři k dění na trzích analytik z J&T Banky Milan Vaníček.

Konzervativní pohled Fedu převážil i nad vyjádřeními šéfa amerických financí Stevena Mnuchina. Ministr nejdříve prohlásil, že ekonomika již ožívá z koronavirové krize a v třetím a čtvrtém čtvrtletí se bude její stav "dramaticky" zlepšovat. Ve čtvrtek pak zdůraznil, že v případě druhé vlny koronaviru již Spojené státy ekonomiku nezavřou. "Myslím si, že jsme se poučili, že když zavřete ekonomiku, způsobíte jen více škod," řekl.

Do výsledkové sezóny na Wall Street přispěly například Thor Industries, HD Supply Holdings, Brown-Forman, GameStop nebo Adobe a v Evropě mimo jiné společnost Industria de Diseno Textil.

Wuchanským koronavirem se ve světě nakazilo již přes 7,8 milionu lidí, počet úmrtí v souvislosti s ním překročil 430 tisíc a počet uzdravených stoupl na 3,72 milionu. Nejhorší situace je z hlediska počtu nakažených stále v USA, kde evidují více než dva miliony případů, následují Brazílie (850 tisíc, 43 tisíc obětí) a Rusko (528 tisíc, 7 tisíc obětí).


SPECIÁL: KORONAVIRUS A TRHY


Světová banka začátkem týdne uvedla, že globální ekonomika v letošním roce podle jejího odhadu klesne o 5,2 %, a zaznamená tak nejhlubší recesi od druhé světové války. Pro příští rok ale počítá s oživením, ekonomika by podle ní měla vzrůst o 4,2 %.

Výhled

Uplynulý týden ukázal, že se investoři nemohou spoléhat na všespásnost podpůrných opatření ze strany vlád a centrálních bank. I druhá polovina června by tak měla být o zprávách ohledně pandemie covidu-19 a údajích z reálné ekonomiky. Z dat se investoři v týdnu zaměří mimo jiné na americký a čínský průmysl a maloobchod či inflaci v Německu, Británii a eurozóně.

Koronavirová krize: Světový obchod se propadá, mezinárodní dodavatelské řetězce ale nemají rychlou alternativu
Podle analýzy úvěrové pojišťovny COFACE poklesne ve třetím čtvrtletí 2020 světový obchod meziročně o 7 %. Důvodem bude mimo jiné nárůst protekcionismu. Prudké zvýšení nejistoty ve světovém obchodě má negativní dopad i na tak otevřenou ekonomiku, jako je ta česká.

"V případě domácího trhu bude sledované páteční převážení indexu FTSE 100, kam budou efektivně zařazeny akcie Avastu, což by mohlo přinést zvýšené objemy i volatilitu. V rámci CECE indexů dojde ke kosmetickému zvýšení podílu CME kvůli růstu tržní kapitalizace," napsal Milan Vaníček z J&T Banky.

Na čtvrtek a pátek je naplánované jednání prezidentů a premiérů zemí Evropské unie o návrhu fondu obnovy a víceletého rozpočtu EU. Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová v květnu představila návrh, podle něhož EU poskytne unijním zemím zasaženým koronavirem 750 miliard eur, které si komise vypůjčí na finančních trzích. Půl bilionu eur mají být přímé platby, zbylých 250 miliard eur úvěry.

Zatímco některé státy, včetně nejpostiženějších Itálie a Španělska, dávají najevo spokojenost s tím, že velká část pomoci má být věnována nejvíce zasaženým regionům, část zemí již avizovala neochotu podpořit společné půjčování na dluh. Podle diplomatů proto nebude snadné dosáhnout dohody, kterou by chtěl mít předseda Evropské rady Charles Michel hotovou v létě.

"Index S&P 500 je volatilní, především poslední dvě obchodní seance změnily pohled na předchozí bezstarostnou jízdu. Čtvrteční sešup ukázal, že to býci nebudou mít tak jednoduché, jak se mohlo od konce března zdát. Index testuje 200denní klouzavý průměr, jehož křivka je zhruba vodorovná, tedy neutrální. Přetlačovaná optimistů a skeptiků by měla pokračovat i v novém týdnu. Index S&P 500 zřejmě zůstane v jednom ze dvou pásem, a to buď v tom současném (3 000 až 3 200), nebo tom nedávném (2 700 až 3 000)," napsal v pravidelném technickém komentáři k dění na americkém akciovém trhu opční obchodník Josef Košťál.

Index S&P 500 - technická analýza

Americké akcie by podle "Buffettova indikátoru" měly zamířit na jih. Není ale pesimismus přehnaný?
Když začaly americké akciové indexy s příchodem pandemie covidu-19 padat, asi málokdo si dokázal představit, že by alespoň na Wall Street mělo být za tři měsíce takřka po krizi. Stalo se. Otázkou je, zda se akcie na současných úrovních dokážou udržet navzdory očekávanému propadu americké ekonomiky.

Hospodářské výsledky v nadcházejícím týdnu představí v USA mimo jiné společnosti Lennar, H&R Block, Oracle, Kroger, J.C. Penney či CarMax a v Evropě například firmy Kingfisher a Wirecard.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 15. června
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 15. června a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 očekávají analytici oslovení agenturami Refinitiv a Bloomberg?

Analytici oslovení agenturou Refinitiv čekají, že firmy z indexu S&P 500 vykážou za druhé čtvrtletí meziroční propad zisků o 42,8 % při poklesu tržeb o 12,1 %. Ještě na začátku roku přitom čekali růst zisků o 7,2 %.

Výhled pro jednotlivé dny

V noci na pondělí Čína na trh pošle zprávy o maloobchodních tržbách a průmyslové výrobě. Dopoledne se investoři zaměří na obchodní bilanci eurozóny a odpoledne na index podnikatelské aktivity newyorského Fedu (Empire State index).

V úterý nad ránem bude japonská centrální banka jednat o nastavení měnové politiky. Dopoledne Británie zveřejní data z trhu práce, Německo přidá zprávu o inflaci a index ekonomického sentimentu ZEW a v Česku vyjde zpráva o výrobní inflaci. Spojené státy odpoledne zveřejní data o maloobchodních tržbách, průmyslové výrobě, index cen domů NAHB a statistiku podnikových zásob. Hospodářské výsledky na trh pošlou ve Spojených státech společnosti Lennar, H&R Block nebo Oracle.

V noci na středu zveřejní Japonsko zprávu o mezinárodním obchodu. Dopoledne bude patřit inflaci ve Spojeném království a eurozóně a za oceánem se odpoledne trh zaměří na zprávy o vydaných stavebních povoleních a zahájené výstavbě.

Ve čtvrtek bude britská centrální banka jednat o nastavení měnové politiky a Spojené státy na trh pošlou pravidelnou týdenní zprávu o žádostech o podporu v nezaměstnanosti a index průmyslové aktivity filadelfského Fedu. Výsledky hospodaření zveřejní ve Spojených státech společnost Kroger.

Páteční dopoledne bude patřit britským maloobchodním tržbám, německé výrobní inflaci a běžnému účtu eurozóny. Výsledek běžného účtu na trh pošlou odpoledne i Spojené státy a hospodářská čísla na Wall Street zveřejní společnost J.C. Penney.

Ekonomický kalendář

Z makroekonomického výhledu Komerční banky:

  • Údaje o průmyslové výrobě za květen v USA ukážou na velké zlepšení s tím, jak se ekonomika vrací k životu. To samo o sobě není až tak skvělá zpráva. I rychlé oživení bude stále částečné a je otázka, které hodnoty jsou ztraceny na další dobu.
  • O stavu ekonomiky bude před výborem Senátu referovat šéf americké centrální banky Jerome Powell. Svým vystoupením by mohl ovlivnit rozhodování Kongresu o dalších fiskálních stimulech.
  • V Evropě získá na konci týdne pozornost jednání Evropské rady, na kterém bude diskutovat fond obnovy. Jednání jsou na začátku, a dosažení dohody na tomto summitu je tedy nepravděpodobné.
  • Finanční svět bude zajímat další kolo dodávek dlouhodobé likvidity v programu TLTRO III ze strany ECB. Objem by měl být tentokrát masivní.
  • Centrální banky Japonska, Británie, Švýcarska, Ruska či Brazílie budou mít zasedání a v některých případech se zřejmě dočkáme dalšího uvolnění měnové politiky. Česká národní banka bude o sazbách rozhodovat až příští týden. Než začne mediální karanténa, mohli bychom slyšet názory členů bankovní rady k nastavení měnové politiky.
  • Český ekonomický kalendář nabídne pouze odhad vývoje platební bilance a vývoj cen výrobců. Běžný účet platební bilance za duben pravděpodobně vykáže velký deficit z důvodu velikého schodku obchodní bilance, který byl již zveřejněn. Průmyslové ceny budou ovlivněny dozvuky nízkých cen ropy, ale bude zajímavé sledovat i další cenové okruhy jako indikaci dalšího vývoje spotřebitelských cen. Od těch v horizontu roku čekáme jen slabý růst, tedy zpomalování inflace.
Burzovní kalendář
Přestat sledovat
6. 3. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled (s Jaroslavem Brychtou)
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
4. 3. 2021 17:01
Roman Koděra: Velké technologie neřekly kvůli vyšším výnosům poslední slovo, pro Apple je velkou…
Akciový trh
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
3. 3. 2021 15:01
Investice do diamantů: Manuál (nejen) pro začátečníky
Diamanty
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
2. 3. 2021 17:01
Technický pohled na trhy: Jaké hladiny sledovat u hlavních indexů, bitcoinu nebo Tesly?
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat