US MARKETOtevírá za: 56 h 48 m
DOW JONES+0,78 %
NASDAQ+0,52 %
S&P 500+0,70 %
META-0,55 %
TSLA+2,09 %
AAPL-0,09 %

Americké akcie by podle "Buffettova indikátoru" měly zamířit na jih. Není ale pesimismus přehnaný?

Když začaly americké akciové indexy s příchodem pandemie covidu-19 padat, asi málokdo si dokázal představit, že by alespoň na Wall Street mělo být za tři měsíce takřka po krizi. Stalo se. Otázkou je, zda se akcie na současných úrovních dokážou udržet navzdory očekávanému propadu americké ekonomiky.

Americké akcie v květnu přidaly 4,5 %. Od druhé poloviny března, kdy se odrazily od lokálního dna, posílily o více než 40 % a od začátku roku jsou zhruba na nule. Atlantský Fed přitom odhaduje, že ekonomika USA v druhém čtvrtletí spadne anualizovaně o 53 %. Relativní ocenění akcií v zámoří tento paradox žene do rekordních výšin.

Výkonnost amerických akcií vykazuje historicky velice silnou negativní korelaci s poměrem hodnoty amerického akciového trhu k HDP, tedy oblíbeným ukazatelem ocenění akcií legendárního investora Warrena Buffetta.

Modrá křivka v dalším grafu reprezentuje výkonnost amerických akcií (průměrná roční výkonnost v desetiletém horizontu), tečkovaná červená zobrazuje inverzně poměr celkové tržní kapitalizace amerických akcií k HDP Spojených států. Tento graf tak naznačuje, že současné míry zhodnocování investic na akciovém trhu jsou neudržitelné a že by modrá křivka měla zamířit dolů.

Centrální banky jako matky falešných trhů: Dluhopisy i akcie jsou mimo realitu

Centrální banky jako matky falešných trhů: Dluhopisy i akcie jsou mimo realitu

Jak nicméně upozorňuje známý hedgeový manažer a bloger Jesse Felder, nakonec by to nemusela být až taková tragédie. Asi od roku 2003 se tyto křivky začaly poměrně výrazně oddalovat, což lze podle Feldera vysvětlit jednoduše tak, že když jsou trhy přehnaně optimistické, akcie dosahují vyšší než očekávané výkonnosti, a naopak.

Pesimismus spotřebitelů i některých analytiků je extrémní. Na druhou stranu, poslední ekonomická data (například údaje z amerického trhu práce za květen) naznačují, že ekonomika Spojených států je zřejmě mnohem odolnější, než se traduje. A právě to by mohlo zmírnit předpokládaný pokles výkonnosti akcií na Wall Street, případně rovnou změnit sklon křivky vyjadřující poměr market capu Wall Street k americkému HDP.

Druckenmiller: Proč je poměr rizika a možného výnosu na akciovém trhu extrémně nepříznivý?

Druckenmiller: Proč je poměr rizika a možného výnosu na akciovém trhu extrémně nepříznivý?

Zdroj: thefelderreport.com

Americké akcieEkonomické a tržní indikátoryInvestiční a ekonomický výhled
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika