Burzovní kalendář (30. 3. - 3. 4. 2020)

Pokračující pandemie COVID-19 a s ní opatření centrálních bank a vlád budou nadále nejvýznamnější faktorem ovlivňujícím dění na finančních trzích. O pozornost si ale v týdnu řeknou i některá makrodata, mimo jiné z amerického trhu práce.

Ohlédnutí

Hlavní téma posledních dnů a týdnů, tedy pandemie COVID-19, se nemění. S tím jsou spojené i bezprecedentní kroky centrálních bank a vlád. Americká centrální banka oznámila další opatření, a to včetně objemově i časově neomezeného programu odkupu vybraných aktiv (prakticky všech dluhových cenných papírů s výjimkou korporátních dluhopisů neinvestičního spekulativního stupně). Také ECB začala masivně podporovat trh s dluhopisy v Evropě, nově například zrušila limit pro nákup bondů v rámci jednotlivých zemí i limit pro celkový objem odkupů.

Vedle toho byl v USA schválen záchranný fiskální balík v objemu 2,2 bilionu USD, který v různých programech bude mimo jiné zajišťovat podporu firmám, nezaměstnaným a zdravotnickému systému. "Stydět se nemusí aktuální balík pomoci americké ekonomice ve srovnání s rokem 2008 (tehdejší stimul měl objem 700 miliard USD) ani s rozpočtem na letošní rok. Ten počítal s celkovými výdaji 4,8 bilionu USD (pro srovnání, v Česku by tomu odpovídal balík za zhruba 700 miliard Kč)," uvedli analytici z investiční galerie Portu Gallery.

Ve světle předchozích prudkých propadů v očekávání výrazného zhoršení kondice ekonomiky tak trhy prakticky ignorovaly některé nepříznivé údaje. Kromě mnohdy rekordních propadů indexů aktivity zapadla i extrémní statistika žádostí o podporu v nezaměstnanosti v Americe, kde se o dávky přihlásilo neuvěřitelných 3,28 milionu nových žadatelů. 

Trhy takto razantní kroky monetárních a fiskálních autorit přivítaly kladně, což se projevilo jistým zklidněním nálady na finančních trzích a růstem cen rizikových aktiv v čele s akciemi. Ty v USA posílily o více než 10 %, evropské trhy včetně pražské burzy přidaly okolo 6 %. Dařilo se i zlatu, naopak dále ztrácela ropa.

Centrální banky a zlato v jediné vyčerpávající grafice
Ačkoli se zlato v posledních týdnech nemusí jevit jako jasný bezpečný přístav, (některé) centrální banky nejspíše vědí své. V posledních dvou letech jejich nákupy fyzického zlata každý rok znamenaly přírůstek ke strategickým rezervám na úrovni 650 tun. Zlato je defenzivní kotva v době tržních a ekonomických krizí, zní z řady měnových autorit.

Žádné velké úspěchy v době obecné tržní nervozity nezaznamenávají digitální měny. Bitcoin sice napravuje ztráty, ale stále se mu nedaří překonat hranici 7 000 USD. "Za necelé dva měsíce má přitom dojít k takzvanému halvingu (o polovinu se sníží počet nově generovaných jednotek měny). Pokud nedojde k výraznému zvýšení ceny, těžba bitcoinu se stane prodělečnou. To by ovlivnilo chod celé bitcoinové sítě a snížilo její zabezpečení," poznamenali k tomu analytici z Portu Gallery.

Americký akciový index S&P 500 potřeboval jen 22 dnů na to, aby se z historického maxima svezl o 30 %. Neslavný rekord v úterý vyvážil nejprudší jednodenní přírůstek indexu Dow od roku 1933, kdy benchmark vyskočil o 11,26 %. Akciové indexy navzdory ziskům z posledních dnů zůstávají hluboko pod zhruba pět týdnů starými maximy, po čtvrtečním završení třídenního růstu ale část komentátorů začala vítat nový býčí trend.

Za uplynulý týden prošly všechny tituly na pražské burze korekcí předchozích propadů, a žádná akcie na hlavním trhu tak nezaznamenala ztrátu. Nejvíce posílily cenné papíry CME (+25 %), když napravovaly předchozí propad o více než polovinu. "Nadále se spekuluje, zda dojde k oznámené fúzi s PPF, která by měla přinést minoritním akcionářům výkup za 4,58 USD za akcii," napsal ve shrnutí dění na trzích analytik Milan Vaníček z J&T Banky.

Nejméně v týdnu posílila Philip Morris ČR (+0,5 %). "Společnost zveřejnila hospodářské výsledky za rok 2019, které byly v souladu s naším očekáváním. Investory ale nepotěšilo odložení valné hromady a návrhu hrubé dividendy za loňský rok na neurčito kvůli pandemii koronaviru. Právě dividenda je u titulu největším lákadlem pro investory," poznamenal Vaníček. "Nicméně se stále domníváme, že společnost dividendu vyplatí v odloženém termínu. Neočekáváme, že by situace okolo koronaviru měla razantně dolehnout na tabákový sektor."

Kofola ČeskoSlovensko (za týden +2 %) vykázala za rok 2019 solidní provozní zisk EBITDA 1,1 miliardy Kč (+5,9 % meziročně). Společnost však uvedla, že vzhledem k vlivu preventivních opatření kvůli koronaviru neoznámí dividendu za rok 2019 ani výhled na rok letošní. Management uvedl, že je možné, že dojde k prolomení kovenantů u některých bankovních úvěrů. Důvodem je především prodej do hotelů a restaurací (segment HoReCa), které jsou výrazně postiženy aktuálními epidemiologickými opatřeními.

Komerční banka (za týden +1,2 %) vzala zpět rozhodnutí vyplatit akcionářům ze zisku za loňský rok dividendu 58 Kč na akcii. Přidala se tak k Monetě Money Bank, která výplatu druhé poloviny dividendy z loňského zisku odvolala 17. března. KB také později nabídla detailnější výhled svého hospodaření pro letošní rok, nově čeká pokles výnosů o 3 %. Kroky bank jsou reakcí na vyjádření ČNB, která uvedla, že očekává pozastavení výplaty dividend bank do doby, než budou jasné dopady koronaviru na ekonomiku. Erste Group Bank (+6,7 %) informovala, že návrh na výplatu dividendy přehodnotí.

Beneš: ČEZ neuvažuje, že by letos nevyplatil dividendu. Plány na dostavbu jaderných zdrojů zůstávají v platnosti
Představenstvo energetické skupiny ČEZ neuvažuje, i přes dopady šíření koronaviru, že by letošní valné hromadě firmy navrhlo nevyplácet akcionářům dividendu. Společnost zatím nemění ani výhled zisku pro letošní rok, který oznámila minulý týden. Čistý zisk očištěný o mimořádné vlivy by měl podle firmy vzrůst z loňských 19 až na 23 miliard korun. V rozhovoru pro pondělní vydání Hospodářských novin to řekl generální ředitel ČEZ Daniel Beneš.

Vláda v pondělí navrhla úpravu zákona o státním rozpočtu pro letošní rok, která vede k prohloubení schodku rozpočtu ze 40 na 200 miliard Kč. Reaguje na aktuální ekonomický vývoj, nově Ministerstvo financí pro letošní rok předpokládá propad české ekonomiky o 5,1 %. V úterý pak vládní návrh schválila Poslanecká sněmovna. Nelze vyloučit další prohlubování schodku na základě postupně zjišťovaných reálných dopadů epidemie koronaviru na hospodářství a na délku preventivních opatření.


SPECIÁL: KORONAVIRUS A TRHY


Česká vláda v úterý na mimořádném zasedání schválila novelu zákona o České národní bance. Novela zákona má umožnit ČNB obchodovat s cennými papíry s delší splatností a provádět obchody s více institucemi na finančním trhu. Domácí centrální banka by tak především získala možnost nakupovat na trhu státní dluhopisy. Dosud ČNB může obchodovat pouze s nástroji splatnými do jednoho roku a pouze s bankovními institucemi. ČNB by tak získala právní rámec, aby mohla případně provádět kvantitativní uvolňování. Úpravu zákona musí ještě schválit Poslanecká sněmovna, ta o ní odmítla hlasovat v nouzovém režimu.

Česká národní banka snížila úrokové sazby. Dvoutýdenní repo sazba klesla z 1,75 % na 1,00 %. Cílem uvolňování měnové politiky je zmírnění dopadů situace způsobené epidemií nemoci COVID-19 na české firmy, podnikatele a domácnosti. Zároveň ČNB oznámila, že sníží na 1,00 % rezervu na ochranu úvěrového trhu kvůli očekávanému zhoršení kvality úvěrových portfolií bank. Naposledy rada snížila základní sazbu na mimořádném jednání 16. března.

Analytici: ČNB zatím nevystřílela všechnu svou munici
Česká národní banka ve čtvrtek na svém měnovém zasedání nevystřílela všechnu svou munici pro stabilizaci ekonomiky, shodli se analytici oslovení ČTK. Centrální banka podle nich v závislosti na dalším vývoji zvažuje následování globálních i regionálních centrálních bank kvantitativním uvolňováním.

ČNB vedle toho oznámila, že očekává, že vedle bank odloží výplatu dividend i pojišťovny a penzijní společnosti. ČNB se vedle měnových nástrojů (úrokové sazby) rozhodla dále zapojit i nástroje makro-obezřetností politiky. Očekává, že se dramaticky změnil ekonomický výhled a česká ekonomika projde silnou recesí a bude v poklesu po zbytek roku. Poslední oslabení koruny podle ní odráží ekonomický vývoj, pomáhá ekonomice a snižuje potřebu dále srážet sazby v letošním roce. Při velkých výkyvech kurzu je ČNB připravena vstoupit na trh a kurz koruny stabilizovat. Na druhou stranu se viceguvernér Tomáš Nidetzký snažil rozptýlit očekávání, že by ČNB plánovala rozjezd kvantitativního uvolňování. Úpravu pravomocí, hlavně možnost nakupovat státní dluhopisy, považuje bankovní rada ČNB za finančně-stabilizační nástroj, který má pomáhat tlumit volatilitu dluhopisového trhu či problémy s likviditou ve finančním systému. Vzhledem k ekonomickému vývoji je podle něj další snižování sazeb pravděpodobné, načasování přitom bude záviset jak na ekonomickém vývoji, tak na vývoji kurzu koruny.

Americké akcie v pátek oslabily, za celý týden však hlavní indexy výrazně vzrostly
Americké akcie v pátek po předchozím vysokém třídenním růstu oslabily. Znovu se objevily obavy o další osud americké ekonomiky. Část ztrát se podařilo smazat poté, co Sněmovna reprezentantů schválila rekordní balík na pomoc ekonomice postižené pandemií nemoci COVID-19. Za celý týden však všechny tři hlavní indexy prudce vzrostly, Dow nejvíce od června 1938.
Evropské akciové indexy v pátek klesly i o více než 5 %, v týdenním horizontu ale skončily v plusu
Obchodování na západoevropských burzách začalo v pátek v červených číslech. Přetlak byl před víkendem na straně prodejců, a tak hlavní benchmarky ztráty během dne prohloubily i na více než pět procent. Celý uplynulý týden byl ovšem pro evropské akcie ziskový.
Pražská burza v pátek opět umazala část předchozích zisků, za týden index PX zpevnil o necelých 6 %
Obchodování na pražské burze začalo v pátek zhruba procento pod nulou. Během dne se ztráta indexu PX prohlubovala a seanci nakonec benchmark uzavřel přibližně dvě a půl procenta v minusu. Oslabila většina hlavních emisí včetně akcií energetické firmy ČEZ, se kterými se obchodovalo v největším objemu. V týdenním horizontu index PX přidal necelých šest procent.

Výhled

Ani na přelomu března a dubna nelze čekat, že by mělo něco na trhy větší vliv než nové zprávy a opatření týkající se pandemie koronaviru. Zatímco v Číně se postupně daří obnovovat výrobu, investoři napjatě sledují, jak se s epidemií vyrovnávají evropské země a Spojené státy.

Zatím se bohužel naplňují očekávání ohledně rychlého šíření COVID-19 v USA, ale i jiných zemích, třeba v Německu a Španělsku. Tyto země postupně přistupují k razantnějším preventivním opatřením. Nadále ostře sledovaná je také Itálie, kde by podle výhledů odborníků již mohlo docházet ke zpomalování růstu počtu nově nakažených.

"Musíme počítat s tím, že i na přelomu března a dubna bude pokračovat výrazná tržní volatilita," napsal ve shrnutí dění na trzích investiční stratég Michal Stupavský z Conseq Investment Management. Ke kolísavosti může přispět i konec prvního čtvrtletí, který může přinést výraznější převažování pozic v rámci velkých globálních portfolií.

Medvědí trend: Co (ne)dělat a jak dlouho (to) může trvat?
Medvědí trend na akciových trzích, do toho velká nervozita na trhu s dluhopisy, média plná nepěkných zpráv o koronaviru a hrozbách pro ekonomiku. Co v takové situaci dělat, když tedy nechcete okolní svět úplně ignorovat?

"Přinejmenším psychologicky může být pro investory náročné sledovat data o šíření viru a informace o vývoji ekonomiky. To nás vede k opatrnosti a výběru aktiv, která byla významně negativně ovlivněna nedávnými výprodeji, ačkoli by mohla být jen omezeně zasažena předpokládaným výrazným makroekonomickým šokem," napsal Milan Vaníček z J&T Banky.

Americký akciový trh má za sebou další extrémní týden, který díky prudkému posílení od úterý do čtvrtka (nejvýraznější třídenní rally od roku 1931) zajistil indexu S&P 500 růst o 10,21 %. To je nejlepší týdenní výsledek od března 2009 (Dow zaznamenal nejlepší týden dokonce od června 1938). "Týden byl opět pro trhy mimořádně volatilní, tentokrát ale především býčím směrem. Nejvydatnější bylo pro index S&P 500 úterý (+8,54). Ačkoli pokračující rally vrátila index ve čtvrtek nad 2 600 a i přes páteční korekci nelze vyloučit pokračování růstu, graf je nadále v medvědím nastavení. 50- a 200denní klouzavý průměr se protínají pro býky nepříznivým směrem. Až hladina 3 000 bodů se jeví jako hranice mezi optimistickým a pesimistickým výhledem pro americké akcie," napsal v pravidelném technickém komentáři k dění na americkém akciovém trhu opční obchodník Josef Košťál.

"Nejbližší support je na 2 400, v dlouhodobějším horizontu je ovšem magnetem až zóna 2 100 až 2 000, což je ani ne 10 % pod závěrečným kurzem z před jednoho týdne. Trh hodnotí opatření a prohlášení centrálních bank a vlád. Optimismus (možná spíše jen korekce předchozího bleskového propadu) může ještě pokračovat, ale pravděpodobně ještě přijdou poklesy. V době, kdy se začnou důkladněji sčítat škody v jednotlivých ekonomikách, může přijít další razantnější propad cen akcií. Nikdo neví, jak hluboká recese je již v cenách zahrnuta," doplnil Košťál.

Podle České spořitelny český HDP letos spadne o 4,2-9,9 %, Raiffeisenbank varuje před ještě hlubším poklesem
V případě, že omezení ekonomiky kvůli opatřením proti šíření koronaviru budou trvat většinu druhého čtvrtletí, česká ekonomika zřejmě letos klesne o 6,7 %. Vyplývá to z nejnovějších odhadů České spořitelny. V případě, že by opatření trvala déle, tak by podle odhadů spořitelny ekonomika letos klesla o 9,9 %. Optimistický scénář pak počítá s rychlým nástupem takzvané chytré karantény a zvýšením vládních opatření na podporu ekonomiky. V takovém případě by ekonomika klesla letos o 4,2 %. Příští rok by ale mělo nastat ekonomické oživení a ekonomika by se měla vrátit k růstu.
MMF: Globální ekonomika letos kvůli pandemii koronaviru klesne
Globální ekonomika v letošním roce kvůli globální pandemii nemoci COVID-19 klesne a mimořádně vysoký počet zemí bude potřebovat od Mezinárodního měnového fondu nouzový úvěr. Uvedli to ve společném prohlášení šéfka MMF Kristalina Georgievová a předseda Mezinárodního měnového a finančního výboru (IMFC), který určuje strategii MMF, Lesetja Kganyago. Georgieová odhadla, že rozvojové země budou potřebovat na boj s koronavirem nejméně 2,5 bilionu USD.

Na českém akciovém trhu je zatím vyhlížen 2. duben, kdy má být v případě O2 Czech Republic poslední obchodní den s nárokem na dividendu z loňského zisku. Navržená celková hrubá dividenda je 21 Kč na akcii. "Myslíme si, že může dojít k odložení termínu nároku na dividendu na neurčito kvůli epidemii koronaviru. Důvodem by ale u telekomunikační společnosti měla být (na rozdíl od bank) především složitost pořádání valné hromady, nikoli nutnost zadržovat hotovost. Odhadujeme, že telekomunikační sektor by měl být jedním z těch, které by měly být zasaženy současnými preventivními opatřeními vlád poměrně nevýrazně," uvedl Vaníček.

Bez potenciálu výrazněji ovlivnit náladu na trhu budou vycházet hospodářské výsledky některých významnějších firem, v Americe například Waalgreens Boots Alliance nebo Constellation Brands.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 30. března
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 30. března a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 očekávají analytici oslovení agenturou Refinitiv?

Budou také oznamovány údaje z ekonomiky již naplno ovlivněné zastavením výroby a omezením cestování v mnoha zemích světa. Vedle konečných indexů nákupních manažerů to budou hlavně data z amerického, ale také z německého trhu práce. Německo také oznámí inflaci a maloobchodní tržby.

Ve Spojených státech analytici zatím očekávají za březen úbytek asi tří set tisíc pracovních míst, odhady se ale mohou ještě zpřesňovat během týdne. "Řada lidí je aktuálně nezaměstnaná pouze dočasně a málokdo dokáže odhadnout, jaké následky koronavirová krize bude mít. Rekordně nízká míra nezaměstnanosti v USA (3,5 %) nepochybně v dalších měsících poroste. Odhady expertů mají obrovský rozptyl, většina ale počítá s tím, že podíl nezaměstnaných naroste na dvojciferné procentuální hodnoty," napsali analytici z Portu Gallery.

Ekonomický kalendář

Z makroekonomického výhledu Komerční banky:

  • Ekonomický kalendář začíná postupně nabízet data ovlivněná pandemií COVID-19. Zatímco březnový index nákupních manažerů z Číny by se po únorovém propadu měl odrazit zpět nad 50 bodů, březnové indikátory důvěry z Evropy i čísla z německého či amerického trhu práce budou prvními, jež ukáží v těchto regionech reálné ekonomické dopady pandemie.
  • Spojené státy americké vstupují do nového týdne jako jednička v počtu nakažených koronavirem a tuto pozici budou dále upevňovat. Pro dolar to příliš dobrá zpráva nebude.
  • Závěr týdne přinese kompletní březnovou statistiku z amerického trhu práce. Již jsme byli svědky extrémně špatného čísla z trhu práce USA v podobě dramatického nárůstu počtu žadatelů o podporu v nezaměstnanosti. To dokumentuje, že koronavirus dopadl na americkou ekonomiku plnou vahou zhruba v polovině března. Březen je každopádně jen začátek, dubnová čísla budou mnohem horší. Volná pracovní místa mizí v USA pod rukama a nezaměstnanost půjde nahoru. První významnější nárůst počtu nezaměstnaných oznámí také Německo.
  • Pondělní ukazatele důvěry v eurozóně z dílny Evropské komise navážou na kolaps již zveřejněných indexů nákupních manažerů. Zajímavá ale budou inflační data. Výrazný pokles cen pohonných hmot by se měl podepsat na poklesu inflace (z únorových 1,2 % na 0,8 %). O desetinu procentního bodu na 1,1 % by měla klesnout dynamika jádrové inflace. Pokud se ovšem Eurostat rozhodne odstranit ze spotřebitelského koše položky, jež nejsou kvůli pandemii způsobené koronavirem k dispozici, jádrová inflace může naopak zrychlit. Neznámou jsou též položky, které mohou kvůli koronaviru a přerušeným výrobním řetězcům a dodávkám, zejména z Číny, zdražit.
  • Prvních ekonomických dat zachycujících dopady koronaviru se v týdnu dočkají rovněž tuzemské finanční trhy. V úterý přinese ČSÚ finální data z národních účtů za poslední loňské čtvrtletí včetně sektorových účtů. Tradičně velmi zajímavá data jsou ale v tuto chvíli pro hráče na trzích hlubokou minulostí. Mnohem důležitější bude středa. Ta totiž přinese březnový index nákupních manažerů v průmyslu. Samozřejmě uvidíme hluboký propad, číslo by ale nemuselo být nakonec tak katastrofické a mělo by začínat čtyřkou. Jednak se relativně držel i obdobný německý ukazatel, jednak je pravda, že v první fázi byl dopad zaváděných opatření proti šíření koronaviru namířen především na sektor služeb. Středa po poledni pak přinese výsledek hospodaření státního rozpočtu ke konci března. Tady uvidíme první dopady na příjmové i výdajové straně.
  • Fundamenty by koruně svědčit neměly, je ovšem otázkou, jak moc již má trh nepříznivé zprávy zakalkulovány. Výraznějšímu oslabení koruny bude bránit fakt, že ČNB je na určité hladině připravena českou měnu bránit. Trh ale neví na jaké. Podle nás by se mohla nacházet na úrovni či mírně nad 28 EUR/CZK.
Burzovní kalendář
Přestat sledovat
15. 4. 2021 17:01
Ivana Birtová (Realitní Shaker): Nízké sazby a malá nabídka hrají do karet investicím do nemovitostí
Bydlení
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
13. 4. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Největším rizikem je růst výnosů dluhopisů, současné úrovně ale…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
10. 4. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): V rámci výsledkové sezóny budou nejdůležitější výhledy samotných firem
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
8. 4. 2021 17:01
Michal Semotan (J&T Banka): Brzdou růstu akcií ČEZ je i jeho management, zajímavými tituly jsou na…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat