Burzovní kalendář (31. 8. - 4. 9. 2020)

Poslední ryze prázdninový týden byl na burzách relativně klidný a převážně pozitivní. Na začátku září se investoři vedle letošních stálic typu pandemie koronaviru nebo vztahů USA a Číny zaměří mimo jiné na indexy nákupních manažerů, průmyslové objednávky v Americe a v Německu a data z pracovního trhu USA.

Ohlédnutí

Pomyslný budíček v rámci jinak relativně ospalého obchodování se rozezněl až ve čtvrtek, kdy šéf Fedu Jerome Powell oznámil změnu politiky americké centrální banky. Ta se nově zaměří více na zaměstnanost, zatímco míru inflace hodlá banka udržovat na 2% cíli nově v dlouhodobém průměru. Když tedy bude inflace delší dobu pod cílem, může ji Fed nechat po delší dobu naopak zvýšenou. Dosud bylo snahou dosahovat inflačního cíle v každém roce bez ohledu na předchozí vývoj. Pro trh sice oznámení nebylo vyloženým překvapením, i tak ale šlo o jeden z hlavních faktorů pro obchodování ve zbytku týdne.

"V praxi to znamená, že Fed získá větší manévrovací prostor a nebude muset na případnou vyšší inflaci reagovat rychlou změnou sazeb. Zdá se (i proto), že minimální úrokové sazby se nějaký ten rok měnit nebudou," uvedl Martin Luňáček z investiční platformy Portu. "Ačkoli situace v USA nemusí odpovídat té v Česku, držení hotovosti se při rostoucí inflaci prodraží. Vlastně se jedná o jakousi formu daně, kdy (nejen) stát odepisuje svůj bobtnající dluh na úkor občanů, především střední třídy. Přesun peněz na akciový trh je v takovém prostředí jednou z mála možností, jak ochránit jejich hodnotu. To může vést k růstu cen akcií, snažit se ale předpovídat směr vývoje na burzách nemá smysl, a je tedy dobré se držet své předem nastavené strategie."

Jinak trh sledoval především obnovení jednání o vzájemných vztazích mezi Čínou a USA, vývoj okolo možné akvizice či zákazu společnosti TikTok v USA, předvolební sněm americké Republikánské strany nebo vycházející makrodata, například HDP USA a Německa nebo podnikatelskou náladu v největší evropské ekonomice. Náladu na akciovém trhu pak konkrétně zvedly také vynikající hospodářské výsledky společnosti salesforce.com, které jen podpořily navyšování historických maxim akciových indexů v USA.

OECD: Pokles ekonomiky členských zemí ve druhém čtvrtletí byl rekordní
Hrubý domácí produkt členských zemí Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) se v letošním druhém čtvrtletí v důsledku koronavirové krize propadl oproti předchozím třem měsícům o rekordních 9,8 %. OECD to ve středu uvedla na základě předběžných odhadů.

"Do médií začínají opět ve větší míře pronikat zprávy o vztazích USA a Číny. Podle vyjednávačů obou zemí došlo k pokroku, když se země dohodly na tom, že se budou snažit uvést do praxe první fázi vzájemné dohody. Pro připomenutí, Čína má více nakupovat v USA, Spojené státy za to sníží některá cla," připomněl Luňáček.

Japonsko v pátek ohromila zpráva o tom, že se premiér Šinzó Abe chystá rezignovat. Odchodem Abeho podle agentury Reuters končí nejen stabilní vláda nejdéle sloužícího japonského premiéra, ale i její ekonomický program zvaný Abenomika, který se vyznačoval směsí agresivních měnověpolitických a fiskálních stimulů. Abe se rozhodl postu po téměř osmi letech vzdát ze zdravotních důvodů, roky se potýká s chronickým onemocněním střevní sliznice.

Společnost Ant Group, která je finančně-technologickou divizí čínského internetového prodejce Alibaba a dominantním provozovatelem mobilních plateb v Číně, podala žádost o uvedení svých akcií na burzy v Hongkongu a Šanghaji. Primární veřejná nabídka akcií by mohla vynést až 30 miliard dolarů a stát se největší na světě.

Po konci pondělního obchodování bylo oznámeno, že se s platností k pondělí 31. srpna 2020 před začátkem obchodování změní složení indexu Dow Jones Industrial Average. Důvodem je výrazný pokles, který by v cenově váženém indexu zaznamenal technologický sektor po rozdělení akcií Applu. Z Dow budou vyřazeny akcie společností Pfizer, Raytheon a ExxonMobil, do indexu budou naopak zařazeny cenné papíry firem salesforce.com, Amgen a Honeywell.

V indexu Dow totiž rozhoduje o váze společnosti pouze cena akcií firem. Tím, že cena akcií Applu po splitu nominálně klesne o 75 %, klesne i váha technologického sektoru v indexu. To je potřeba kompenzovat právě zařazením salesforce.com, která po oznámení výsledků za druhé čtvrtletí na burze zpevnila o čtvrtinu a aktuálně patří mezi 20 největších firem v USA podle tržní kapitalizace.

Akcie: Z hlediska dividend byl druhý kvartál nejchudší od roku 2012
Dividendy na světových akciových trzích zaznamenaly ve druhém letošním čtvrtletí nejhorší propad od období těsně po finanční krizi. Od dubna do června klesl jejich objem o více než 100 miliard dolarů poté, co společnosti v reakci na ekonomické dopady šíření koronaviru omezily výplaty podílů ze zisků.

Jako hlavní poražený změn je vnímaná těžební společnost ExxonMobil. Ta opouští Dow po 90 letech, její akcie od začátku roku ve stínu vývoje cen ropy ztrácejí kolem 40 %. Ještě před sedmi lety šlo přitom o nejhodnotnější americkou společnost.

zdroj: Portu

Mezi ty největší se naopak letos neohroženě prodrala Tesla. Ta již dávno není jen nejhodnotnější automobilkou na světě, v žebříčku za sebou nechává jednu firmu za druhou. Pokud budou její akcie zařazeny do indexu S&P 500, stala by se podle současné kapitalizace hned osmou největší vahou v benchmarku. "Od 11. srpna, kdy firma oznámila rozdělení akcií na pětiny, stoupla její hodnota o více než 65 %. Ačkoli to není úplně férové srovnání, nominální HDP Česka dosahuje ročně asi 5,7 bilionu Kč. Tržní kapitalizace Tesly odpovídá zhruba 9,3 bilionu Kč. Znamená to, že bychom se do ní s přehledem vešli, třeba i se Slovenskem," podotkl Martin Luňáček z Portu.

zdroj: Portu

Celkově americké akciové indexy posílily za týden o zhruba 3 %, evropské akcie (STOXX Europe 600) jako celek přidaly procento a index pražské burzy PX posílil dokonce o 1,3 %. Největší růst zaznamenaly akcie Erste Group Bank (+5,5 %). "Bankovní sektor korigoval poklesy z předchozího týdne ve světle celkově pozitivní nálady na trhu," uvedl v týdenním shrnutí dění na trzích analytik Milan Vaníček z J&T Banky. Nejhlubší pokles naopak prodělaly cenné papíry PFNonwovens (-3,2 %), a to bez konkrétních zpráv.

Pojišťovna VIG představila hospodářské výsledky za druhý kvartál, které odpovídaly předběžně oznámeným číslům. Titul zakončil týden silnější o 1,5 %. Avast pak oznámil, že se dohodl s telekomunikační společností BCN Telecom na poskytnutí služby Secure Internet Gateway pro její klienty. BCN Telecom sídlí v americkém New Jersey, Avast poskytne ochranu internetového připojení několika tisícům jejích firemních klientů. Secure Internet Gateway nabízí především firewall či vynucování firemní politiky připojení na internet. Akcie Avastu za týden odepsaly 0,3 %.

Americké akcie na závěr týdne posílily, S&P 500 opět stanovil nový rekord a Dow se od začátku roku dostal do plusu
Akcie ve Spojených státech v pátek zdražily. K růstu přispěly hlavně technologické a energetické společnosti. Indexy S&P 500 a Nasdaq Composite skončily na nových zavíracích maximech, S&P 500 navýšil i absolutní rekord a index Dow smazal letošní ztráty a v horizontu od začátku roku se dostal do plusu.
Evropské akcie zakončily týden poklesem, za celý týden si ale připsaly zisky
Akcie na západoevropských burzách v pátek většinou ztrácely. Trhy stále vstřebávají informaci o změně přístupu Fedu k monetární politice, k čemuž se v pátek ještě přidala rezignace japonského premiéra Šinzá Abeho. Za celý týden si ale hlavní evropské indexy, s výjimkou britského FTSE 100, připsaly kladné zhodnocení.
Po dvou dnech poklesů se v pátek pražská burza vydala vzhůru
Pražská burza v pátek smazala část ztrát z předchozích dvou dní. Index PX zpevnil o 0,47 % na 908,09 bodu. Vzhůru mu pomohly hlavně bankovní tituly. Naopak nedařilo se akciím Avastu či energetické společnosti ČEZ. Během uplynulého týdne index PX stoupl o 1,3 %.

Výhled

První týden v měsíci je tradičně plný ekonomických dat, která ve spojení s pandemií koronaviru mohou mít o to větší vliv na investiční rozhodování. Do dění na trzích také zasáhne pondělní převážení indexů MSCI, které tradičně znamená vyšší objemy obchodů a volatilitu. Investoři budou vedle toho nadále řešit možné dopady změny politiky Fedu a evergreeny jako pandemii koronaviru nebo mezinárodní obchodní vztahy.

"Index S&P 500 po celý uplynulý týden poměrně stabilně rostl a navyšoval historická maxima. Celkově za pět obchodních dnů posílil o 3,26 %. V předchozím týdnu překonal únorový rekord a uzavřel těsně pod 3 400, nyní maxima dále navyšoval a překonal hladinu 3 500. Býčí i týdenní graf jsou v býčím nastavení, kurz je nad klouzavými průměry, přičemž 50denní ukazatel je nad 200denním. Nejbližší support by mohl být na 3 400, je ovšem ještě potřeba tuto hladinu potvrdit otestováním shora. Důležitá podpora je na 3 200, tu index otestoval během července. Rezistence není určená, korekce by ale vzhledem k překoupenosti akcií (RSI blízko 80) neměla nikoho překvapit," napsal v pravidelném technickém komentáři k dění na americkém akciovém trhu opční obchodník Josef Košťál.

"Na americkém akciovém trhu mají nyní býci zjevně převahu. Silným týdenním růstem se posunul zisk indexu S&P 500 za rok 2020 nad 8 %. Zotavení z únorového a březnového propadu proběhlo extrémně rychle a investoři (zatím) necítí potřebu zajišťovat se opcemi. Denní graf je v silném růstovém trendu, překoupenost je ale neoddiskutovatelná. Září bývá velice volatilní, růst již trvá řadu měsíců, a tak se nabízí scénář poměrně brzkého testování podpory na 3 200," doplnil Košťál.

Výhoda pro dlouhodobé investory: Distribuce rizika a výnosu na akciovém trhu není rovnoměrná
V letech 1928-2019 americký akciový index S&P 500 (a jeho dopočítaný model v době, kdy ještě neexistoval) v rámci kalendářních let oslabil ve 26 případech z 92. Zhruba 72 % kalendářních roků tedy zakončil v zisku. Akciový trh v USA zkrátka většinou sílí, ale není to žádné pravidlo. Je nicméně příjemné vědět, že téměř tři čtvrtiny uplynulých let byly pro akcie (nominálně, tedy bez zohlednění inflace) ziskové.

Výsledková sezóna za druhé čtvrtletí je prakticky minulostí, na začátku září ale oznámí svá hospodářská čísla několik významných firem, které mají svá fiskální čtvrtletí posunutá oproti kalendářním. Mezi nejvíce sledované budou patřit zprávy od firem Broadcom, Macy's, Campbell Soup nebo Slack, po raketovém růstu uživatelské základny budou investory zajímat také údaje od provozovatele videokonferenční platformy Zoom. V Evropě se s čísly za uplynulý kvartál Pernod Ricard.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 31. srpna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 31. srpna a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 očekávají analytici oslovení agenturami Refinitiv a Bloomberg?

V pondělí 31. srpna v poledne končí úpis akcií softwarové společnosti eMan na trhu START pražské burzy. Během uplynulého týdne firma oznámila, že již registrovala zájem o většinu nabízených akcií.

Makroekonomický kalendář je na přelomu srpna a září velice nabitý. Hned v pondělí vyjdou průmyslová výroba a maloobchod v Japonsku a Jižní Koreji, čínské indexy nákupních manažerů, inflace v Německu a Itálii a HDP Indie a Itálie. V Americe bude zajímavý jen index aktivity dallaského Fedu.

V úterý zaujme korejský HDP a tamní obchodní bilance, vycházet ale budou hlavně indexy nákupních manažerů v průmyslu v celém světě. Sledovaná bude také německá nezaměstnanost, inflace v eurozóně, HDP Brazílie nebo prodeje aut ve Spojených státech. Výjimečně až v úterý po obědě se můžete těšit na náš expertní výhled.

V polovině týdne bude investory zajímat výkon australské ekonomiky, německý maloobchod a v Americe podnikové objednávky, index ekonomické aktivity v New Yorku, zpráva o stavu ekonomiky z dílny centrální banky zvaná Béžová kniha a hlavně údaje o tvorbě pracovních míst v soukromém sektoru (ADP).

Ve čtvrtek bude sledovaná australská obchodní bilance, více pozornosti si ale zaslouží indexy nákupních manažerů ve službách, evropský maloobchod a americká obchodní bilance.

Na konci týdne budou investoři hodnotit německé průmyslové objednávky a ruskou inflaci, hlavní událostí ale bude zveřejnění srpnových dat z amerického pracovního trhu, kde se čeká pokles míry nezaměstnanosti pod deset procent a vytvoření asi půldruhého milionu pracovních míst.

V České republice vyjdou v pondělí data o peněžní zásobě, nejdůležitější ale bude úterý, kdy se vedle hodnoty indexu nákupních manažerů dozvíme, jak se ve druhém čtvrtletí vyvíjela domácí ekonomika. Ve čtvrtek pak budou oznámeny údaje o vývoji mezd a v pátek budou sledovaná červencová data o tržbách v českých maloobchodech.

Ekonomický kalendář

Z makroekonomického výhledu Komerční banky:

  • Americké indexy aktivity ISM vzrostou dále nad 50 bodů a ukážou na další expanzi výroby i služeb USA.
  • Další zlepšení bychom měli pozorovat v případě amerického trhu práce, kde se počet pracovních míst nachází stále téměř 13 milionů pod úrovní z letošního února.
  • V Německu i celé eurozóně budou zveřejněny měsíční údaje o vývoji inflace. Ta by měla ukázat meziroční stagnaci spotřebitelských cen.
  • Ve Francii bude sledovaný návrh státního rozpočtu na příští rok obsahující stimulační fiskální balíček v hodnotě 100 miliard eur.
  • Od druhého odhadu vývoje HDP za druhé čtvrtletí v ČR čekáme mírnou revizi vzhůru oproti předběžnému výsledku. Vývoj spotřebitelské poptávky indikuje, že vývoj průměrné mzdy nebyl ve druhém čtvrtletí vyloženě tragický, nicméně čekáme mírný pokles průměrné nominální mzdy o 0,2 % meziročně (reálně -3,2 %). Maloobchodní tržby na počátku třetího čtvrtletí pravděpodobně pokračovaly v expanzi, ale zpomalujícím tempem, a to zejména v případě prodeje aut, jak dokládají i počty registrací nových aut.
Burzovní kalendář
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
1. 3. 2021 12:21
Úspěšný byznys vs. narůstající nejistota: Myslete na nemyslitelné!
Byznys a podnikání
Přestat sledovat
Koronavirus
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
27. 2. 2021 20:31
Vladimír Vávra (WOOD & Company): Na americkém trhu probíhá spíše rotace, k hlubší korekci nevidím…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
26. 2. 2021 12:21
Česko v roce 2030: Moderní trendy člověka ze služeb hned tak nevytlačí, věří ekonom David Marek
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat