Burzovní kalendář 8. - 12. 7. 2013

Americký akciový trh bude na začátku týdne obhajovat pozice nad důležitými technickými úrovněmi, investoři se zaměří mimo jiné na začínající výsledkovou sezónu. Důležitá data dorazí z Číny i Japonska, kde zasedá centrální banka, v Evropě budou dominovat statistiky průmyslové výroby a inflace. Investoři v Praze budou reagovat mimo jiné na dění okolo Erste Group Bank.

USA

8/7 - 12/7 Výsledková sezóna (Alcoa, JPMorgan, Wells Fargo)

8/7 Spotřebitelské úvěry

9/7 JOLTS - statistika volných pracovních pozic za květen

10/7 Velkoobchodní tržby a zásoby

10/7 Zápis z jednání FOMC

10/7 Projev Bena Bernankeho v Bostonu o historii měnové politiky (100 let Fedu)

11/7 Tržby maloobchodních řetězců

11/7 Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti

11/7 Index dovozních i vývozních cen

11/7 Bilance Fedu

12/7 Index výrobních cen

12/7 Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity

Index S&P 500 si za 4 obchodní dny zkráceného pracovního týdne připsal 1,59 % na 1 631,89 bodu, Dow posílil o 1,52 % na 15 135,84 bodu a technologický Nasdaq si polepšil o 2,24 % na 3 479,38 bodu. Index S&P 500 zakončil týden nad 50denním klouzavým průměrem 1 626 bodů. "Celý týden tato úroveň fungovala jako spolehlivá hladina odporu a držela býky zkrátka," upozorňuje Ryan Detrick, technický stratég ze Schaeffer's Investment Research. "Může to signalizovat odraz k silné červencové rally, důležité ale bude prolomení rezistence na indexu menších firem Russell 2000, kde zatím odolává."

"Technické indikátory se posunují do býčího nastavení a příští týden by cena měla potvrdit, že návrat nad hladinu 1 630 bodů není náhodný. S&P 500 se několik dní obchodoval v úzkém pásmu 1 620 až 1 630, proto je vyšší zavírací cena pozitivním signálem. Nejbližší klíčový support je na hladině 1 560, kde býci před dvěma týdny převzali aktivitu. Následuje silný support 1 540. Nejbližší rezistence je na červnovém maximu v zóně 1 650 až 1 660 bodů. Index volatility VIX prolomil růstovou trendovou čáru a dává pozitivní signál pro akciový trh. Zdá se, že si hledá rozpětí, v němž zůstane v dlouhodobějším horizontu," napsal ve svém pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál.

V pátek americké trhy doháněly evropskou rally způsobenou slovy Maria Draghiho o možné další podpoře ekonomiky (více zde: Evropská centrální banka podle očekávání sazby nesnížila. Je však stále připravená jednat, kdyby to bylo zapotřebí). Investory navíc potěšila statistika z amerického trhu práce. Celková míra nezaměstnanosti v USA v červnu stagnovala na 7,6 %, ale nových míst mimo zemědělství bylo 195 tisíc (odhad: 161 tisíc, v květnu revidováno na 195 tisíc ze 175 tisíc) a v soukromém sektoru 202 tisíc (odhad: 175 tisíc, v květnu revidováno na 207 tisíc ze 178 tisíc). Hodinová mzda v průměru vzrostla o 0,4 % (odhad: 0,2 %). "Zpráva o pracovních místech je signálem, že ekonomika roste, a soukromý sektor najímá, což je dobrým znamením pro odvětví orientovaná na růst," komentovala situaci na trhu pro agenturu Reuters analytička OakBrook Investments Janna Sampsonová.

Americký dolar v reakci na údaje o nezaměstnanosti stoupl vůči jenu nejvýše za pět týdnů a k euru na šestitýdenní maximum. Investoři sázejí na to, že Fed začne omezovat nákupy dluhopisů a mohl by začít zvyšovat krátkodobé úrokové sazby, což by zvýšilo atraktivitu dolarových investic. V pátek vzrostly výnosy 10letých amerických státních dluhopisů o téměř 10 % na 2,74 %. Posilující dolar a rostoucí atraktivita dluhopisů (nižší cena a vyšší výnos) pak nejsou dobrou zprávou pro drahé kovy v čele se zlatem, které se svým nulovým výnosem nemá dluhopisům a akciím jak konkurovat, obzvlášť při lepších výhledech růstu americké ekonomiky.

Americký dolar se v pátek vůči koši měn obchodoval nejvýše za poslední tři roky. Aukce dluhopisů v příštím týdnu budou dobrým testem důvěry investorů v dluhopisy, ačkoli prodeje budou - podobně jako dosud - ovlivněny nákupy Fedu. "Umím si představit, že desetileté výnosy na trhu vzrostou na 2,75 %," předpovídá David Ader, dluhopisový stratég v CRT Capital.

Příští týden do dění na trzích promluví ale především začínající výsledková sezóna. "Dle mého názoru nebudou výsledky firem nijak oslnivé. Celkově bych v nadcházejících dnech očekával korigování růstů z posledních dnů," říká Patrik Komárek, makléř z brokerjetu ČS. V příštím týdnu svá čísla za druhý kvartál představí mimo jiné Alcoa, Fastenal, Chevron nebo JPMorgan. Analytici v průměru očekávají růst čistého zisku na akcii o 2,9 % meziročně.

"Výsledková sezóna za druhý kvartál by měla připomínat tu uplynulou, za kvartál první," tvrdí Andrew Burkly, portfoliový stratég Oppenheimer Asset Management. "Očekáváme 1% růst zisků i tržeb, očekávání budou - i díky zhoršování výhledů v uplynulých měsících - překonávána na úrovni zisku docela bez problémů, u tržeb to může být horší."

Globální význam může mít další vývoj politické a bezpečnostní situace v Egyptě. Islamisté nepřijali nově jmenovaného premiéra Muhammada Baradeje, ceny ropy na dění v zemi, která mimo jiné spravuje průplav v Suezu, reagují rychlým růstem na mnohatýdenní maxima.

Z amerických dat budou sledovány páteční spotřebitelská důvěra, týdenní počet žádostí o podporu (měl by dále mírně klesnout), spotřebitelské úvěry a tržby maloobchodních řetězců. Slovo si vezmou i někteří guvernéři Fedu. Důležitější ale bude zápis z posledního jednání FOMC, po němž Ben Bernanke na tiskové konferenci vystrašil investory tím, že Fed velice aktuálně uvažuje o zahájení ústupu od programu odkupu dluhopisů.

Mezinárodní měnový fond zřejmě mírně sníží odhad růstu globální ekonomiky. Vyplývá to z nedělních sdělení šéfky MMF Christine Lagardeové, která se účastní konference na jihu Francie. MMF se k revizi odhadu vývoje ekonomiky chystá v příštích dnech. MMF nyní odhaduje, že světová ekonomika letos vykáže růst o 3,3 %. Lagardeová v neděli kritizovala konkrétně i americkou sekvestraci, která podle ní bude mít vliv na dlouhodobé prospekty ekonomického růstu v USA.

Obamacare otevírá příležitosti novým firmám
Během prvního volebního období amerického prezidenta Baracka Obamy byl schválen "Affordable Care Act", okamžitě překřtěný na Obamacare. Jeden z nejsložitějších nových zákonů, do kterého prezident investoval největší množství politického kapitálu a opakovaně jej prezentuje jako svůj zatím největší domácí úspěch, vstoupí v platnost 1. ledna 2014.
Bankovní zrno po krizi vzklíčilo, plevy zůstaly na mlatu
Je to již více než pět let, kdy jsme naposledy "zaživa" slyšeli o investiční bance Bear Stearns, vzpomínáte? Finanční krize vyplavila z portfolií investorů stovky miliard dolarů. I ti, kdo přežili, počítali těžké ztráty. A byly mezi nimi i další velké americké banky. Některé ale během oživení na trhu dokázaly svou životaschopnost. Co jim pomohlo?
Geopolitická křišťálová koule: Moderní studená válka začala. Investoři, třeste se!
Rozvíjející se giganti nastupují, Amerika relativně slábne. To platí jak o globální ekonomice, tak diplomacii. Výsledkem je přelomové přeskupování sil , které pravidelně otřásá trhy a individuálními portfolii. A jelikož tento proces není ani zdaleka u konce, měli by ho investoři pozorně sledovat. Velká hra je v plném proudu, shrnuje politický geograf z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy Michael Romancov.

Evropa

8/7 Schůzka Euroskupiny

8/7 Německo - obchodní bilance a průmyslová výroba

9/7 Spojené království - obchodní bilance a průmyslová výroba

10/7 Německo - index spotřebitelských cen

10/7 Francie, Itálie - průmyslová výroba

11/7 ECB - měsíční zpráva o stavu ekonomiky

11/7 Francie - index spotřebitelských cen

12/7 Eurozóna - průmyslová výroba

Index DJ EuroStoxx 50 v pátek odepsal téměř 2 % a celý týden uzavřel s mírnou ztrátou 0,25 %. Investoři v pátek odpoledne vyprodávali akcie po dobrých datech z amerického trhu práce. Optimismus na evropských trzích vyvrcholil ve čtvrtek, kdy šéf ECB Mario Draghi připustil další podporu evropské ekonomice. Výrazně ztrácelo euro vůči dolaru, a to i díky dobrým datům z USA. Solidní byly i finální údaje o vývoji PMI v Evropě - sice stále pod 50bodovou hranicí, nicméně rostly ve všech zemích kromě Německa.

První červencový týden se v Evropě nesl ve znamení centrálních bank. Zasedalo hned několik centrálních bank, všechny však jednaly v souladu s předpoklady trhu.

Polská centrální banka ve středu snížila základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na nové rekordní minimum 2,5 %, zato švédská centrální banka ponechala sazby nezměněné.

Stejně tak se rozhodly dále nesnižovat sazby Bank of England a ECB. Ve Spojeném království se jednalo o první zasedání nového guvernéra - po Mervynu Kingovi post převzal bývalý šéf Bank of Canada Mark Carney. Stejně jako King je podle všeho nakloněný rozšíření programu nákupu dluhopisů na 400 miliard liber ze stávajících 375 miliard liber, na červencovém zasedání tak banka však nerozhodla.

I Evropská centrální banka zvolila nečinnost. Mario Draghi však na následné tiskové konferenci, kterou jsme pro vás sledovali živě, prohlásil, že si banka ponechává "otevřenou mysl" co se týče dalšího snižování sazeb, včetně snížení depozitní sazby do mínusu ze současných 0 %. Poprvé také Draghi přesněji určil, jako dlouho banka bude držet sazby na rekordních minimech nebo ještě níže. Dle jeho slov "dlouho". Odmítl to však specifikovat. "'Delší doba' je 'delší doba'. Není to šest měsíců, není to dvanáct měsíců, je to prostě 'delší doba'," oznámil Draghi.

"Měnová politika už udělala dost, aby vstřebala ekonomické důsledky krize, nemůže ale tuto krizi vyřešit," uvedl ovšem o víkendu Jens Weidmann. Šéf Bundesbank v eurozóně nevidí dostatečnou podporu pro to, aby se vlády vzdaly kontroly nad fiskální politikou. Chce je ale nutit k tomu, aby zpřísnily společná fiskální pravidla a ukončily to, co nazývá "nadměrně těsné vazby" mezi bankami a svrchovanými vládami. Evropské finanční ústavy podle Weidmanna drží příliš velký objem dluhopisů vydaných vládami. Je to proto, že banky nemusejí dávat stranou žádný kapitál oproti těmto vládním závazkům, neboť váha rizika připisovaná státním dluhopisům je nulová. Aby se nadměrné investování do státních dluhopisů zmírnilo, je potřeba změnit kapitálová pravidla, která by jinak zohlednila míru rizika. Jen poté prý budou banky schopny vyrovnat se s dopadem neschopnosti států splácet závazky.

Evropskými trhy v týdnu zamávala i nová politická krize v Portugalsku. V pondělí odstoupil ministr financí Vitor Gaspar, ve úterý ministr zahraničí Paulo Portas. Premiérovi tak hrozilo, že Portasova Lidová strana přestane jeho vládní koalici podporovat. Výnos desetiletých státních dluhopisů ve středu vyletěl až na 8,1 %, nejvýše od listopadu loňského roku a portugalský burzovní index PSI20 odepsal přes 5 %. Situace se však následně mírně uklidnila, když se premiér sešel se zástupci Lidové strany a oznámil, že pevně věří, že vláda odchod ministrů ustojí.

V novém týdnu budou investoři sledovat vedle vývoje v Portugalsku především nová makrodata, která jsou po slovech Maria Draghiho o možné další podpoře ekonomiky (snižováním sazeb) důležitým indikátorem dalších kroků ECB. V Německu bude zveřejněny spotřebitelská inflace a průmyslová výroba, ta bude v pátek doplněna čísly za celou eurozónu.

Řecko a zástupci mezinárodních věřitelů v neděli dokončili jednání o uvolnění další části peněz ze záchranného programu. K dohodě by podle unijních a řeckých činitelů mohli dospět v pondělí před setkáním ministrů financí eurozóny. Ti by později v pondělí mohli o uvolnění další části pomoci pro zadlužené Řecko v částce 8,1 miliardy eur.

Tohle potřebujete vědět o schváleném evropském rozpočtu do roku 2020 (a o tom na rok 2014)
Příští víceletý finanční rámec EU bude pružnější. Mezi institucemi EU se na konci června podařilo najít shodu na společném evropském rozpočtu na příštích sedm let. Ještě před začátkem summitu Evropské rady to oznámili zástupci Evropského parlamentu, Evropské komise a Rady EU. Celková výše rozpočtu zůstane stejná jako v únorovém návrhu Evropské rady, tedy 960 miliard eur v závazcích, respektive 908 miliard v platbách.
Kyperská lekce: Poučila se Evropa a zvládne další krizi lépe?
Agentura Moody's v pondělí oznámila, že Kypr technicky vzato zbankrotoval. Zareagovala tak na další z kroků na cestě ke cílené stabilizaci, který zahrnuje výměnu státních dluhopisů splatných v dohledné době za papíry splatné za pět až deset let. Malá ostrovní ekonomika, která v březnu otřásla eurozónou, se tak připomněla světu. Jaké ponaučení by si z její pokračující krize měl nejen Brusel odnést, jsem se zeptal v londýnské City.

Japonsko a BRIC

8/7 Japonsko - obchodní bilance

9/7 Čína - index spotřebitelských a výrobních cen

10/7 Čína - nové půjčky v jüanech a obchodní bilance

11/7 Bank of Japan - rozhodnutí o sazbách a měnové politice

12/7 Japonsko - průmyslová výroba

Japonským akciím se v týdnu dařilo, index Nikkei 225 posílil o více než 4 %. Čínské akcie ovšem tradičně za optimismem zaostaly. V novém týdnu bude investory zajímat především zasedání Bank of Japan, kde se ovšem nepočítá se změnou měnové politiky. Z Číny dorazí data o půjčkách, inflaci a obchodní bilanci, v Japonsku pak budou nejdůležitější obchodní bilance a průmyslová výroba.

Provozovatelé jaderných elektráren v Japonsku chtějí požádat úřady o bezpečnostní kontrolu reaktorů, které byly před více než dvěma lety odstaveny po havárii v jaderné elektrárně Fukušima. Podle agentury AP jde o jasný signál toho, že se Japonsko po katastrofě vrací k jaderné energetice. Úřady po ničivém zemětřesení a jaderné havárii v březnu 2011 odstavily s výjimkou dvou všech 50 jaderných reaktorů v zemi. Japonsko se tak de facto ocitlo bez jaderné energie, která kdysi obstarávala asi třetinu poptávky po elektrické energii.

Čtyři z devíti provozovatelů jaderných elektráren příští týden požádají úřad pro kontrolu jaderného provozu o bezpečnostní prohlídku deseti reaktorů v pěti jaderných elektrárnách. Obnovit provoz budou moci pouze ty reaktory, které kontrolou projdou. Stát by se tak mohlo začátkem příštího roku - kontrola může trvat i několik měsíců. V pondělí by zároveň měly nabýt účinnosti nové bezpečnostní standardy. Jsou přísnější než předešlé regule, a zároveň jsou poprvé povinné. Podle kritiků však mají určité mezery, například v podobě zvláštní doby odkladu pro některé bezpečnostní prvky.

Česká republika

8/7 Obchodní bilance, stavebnictví, průmyslová výroba

9/7 Index spotřebitelských cen, celková míra nezaměstnanosti

12/7 Běžný účet

Pražská burza v uplynulém zkráceném týdnu mírně posílila. Index PX stoupl ve srovnání s minulým pátkem o 0,2 % na 873,4 bodu. Nejvíce zdražily akcie těžební společnosti NWR, naopak nejhůře si v uplynulém týdnu vedly akcie slovenského provozovatele horských středisek Tatry Mountain Resorts (TMR).

Nejvíce rostoucí akcií v uplynulém týdnu byla NWR, která posílila o 21,7 % na 21,9 Kč. "Předpokládáme, že se titul bude za současné konstelace obchodovat spíše technicky a bude ovlivňován uzavíráním či tvorbou krátkých pozic. Mírnou vzpruhou v průběhu týdne bylo i zastavení propadu cen uhlí v USA," uvedl hlavní analytik J&T Banky Milan Vaníček.

Největší ztráty vykázaly akcie TMR, přišly o 6,9 % na 1 210 Kč. "Domníváme se, že u společnosti došlo k technické korekci po prudkém růstu z předchozího týdne, kde rozhodující růst akcie předvedla až v závěrečné aukci podpořena dobrými pololetními výsledky," upozornil analytik.

Erste Group Bank v týdnu oznámila i zahájila úpis nových akcií. Nabídka privátním investorům byla realizována za 18,75 EUR. Dále bude probíhat nabídka stávajícím investorům pomocí práv (od 3. do 17. července), která má každý investor Erste Group, který držel akcie Erste 2. července. Od 9. do 11. července se bude obchodovat s těmito právy. Erste Group Bank uplynulý týden zakončila se ztrátou 1,8 %.

Výhled na nový týden nabízí makléř Patrik Komárek z brokerjetu ČS: "Obchodování s Erste Group Bank je ovlivněno probíhajícím úpisem akcií, a tak v nejbližších dnech bude pravděpodobně cena nadále oscilovat okolo 500 Kč. V příštím týdnu by se mohlo opět dařit akciím ČEZ, které byly v posledních týdnech pod velkým tlakem. Investoři by měli také sledovat kurz akcií Komerční banky, který se dostává na zajímavé hodnoty."

Z makrokalendáře bude asi nejvíce sledovaná celková míra nezaměstnanosti. Ta v červnu podle odhadů analytiků oslovených ČTK zůstala na květnových 7,5 %, možná dokonce mírně klesla na 7,4 %. Za zlepšením je ovšem podle ekonomů jen zaměstnávání sezonních pracovníků, v dalších měsících po příchodu absolventů na pracovní trh nezaměstnanost opět stoupne. "K tomu, aby se trend otočil a nezaměstnanost začala klesat, bude potřeba, aby konečně skončila recese. Bez vyhlídek na růst ekonomiky nebudou vznikat nová pracovní místa," říká hlavní ekonom Patrie Finance David Marek. "Sezónní práce by měly podporovat snižování nezaměstnanosti, přesto ale sledujeme na trhu práce náznaky nervozity a celkově slabou chuť firem vytvářet nové pozice," doplňuje analytik z Home Credit Michal Kozub.

Meziroční inflace v červnu zůstala podle odhadů analytiků oslovených ČTK na květnové úrovni 1,3 %, případně vzrostla nepatrně na 1,4 %. V uplynulém měsíci zdražily zejména potraviny a pohonné hmoty, naopak zřejmě klesly ceny telefonování či oblečení. "Spotřebitelské ceny se v červnu podle mého odhadu zvýšily o 0,1 %, meziroční inflace by měla zůstat na 1,3 %," myslí si David Marek. Analytik z UniCredit Bank Pavel Sobíšek inflaci odhaduje na 0,2 % meziměsíčně a 1,4 % meziročně. Šňůra meziročních poklesů inflace se podle něj v červnu zřejmě dočasně přerušila. Na tomto vývoji se podepsalo vedle bramborového efekt promítnutí lednového zvýšení spotřebních daní do cen cigaret. "Žádné dlouhodobější inflační tlaky ale nejsou v ekonomice vidět," podotkl.

Podle všeho v pondělí by měla být známa všechna jména ministrů ve formující se úřednické vládě Jiřího Rusnoka. Sázkové kanceláře se neshodnou, zda nová vláda Jiřího Rusnoka získá důvěru poslanců. Společnost Unibet předpokládá, že kabinet ve Sněmovně uspěje. Na tuto možnost vypsala kurz 1,72 ku 1 a na nezískání důvěry vypsala vyšší kurz 2 ku 1. Konkurenční Fortuna sázení na vznikající kabinet uzavřela už v pátek a favorizovala naopak možnost, že kabinet důvěru poslanců nedostane. "Ohledně nastavení kurzů jsme hodně diskutovali, ale nakonec jsme se rozhodli vsadit na vyjednávací schopnosti Miloše Zemana a hypotéční splátky českých poslanců," uvedl Stanislav Jurečka, manažer Unibetu pro Českou republiku. Podle něj nakonec budou poslanci hlasovat jinak, než jak se v současnosti vyjadřují do médií. Bookmakeři Fortuny naopak vznikající vládě příliš nevěřili. Na to, že Rusnokova vláda důvěru získá do konce července, vypsali kurz 8 ku 1. Zároveň společnost vypsala kurz 9 ku 1 na to, že vládě nevyjádří důvěru ani jeden poslanec.

Nejlepší a nejhorší akciové trhy prvního pololetí: Je čas prodat vítěze
Zatímco většina akciových trhů až do května rostla, české akcie měřené indexem PX od začátku roku ztratily téměř 20 %, podle MSCI dokonce 23 %. Hůře jsou na tom jen akcie v Peru. Naopak nejvíce se dařilo akciím v Bulharsku. Které trhy by mohly být překvapením druhé poloviny roku?
Budoucnost médií: První český tabletový magazín je tady. Kdy budou následovat další?
V květnu se na českém trhu objevil Dotyk, první časopis vydávaný pouze na tabletech. Ať už vlastní lidé iPad, nebo tablet s operačním systémem Android, mohou si zdarma přečíst každý týden nové číslo tohoto magazínu. Jak se liší tabletový magazín od tištěného, jaké jsou jeho výhody a s čím má zatím jeho redakce problémy, popisuje šéfredaktorka Dotyku Eva Hanáková.
Investiční a ekonomický výhled
Přestat sledovat
2. 3. 2021 17:01
VE STŘEDU OD 10 HODIN ŽIVĚ: Aktuálně z trhů (se Stanislavem Viktorinem)
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
1. 3. 2021 12:21
Úspěšný byznys vs. narůstající nejistota: Myslete na nemyslitelné!
Byznys a podnikání
Přestat sledovat
Koronavirus
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
27. 2. 2021 20:31
Vladimír Vávra (WOOD & Company): Na americkém trhu probíhá spíše rotace, k hlubší korekci nevidím…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat