Burzovní kalendář (9. 11. - 13. 11. 2015)

Oživení na akciových trzích pokračuje, pozornost investorů se ale od výsledkové sezóny nyní přesune k ekonomickým datům. Právě na nich totiž centrální banky zakládají svá měnově-politická rozhodnutí a vývoj cen většiny aktiv je na měnových podmínkách v posledních letech doslova závislý. Druhý listopadový týden bude přitom na makroekonomické údaje velice bohatý. Dění na pražské burze oživí ještě hospodářské výsledky společnosti ČEZ.

Ohlédnutí

Akciová rally na vyspělých trzích pokračovala i na začátku listopadu. Trh se nadále chystá na první zvýšení úrokových sazeb v USA, které by podle analytiků díky vynikajícím datům z amerického trhu práce za říjen mohlo přece jen přijít ještě letos. Americký dolar nadále posiluje, což přispívá k poklesu cen ropy a relativně také k oslabení eura, což podpořilo v závěru týdne i evropské akciové trhy.

Americké akciové indexy se vyšplhaly na dohled historickým maximům hned v první polovině týdne a vydržely na stejných úrovních až do konce týdne, během kterého získaly procento. Šéfka Fedu Janet Yellenová svým středečním vystoupením před americkými zákonodárci potvrdila jestřábí vyznění nedávného zasedání americké centrální banky, na což reagoval pozitivně především americký dolar, logicky naopak oslabilo zlato.

Výsledková sezóna v USA pokračovala převážně solidními čísly (například firem Facebook, Ralph Lauren, Time Warner), celkově by zisky firem z indexu S&P 500 mohly meziročně klesnout jen asi o procento a půl, před začátkem období zveřejňování firemních údajů analytici čekali pokles o více než čtyři procenta.

Americké akcie v pátek po oznámení silných dat z trhu práce uzavřely smíšeně, za celý týden ale hlásí šestý zisk v řadě
Americké akcie v první polovině pátečního obchodování mírně oslabovaly kvůli vyhlídkám brzkého zvyšování úroků centrální bankou. Ty byly vyvolány silnými údaji z amerického trhu práce. Nakonec ale dva ze tří hlavních indexů uzavřely den v plusu.
Evropské akcie v pátek díky slabšímu euru zpevnily. Také celý týden byl pro západoevropské trhy převážně ziskový
Evropské akcie v pátek posílily díky oslabujícímu euru, které zamířilo dolů po zveřejnění nečekaně dobrých dat z amerického trhu práce. Také za celý týden západoevropské akcie převážně zdražily.

V České republice pokračovala výsledková sezóny, investoři se zaměřili také na zasedání ČNB.

Ve čtvrtek reportovala čísla za třetí kvartál Komerční banka. Vykázala čistý zisk 3,25 miliardy, trh čekal 3,3 miliardy. Banka také potvrdila úmysl v dalších dvou letech vyplácet 80-100 % čistého zisku jako dividendu. Akcie KB za týden odepsaly mírných 0,4 %.

Trh ve čtvrtek příjemně překvapily údaje o hospodaření společnosti Fortuna. Důvodem lepších než očekávaných čísel byly pro firmu příznivé výsledky sportovních utkání. Fortuna ale navzdory silnému třetímu čtvrtletí ponechala v platnosti svůj celoroční výhled (pokles zisku EBITDA o 25-30 %). Akcie firmy za týden přidaly přes 5 % a byly hvězdou celého pražského parketu.

V pátek výsledková sezóna pokračovala údaji od Erste Group. Ta s čistým ziskem 277 milionů EUR po loňské ztrátě 554 milionů EUR překonala odhady. Důvodem byly výrazně nižší opravné položky a ostatní náklady. Titul za týden také přidal přes 5 %.

Skupina PPF oznámila, že navrhuje CETIN svolání valné hromady, která bude rozhodovat o vytěsnění minoritních akcionářů společnosti. PPF navrhuje cenu vytěsnění na 172,4 Kč za akcii, což je výsledek stanovený nezávislým znaleckým posudkem z dílny EY. V dobrovolné nabídce PPF nabídla za akcie CETIN 176 Kč.

Několik nepříznivých zpráv se v týdnu týkalo ČEZ. Odstávky jaderných bloků mohou trvat ještě déle, než se původně čekalo, což potvrdila i Dana Drábová, první blok Jaderné elektrárny Dukovany v letošním roce pravděpodobně nezíská licenci k prodloužení činnosti na dalších 10 let a ředitel firmy Daniel Beneš potvrdil, že neočekává růst cen elektřiny v roce 2016.

Unipetrol naopak navnadil investory tím, že nevylučuje vyplacení dividendy za letošní rok. Na konečné slovo je ale ještě brzy, záležet bude na ztrátách z poškozené etylénové jednotky v Záluží a výši plnění od pojišťovny. Firma dále oznámila, že jí v říjnu meziměsíčně klesly marže.

Nápojářská skupina Kofola plánuje veřejnou nabídku až 275 tisíc nových akcií a prodej 825 tisíc akcií stávajícími akcionáři. Finanční ředitel skupiny Kofola Daniel Buryš uvedl, že přípravy na uvedení akcií Kofoly na pražskou burzu vrcholí, a pokud to situace na kapitálových trzích dovolí, měla by se nabídka uskutečnit ještě letos, nejpozději pak začátkem příštího roku.

Nejvíce ztrátovým titulem uplynulého týdne byl Pegas Nonwovens (-2,5 %). Pokračuje odkup akcií samotnou společností a investoři zřejmě zvažují, zda jsou aktuální cenové úrovně vhodné k nástupu do nových pozic. Spekuluje se také o možném dalším "míchání" s českými tituly v rámci indexů MSCI; jejich nové složení bude oznámeno ve čtvrtek 12. listopadu.

Pražská burza zakončila týden více než procentním růstem, za pět obchodních dní přidala půl procenta
Index PX v pátek připsal 1,3 % na 988,32 bodu. Za celý týden přidal 0,5 %.
Tři kvartály na pražské burze: Vítězové a poražení mezi českými akciemi
Jak se od začátku roku dařilo akciím obchodovaným na pražské burze?

Bankovní rada ČNB se na svém listopadovém jednání rozhodla ponechat úrokové sazby na stávající úrovni. Dvoutýdenní repo sazba zůstává na 0,05 %, diskontní sazba na 0,05 % a lombardní sazba na 0,25 %. Současně ČNB zlepšila odhad růstu české ekonomiky v letošním roce na 4,7 % z předchozích 3,8 %. Pro příští rok centrální banka odhad tempa růstu ponechala na 2,8 %. Rada se rovněž shodla na tom, že ukončení režimu devizových intervencí se pravděpodobně odsouvá až do období kolem konce roku 2016.

ČNB v září intervenovala v objemu 63 miliard Kč, od července nakoupila již sedm miliard eur
Česká národní banka (ČNB) v září na devizovém trhu intervenovala proti posilující koruně v objemu zhruba 63 miliard Kč. Vyplývá to z pátečních údajů o devizových obchodech banky ke konci září. Celkem tak ČNB od července nakoupila zhruba 7 miliard eur, což představuje přibližně 190 miliard Kč.

Výhled

Druhý listopadový týden z pohledu investorů nenabídne žádné oficiální informace o nastavení měnové politiky klíčových centrálních bank (veřejně ale promluví řada představitelů Fedu i Mario Draghi), nebude však nouze o zásadní makrodata, která právě centrální banky bedlivě sledují. Především v Evropě navíc pokračuje výsledková sezóna, ta v USA v příštích týdnech nabídne již pouze údaje od posledních několika desítek významných firem.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 9. listopadu
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 9. listopadu? Přehled očekávaných čísel v odhadech analytiků, jak je sesbírala agentura Bloomberg.

Již během víkendu bylo oznámeno další zpomalení obchodní aktivity v Číně. Klesl vývoz i dovoz, výsledkem byl rekordní přebytek obchodní bilance. V týdnu budou asi nejsledovanější v pondělí německá obchodní bilance a index podmínek na pracovním trhu v USA a vedle toho také setkání euroskupiny, v úterý výrobní i spotřebitelská inflace v Číně, francouzská a italská průmyslová výroba a setkání ministrů financí eurozóny, v Americe pak velkoobchodní zásoby a ceny vývozu a dovozu. Středa bude ve znamení dat z průmyslu a maloobchodu v Číně, nezaměstnanosti v Británii a veřejného vystoupení prezidenta ECB Maria Draghiho, ve čtvrtek budou investoři nejvíce sledovat německou a francouzskou inflaci, nezaměstnanost v Řecku, průmyslovou výrobu v eurozóně, HDP a obchodní bilanci Ruska a v Americe zásoby ropy, počty žádostí o podporu v nezaměstnanosti a otevřených pracovních pozic (JOLTs). V pátek budou oznámeny japonská průmyslová výroba, HDP Německa, Itálie, Francie a celé eurozóny, za kterou vyjde také obchodní bilance, dále inflace ve Španělsku a Itálii a maloobchodní tržby, podnikové zásoby, výrobní ceny a spotřebitelská důvěra v USA.

Důležitá makrodata vyjdou také v České republice. V pondělí to budou inflace a míra nezaměstnanosti, v pátek vývoj HDP ve třetím čtvrtletí.

V rámci výsledkové sezóny na pražské burze zveřejní údaje v úterý společnost ČEZ a ve čtvrtek Pivovary Lobkowicz. "U ČEZ očekáváme provozní zisk EBITDA 13,5 miliardy Kč (-9 % meziročně). Důvodem jsou nižší ceny elektřiny obecně a také odstávky jaderných bloků, tedy nižší výroba. Očekáváme, že společnost může snížit své celoroční cíle právě kvůli odstávkám," uvedl hlavní analytik J&T Banky Milan Vaníček ve svém týdenním výhledu.

Ve čtvrtek zveřejní údaje o tržbách za třetí kvartál. "Vedle samotného čísla - růst ve třetím čtvrtletí by měl podle komentáře managementu výrazně zrychlit z 1,5 % v prvním pololetí - se zaměříme hlavně na potenciální ohlášení spuštění nabídky povinného odkupu ze strany nového majoritního vlastníka za cenu 208 Kč za akcii," sdělil Vaníček.

O výhled na další obchodní týden jsme požádali hlavního ekonoma České spořitelny Davida Navrátila. Stručně se věnoval očekávaným výsledkům ČEZ, podrobněji pak českým i světovým makrodatům.

Celkově by světové trhy měly především reagovat na zveřejňovaná data. Solidní oživení z uplynulých týdnů vyvolalo aktuální překoupenost na trzích, která může při nepříznivých datech vést k rychlé korekci relativně strmého růstu cen akcií. Výhled měnové politiky ve vyspělých zemích nadále favorizuje americký dolar na úkor japonského jenu a eura, tyto měny ale v srpnu a září na druhou stranu fungovaly jako bezpečné přístavy v době prodejů rizikových investic.

"Pondělní rally zajistila, že index S&P 500 prodloužil řadu zelených týdenních svíček. Od úterý sice nic výrazného nepředvedl, ale pětidenní zisk 0,95 % je solidní. Alespoň mírná korekce, kterou jsem předpokládal, zatím nepřišla. Graf indexu je v růstovém trendu. Nejbližší rezistence jsou na hladině 2 120 a dále na historických maximech, k nimž chybí necelá 2 %. Na opačné straně je několik nejbližších supportů v širokém pásmu 2 050 až 2 000," napsal v pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál.

"Většina indikátorů podporuje scénář pokračování růstu. Graf indexu S&P 500 je v pozitivním nastavení. Návrat pod 2 100 a intradenní náznaky poklesů zatím končí nezdarem. To signalizuje, že je na trhu chuť uzavřít rok 2015 se ziskem. Každý zdravý růstový trend by ale měl mít přestávky, aby načerpal energii. I proto nadále očekávám alespoň krátké zpomalení růstu či mírný pokles," doplnil Košťál.

Investiční a ekonomický výhled
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
10. 4. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled (s Jaroslavem Brychtou, XTB)
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
8. 4. 2021 17:01
Michal Semotan (J&T Banka): Brzdou růstu akcií ČEZ je i jeho management, zajímavými tituly jsou na…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
9. 4. 2021 6:41
Česká energetika má prostor se připravit na budoucnost, čas ale utíká. Panika je vyvolaná lobbisty…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Dividendy
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
7. 4. 2021 13:01
Petr Beneš (WOOD & Company): Z komodit bych si nyní vsadil na stříbro, zlato pak sám nakupuji jako…
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Průmyslové kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Ropa Brent
Přestat sledovat
Ropa WTI
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Stříbro
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat