Co musíte ráno vědět (12. března)

Jak uplynulý týden zakončily akcie v Evropě a na Wall Street, jaký osud čeká cenné papíry Fortuny a proč vám v posledních týdnech možná pěkně zavařil váš budík? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie v pátek díky datům z trhu práce výrazně zpevnily, index Nasdaq Composite stanovil nový rekord

Americké akcie v pátek výrazně posílily, technologický index Nasdaq Composite se dokonce vyšplhal na nové rekordní maximum. Náladu investorů podpořily nejnovější údaje o vývoji situace na americkém trhu. Index Dow si připsal 1,77 % na 25 335,74 bodu, širší S&P 500 se zvýšil o 1,74 % na 2 786,57 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite vzrostl o 1,79 % na nové absolutní maximum 7 560,81 bodu. Index volatility VIX se snížil o 11,49 % na 14,64 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o tři a půl bazického bodu na 2,894 %. V plusu skončily v závěru týdne všechny hlavní sektory, nejlépe si vedly finanční odvětví, průmyslový sektor a energetické odvětví. Pouze mírně naopak stouply sektor veřejných služeb, sektor necyklického spotřebního zboží a realitní odvětví. Za celý uplynulý týden Dow stoupl o 3,25 %, S&P 500 přidal 3,54 % a Nasdaq Composite posílil o 4,17 %.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Býci napravují únorové ztráty

Americké akcie: Toto jsou nejsilnější tituly letošního roku

2. Evropské burzy v pátek převážně rostly, za celý týden akcie zpevnily o zhruba 3 %

Evropské akciové trhy v pátek uzavřely v zelených číslech, když investory pozitivně překvapila zpráva o situaci na trhu práce USA. Regionální index STOXX Europe 600 vzrostl o 0,43 % na 378,24 bodu, za celý týden si pak připsal 3,05 %. Britský FTSE 100 získal 0,3 % na 7 224,51 bodu (za celý týden +2,11 %) a francouzský CAC 40 zpevnil o 0,39 % na 5 274,40 bodu (za celý týden +2,58 %), německý DAX naopak přišel o 0,07 % na 12 346,68 bodu (za celý týden +3,63 %).

Zdanění korporací v EU: Nový začátek dlouhého výletu

Jak těžit z brexitu? Litva inspiruje

3. Pražská burza v pátek stoupla zhruba o půl procenta, za celý týden přidala 1,6 %

Pražská burza v pátek navázala na zisk ze čtvrteční seance, index PX zpevnil o 0,49 % na 1 123,60 bodu. Nahoru burzu táhly cenné papíry polostátní společnosti ČEZ a Komerční banky, nedařilo se naopak Erste Group Bank a likérce Stock Spirits. Objem obchodů byl s 555 miliony korun průměrný. Za celý uplynulý týden akcie na pražské burze podle indexu PX posílily o 1,6 %.

Jak připravit rodinnou firmu na generační výměnu aneb Klony se nerodí

ČEZ, Komerční banka a MONETA Money Bank: České blue chips pohledem technické analýzy

4. Očekávané události

V noci na pondělí Japonsko zveřejní předběžnou únorovou statistiku strojních objednávek a odpoledne na trh Spojené státy pošlou únorovou bilanci federálního rozpočtu. Hospodářské výsledky představí v Evropě energetická společnost Innogy. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 12. března
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 12. března a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Penta zvýšila svůj podíl ve Fortuně na téměř 96 %, může vytěsnit zbývající minoritní akcionáře

Společnost Penta Investments získala od minoritního akcionáře sázkové kanceláře Fortuna, firmy Franklin Templeton Investments, všechny jeho akcie podniku, a zvýšila tím svůj podíl ve Fortuně na 95,8 %. Může tedy vytěsnit ostatní minoritní akcionáře. Templeton vlastnil zhruba 10,6 % akcií, a byl tak největším menšinovým akcionářem.

6. Modrzejewski skončil v čele Unipetrolu, nahradí ho Zdziarski

Dozorčí rada petrochemické společnosti Unipetrol odvolala předsedu představenstva firmy Andrzeje Modrzejewského. Ve funkci ho nahradí Krzysztof Zdziarski. Oznámil to mluvčí společnosti Pavel Kaidl.  Modrzejewski podle Kaidla skončil také jako generální ředitel Unipetrolu. Kromě Modrzejewského končí v představenstvu i Robert Małłek. Novými členy vedení budou od příštího týdne Maciej Andrzej Libiszewski a Katarzyna Wośová. Novým místopředsedou představenstva je jeho dosavadní člen Tomasz Wiatrak.

7. Americká ekonomika v únoru vytvořila 313 tisíc pracovních míst, tempo růstu mezd kleslo na 2,6 %

Ve Spojených státech v únoru mimo zemědělství vzniklo zhruba 313 tisíc pracovních míst. Analytici odhadovali, že vzniklo zhruba 200 tisíc míst po 239 tisících v lednu (revidováno z 200 tisíc). Celková míra nezaměstnanosti zůstala na 17letém minimu 4,1 %. Data zveřejnilo v pátek americké ministerstvo práce. Tempo meziročního růstu průměrné mzdy se snížilo na 2,6 %.

8. Evropští oceláři varují, že americká cla na ocel poškodí EU i USA

Evropské ocelářské sdružení Eurofer považuje rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalit cla na dovoz oceli a hliníku za kontraproduktivní. Eurofer, k jehož členům patří firmy jako ArcelorMittal, ThyssenKrupp či Tata Steel Europe, v tiskové zprávě varovalo, že krok poškodí ekonomiky USA i Evropské unie.

9. Meziroční inflace v ČR v únoru klesla na 1,8 %, průměrná mzda je 31 646 Kč

Spotřebitelské ceny v Česku v únoru meziročně vzrostly o 1,8 %, což je o 0,4 procentního bodu méně než v lednu a nejméně od listopadu 2016. V pátek o tom informoval Český statistický úřad. Meziroční inflace se tak snížila čtvrtý měsíc za sebou. Na vývoji se podepsalo mimo jiné zlevnění potravin a telefonních služeb, méně zdražoval alkohol. V meziměsíčním srovnání se úroveň spotřebitelských cen nezměnila. ČSÚ zveřejnil také zprávu o vývoji mezd. Průměrná mzda v ČR se podle ní v čtvrtém čtvrtletí loňského roku zvýšila meziročně o 8 % na 31 646 Kč, což je o 2 337 Kč více než ve stejném období roku 2016. Reálně po zahrnutí růstu spotřebitelských cen měsíční výdělek vzrostl meziročně o 5,3 %.

10. Inflace v Číně stoupla v listopadu nejvýše za čtyři roky

Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v Číně zrychlilo v únoru na 2,9 % z lednových 1,5 %. Byl to nejvyšší růst od listopadu 2013. Přispěly k tomu hlavně vyšší ceny potravin v souvislosti s oslavami nového lunárního roku. Vyplývá to ze zprávy, kterou v pátek zveřejnil čínský statistický úřad.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Balkánské spory odnáší celá Evropa

Spor mezi Kosovem a Srbskem je údajně příčinou toho, že velké množství radiobudíků nebo hodin v mikrovlnných troubách jde už několik týdnů až o šest minut pozadu. Postiženo je podle agentury DPA 25 zemí Evropy.

Evropské sdružení provozovatelů přenosových sítí ENTSO-E upozorňuje, že politické rozmíšky mezi balkánskými zeměmi zapříčinily nedostatečné zásobení přenosové sítě elektřinou a odchylky ve frekvenci střídavého proudu. ENTSO-E vyzvalo k urychlenému řešení situace i na politické úrovni, jinak prý bude riziko odchylek trvat.

Jednoduché radiobudíky nebo kuchyňské hodiny využívají minimálních odchylek od konstantní síťové frekvence k propočtům času. V Evropě má elektrický proud tradičně frekvenci téměř přesně 50 hertzů. Silnější odchylky způsobené například příliš vysokou nebo příliš nízkou spotřebou elektřiny se snaží distributoři vyrovnávat. Frekvence zpravidla kolísá o několik setin hertze, což hodinám slouží k udávání taktu, vysvětluje DPA.

Zpožďování některých elektrických měřičů času se týká i Česka, potvrdila mluvčí tuzemského provozovatele přenosové soustavy ČEPS Hana Klímová. Podle Klímové může mít pokles frekvence napětí vliv pouze na hodiny řízené frekvencí elektrického proudu, nepostihuje tedy například mobily ani počítače. "K nařízení hodin na správný čas dojde automaticky v momentě, kdy se elektrický a astronomický čas vyrovnají. Tento proces bude trvat několik týdnů, je řízen pravidly synchronní zóny kontinentální Evropy. Předpokladem je, že všichni členové sdružení ENTSO-E v kontinentální části Evropy budou striktně plnit své závazky," podotkla.

Mluvčí energetické společnosti ČEZ Ladislav Kříž uvedl, že podobný stav často nastával v síti před rokem 1989. "Tehdy bylo velkým hitem přivážet si malé domácí radiobudíky z NDR a ty byly řízeny právě frekvencí v síti. S ohledem na to, že tehdy frekvence v síti kolísala, tak i tyto budíky se buď předcházely, nebo zpožďovaly, a to i o desítky minut. To se po roce 1989 změnilo naším propojením se západoevropskou soustavou, kdy jsme museli prokázat, že budeme dodržovat standardy, včetně frekvence," dodal.

Musíte vědět
Přestat sledovat
15. 5. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled (Jaroslav Brychta, XTB)
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
14. 5. 2021 10:01
Michal Šnobr: Vyloučení Rosatomu z přípravy na dukovanský tendr může být příležitostí pro ČEZ i…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Jaderná energetika
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
12. 5. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Peníze ztrácejí na hodnotě a vklady v bankách dávno nejsou řešení.…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
11. 5. 2021 17:11
Best & Novotný: Co (ne)nového v kauze Vrbětice aneb Nejen výbuch v Česku hýbe světovou geopolitikou
Česká republika
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat