Co musíte ráno vědět (17. ledna)

Jak se ve středu vedlo burzám v Evropě a ve Spojených státech, jakým tempem rostly v prosinci průmyslové ceny v Česku a jaká země je rájem pro seniory? To vše musíte ráno vědět.
1. Americké akcie ve středu zpevnily, trh podpořily hospodářské výsledky bank
Hlavní indexy amerického akciového trhu atakovaly čtyřtýdenní maxima, když optimismus investorů povzbudily čtvrtletní výsledky finančních ústavů Bank of America a Goldman Sachs. Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, si připsal 0,59 % na 24 203,23 bodu, širší index S&P 500 stoupl o 0,22 % na 2 616,10 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil o 0,15 % na 7 034,69 bodu. Index volatility VIX stoupl o 2,37 % na 19,04 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o jeden bazický bod na 2,72 %. Do procenta přidaly nejsledovanější kryptoměny.
2. Evropské burzy v polovině pracovního týdne stouply, čekalo se na vývoj dění v Británii
Evropské akciové trhy zakončily středeční obchodování převážně v zelených číslech, když investoři čekali na výsledek britského hlasování o vyslovení nedůvěry vládě. Důvodem relativně klidné obchodní seance byl podle analytiků fakt, že nepřijetí dohody o brexitu v britském parlamentu bylo očekávané a politici zatím nepřišli se žádným novým plánem, který by trhy vyhodnotily jedním nebo druhým směrem. Regionální index STOXX Europe 600 se zvýšil o 0,54 % na 350,59 bodu, britský FTSE 100 však odepsal 0,47 % na 6 862,68 bodu. Francouzský CAC 40 vzrostl o 0,51 % na 4 810,74 bodu a německý DAX stoupl o 0,36 % na 10 931,24 bodu. Dařilo se zejména akciím bank, které nahoru poslala zpráva, že někteří italští zákonodárci jsou naklonění sloučení několika problémových italských bank, což by mohlo stabilizovat tamní bankovní sektor. Akcie finančního domu UniCredit díky tomu zdražily zhruba o 5 %.
3. Pražská burza ve středu uzavřela v plusu, dařilo se finančním titulům
Pražská burza ve středu navázala na zisk z úterního obchodování, index PX zpevnil o 1,49 % na 1 019 bodů. Nahoru burzu táhly zejména akcie Komerční banky, proti trendu šla O2 Czech Republic. Objem obchodů byl s více než miliardou korun nadprůměrný. Akcie Komerční banky byly nejobchodovanější a zdražily o 4,07 % na 896 Kč, Erste Group Bank stoupla o 2,82 % na 773 Kč, MONETA Money Bank získala 3,19 % na 74,30 Kč a VIG si polepšila o 1,4 % na 543 Kč.
4. Očekávané události
Ve čtvrtek se bude v Japonsku konat sympozium skupiny G20 nazvané Za lepší budoucnost: Demografické změny a makroekonomické výzvy. V Evropě dopoledne vyjdou německý index velkoobchodních cen a zpráva o inflaci v eurozóně. Odpoledne v USA vyjdou index průmyslové aktivity filadelfského Fedu a pravidelná týdenní zpráva o počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Hospodářské výsledky odtajní na Wall Street mimo jiné M&T Bank, Morgan Stanley, Netflix a American Express. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. Průmyslové ceny v Česku v prosinci meziročně vzrostly o 2,4 %
Meziroční růst cen průmyslových výrobců v Česku v prosinci zpomalil na 2,4 % z listopadových 3,9 %. Tempo růstu cen v zemědělství se naopak zvýšilo na 3,4 %. Ceny stavebních prací pak byly v prosinci meziročně vyšší o 4,1 %, stejně jako v listopadu. Uvedl to ve středu Český statistický úřad. Informoval také o vývoji cen v zahraničním obchodě za listopad, kdy růst cen dováženého i vyváženého zboží meziročně zrychlil.
6. Banka Goldman Sachs se ve čtvrtém čtvrtletí vrátila k zisku
Americká banka Goldman Sachs ve čtvrtém čtvrtletí hospodařila se ziskem 2,32 miliardy dolarů po ztrátě 2,14 miliardy dolarů před rokem. Tehdy hospodaření ovlivnily náklady související s daňovou reformou, oznámila ve středu banka.
7. Německý automobilový průmysl i další odvětví varují před tvrdým brexitem
Německé sdružení automobilového průmyslu (VDA) v úterý varovalo, že odchod Británie z Evropské unie bez dohody by mohl mít fatální důsledky. Obavy z takzvaného tvrdého brexitu vyjádřili i zástupci dalších německých průmyslových sektorů. Britský parlament v úterý podle očekávání odmítl dohodu o brexitu, kterou s EU vyjednala premiérka Theresa Mayová.
8. Béžová kniha Fedu: Vyhlídky ekonomiky USA jsou pozitivní, negativ je ale celá řada
Vyhlídky americké ekonomiky jsou celkově pozitivní, ohrožuje ji však množství negativních faktorů, jako jsou propad cen akcií a nejistoty plynoucí z obchodní války. V pravidelné situační zprávě o vývoji ekonomiky, takzvané Béžové knize, to uvedla americká centrální banka.
9. České firmy se chystají na obě varianty brexitu, preferují dohodu
České firmy, které vyvážejí své zboží do Británie, jsou většinou připraveny na obě varianty jejího odchodu z Evropské unie. Neměl by ohrozit jejich existenci. Brexit bez dohody by některým z nich ale mohl způsobit komplikace, zjistila ČTK. Asociace exportérů uvedla, že úterní odmítnutí brexitové dohody v britském parlamentu je pro exportéry i celou EU špatnou zprávou.
10. Čínská provincie chce podpořit ekonomiku prodloužením víkendu
Severočínská provincie Che-pej uvažuje, že prodlouží víkend o půl dne a zaměstnanci budou pouštěni domů již v pátek po poledni. Má jít o součást širší škály opatření na podporu domácí ekonomiky. Informoval o tom čínský vládní list The Global Times.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
Panama se namísto daňového ráje stala rájem pro seniory
Na přelomu let 2017 a 2018 Evropská unie vyřadila Panamu ze seznamu daňových rájů, a země tak částečně vystoupila ze stínu již téměř tři roky staré kauzy Panama Papers. Stát ležící na pomezí Jižní a Střední Ameriky se však mezitím stal jiným rájem, a to pro seniory. Podle nejnovějšího průzkumu časopisu International Living je právě Panama zemí, kde je nejvýhodnější strávit stáří. Mezi důvody patří například nízké daně, nevysoké životní náklady či nádherné přírodní scenérie.
Aktuality
