US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,77 %
NASDAQ+1,02 %
S&P 500+0,83 %
ČEZ-0,57 %
KB-0,86 %
Erste-1,10 %

Co musíte ráno vědět (21. května)

Jak se v pondělí obchodovalo v Evropě a na Wall Street, jakým tempem rostly v dubnu ceny v českém průmyslu a co hrozí naší sluneční soustavě? To vše musíte ráno vědět.

Redakce IW
Redakce IW
21. 5. 2019 | 0:00
Musíte vědět

1. Americké akciové indexy na začátku týdne klesly, pod největším tlakem byly technologie

Akcie ve Spojených státech zahájily týden poklesem. Zásah USA vůči čínskému výrobci telekomunikačního zařízení Huawei Technologies způsobil ztráty technologickému sektoru. Vzrostly také obavy, že zásah vůči Huawei by mohl dále zhoršit obchodní napětí mezi USA a Čínou. Na devizovém trhu ztrácel americký dolar. Index Dow klesl o 0,33 % na 25 679,90 bodu, širší index S&P 500 se snížil o 0,67 % na 2 840,23 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite oslabil o 1,46 % na 7 702,38 bodu. Index volatility VIX stoupl o 2,19 % na 16,31 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o dva bazické body na 2,42 %. Bitcoin i ethereum odepsaly přes 2 % a ceny ropy zakončily den smíšeně, když americká WTI mírně zdražila a Brent zlevnil o 0,2 %.

S&P 500: Dvojitý vrchol a vykolejená rally?

S&P 500: Dvojitý vrchol a vykolejená rally?

Kolik může stát nové kolo obchodních válek?

Kolik může stát nové kolo obchodních válek?

2. Evropské burzy v pondělí klesly, výrazně ztratily akcie výrobců čipů

Evropské akciové trhy zakončily pondělní seanci v červených číslech, když je dolů poslala zpráva agentury Reuters, že se velké technologické firmy rozhodly zmrazit dodávky komponentů pro Huawei. Regionální index STOXX Europe 600 odevzdal 1,06 % na 377,46 bodu, britský FTSE 100 klesl o 0,51 % na 7 310,88 bodu, francouzský CAC 40 přišel o 1,46 % na 5 358,59 bodu a německý DAX se snížil o 1,61 % na 12 041,29 bodu. Výrazně v pondělí oslabily akcie evropských výrobců čipů Infineon Technologies, AMS a STMicroelectronics. Důvodem byly obavy z přerušení dodávek pro čínskou firmu Huawei. Ta nyní čelí restrikcím ze strany Spojených států.

KONTEXT: Volby do Evropského parlamentu a 5 zákonů lidské blbosti

KONTEXT: Volby do Evropského parlamentu a 5 zákonů lidské blbosti

3. Pražská burza začala týden v mínusu, akcie Erste zlevnily zhruba o 3,5 %

Pražská burza v pondělí mírně klesla, index PX odepsal 0,13 % na 1 049,34 bodu. Dolů burzu stáhly akcie Erste Group Bank (-3,49 % na 839,60 Kč), které se v pondělí obchodovaly poprvé bez nároku na dividendu v hrubé výši 1,40 eura na akcii. Index PX-TR, který je očištěný o dividendy, naopak zpevnil o 0,75 % na 1 936,15 bodu. Objem obchodů byl s 376 miliony korun podprůměrný. Nejobchodovanější byly akcie Komerční banky, které zdražily o 1,82 % na 867,50 Kč. O více než procento stouply také cenné papíry Monety Money Bank (+1,8 % na 73,65 Kč) a antivirové firmy Avast (+1,09 % na 92,50 Kč).

Investorský magazín: Argumenty pro české akcie a dluhopisy

Investorský magazín: Argumenty pro české akcie a dluhopisy

Sazby v ČR: Scénáře a možnosti zajištění

Sazby v ČR: Scénáře a možnosti zajištění

4. Očekávané události

V úterý se bude pozornost investorů soustředit na index spotřebitelské důvěry v eurozóně a na zprávu o prodeji starších domů v USA. Výsledky hospodaření odtajní ve Spojených státech mimo jiné Home Depot nebo Kohl's a Nordstrom. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 20. května

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 20. května

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Růst cen v českém průmyslu v dubnu meziročně zrychlil na 4,3 %

Růst cen průmyslových výrobců v Česku v dubnu meziročně zrychlil na 4,3 % z březnových 3,8 %. Nárůst tak byl nejvyšší od prosince 2011 a promítlo se do něj zejména zdražení elektřiny. Ceny zemědělců v dubnu stouply o 9,4 % a stavebních prací o 5,4 %. Uvedl to v pondělí Český statistický úřad.

6. SHRNUTÍ: Čínská společnost Huawei se potýká s dalšími problémy

Čínská technologická společnost Huawei se potýká s dalšími problémy. Americký Google se jí totiž podle médií chystá omezit používání svého operačního systému Android a velké americké technologické podniky se rozhodly zmrazit dodávky pro Huawei. Opatření souvisí s krokem amerických úřadů omezit aktivity firmy Huawei v USA. Firma přitom ujišťuje, že přístrojům, které už si zákazníci koupili, bude nadále zajišťovat podporu.

7. Japonská ekonomika v prvním čtvrtletí překvapivě rostla

Japonská ekonomika v prvním čtvrtletí překvapivě pokračovala v růstu, jehož tempo dokonce zrychlilo ve srovnání se závěrem loňského roku. Úřad vlády v pondělí oznámil, že se HDP v prvním čtvrtletí v celoročním přepočtu zvýšil o 2,1 % po nárůstu o 1,6 % v loňském čtvrtém kvartálu. Analytici přitom v anketě agentury Reuters předpovídali pokles HDP o 0,2 %.

8. Morgan Stanley: Úplná obchodní válka posune svět k recesi

Kolaps obchodních jednání mezi Spojenými státy a Čínou a zvýšení cel na čínské zboží posunou globální ekonomiku směrem k recesi, a centrální banka USA i proto bude muset snížit úrokové sazby do roka na nulu. Vyplývá to ze zprávy analytiků z Morgan Stanley. Dočasná eskalace obchodního napětí se podle analytiků může obejít bez větších následků. Trvalé selhání jednání by však způsobilo vážné škody.

9. Banky jsou připraveny dát do Fondu národního rozvoje miliardy korun

Největší tuzemské banky jsou připraveny investovat do základního kapitálu Fondu národního rozvoje miliardy korun. Vyplývá to z ankety ČTK mezi největšími bankami. Klíčovou přidanou hodnotou fondu je podle nich fakt, že vložené miliardy mohou být znásobeny formou konkrétních investičních projektů v hodnotě desítek až stovek miliard korun.

10. Výrobce telefonů Xiaomi zvýšil ve čtvrtletí příjmy o 27 %

Čínský výrobce chytrých telefonů Xiaomi zvýšil v prvním čtvrtletí meziroční příjmy o 27 % na 43,8 miliardy jüanů. Pomohly mu zejména prodeje na zahraničních trzích. Oznámila to v pondělí firma. Příjmy překonaly očekávání analytiků, kteří jej podle průzkumu společnosti Refinitiv odhadovali na 42,1 miliardy jüanů.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Podle vědců lze během "pár století" vyplenit zdroje naší soustavy

Zatímco se hlavy států hašteří nad ochranou nejzranitelnějších míst Země před průmyslovým zpustošením, někteří vědci jsou přesvědčení, že možná není od věci začít chránit i jiné planety před využíváním lidmi. Podle nich by bezuzdná těžba mohla během "pár století" vyplenit zdroje sluneční soustavy, informoval web space.com.

Studie zveřejněná v časopise Acta Astronautica navrhuje, aby využívání mimozemských zdrojů bylo omezeno na osminu těles našeho planetárního systému. Zbytek by měl zůstat pro další rozvoj lidstva nedotčený podobně jako "divočina" v pozemských chráněných oblastech.

Pokud by se měl růst vesmírné ekonomiky podobat exponenciálnímu růstu ekonomik na Zemi od začátku průmyslové revoluce před zhruba dvěma sty lety, pak by lidstvo podle autorů studie mohlo připravit sluneční soustavu o veškerou vodu, železo a další zdroje v řádu století. Systém naší hvězdy by se prý mohl vyčerpat za pouhých 500 let.

"V časovém horizontu méně než jednoho tisíciletí by mohla být celá sluneční soustava naprosto vyčerpána až k nejzazším hranicím. Pak budeme hotoví," cituje space.com autory studie.

Omezení na osminu dostupných zdrojů se ovšem může na první pohled zdát jako špatná věc. Ale vesmír je velký a byť i jen zlomek bohatství naší sluneční soustavy by mohl stačit k pozvednutí generací lidstva.

"Osmina železa, které se nachází v pásu asteroidů (mezi Marsem a Jupiterem), je více než milionkrát větší než všechny nyní odhadované zásoby železa na Zemi," poznamenali autoři studie. "A to může vystačit na staletí."

Musíte vědět
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

3. 7.-Pavel Kohár
Informační technologie