Co musíte ráno vědět (26. srpna)

Jak uplynulý týden zakončily akcie v Evropě a na Wall Street, kdo nečekaně dorazil do místa konání summitu G7 a na co na setkání lídrů sedmi největších ekonomik světa také vsadila hostitelská Francie? To vše musíte ráno vědět.
1. Americké akcie v pátek prudce oslabily kvůli zostření obchodní války
Americké akcie v pátek zaznamenaly výrazný výprodej a prudce oslabily. Reagovaly tak na zostření americko-čínské obchodní války, které vymazalo dřívější zisky umožněné vcelku pozitivním projevem šéfa americké centrální banky Jeroma Powella. Index Dow odepsal 2,37 % a obchodování uzavřel na 25 628,90 bodu, širší S&P 500 klesl o 2,59 % na 2 847,11 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil 3 % na 7 751,77 bodu. Index volatility VIX vyskočil o 19,12 % na 19,87 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA spadl o osm bazických bodů na 1,54 %. Za celý týden ztratil index Dow 0,99 %, S&P 500 klesl o 1,44 % a Nasdaq Composite se snížil o 1,83 %. Byl to jejich čtvrtý týdenní pokles za sebou, což podle agentury Reuters představuje pro všechny tři indexy vůbec nejdelší takové období od května.
2. Evropské burzy v pátek po další eskalaci obchodní války klesly, za celý týden ale o půl procenta zpevnily
Evropské akciové trhy v pátek uzavřely v červených číslech poté, co Čína oznámila dodatečná cla ve výši pět až deset procent na americké zboží, jehož roční hodnota dovozu do země dosahuje zhruba 75 miliard dolarů. Regionální index STOXX Europe 600 ztratil 0,78 % na 371,36 bodu, za celý týden však stoupl o 0,47 %. Britský FTSE 100 odevzdal 0,47 % na 1 094,98 bodu (týden: -0,31 %), francouzský CAC 40 si pohoršil o 1,14 % na 5 326,87 bodu (týden: +0,49 %) a německý DAX se snížil o 1,15 % na 11 611,51 bodu (týden: +0,42 %).
3. Pražská burza v pátek stoupla, za celý týden si připsala 0,9 %
Pražská burza zakončila páteční obchodování v plusu, index PX si připsal 0,31 % na 1 045,55 bodu. Dařilo se zejména výrobci antivirového softwaru Avast, jehož akcie zdražily o 3,67 % na 113 Kč. Zobchodovaný objem čítal 254 milionů korun, a byl tak výrazně podprůměrný. Za celý uplynulý týden akcie na pražské burze podle indexu PX zpevnily o 0,9 %.
4. Očekávané události
Pondělní dopoledne přinese indexy Ifo pro Německo. Odpoledne se investoři ve Spojených státech zaměří na objednávky zboží dlouhodobé spotřeby, index aktivity chicagského Fedu a index průmyslové aktivity dallaského Fedu. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. Do místa konání summitu G7 nečekaně přiletěl šéf íránské diplomacie
Do místa summitu vyspělých ekonomik světa G7 v jihofrancouzském Biarritzu v neděli překvapivě přiletěl íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf. Podle íránského ministerstva zahraničí nebude jednat ani s americkým prezidentem Donaldem Trumpem ani s jeho delegací. Zaríf zjevně dorazil s cílem setkat se se svým francouzským protějškem Jeanem-Yvesem Le Drianem. Německá kancléřka Angela Merkelová označila rozhovory šéfů diplomacie Íránu a Francie za "paralelní událost", která není krokem G7.
6. Johnson: Šance na brexitovou dohodu s EU se zvýšila
Šance, že se Británii nakonec podaří Evropskou unii opustit na základě dohody, se zvýšila. Řekl to v neděli britský premiér Boris Johnson, který se v jihofrancouzském letovisku Biarritz účastní summitu skupiny vyspělých ekonomik G7. V posledních dnech, kdy mimo jiné navštívil německou kancléřku a francouzského prezidenta, Johnson prý zaznamenal změnu nálady v EU.
7. Šéf Fedu neslíbil další snížení úroků, rozhněval tak Trumpa
Americká centrální banka uskuteční patřičné kroky k udržení hospodářského růstu ve Spojených státech. Uvedl to v pátek šéf Fedu Jerome Powell v projevu na setkání světových centrálních bankéřů v americkém horském letovisku Jackson Hole. Nedal však jasně najevo, zda Fed příští měsíc přikročí k dalšímu snížení svých úrokových sazeb. To vyvolalo rozhořčenou reakci ze strany prezidenta Donalda Trumpa.
8. Čína uvalí nová cla na dovoz amerického zboží v hodnotě zhruba 75 miliard USD
Čína v pátek oznámila uvalení dalších cel na dovoz amerického zboží v ročním objemu 75 miliard USD. Tarify se mají dotknout více než 5 000 produktů a budou ve výši od 5 do 10 procent. V platnost budou cla uvedena 1. září. Od 15. prosince Čína také obnoví 25% clo na dovoz automobilů.
9. Trump Johnsonovi přislíbil po brexitu velkou obchodní dohodu
Británie bude mít po odchodu z Evropské unie se Spojenými státy velkou obchodní dohodu, kterou bude možné uzavřít rychle. Před schůzkou s britským premiérem Borisem Johnsonem na okraj summitu skupiny vyspělých ekonomik G7 v jihofrancouzském Biarritzu to v neděli řekl americký prezident Donald Trump. Johnsona považuje šéf Bílého domu za toho pravého muže, který Británii zajistí úspěšný odchod z EU.
10. Nejvíc závazků z loňského summitu G7 splnila EU, nejméně Itálie
Závazky vyplývající ze závěrečného prohlášení loňského summitu skupiny vyspělých ekonomik G7 v Kanadě nejlépe splnila Evropská unie, nejhůře naopak Itálie. Vyplývá to ze studie týmu vědců z univerzity v Torontu, kterou v neděli představili na vrcholné schůzce G7 v jihofrancouzském Biarritzu. Upozornili mimo jiné, že navzdory tomu, že americký prezident Donald Trump loni svou podporu závěrečnému komuniké demonstrativně odvolal, jeho administrativa většinu závazků splnila.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
Francie na summitu G7 vsadila i na gastronomii
Světoví lídři, kteří se sešli na summitu skupiny zemí G7, jsou rozděleni v názoru na řadu otázek, Francie však doufá, že se jí podaří přimět je najít shodu aspoň v některých z nich. Hledání kompromisů podporuje mimo jiné svou vyhlášenou gastronomií. Připravena byla menu s místními specialitami a víny. Aby byl gastronomický zážitek prezidentů a premiérů co nejlepší, sjeli se do přímořského letoviska Biarritz přední francouzští šéfkuchaři.
Uspokojit mlsné jazýčky politiků není jednoduché. Například americký prezident Donald Trump je známým milovníkem červeného masa, zatímco indický premiér Naréndra Módí, který se summitu G7 účastní jako host francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, je vegetarián.
Šéfkuchař Elysejského paláce Guillaume Gomez podle Reuters strávil jednáním se svými zahraničními protějšky dva měsíce, aby zjistil, co kterému politikovi chutná a nechutná a na co má případně alergii.
Prezident Macron povolal do Biarritzu tým čtyř michelinských kuchařů včetně Andrée Rosierové, která vlastní s manželem vyhlášenou restauraci Les Rosiers přímo v Biarritzu.
"Gastronomie byla vždy součástí diplomacie," řekl agentuře Reuters Vincent Jumert, který se stará o kuchyni v pařížském prezidentském paláci a na starosti dostal i organizaci stravování na summitu G7. Doufá, že jeho práce pomůže uvolnit některá malá pnutí či vyřešit problémy, které by mohly na vrcholné schůzce nastat.